Skocz do zawartości

Tamiya odkurz


wiesiek_2

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że było pewnie z tryliard razy poruszane ale u mnie to wygląda nieco inaczej.Dlaczego jak mocno rozcieńcze farbe powiedzmy w stosunku 3:14, ustawie ciśnienie na 1bar to mam za***ty odkurz, jak zwiększe do 2bar to odkurz zanika.Moduluje panzer grau i nie mogę dojsć do ładu z rozcieńczaniem.Zjade do 0.5 bar to jest jeszcze gorzej, sypie farbą na lewo i prawo.Nowa dysza w ultrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele da się chyba z Twojego opisu wywnioskować.Jedynie,że masz dobry aero a problem to doświadczenie.2 bary to za dużo do malowania w mojej opinii.Musisz po prostu nabrać wprawy w malowaniu i rozcieńczaniu farby.No i jakich farbek zużywasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariucha, nie więcej jak 5cm.Dzisiaj mam trochę więcej czasu to porobie zdjęcia jak będzie nadal to słabo szło i wrzuce. Push-up ja nie maluje na 2barach, napisałem tylko, że odkurz zanika dopiero na wyższym ciśnieniu(coś koło 2bat) bo na niskim przy mocnym rozcieńczeniu jest duży a tak nie powinno być.

Z gunze nie ma tego problemu, 1:9 0.8bar i farba idzie jak żyleta, idealnie rozmyte przejścia.Tamiya przy niskich rozcieńczeniach/ciśnieniach u mnie daje mega odkurz czego nie jestem w stanie pojąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz.Fakt te gunziaki maja jakąś magiczną miksturę.Dobrze rozcieńczona jest super.Co do Tamyowskich w sumie tez powinno być w porządku.Ale myślę ,że coś trzeba pokombinować jednak z rozcieńczaniem ,proporcjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym rozcieńczasz tamki?  3:14 ?? W sensie około 1:5? Możesz spokojnie rozcienczyć jeszcze bardziej. 

Miałem podobny problem z odkurzem, ale zdecydowanie u mnie było za gęsto i  ciśnienie za wysokie.

Jeśli u Ciebie to co innego i jak piszesz z gunze nie ma tego problemu to spróbuj tamkę rozcieńczać Leveling Thinnerem zamiast X20A. Z mojego doświadczenia odnoszę wrażenie, że LT daje większy "margines błędu" przy fukaniu.

Edytowane przez Super_Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, ogarnełem w końcu temat.Idzie rozcieńczyć do takiego stopnia że odkurz jest praktycznie niewidoczny, na spokojnie idzie malować mottling na bf109 np.Ale jedno ale...

- mimo , że rozcieńczyłem levelingiem/lacquer thinner(wersja z retarderem) to nie wiem dlaczego ale na niskim ciśnieniu w ultrze mam przerwy w dawaniu farby.Maluje mottling powiedzmy, blisko plastiiku, spust wychylony minimalnie i farba raz leci raz staje, dłużej poleci, staje i tak w kółko. Nie mam tego typu problemów z gunze/mr paint.Tylko z tamiya jeśli chodzi o te lepsze farby.

-  każde wciśnięcie spustu bez wychylenia daje odrazu na start minimalną kropke/plamke.Tak jakby farba cały czas była na iglicy mimo że asekuracyjnie wycieram ją patyczkiem nasączonym w levelingu/lacquer thinnerze.

A więc niby wszystko jest ok, a niby nie jest.Albo ja jestem za głupi na ten aerograf(ultra) albo nie wiem co.Dlaczego mr paint mi na malutkim ciśnieniu nie przerywa, mam minimalnie wychylony spust i farba leci cały czas a na tamce są przerwy w podawaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w końcu jakiego używasz rozcieńczalnika - leveling tinnera, czy lacquer thinnera - bo to chyba dwa różne jednak rozcieńczalniki do różnych farb. Te opisane wyżej problemy mogłyby właśnie wskazywać na użycie niewłaściwego rozcieńczalnika do konkretnej farby czy lakieru.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wiesiek_2 napisał:

każde wciśnięcie spustu bez wychylenia daje odrazu na start minimalną kropke/plamke.Tak jakby farba cały czas była na iglicy mimo że asekuracyjnie wycieram ją patyczkiem nasączonym w levelingu/lacquer thinnerze.

A to już brzmi jak kłopot z dyszą. Tłumaczyłoby też odkurz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisach problemów, jak i odpowiedziach, często używa się sformułowań "farby Tamki", albo "farby Gunze", zapominając, że te marki mają w swojej ofercie różne farby i lakiery, i nie jest tak, że do wszystkich rodzajów farb pasują wszystkie rozcieńczalniki. Jedną farbę da się rozcieńczać różnymi rozcieńczalnikami, ale inna wymaga już swojego, dedykowanego. Nie wlejemy przecież wody do "C" od Gunze, mimo że z "H" niczego złego się nie stanie, prawda?

Jeżeli czytam, że malując innymi farbami nie ma żadnego problemu i maluje się dobrze, a przy farbach Tamki dzieje się tak, jak opis powyżej, to chyba nie jest to problem sprzętowy, a raczej oznacza niewłaściwy rozcieńczalnik, który waży farbę i powoduje taki właśnie efekt. Moim zdaniem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enten,  przez nieostrożną instalację iglicy lub namiętne nagłe zwalnianie mechanizmu z pełnego wychylenia mogło dojść do "rozklepania" dyszy.  Spotkałem się z opinią że ultry są na to drugie szczególnie wrażliwe.

wiesiek_2, musisz sam to teraz rozkminić.. bo na liście chyba mamy komplet:

ciśnienie, odległość, rozcieńczenie, czym rozcieńczone, stara zważona tamka, no i jeszcze gluty w dyszy bądź extra bonus = sama dysza...  :mrgreen:

 

 

Edytowane przez Super_Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans dysza jest nówka, mam dwie dysze 0.2, dwie nowe, na wszystkich dwóch jest to samo - kropka po wciśnięciu spustu.Wlewam tą samą farbe do Iwaty - kropki nie ma.

Rozcieńczam zarówno levellingiem jak i laquer thinnerem ale nie tym zwykłym tylko tym nowym z pomarańczową nakrętką.Różnicy w zasadzie nie widze, mówią że nawet ten nowy laquer thinner z retarderem przebija levellinga, ja na razie nie zauważyłem.Zapach ma inny, laquer thinner ma zapach jak czerwony cleaner do aero gunze tylko że nieco łagodniejszy.

Jeśli chodzi o Laquer Thinner to przebja on zdecydowanie X20A.X20 nie rozcieńczysz tak dobrze farby jak zrobisz to Lacquer thinnerem. W ogóle powłoka mi sie wydaje lepsza po rozcieńczeniu tym drugim ale to każdy inaczej ocenia.

Problem z odkurzem już rozwiązany, pozostaje tajemnicza kropka po każdym naciśnięciu spustu ale chyba to oleje bo już mam dosyć rozmyślań na temat Ultry...

 

Edytowane przez wiesiek_2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi sie wydaje, że raczej masz racje :) Później sprawdze ale to pewnie będzie to... jeszcze nie wprawiona ręka przez małe doświadczenie.

Jeszcze chciałem coś napisać na temat Mr Paint, może sie myle ale dla mnie te farby są z innej, nieosiągalnej dla reszty ligi.Poza cena, ale coś za coś

Edit:

''jeszcze nie wprawiona ręka przez małe doświadczenie.'' ... słabo to zabrzmiało :D

Edytowane przez wiesiek_2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.