Jump to content

Fieseler Fi-156 Storch 1/72 Heller / Academy


ksc
 Share

Recommended Posts

Tym razem nietypowo, bowiem planowany warsztat rozpoczynam zapoznaniem z tematem.

 

Czasami ma się ochotę na zrobienie modelu, który przeleżał wiele lat w szafie. W moim przypadku jest to Fi-156 Storch firmy Academy, do którego znalazłem kalki SP Decals. Ponieważ w złomie modelarskim mam też sklejony model firmy Heller postanowiłem skorzystać z obu modelu i zrobić jeden. Po zapoznaniu z tematem okazało się, że model firmy Academy to kompletny babol i stary model Hellera jest dużo bliższy oryginałowi.

 

Przymierzam się do zakupu nowego zestawu, jednak model Hellera jest już niedostępny. Pozostaje więc jego przepak dystrybuowany przez Smer albo ZTS Plastyk. Ten drugi jest tańszy i bardziej dostępny, jednak obawiam się niskiej jakości tworzywa i zużytych form. Czy może ktoś miał w ręku wypust Smera albo ZTS Plastyk i może powiedzieć coś o jakości wyprasek?

 

Poszukuję również wiarygodnych planów, większość, które posiadam nie trzyma wymiarów. Zastanawiam się nad zakupem książki Fieseler Fi 156 Storch Dariusza Karnasa wydawnictwa MMP Books. Na zdjęciach poglądowych plany wyglądają w miarę ok, jednak posiadam książkę o Me-163 Komet z tej samej serii i na moje oko zawiera ona bardziej rysunki poglądowe niż dokładne plany modelarskie.

Link to comment
Share on other sites

Acha

dlaczego uwazasz, ze model Academy to babol?

Sprawdzales plany i detale?

Na podstawie czego?

Pozdrawiam Bravo112

 

Na podstawie porównania ze zdjęciami oryginału. Wiarygodnych planów niestety jeszcze nie posiadam, jestem na etapie ich poszukiwania.

 

Model Academy to miał być z założenia ulepszony Heller. Oba modele mają praktycznie identyczne wymiary, ale różnią się fakturą poszycia, przy czym Academy ma z całą pewnością nieprawidłowy kształt kadłuba. Heller z pozoru wygląda na toporny - ma wypukłą imitację kratownicy i ożebrowania - ale tak właśnie wygląda oryginał. Jak znajdę chwilę to wstawię kilka zdjęć porównawczych.

Link to comment
Share on other sites

Starego Hellera wydaje Mastercraft i Plastyk za 15 złoty. Faktycznie bardziej przypomina oryginał niż Academy

 

https://www.mojehobby.pl/products/Fieseler-Fi.156-Storch-1573832.html

 

https://www.mojehobby.pl/products/Fi-156-C-1-Storch.html

Link to comment
Share on other sites

Starego Hellera wydaje Mastercraft i Plastyk za 15 złoty. Faktycznie bardziej przypomina oryginał niż Academy

 

https://www.mojehobby.pl/products/Fieseler-Fi.156-Storch-1573832.html

 

https://www.mojehobby.pl/products/Fi-156-C-1-Storch.html

No i pokarało mnie. Chciałem oszczędzić na czasie i kupiłem samolot Feiseler/Fieshler (pisownia oryginalna) firmy Mistercraft i o ile podstawowe wypraski są w miarę ok - może lekko bardziej miękki detal niż oryginalny Heller, ale oszklenie to dramat i chyba pójdzie do kosza - na największych elementach są jakby rysy, które prawdopodobnie wynikają z niechlujnego wtrysku. Kalkomanie też prosto do kosza... ale najbardziej rozbawiła mnie instrukcja obsługi - z jednej strony Fi-156, z drugiej... F-16

 

Nic, zamówię chyba przy okazji Smera albo ZTS...

 

Militaria wydalo monografie Fi. 156 cz 1 i 2

Tyle tylko, ze skopali plany w czesci 1 ( rozpietosc w 1:72 chyba o 30 mm za duza !!!! )

W cz 2 poprawili ale chyba nawet nie przeprosili za cz 1

Pozdrawiam Bravo112

Może nie przeprosili, ale poinformowali, przy czym nowe plany też nie są idealne. W porównaniu do zdjęć historycznych mają dziwny kształt końcówek skrzydeł i statecznika pionowego - nie budowałbym modelu w oparciu o nie.

Link to comment
Share on other sites

Na początek porównanie kadłuba. Starałem się przeprowadzić analizę w oparciu o zdjęcia historyczne, gdyż nie wiem, który muzealny Fi-156 jest oryginalny.

 

1. Tył kadłuba:

  • Na oryginale bardzo odznacza się ożebrowanie sterów - model Academy ma je rozmyte
  • Model Academy ma słabo zarysowaną szczelinę w łączeniu części ruchomej steru - jest to jednak łatwe do poprawienia

xk6VyfW.jpg

 

2. Przód kadłuba:

  • Na oryginale odznacza się struktura kadłuba - model Academy ma ją rozmytą
  • Model Academy ma ostry uskok w dolnej części kadłuba, którego nie widać na oryginale
  • Kształt drzwi jest nieprawiłowy w obu modelach, przy czym w Academy jeszcze bardziej odbiega od oryginału
  • Szwy od spodu kadłuba w Academy są bardzo przeskalowane

Ws9K0AJ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Porównanie górnego skrzydła. Tutaj nie znalazłem kontrastowych zdjęć historycznych, więc za wzór przyjąłem samolot muzealny, który wygląda dość autentycznie.

 

jutlhCG.jpg?1

 

Moim zdaniem nadal wygrywa Heller ze względu na wyraźnie zaznaczone żebra, przy czym wymagana jest obróbka skrzydła, by powierzchnia sklejkowa różniła się od płóciennej.

 

Mam też nowe plany, które są moim zdaniem wystarczająco dokładne. Oba modele mają na nich za krótki kadłub o jakieś 3mm.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Moderator

Jak masz rysunki konstrukcyjne oryginalne to możesz powiedzieć że jest... jeśli plany rysowane to raczej ostrożnie;) już nie jeden poprawiający według "poprawnych" planów miał niespodziankę ;)

Link to comment
Share on other sites

Fajnie porównujesz ze zdjęciami oryginału. Co do szkrzydeł, to chyba jednak Academy jest bliżej oryginału. Też mam oba modele. I zaczyna zwyciężąc Academy, który na początku mi się nie podobał, ale po lekkiej obróbce papierem sciernym powinien być OK ,-)

Link to comment
Share on other sites

Jak masz rysunki konstrukcyjne oryginalne to możesz powiedzieć że jest... jeśli plany rysowane to raczej ostrożnie;) już nie jeden poprawiający według "poprawnych" planów miał niespodziankę ;)

 

Posiadam już kilka planów modelarskich tego samolotu. Podstawą jest zmierzenie podstawowych wymiarów - długości i rozpiętości. Już na starcie odpadły plany z Aero Technika Lotnicza i monografii lotniczych. Do tego porównuję charakterystyczne cechy ze zdjęciami oryginału.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Udało mi się skompletować dodatki. Mamy więc:

  • Zestaw Fi-156 C-1 Storch firmy mastercraft
  • Zestaw Fi-156 no 0833 firmy Smer
  • Silnik żywiczny Argus As-10C firmy Karaya E7209 - jest to przepak czeskiego wytworu firmy Extratech
  • Kalkomanie SP-DECALS 7214
  • Elementy fototrawione firmy Brengun BAL 72129
  • Maski eduard XS-011

 

ZC6vQsQ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Robota powoli idzie do przodu. Model z założenia miał być sylwetkowy, ale nie wytrzymałem. Na podstawie zdjęć odtworzyłem kratownicę, wyciąłem otwory na trójkątne okna i przedłużyłem kadłub o prawie 3mm i wykonałem wiele innych drobnych korekt wymaganych dla tego leciwego zestawu.

arEgcBN.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, sebastain napisał:

A te dodatkowe modele to na części?

Taki był zamysł :) ale przyczyna jest jeszcze inna - model firmy Mistercraft miał porysowane oszklenie,  zwichrowany kadłub a tworzywo wydawało się za bardzo elastyczne. Na szczęście cena obu zestawów jest stosunkowo niska.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
W dniu 23.12.2018 o 11:09, Nacktgeboren napisał:

Ładnie jest. Bardzo mi się Twoje dłubanie podoba :)

 

Dziękuję. Z perspektywy czasu uważam że 1/72 to trochę za mała skala i świadomie zdecydowałem się na pewne uproszczenia. Planuję bardziej poszaleć przy amerykańskim storchu w 1/32, ale dopiero za kilka miesięcy :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Zestaw niestety należy do tych, w których każdy element trzeba przerabiać, żeby przypominał oryginał. Nie ukrywam, że wzoruję się na zestawie firmy Tamiya w 1/48.

W skrzydłach wyciąłem elementy ruchome i zaszpachlowałem otwory, które w większości znajdowały się w nieprawidłowych miejscach i były niewymiarowe. Poniższe zdjęcia przedstawiają wygląd elementu przed i po moich modyfikacjach:

Q59nEm4.jpg

dR7uy64.jpg

Teraz zauważalne będzie przesunięcie między górnym i dolnym płatem, co jest prawidłowe:

WQuDgBI.jpg

Dla wzmocnienia skrzydeł, które w moim odczuciu były bardzo giętkie, być może ze względu na niskiej jakości tworzywo, wstawiłem wzmocnienia z profili polistyrenowych i metalowych:

j41pehF.jpg

Kadłub już skleiłem, pozostało do naklejenia jeszcze kilka wzierników:

PVxz6GY.jpg

4kdaA5l.jpg

W tej chwili pracuję nad oszkleniem, które muszę jeszcze przykleić przed malowaniem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.