Skocz do zawartości

Sherman Firefly Tasca


Aro82

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze jedna sprawa...

Na obrazku poniżej zauważyłem że mój czołg ma inaczej (inny?) hamulec wylotowy. Dopiero po tym zwróciłem uwagę że na oryginalnym zdjęciu też tak jest. Może ktoś mi wyjaśnić o co chodzi? I czy metalowa luga którą posiadam bedzie ok czy jest to inne działo?

 

Wszytko jest ok.

Po prostu, hamulec wylotowy armaty był przykręcany i ustawiany zazwyczaj w ten sposób, że hamulec wraz z otworami wylotowymi był ustawiany poziomo.

A tu, jak widać jest ustawiony pionowo.

Tak wygląda lufa bez hamulca

 

K8sEWOWh.jpg

 

W miejscu gdzie widać gwint był wkręcany hamulec wylotowy.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 165
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Więc hak będzie.

Cooper69 faktycznie jest w warsztacie-gapa ze mnie a czy odmierzałeś sobie jakoś odległości czy tak na oko? I czym załapałeś nity do klejenia?

 

Naklejałem według proporcji z rysunku na klej Extra Thin.

 

Przenosiłem je prozaicznie śliniąc końcówkę wykałaczki a potem pozycjonowałem wykałaczką lekko ściętą w "wiosełko".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

No to teraz mam dylemat - ustawiać hamulec poziomo (tak mi się bardziej podoba) czy pionowo-wg zdjęć.

 

Śruby przyjadą (mam nadzieję) wkrótce z kmem.

 

Może spróbuję przykleić kilka nitów na wewnętrznej stronie kół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój głos idzie na -> "pionowo" - jest poprawnie merytorycznie a poza tym rzadko spotykane.

Masz rację. Skoro zdecydowałem się robić konkretny pojazd i odwzorować go jak najlepiej trzeba zrobić pionowo. Swoją drogą co mogło dawać takie ustawienie?

 

No i przede wszystkim z dystansem podchodź do tzw. tablic barwnych.

 

Jak tak będzie na zdjęciach konkretnego czołgu to i owszem.

 

Możesz dokładniej powiedzieć o co chodzi?

 

I na koniec żeby nie było że tylko gadanie i gadanie...

 

ZpVJox9.jpg

 

lZvK3Jh.jpg

 

No i wszystkie koła sklejone i oszlifowane. Oprócz nitów do których mam mieszane uczucia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarza się, że tablice barwne tylko z grubsza przypominają czołg, który mają przedstawiać bo autorzy skupiają się na "malowaniu" i robią Ctrl+C / Ctrl+V w programie graficznym tego samego pojazdu zmieniając tylko malunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No i przede wszystkim z dystansem podchodź do tzw. tablic barwnych.

 

Jak tak będzie na zdjęciach konkretnego czołgu to i owszem.

 

Możesz dokładniej powiedzieć o co chodzi?

 

 

Nigdy nie bazuj się na "malujkach", zawsze szukaj zdjęcia konkretnego pojazdu i zawsze staraj się opierać na konkretnym zdjęciu, konkretnego pojazdu.

Tak jak napisał cooper69, często się zdarza że barwna tablica tylko z grubsza przypomina dany czołg/pojazd.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prace w toku więc pojawiają się kolejne pytania...

1. dodatkowe płyty pancerne po bokach -na oryginalnym zdjęciu ich nie ma prawda?

 

2. skrzynka za wieżą- mi się wydaje że wersja po lewej?

 

YkqZN2W.jpg

 

3. plyta na miejscu kmu wzór po lewej (f27)?

 

iHkhuJ7.jpg

 

4. Co to za elementy i czy je montować (c3 i c4)?

 

R1bbgEa.jpg

 

5. Co z "policzkiem"na wieży? Czy kazdy firefly go ma? Czy jest dospawany? Integralny?

 

6. Co jeszcze warto dodać/zmienić żeby wyglądało to jak najlepiej? Na kilku Waszych modelach shermanów widzialem otwory po bokach przy wlewach (odpływy?).w modelu standardowo są atrapy. Wierciliscie je sami?

 

Sorki że zawalam Was taką ilością pytań.

Dzięki. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. dodatkowe płyty pancerne po bokach -na oryginalnym zdjęciu ich nie ma prawda?

2. skrzynka za wieżą- mi się wydaje że wersja po lewej?

3. plyta na miejscu kmu wzór po lewej (f27)?

4. Co to za elementy i czy je montować (c3 i c4)?

5. Co z "policzkiem"na wieży? Czy kazdy firefly go ma? Czy jest dospawany? Integralny?

6. Co jeszcze warto dodać/zmienić żeby wyglądało to jak najlepiej? Na kilku Waszych modelach shermanów widzialem otwory po bokach przy wlewach (odpływy?).w modelu standardowo są atrapy. Wierciliscie je sami?

 

Po kolei:

Ad.1 Nie ma płyt dopancerzenia kadłuba.

Ad.2 na zdjęciu raczej nie widać uchwytu (część F16) więc może Tasca się pomyliła i trzeba dać "wersję po lewej" ? W użyciu był jeszcze trzeci wzór skrzyni na radio - ale w tym modelu akurat nie ma części do tego.

Ad.3 Nie wiem, nie widać. Zrób jak radzi Tasca i wklej F27

Ad.4 Nie wiem. Teoretycznie te dopancerzenia (C3 i C4) występowały razem z dopancerzeniami na kadłubie...

Ad.5 Nie widać dospawanego dopancerzenia. Więc zostaw jak jest i nie rób dopancerzenia integralnego. Czyli można założyć, ze to wczesna wieża.

Ad.6 W M4A4 akurat te odpływy na końcu ambrazury były zasłaniane przez dopacerzenia (E27 i E28). W innych typowych miejscach warto je robić.

 

Pytasz "co jeszcze zrobić" - nie wiem

Pooglądaj sobie jakieś galerie zachowanych pojazdów - zarówno M4A4 (kadłub) jak i FF (wieża). Może podpatrzysz coś ciekawego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 według zdjęcia brak płyt

Ad. 2 skrzynka z okrągłymi deklami F32

Ad. 3 raczej F26

Ad. 4 jest to dopancerzenie stanowisk strzelca i kierowcy - trzeba poszukać zdjęć z przodu naszych świetlików

Ad. 5 zdjęcie konkretnego czołgu

Ad. 6 otwory wiercone samodzielnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kilku punktach różnimy się z cooper'em 69

 

W kwestii zasobnika a radio. Patrz poniżej (znalazłem zdjęcie w lepszej jakości) :

Ow9Yq5J.jpg

 

i malujka z typami zasobników :

vM6ORvP.jpg

 

Co do elementów z przodu - dopóki nie znajdzie się zdjęcie to niewiele wiadomo...

... a zdjęcie było chyba w książce "Polskie Shermany" Militarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fszysko jasne

W shermanie "wszystko jasne"

Nieeeeee...

Tak nigdy nie będzie. Zawsze zostanie margines na interpretacje.

Choćby jak łączone są boki z tyłem skrzyni na wieży ? Dla mnie zdjęcie, nawet to w lepszej jakości, nie jest jednoznaczne.

Albo gaśnica z tyłu - moim zdaniem jest w innym kolorze (czerwona ?) i na dodatek błyszcząca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi i za fotkę. O ile wiadomo już że nie ma dodatkowych płyt z przodu to do rodzaju płyty w miejscu kmu nie jestem pewny. Teraz wydaje mi się że jest to część f26 (bardziej szpiczasta)

Co do zasobnika na radio to chyba wersja bez uchwytu (kwadraty na górze). Na fotkach chyba so przyspawane do wieży.

Martinello czy na fotce shermany mają dopancerzenie na bokach wież? Bo ja nie jestem w stanie odróżnić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fszysko jasne

W shermanie "wszystko jasne"

Nieeeeee...

Tak nigdy nie będzie. Zawsze zostanie margines na interpretacje.

Choćby jak łączone są boki z tyłem skrzyni na wieży ? Dla mnie zdjęcie, nawet to w lepszej jakości, nie jest jednoznaczne.

Albo gaśnica z tyłu - moim zdaniem jest w innym kolorze (czerwona ?) i na dodatek błyszcząca.

 

Boki skrzyni dla mnie na 100% wersja 3 z twojego rysunku - nie mam żadnych wątpliwości (cienie się by inaczej układały).

Gaśnica też na pewno nie czerwona ani nie mosiężna (bywały takie)

Raczej taka jak na zdjęciu

 

Ext-5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

i malujka z typami zasobników :

vM6ORvP.jpg

 

Tylko że na malujce brakuje jeszcze jednego typu skrzynki na radio.

 

GFAkyEHh.jpg

 

SIctYRsh.jpg

 

DIyX9U2h.jpg

 

 

 

Co do dopancerzenia wieży.

Nie jestem pewien na 100% ale wydaje mi się że ten FF ma integralne dopancerzenie

 

xcpZ18th.jpg

 

Na lepszych zdjęciach widać cień dopancerzenia

 

ypnaQ5yh.jpg

 

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Jacku że się odezwałeś.

Zasobnik - pisałem o trzecim typie, dobrze, ze wkleiłeś zdjęcia. Prawdopodobnie w modelu jest właśnie ten trzeci typ, bez pokryw na stropie.

Co do wieży - myślę jednak, że jest to wczesna wieża, z pistol-portem i bez żadnego dodatkowego dopancerzenia. Ślad, który wskazuje Bigmodel to pewnie pozostałość po obróbce a nie integralne dopancerzenia. Ale to autor modelu wybiera ;)

... to do rodzaju płyty w miejscu kmu nie jestem pewny. Teraz wydaje mi się że jest to część f26 (bardziej szpiczasta)

Niewiele widać. Zresztą były też inne płyty:

p1X2h60.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do osłony w miejscu kmu zdecydowałem - część f27.

Zasobnik na radio- z kwadratami na pokrywie (inna w zestawie jest tylko z kółkami)

Wieża -bez dopancerzenia

 

Pytanie- jeśli zastosuje przezroczyste peryskopy to czy malować szkło czy zostawić bezbarwne?

Jeśli malować to jakim kolorem? Ewentualnie czy użyć folii czy innego patentu?

 

WalN3DU.jpg

 

Dzięki. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.