Jump to content

Model za modelem... i co dalej ???


Recommended Posts

Modelarstwo to trudne hobby....

Na początku jak już sobie coś upatrzymy to trzeba potem na to "odżałować" parę groszy.

Później okazuje się, że aby to to jakoś wyglądało trzeba "odżałować" dwa, trzy razy więcej grosza na niezbędne materiały do budowy.

Jak już wszystko mamy okazuje się często, że nie ma czasu

Kiedy w końcu znajdziemy czas i ulepimy nasz najwspanialszy i kolejny model to trzeba coś z nim zrobić.....

Póki jest to pierwszy czy 3,4 model to jeszcze pół biedy, gdzieś się znajdzie na niego miejsce.

Później trzeba sobie to miejsce wywalczać wśród współdomowników....

Problem urasta wraz ze skalą modeli, mnie to dopadło po raz pierwszy przy pojazdach wojskowych w skali 1:16

Przy trzecim modelu zdecydowałem się na zbudowanie witrynki. Dość toporna ale spełnia swoje zadanie do dziś.

Po raz drugi problem miejsca wyniknął przy okrętach - skala 1:200 to już nie przelewki. Na razie gotowa jest tylko Arizona - w zasadzie jest ona najmniejsza - a już buduje się Rodney i czekają kolejne.

 

Postanowiłem więc zbudować kolejną witrynę, dedykowaną dla flotylii 1:200. Niestety nic gotowego nie znalazłem, a przynajmniej nie za rozsądne pieniądze. Przez kilka .... no może kilkanaście dni rozmyślałem jak to zaprojektować. Koncepcja zmieniała się kilkakrotnie, aż w końcu udało mi się zbudować solidną i w miarę elegancką witrynę.

 

Poniżej krótko co i jak, być może komuś się przyda i już będzie wiedział co i jak oraz gdzie poupychać ....

 

Problemem oczywiście były wymiary - długość 1,5 m i prawie 1,5 m wysokości przy 35 cm głębokości.

Boki, dolna i górna półka wykonana z płyty meblowej (czarny z imitacją słojów drewna), tylna ścianka to również płyta meblowa (1,8 cm grubości) - nie 658mogło być nic innego cieńszego ze względu na sztywność całości oraz trwałość.

Półki poziome wykonane ze szkła 4 mm. Szyba 1,5 m długości niestety zaczyna się wyginać już pod własnym ciężarem więc samo podparcie jej na końcach nie wchodziło w grę. Rozwiązaniem okazało się wyfrezowanie w ściance plecowej rowka o głębokości 5 mm i wpuszczenie w niego na całej długości półki. To pozwoliło odciążyć szkło.

Drugim problemem było zamknięcie witryny. Nie chciałem robić żadnych drzwiczek, bo zawsze będzie szpara przez którą będzie wchodził kurz. Zdecydowałem się na stałe zamknięcie. Początkowo szybę czołową chciałem wpuścić w jakąś prowadnicę ale szybko okazało się, że są praktycznie nie do zdobycia. Poza tym efekt końcowy byłby nieciekawy... Najlepsze rozwiązanie okazało się najprostsze - frez z boku i wsunięcie szyby. Tak... ale wsunąć szybę długości półtora metra i takiej wysokości ?!?!? Nie wspomnę, że nie da się jej fizycznie unieść na taką wysokość bo pokój ma 2,5 m, o ciężarze nie wspomnę !!! Następne godziny przemyśleń i... znów najprostsze rozwiązanie - podzielenie szyb na wysokości półek. Mam trzy półki więc wyszły cztery szyby. Wsuwane jedna na drugą pasują do siebie idealnie (nie ma żadnych szpar), natomiast rowek trzyma idealnie więc nic nie spadnie .

Koszty?... Hm... u solarza deski z oklejeniem i frezowaniem 250 zł, szklarz ~300 zł, ledy ok 100 zł, więc sam materiał ok 600 zł.

Wiercenie otworów, śruby, zaślepki, kołki pod szyby oświetlenie i montaż, to we własnym zakresie.

Jak to działa ? Żeby włożyć kolejny model muszę zdjąć "dach" oraz wysunąć przednie szyby do odpowiedniego poziomu... i tak za każdym razem niestety. Przy tej operacji warto założyć obejmę, żeby boczne ścianki się nie rozjechały i półki nie powypadały...

Jedyny minus jak dla mnie - taśma led mocowana na dolnej półce zamiast na górnej. Docelowo miało być na górze - ładnie by oświetlało od góry modele) ale niestety nie dałoby się ściągać góry ani nawet zamontować w ten sposób listwy (brak dostępu po zamknięciu witryny).

Ostatecznie jak wyszło widać poniżej.

 

IMG_7196_zpsbstfcghd.jpg

 

 

Niestety z braku miejsca kartony z modelami które czekają na swoją kolej muszą leżeć na witrynie... :(

IMG_7197_zpsy6tewgy8.jpg

 

 

 

IMG_7198_zpsx9dv8mmc.jpg

 

 

IMG_7199_zps8icvn6mf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zapomniałem dodać, że ledy są kolorowe... Można wybierać między czerwonym, zielonym, niebieskim i białym stałym światłem, każdy kolor ma kilka odcieni oraz kilkanaście stopni jasności. Można też włączyć efekt migotania, mrugania, przenikania itp, itd... ale tu to się raczej nie sprawdzi... chyba, że jako oświetlenie do pokoju ...

Link to comment
Share on other sites

U mnie podświetliłem półki od frontu, wydaje mi się ze trochę lepszy efekt do daje i nie świeci tak po oczach.Użyłem 4mm paski LED + profile typu C do poliwęglanu. Wyszło mniej więcej tak:

20170124_175441.jpg

Link to comment
Share on other sites

U mnie podświetliłem półki od frontu, wydaje mi się ze trochę lepszy efekt do daje i nie świeci tak po oczach.Użyłem 4mm paski LED + profile typu C do poliwęglanu. Wyszło mniej więcej tak:

20170124_175441.jpg

Ładnie, rozważałem tęż takie rozwiązanie ale nie przemawia do mnie rozciąganie okablowania z każdej półki osobno i ciągnięcie całej wiązki chociaż pewnie jest to mniej widoczne niż mój nawet wyłączony biały pasek led - i to mnie najbardziej wkurza. myślę jakby to jakoś osłonić ale póki co nie mam zadowalającej koncepcji.

Na zdjęciach diody świecą na 100%, po zejściu do 50% mocy już tak nie rażą i nie przeszkadzają, a i tak ładnie oświetlają.

 

...Nie myślałeś żeby wstawić to na jakąś komodę? Będzie miejsce na pudełka

odpada... całość waży chyba ponad 100 kg i mogłaby być niestabilna.... Poza tym po ukończeniu modeli na górze będzie stał Yamato w swojej witrynie więc aktualna wysokość jest optymalna... mimo, że Arizonę trzeba oglądać z poziomu podłogi ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
U mnie podświetliłem półki od frontu, wydaje mi się ze trochę lepszy efekt do daje i nie świeci tak po oczach.Użyłem 4mm paski LED + profile typu C do poliwęglanu. Wyszło mniej więcej tak:

20170124_175441.jpg

 

 

kolego to jest gablota z ikei DETOLF ?? jeśli tak to jak dobrobiłes półki jeśli to nie tajemnica

Link to comment
Share on other sites

Tak to detolf

 

Półki dołożyłem używając prętów aluminiowych 4mm z Leroy Merlin i kleju spawanie na zimno cx-80

Dadatkowo musiałem wzmocnić włóczka gdyż za mocno dokręciłem i najwyższy pręt strzelił a nie chciało mi się już rozbierać wszystkiego, kleić i od nowa malować

2u633h5.jpg

25hphd0.jpg

Link to comment
Share on other sites

jeżeli nie będziesz uderzał "drabinkami" o podłogę ani na siłę próbował urwać to wystarczy. Jest też łatwy w obróbce, za dużą ilość smialo wyszlifujesz po wyschnięciu pilnikiem.

 

U mnie pękło na skutek zbyt mocnego dokręcania górnych nakrętek, pionowy profil się wykrzywił i klej puścił.

 

Można zrobić też tak, szybciej, łatwiej i taniej. Ja chciałem żeby wyglądało "jak z fabryki"

 

bracket.jpg

 

To są sciski to linki stalowej, dostępne w każdym budowlanym markecie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.