Jump to content

RWD-17W skala 1:144 produkcja własna


Marudek
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Niedawno dołączyłem do konkursu organizowanego na sąsiednim forum. Buduję model własnej produkcji. Jest to całkiem ładny hydroplan RWD-17W.

 

Krótki rys historyczny:

 

Wiosną 1938 roku Bronisław Żurakowski zaprojektował pływakową odmianę RWD-17 opartą na koncepcji inż. Stanisława Rogalskiego. Samolot posiadał okucia do standardowego podwozia i właśnie na takim podwoziu został oblatany 15.06.1938 roku.

 

Snmx6Nr.jpg

 

Następnie w Pucku odbyły się kolejne starty i prototyp oblatano na pływakach. Samolot mógł służyć jako dwumiejscowy wodnosamolot szkolny i treningowy oraz jednomiejscowy akrobacyjny. Próby w locie w ITL wykazały, że jest łatwy i prawidłowy w pilotażu. Jedyne zastrzeżenia dotyczyły silnika który się przegrzewał.

 

IQf8juZ.jpg

 

W lutym 1939 r. Kierownictwo Marynarki Wojennej zamówiło w DWL dla Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku 5 RWD-17W jako samoloty szkolne. Zostały one oblatane w sierpniu 1939 r. i oczekiwały na transport do bazy MDL w Pucku. We wrześniu 3 z nich ewakuowano do Rumunii, gdzie były użytkowane przez lotnictwo rumuńskie. Z pozostałych w kraju dwóch uszkodzonych RWD-17W żaden nie nadawał się do użytku. Kadłub jednego z uszkodzonych samolotów Niemcy przewieźli do Poznania i pozostawili tam w 1945 r. Jego silnik znajduje się obecnie w Muzeum Techniki w Warszawie.

 

xXSFV0U.jpg

 

Prototyp RWD-17W, znajdujący się we wrześniu 1939 r. w Morskim Dywizjonie Lotniczym, został ewakuowany na Hel, gdzie zamaskowany w lesie przetrwał obronę Helu. Przed kapitulacją 30.09.1939 r. podczas próby ucieczki do Szwecji prototyp RWD-17W został zatopiony w wyniku nieudanego startu.

 

Co prawda poniższy inbox przedstawia żywiczne odlewy, ale zarówno matki wykonane ‘tradycyjnym’ scratchem jak również projekty do druku 3D zostały wykonane własnoręcznie przeze mnie

 

Niestety nie dotarłem do materiałów jednoznacznie określających czy litery rejestracyjne na płacie wpisane były w równoległobok, którego pozioma krawędź jest równoległa z krawędzią natarcia, a boczne krawędzie – równoległe do żeber płata (np. jak w modelach Choroszy oraz Małym modelarzu), czy raczej litery wpisane były w prostokąt (np. jak w modelu Manufaktura modelarska oraz kalkomaniach Weikert Decals)…

 

Na wszelki wypadek mam kalki z literami wpisanymi w równoległobok i prostokąt. Jeśli Macie jakieś info na temat liter rejestracyjnych na samolotach RWD, to byłbym wdzięczny za wskazówkę, których kalkomanii użyć

 

yvyww6r.jpg

 

Pozdrawiam,

Marudek

Link to comment
Share on other sites

Hej,

 

Sam stosunkowo niedawno dowiedziałem się że Polacy zbudowali taki zgrabny hydroplan

 

Mimo że matkę skrzydła robiłem 4 razy to jednak płat nadal mi się nie podoba. Wczoraj wpadłem na pomysł jak to poprawić. Zobaczymy co z tego będzie...

Link to comment
Share on other sites

Nie - to skrzydło musi być poprawione. Płaszczyzny kryte płótnem nie mogą odstawać od reszty - muszę je obniżyć / wtopić w resztę płata. Jeszcze raz zrobię podejście ze scratchem, a jak nie wyjdzie to zaprojektuję w 3D i zlecę wydruk...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ze skraczem dałem sobie spokój - przynajmniej częściowo, bo zleciłem wykonanie jakichś 70% płata w technologii cyfrowej ja to tylko posklejam, wygładzę i odleję. No i dopiero co skończyłem rysować blaszki. Uznałem że bez nich się nie obędzie. Więc po sprawdzeniu wersji testowej znowu będę musiał poczekać na realizację zlecenia trawienia... Ale jak to kiedyś mówił mój znajomy - "Ni ma lipy"

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Wreszcie mam porządne skrzydło. Przy najbliższej produkcji form silikonowych zaleję je silikonem i zrobię żywiczne odlewy.

 

dQwQQl3.jpg

Mbyc8Ud.jpg

 

Zamiast blaszek fototrawionych zamierzam użyć elementów kartonowych ciętych laserem. Mam nadzieję że efekt będzie równie dobry co innych moich modelach "wielo-materiałowych"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.