Skocz do zawartości

1/48 Albatros DV Eduard


Marwaw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym dołączyć do zabawy. Ponieważ kiedyś była mowa, żeby sprawdzać się w nieco innych kategoriach niż to co zazwyczaj kleimy będę budować to:

pict5490.jpg

To starszy model Albatrosa, ale wydaje sie całkiem przyjemny. Zawartość pudełka to dwie ramki z tworzywa: pict5492.jpg

pict5493.jpg

Dwie blaszki, klisza z zegarami i wiatrochronem i silnik z białego metalu:

pict5494.jpg

Instrukcja i kolorowa wkładka ze schematami malowania:

pict5491.jpg

Kalkomania, ja jednak użyję tej dołączonej do broszurki z Kagero:

pict5495.jpg

Mój Albartos będzie miał malowanie z Bazy Lotnictwa Morskiego w Pucku. Przyznam, że mam lekką tremę, bo to mój pierwszy szmatopłat, sporo rzeczy będę robić po raz pierwszy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Są tu trzy możliwości, pierwsza lansowana w broszurce Kagero - cały samolot w kolorze jasnoszarym morskim, druga - kadłub jasnoszary, płaty usterzenie kolor płótna (czyli tak jak Twój w 1/72), - trzecia samolot w naturalnym wykończeniu - kadłub ciemna sklejka z jasnoszarymi elementami pokrycia z blachy, płaty i usterzenie - płótno. Moim zdaniem najbardziej prawdopodobna jest opcja trzecia. Samolot ten pochodził z zakładów w Pile i raczej (jak inne maszyny) nie był przemalowywany. Ponadto na jedynym dostępnym zdjęciu puckiego Albatrosa na usterzeniu dopatrzyłem się jakiegoś czegoś co można uznać za fakturę sklejki. Malowanie zaproponowane przez Kagero moim zdaniem odpada - płaty są zbyt jasne w stosunku do kadłuba co sugeruje że pozostawiono je w naturalnej barwie płótna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie wg. schematu Natural Wood/CDL wydaje się być najsensowniejszym wyborem.

Przy budowie modelu pamiętaj, że ten konkretny aparat był nieuzbrojony! Musisz więc w miejsce pozostałe po karabinach maszynowych, podajnikach taśm amunicyjnych oraz pojemniku na łuski wkleić płytę przykrywającą dziury po nich - widać to zresztą na jedynej znanej fotce tegoż płatowca

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miniony weekend pomimo szalejącego huraganu był bardzo owocny jeśli chodzi o budowę Albatrosa. Oto streszczenie mojej produkcji:

pict5502.jpg

wnętrze po pomalowaniu,

pict5504.jpg

Wstępna przymiarka do prawej burty,

pict5510.jpg

Prawa burta z osprzętem,

pict5511.jpg

Lewa burta,

pict5512.jpg

Układ sterowniczy,

pict5513.jpg

Fotel pilota,

pict5514.jpg

Wszystko razem wklejone w kadłub,

pict5515.jpg

Przymiarka metalowego silnika.

Ogólnie fajnie się to klei, czekam na opinie i sugestie, nie muszę dodawać, że jak każdy mój model również i ten będzie pod but

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace trwają dalej:

pict5516.jpg

Sklejony i obrobiony kadłub,

pict5517.jpg

Usterzenie, zrobiłem powychylane,

pict5518.jpg

Górny płat z wychylonymi lotkami i nawierconymi otworami pod strutsy i naciągi,

pict5519.jpg

Przygotowany do montażu dolny płat. W obu płatach i na usterzeniu od dołu markerem do CD zaznaczyłem imitacje żeberek, tak aby trochę przebijało po pomalowaniu. Największy problem miałem z zaślepieniem otworu po kmach, w końcu nakleiłem kawałek płytki, ale nie jestem do końca przekonany czy dobrze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Miejsce po karabinach zakleiłeś dobrze - tak to własnie wyglądało - popraw tylko trochę "rogi", bo byłu zaokrąglone. Zresztą ta "zaślepka" była montowana oryginalnie w zakładach produkujących w/w aparaty. No chyba, że odbiorca zapłacił dodatkowo za uzbrojenie. Ale w 1919 roku juz raczej w ogóle km-ów nie montowali w fabryce. Ta płyta najprawdopodobniej była wykonana z pomalowanej na szarozielony kolor sklejki (acz pewnosci nie mam).

Sprawa druga - nie malowałeś silnika?

pozdrawiam

Avi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rogi z tyłu są zaokrąglone, z przodu kanciaste, ale można to również poprawić, a co z tymi otworami po osprzęcie do kmów? Mają takie zostać?

Silnika jeszcze nie malowałem, to co trzeba pomaluję po pomalowaniu całego płatowca, może trochę karkołomne, ale myślę że dam radę.

Rozumiem, że w 1919r. uzbrojenie występowało jako opcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1919 roku dostawy karabinów maszynowych do wytwórni były już wstrzymane (z wiadomych względów). Być może producenci płatowców mieli jeszcze jakieś zapasy, ale wątpliwe.

Ten, jak to nazwałeś "osprzęt" to zapewne zasobnik na amunicję, który był montowany fabrycznie - powinien być w modelu (w kadłubie). Natomiast dziury po podajnikach taśmy i zbieraczach łusek powinno sie zaślepić W kazdym razie na fotografiach nieuzbrojonych Allb. D.V ich nie widać. Za to w ich miejscach widoczne sa wyraźnie małe kwadratowe płytki .

pozdrawiam

Avi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie siedzę "na razie" w dwupłatach ale Twoja robótka pozytywnie mi sie podoba. A propos imitacji drewna to bardziej mi to wygląda na imitację sklejki ale chyba tak powinno być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to imitacja sklejki, proste do zrobienia jak konstrukcja cepa. Robione według patentu Aviego (zresztą on jest specem od Szmaciaków). Najpierw beżowy, a potem brązowy metodą suchego pędzla, sam nie sądziłem, że to takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłubię wytrwale dalej:

pict5611.jpg

pict5612.jpg

Wykonane od podstaw zaślepki i okucia,

pict5614.jpg

Okucie na podstawie płozy, może zdjęcie nie wyszło najlepiej. Wkleiłem i obrobiłem również dolny płat i całość zagruntowałem rzadkim beżowym Humbrolem, jak dobrze pójdzie dziś prysnę płaty.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, ze prace posuwają sie w dobrym tempie . Tak trzymać.

Jeszcze tylko jedno pytanko - a czy nie prościej byłoby wykorzystać gotowe okucia z trawionki - robi je zarówno Part jak i Edek. Jeden zestaw wystarcza na kilka modeli. Byłoby szybciej i dokładniej - choćbyś nie wiem co zrobił, "ręcznie" nie wykonasz kilku takich samych okuć z fakturą nitów i śrub

pozdrawiam

Avi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnętrze kabiny jest boskie!!bardzo oldskulowe :-))

Avi, o jakich okuciach piszesz??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnętrze kabiny jest boskie!!bardzo oldskulowe :-))

Avi, o jakich okuciach piszesz??

A o takich, co to miejscowione były na styku łączenia newralgicznych elementów poszycia kadłuba do konstrukcji wewnętrznej kadłuba w okolicy kabiny i silnika.

Zaznaczone na czerwono

69ad5d1f23a6bc3d.jpg

652f68a62e820efd.jpg

pozdrawiam

ilustracje: Mark Miller (spoko, mam zgodę na ich publikowanie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie, że moja niewiedza zaowocowała zamieszczeniem takis fajnych ilustracji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po pierwsze również dzięki Avi za super ilustracje - sklejeczka bomba, normalnie mnie natchnęło,

po drugie takie bajery jak okucia lubię robić sam, oczywiście wiem o blaszkach i w tym wypadku raczej nie ma sensu ich kupować, bo nie wiem kiedy wrócę do tematu "szmaciaków" ten jest specyficzny -wiosną dołączy do helskiej ekspozycji a z uzyskanego efektu jestem zadowolony, jak wspominałem wcześniej dopiero nabrało wyglądu po zagruntowaniu całości,

po trzecie, Spiton dzięki za pozytywne uwagi i czy pomalowałeś już to co miałeś pomalować?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pomalowałem Albatrosa:

pict5615.jpg

pict5617.jpg

Płaty w kolorze CDL i kadłub - imitacja bejcowanej sklejki,

pict5633.jpg

pict5635.jpg

Kadłub po pomalowaniu elementów metalowych. Zaślepka po karabinach również w kolorze szarozielonym. Nie jestem do końca zadowolony z uzyskanego efektu i czeka mnie jeszcze sporo pracy aby to po ludzku wyglądało. Następnym etapem będzie wykończenie silnika i ślady eksploatacji. Mam zamiar trochę odrapać i postarzyć blachę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.