Skocz do zawartości

PV-1 Ventura (Minicraft 1:72)


pilex7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym pokazać mój pierwszy ukończony nadający się do pokazania model. Jest to Lockheed PV-1 Ventura, średni bombowiec patrolowy budowany przez Vega Aircraft Company w czasie IIWŚ.

Model raczej dobrze sklejalny, gdzie niegdzie trzeba było tylko użyć szpachlówki szczególnie przy niwelowaniu nierówności kadłuba.

 

Gdybym go sklejał jeszcze raz to:

- nie przykleił bym kalkomanii po prawej stronie do góry nogami,

- przednią część kadłuba która była całkowicie przeźroczysta pomalowałbym najpierw na zielono a dopiero później kolorami kamuflażu,

- czarne pasy na dolnej części skrzydeł były malowane wg linii podziału - dopiero po pomalowaniu zauważyłem, że na prawym skrzydle jest ona szersza. Należało te linie wytrasować od nowa.

 

1.

38f4ee37263ca55c.jpg

2.

9dad37db001171bc.jpg

3.

f1cadd5e1f3e8489.jpg

4.

f129037937741ec0.jpg

5.

6f5e9cc23d22ae2a.jpg

6.

78681f7faedef9b7.jpg

7.

8bce9cbef57840fb.jpg

 

Komentarze mile wdziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie , ze masz świadomość błędów ... nie wszystko można poprawić ale tą kaleczkę bym spróbował micro-setem potraktować i odwrócić, albo znaleźć nowe bo te nie wyglądają na jakosciowo zbyt dobre.

mógłbyś jeszcze zmatowić opony.

Ale generalnie ładny modelik, super kamuflaż i linie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ci szpachlowanie na dziobie nie wyszło, ale przyjemny model

 

Mi się podoba, ładny wash ci wyszedł - czym robiłeś jeśli spytać wolno?

 

Graty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ladny model. Widac dobry warsztat modelarski i dbalosc o czystosc pracy.

Nietuzinkowy temat, co tez jest chwalebne.

Mala uwaga do wash'a. Wydaje mi sie, ze jesli juz go stosujesz to powinien on uwzgledniac linie idace przez znaki rozpoznawcze. Moze to wina zdjecia, ale na lewej burcie linie te sa przykryte bialym kolorem kalkomani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

HubertK: cały dziób był zrobiony z przeźroczystego plastiku, ciężko mi się to obrabiało bo po sklejeniu połówek trudno było coś zobaczyć, a po drugie linie podziału były bardzo delikatne i bałem się je zatrzeć . Moje doświadczenia z odtwarzaniem linii podziału nie są na razie zbyt obiecujące.

Wash to: na spodzie skrzydeł Pro Modelers DARK a na kadłubie pisak Gunze Gundam Marker GM29 (czarny) wodne. Moim zdaniem nie ma dużej różnicy pomiędzy nimi a zrobionym domowym sposobem z wody, płynu do naczyń, spirytusu i startej pasteli. Zabrudzenia robiłem cieniem do powiek (dogadałem się z dzieckiem) za 7zł. Największy mój problem polegał na tym że w miejscach gdzie te linie są płytkie musiałem po kilka, kilkanaście razy ścierać wash tak żeby go nie wytrzeć razem z linią podziału.

 

98af9de234d5e4b6.jpg

 

 

Erkamo: po godzinie walki z wacikami udało mi się trochę wyeksponować te linie. Jak już pisałem wcześniej w momencie ścierania z reguły ściera się wszystko – może macie jakieś tajne techniki do takich płytkich linii.

 

8d206605d2433bb8.jpg

 

 

RAV: wydaje mi się, że są położone dobrze poniżej zeskanowany fragment instrukcji:

abb0c9a20e62b62f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny samolocik, ładnie zrobiony, kalki sie nie świecą.

Ale za te gwiazdy do góry nogami to powinieneś ta biedna venture przeprosić.

Co do gwiazd na skrzydle, to tez jest to ewidentnie błąd. Gwiazdy były malowane la lewym płacie, patrząc od ogona.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wszyscy mają rację, na zdjęciach w zalezności od danej maszyny gwiazda była albo umieszczana centralnie pod kopułką strzelniczą albo była przesunięta lekko do tyłu. W wypadku gdy gwiazda była malowana pod kopułką to wtedy biały pas zachodził na drzwi - taka wersja bardziej mi się podobała i dlatego tak też położyłem kalkomanię.

Jest też wysoce prawdopodobne (tzn. na pewno) że gwiazdy były tylko na jednym skrzydle, a ja położyłem je źle.

Na szczęście każdy z nas może mieć własną wizję danego modelu i następnie ją zrealizować.

Venturę - przepraszam.

 

Tak przy okazji szukania na temat PV-1 to fajnego linka znalazłem na temat American Naval Aviation Squadrons:

http://www.history.navy.mil/avh-vol2/

 

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście każdy z nas może mieć własną wizję danego modelu i następnie ją zrealizować.

 

Może akurat ja tego nie powinienem pisać (vide moja ostatnia "Foka")

ale to się raczej tyczy samego wykończenia modelu - bo z zasady modelarstwo polega na odwzorowaniu prawdziwych modeli i taka wolnoamerykanka troszkę odbiega od idei.

 

Co nie zmienia faktu, ze model naprawdę jest bardzo ładny a kwestię kaleczek da się płynami naprawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wash to: na spodzie skrzydeł Pro Modelers DARK a na kadłubie pisak Gunze Gundam Marker GM29 (czarny) wodne. Moim zdaniem nie ma dużej różnicy pomiędzy nimi a zrobionym domowym sposobem z wody, płynu do naczyń, spirytusu i startej pasteli.

 

Aha, a trzeba do tego jakoś specjalnie przygotowywać model? (Nigdy nie miałem styczności z takimi specyfikami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wash to: na spodzie skrzydeł Pro Modelers DARK a na kadłubie pisak Gunze Gundam Marker GM29 (czarny) wodne. Moim zdaniem nie ma dużej różnicy pomiędzy nimi a zrobionym domowym sposobem z wody, płynu do naczyń, spirytusu i startej pasteli.

 

Aha, a trzeba do tego jakoś specjalnie przygotowywać model? (Nigdy nie miałem styczności z takimi specyfikami)

 

Przygotowanie polegało na pomalowaniu modelu preparatem Sidolux do paneli podłogowych (zwanym na tym forum "sido") rozcieńczonym wodą (75% do 25%). Malowałem okrągłym pędzelkiem do farb akrylowych nr 7 jedną bardzo cienką warstwę. Próbowałem malować aerografem ale pędzlem lepiej mi to wychodzi. Po nałożeniu preparatów wash i ich wyschnięciu przy pomocy patyczków do uszu (zużyłem ich około 50) należy zetrzeć wszystko to co niepotrzebne.

Na końcu całość została pomalowana Vallejo Satin 60 przy pomocy aerografu.

 

Na tym forum jest bardzo dużo informacji na temat techniki "wash". Proszę jej poszukać przy pomocy wyszukiwarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście każdy z nas może mieć własną wizję danego modelu i następnie ją zrealizować.

 

Może akurat ja tego nie powinienem pisać (vide moja ostatnia "Foka")

ale to się raczej tyczy samego wykończenia modelu - bo z zasady modelarstwo polega na odwzorowaniu prawdziwych modeli i taka wolnoamerykanka troszkę odbiega od idei.

 

Co nie zmienia faktu, ze model naprawdę jest bardzo ładny a kwestię kaleczek da się płynami naprawić

 

Zgadzam się że powinno się dążyć to tego żeby model jak najbardziej przypominał pierwowzór. Pewne elementarne podobieństwo musi być zachowane. Zgadzam się również, że kalki na skrzydłach są położone źle i w tym kontekście i moja uwaga na temat wizji wydaje się nieco nie trafiona . RAV ma 100% racji.

Z drugiej strony to dobrze że popełniamy błędy - bo to nauka na przyszłość i myślę, że w moich następnych modelach będzie ich mniej.

Popełniane gafy są również świetnym pretekstem do ożywionej dyskusji. Myślę, że gdybym się spytał na forum „jak położyć te kalkomanie?” to ani mnie, ani wam nie chciałoby się angażować w tę dyskusję, a tak to przynajmniej już WIEM że US Navy malowało znaki na jednym skrzydle, za co wszystkim dziękuję. Notabene było to namalowane na opakowaniu.

 

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum jest bardzo dużo informacji na temat techniki "wash". Proszę jej poszukać przy pomocy wyszukiwarki.

 

Wiem jak stosować wash, tylko nigdy nie miałem styczności z markerami ani z pro modelers dark, więc chciałem się zapytać kogoś kto je stosował o ich użycie bo przymierzam się do nabycia takowych..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Naprawdę dziękuję bardzo za pouczającą dyskusję i komentarze. Zmusiła mnie ona do przewertowania Internetu w poszukiwaniu informacji o PV-1.

HuberK: Przepraszam, nie chciałem Cię urazić. Jak tylko będę miał chwilę to napiszę parę słów o tych preparatach to akcentowania linii podziału. Swoją drogą opis Weathering Wash (na opakowaniu Pro Modellers) to chyba masło maślane .

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.