Skocz do zawartości

"Zbiornik" nad Sommą 1916r.


jawkers

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

Witam.

Postanowiłem założyć nowy temat w warsztacie pojazdów wojskowych, by mieć co robić w przerwach przy Airbusie.

Na warsztat trafia Tank Mk.1 "Male" z firmy MB w skali 1:72.

Pierwszy raz będę budował czołg w tej skali, więc będzie to dla mnie duże wyzwanie.

Mam zamiar zbudować model czołgu, który brał udział w bitwie nad Sommą w 1916 roku.

Zainteresowanych przebiegiem jak i samą historią bitwy nad Sommą wysyłam do :

Bitwa nad Sommą

Planuję zrobić model prosto z pudła, ale to tylko plan.

Może jakaś podstawka i żołnierze, taka mała winetka, to wyjdzie w praniu.

Co do schematu malowania, to podoba mi się to ostatnie z poniższego zdjęcia, czyli dolne po prawej.

dKcUKkZ.jpg

Na zdjęciu z epoki, widać podobny schemat

XzfnpGa.jpg

 

Zapraszam wszystkich do komentowania, udzielenia rad oraz krytykowania. Ciekawostki historyczne i techniczne mile widziane.

 

 

Mam już pierwsze pytanie.

Czy posiada ktoś szczegółowy schemat malowania? Taki by przedstawiał malowanie czołgu z każdej strony.

Ja znalazłem tylko schemat z prawej strony nic o malowanie góry i lewej strony.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Domyślam się że nie było dwuch identycznie pomalowanych czołgów, tylko różne kształty plam, zachowując tylko te same koloty.

Dziękuję znalazłem polskie  samochody panc. w kamuflażu japońskim.:super: Będę się na nich wzorował podczas malowania.

23 godziny temu, Daniel_ napisał:

Trudny do pomalowania w 1/72. Powodzenia. 

W sumie to się cieszę, że będzie trudno. Zawsze to poziom wyżej i jakieś wyzwanie, a nie pójście na łatwizne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Pierwsze koty za płoty.

Gąsienice gumowe, nie jest źle, ale szału nie ma.

Ci8W1TN.jpg

"Prowadnice gąsienic" sklejone ze sobą.

vsjAoTy.jpg

Jedną prowadnicę skleiłem z korpusem czołgu.

6vRDsTD.jpg

Wózek tylny i koła oszlifowane oraz sklejone.

7F4tWTf.jpg

Całość złożona na sucho.

Vf4p9fS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
8 minut temu, LordDisneyland napisał:

Niezłe tempo robót. 

W tym modelu jest kilka części, więc trudno jest sklejać wolniej.

Co do lufy, to wygląda bardziej na niedoszlifowanie niż na paproch.

Dzięki popdawię to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Przepraszam przeoczyłem wcześniejsze pytanie.

Nie mam jeszcze doświadczenia z gumowymi gąsienicami. Do tej pory, każde gąsiecice zastępowałem friulami. Teraz dopiero pierwszy raz, będę działał na gumowych gąsienicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Drodzy koledzy, bardzo proszę o pomoc w doborze farb do malowania.

Jako że Tamiya i Mr.Color nie ma farb o odpowiednich kolorach muszę ratować się innymi produktami podobnej jakości.

Schemat malowania będzie taki jak poniżej.

4bmOVR7.jpg

Mig proponuje zestaw dedykowany do tego czołgu:

5OxXX4c.jpg

Jest to ogromne ułatwienie, gdyby nie negatywne opinie tych farb, więc to by było na tyle o farbach Miga.

Jestem zmuszony szukać u lepszych producentów.

Kolory jakie są wymienione na powyższym schemacie to:

  1. Light green khaki
  2. Desert sand
  3. Brown clay
  4. Forest green
  5. Black

1) Light green khaki produkuje chyba tylko Mig.

Znalazłem podobny kolor z Hataki, dodam kilka kropel żółtego i powinienem uzyskać podobny odcień.

j5DTd3H.jpg

7Xl7Kut.jpg

2) Desert sand produkuje Hataka więc nie ma problemu.

JtxeF6U.jpg

3) Brown clay

Ten kolor też produkuje tylko Mig.

Wydaje mi się że ten Faun brown z Hataki jest bardzo zbliżony do tego z Miga.

XA8Mkvs.jpg

nL1fjq8.jpg

4) Forest green

Z tym kolorem również nie będzie problemu, gdyż produkuje go Hataka.

nmCGm0b.jpg

Z czarnym to nie ma żadnego problemu.

 

PS.

Kolory Miga są wstawione tylko do porównania.

 

Co myślicie o tych kolorach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak inne , ale ten desert sand to jest taki lekko w różowy , jak sama nazwa wskazuje to jest współczesny US . Mam wrażenie , że powinien być bardziej stonowany , tzn. iść w stronę szarego. Nie zauważyłem problemów z farbami MIG , ale też nie maluje zbyt dużo jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Super . Śledzę cały czas ,chociaż się nie odzywam. Wiem że w tej skali pomalowanie z ręki plam to nie lada wyzwanie , plamy dosyć mocno "zmodulowane" ale rzeczywiście trochę flitru i washa i powinny się wyrównać. Linie rozdzielające pierwsza klasa.Czy malowane pędzelkiem czy jakas wykałaczką.  Jak mi się podobają te kamuflaże . Trochę przypomina to mapę. Z błotem lepiej nie przesadzać . Chociaż tak naprawdę można by go całego wrzucić w mokra ziemię z kretowiska i na pewno odpowiadałby jakiemuś realnemu egzemplarzowi z tamtego okresu . Ale po co by było tyle roboty wcześniej ,?.Czekam na dalsze postępy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
13 godzin temu, enten napisał:

Fajnie Ci idzie. Napisz coś o kolorach. Czym pojechałeś linie rozdzielające?

 

1 godzinę temu, Daniel_ napisał:

Super . Śledzę cały czas ,chociaż się nie odzywam. Wiem że w tej skali pomalowanie z ręki plam to nie lada wyzwanie , plamy dosyć mocno "zmodulowane" ale rzeczywiście trochę flitru i washa i powinny się wyrównać. Linie rozdzielające pierwsza klasa.Czy malowane pędzelkiem czy jakas wykałaczką.  Jak mi się podobają te kamuflaże . Trochę przypomina to mapę. Z błotem lepiej nie przesadzać . Chociaż tak naprawdę można by go całego wrzucić w mokra ziemię z kretowiska i na pewno odpowiadałby jakiemuś realnemu egzemplarzowi z tamtego okresu . Ale po co by było tyle roboty wcześniej ,?.Czekam na dalsze postępy. 

Myślałem, że nikt nie śledzi tego tego tematu, a tu taka niespodzianka:super:

Dzięki panowie, bardzo się cieszę.

Więc już odpowiadam na zadane pytanie. Wrzucę też zdjęcia tego co użyłem do malowania.

Do pomalowania czołgu, użyłem następujących farb:

  • Mr. Color - C39 Dark Yellow (Sandy Yellow)
  • Tamiya XF-24 Dark Grey
  • Hataka C315 Forest Green (FS34127)
  • Hataka C288 Fawn Brown (RAL 8007)

ZKGqFtB.jpg

Z Mr.Color i Tamiya nie miałem problemu. Natomiast z Hataką tak.

Mr.Color i Tamiya są matowe, natomiast na Hatace nie ma informacji czy to mat czy nie.

Malowałem ciśnieniem od 0,8, Proconem z dyszą 0,2. Malowanie tym aerografem to czysta przyjemność.

Podczas nakładania Mr.Color i Tamiya, farby pięknie się kładły kilkunastoma przeźroczystymi warstwami, natomiast Hataki raz na jakiś czas się "za dużo nakładały w jednym miejscu". Mimo iż postępowałem dokładnie tak samo jak z poprzedniki farbami.

Po wyschnięciu okazało się, że Hataki to są półmatowe farby i świecą się jak psu... Na etykiecie nie ma wzmianki o tym, jaki to rodzaj farb.:wpier:

Malowanie plkam z ręki nie było łatwe, zajęło mi to ok 3 do 4 godzin.

Dokładnie tyle , wydawać się by mogło, że mały model pójdzie szybko, a tu malowanie na dwa razy, bo nie ma szans pomalować za jednym razem.

 

Co do lini rozdzielających, to długo nad tym myślałem.

AuO97pZ.jpg

Zdjęcie z internetu

Próbowałem z czarną farbą Valleo i pędzlem okrągłym 000, kupiłem też 00 i 000 płaskie, lecz naniesione linie były za grube.

Następnie pomyślałem o cienkopisie Stabilo, takie działanie jak marker ale można pisać cienką linią. Okazała się za gruba.

Próbowałem z cienkopisami Stabilo, takimi pomarańczowymi o lini 0,4. Było za grubo.

Zapytałem w sklepie, czy mają coś, czym można nanosić cieńsze linie.

Pani ekspedientka, podała mi cienkopisy kreślarskie 0,3, 0,2, 0,1mm.

qWK1Yz6.jpg

Wziąłem trzy i w domu próbowałem kreślić linie. Okazało się że, 0,1, nakładany na model,  daje linie może nie 0,1 ale przeze mnie akceptowalną. Co najważniejsze, nałożone linie przeszły też test wytrzymałości na zmycie, przez filtr Ak, który będę na kładł w celu ujednolicenia kolorów.

Tak przyznam się szczerze, bałem się że mnie opieprzycie za te linie. Że krzywe, że nie równe, itp. Ale one chyba takie mają być.

 

Co do brudzenia.

Myślę o podstawce

1A7acvN.jpg

DUCYubg.jpg

Nałożył bym na wierzch błoto z Ammo MIG które kupiłem.

Zrobił bym pagórek z zaschniętym błotem, trawą na który wjeżdża Tank.

Podstawka miała mi kiedyś mi posłużyć do innego celu i coraz bardziej myślę nad zamówieniem nowej.

Na pewno nałożę zacieki z kurzu, biedronkę. Błoto ma być suche, tak że czołg nie będzie nim pobrudzony.

Co o tym myślicie?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z farbami to tak właśnie jest, jedne kładą się idealnie inne tak, że człowiek wyklina w duszy i zastanawia się gdzie popełnił błąd a winna jest po prostu farba . Ale maluje się tym co się ma pod ręką , albo jest dostępne w danym kolorze , ja mam takie stare zielone  Tamiye które kilka razy przywracałem do życia po prawie całkowitym zaschnięciu i maluje nimi drobne elementy ,ale tylko pędzelkiem a i tak muszę je w trakcie malowania rozcieńczać i wiem że powinienem je wywalić i kupić nowe , ale jakoś mi tak szkoda i się męcze z nimi . Ten pomysł z cienkopisami bardzo ciekawy. Te linie mają właśnie być takie troszkę nierówne , raz cieńsze raz grubsze. 

Podstawka zapowiada się bardzo ciekawie . Nie wiem na ile to możliwe , ale na pagórku proponuje jakieś zasieki , żeby dodać scenie trochę dynamiki i akcji tzn. że za moment zostaną one zmiażdżone przez opadający czołg.  

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.