Skocz do zawartości

Komar bis "Croatian Air Force WWII" - 1/72 - L&M


Kon_Bar

Rekomendowane odpowiedzi

Szukając modeli polskich (lub latających z polskimi znakami) szybowców natknąłem się na "Komara bis" - przedwojenną konstrukcję, modyfikację "Komara" (podobnie jak powojenne "Komar 48" i "Komar 49"). Nie namyslając się długo zakupiłem model na jednym z portali aukcyjnych.

Pudełko prezentuje się całkiem zgrabnie (choć jest małe) i jest sztywne (części powinny przetrwać! :) )

ibx001.thumb.jpg.3657a40da0281f50b6fdc905413dd98a.jpg

Po otwarciu ukazuje nam się taki oto widok:

ibx002.thumb.jpg.1c423f741958c910a58a225fe63f2b90.jpg

Kartka A4 to instrukcja. Napisałem "instrukcja"? Nie - to rys historyczny z  profilem szybowca. O montażu słowa a przydało by się (o tym za chwilkę).

ibx003.thumb.jpg.2065b2a8194c9fac47e7bc94e5d4273e.jpg

Pierwsza niemiła niespodzianka to widok płata

ibx004.thumb.jpg.836199fa1eaa4dadfc2dffac93fff027.jpg

Do zbyt małego pudełka wtłoczono za długi płat :rozga:

ibx005.thumb.jpg.2487773a2930ad90ef369734eb5f1274.jpg

ibx006.thumb.jpg.08d9bc62ae9c5a52e5631cce2d6e0c7b.jpg

Szkoda, bo sam płat nie wygląda źle

ibx007.thumb.jpg.cb3fa578f4303dd1b17973bd46b49572.jpg

Druga niemiła niespodzianka to zawartość woreczka strunowego. Sporo drobiazgów, ale po co jest kilka z nich to wie chyba tylko sam autor (albo kompletujący zestaw)

ibx008a.thumb.jpg.17bbc5d2132e84ec86c4272e9a30a32d.jpg

ibx008b.thumb.jpg.e463b0bbbb7dd1e99c1a5e4b4ee17dae.jpg

Trzecia niespodzianka to... trzy fotele w zestawie. Ten po lewej był z resztą części. Dwa dodatkowe w osobnej torebce. Bądź tu mądry...

ibx009.jpg

Do zaprezentowania zostały już tylko dołączone kalkomanie

ibx0010.thumb.jpg.0ed18fa23665382b42935a8e4c855c9d.jpg

Zestaw jaki jest każdy widzi. Stanowczo traci przez: brak instrukcji, zamieszanie z fotelami i... za małe pudełko ?

Sam odlew wydaje się jednak przyzwoity, detal jest w miarę dobrze zachowany, nie ma wielu pęcherzyków a w kadłubie znalazłem jednen istotny skurcz. Skala zestawu to jakieś 1/70 (biorąc pod uwagę wymiar skrzydeł, ale... "kupuję go" i tak :) ). Teraz tylko warsztat i czekam na porady kolegów jak wyprostować ten płat (gorąca woda? jak gorąca? :) )

 

 

Edytowane przez Kon_Bar
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:hmmm:

Wiadro gorącej wody i może się wyprostuje

Z drugiej strony to jednak całkiem zgrabna linia wyszła, taka płynna, bez załamań wink3

Trochę taki Dreemlainer :szczerbol:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam wrażenie, że historia jest podobna jak w moim Ikarusie S-49 z tej samej firmy. Na pierwszy rzut oka jest fajnie, ale jak przyjrzeć się bliżej, to nie za wiele się zgadza.

Jeśli się jeszcze porówna z planikiem z III tomu Glassowych Polskich Konstrukcji Lotniczych, powstaje wrażenie, że model powstał z pamięci, w ciemnym pokoju.

W oryginale dziób jest praktycznie równy na długość wykrojowi kabiny, w modelu ten ostatni jest o wiele krótszy.

Proporcje grzbietu też są zaburzone, tak jakby skrzydło miało za dużą cięciwę, przez co optycznie skraca się ogon.

Kąty natarcia i spływu usterzenia pionowego są równe, czyli od czapy.

Stery wysokości zwężają się jedno żeberko za daleko od kadłuba, no i powinny być płytowe, bez podziału na ster i statecznik.

Na planach między lotką, a żeberkiem skośnym przy kadłubie jest pięć "przestrzeni międzyżebrowych", w modelu- cztery.

 

Będzie rzeźba! A ciekawe co jeszcze znajdziesz w realu!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych skrzydeł, to możesz spróbować zanurzać je na chwilę (ale nie całe tylko do wysokości zagięcia) we wrzątku. Zanurzasz na kilka sekund, wyjmujesz i przez 3-4 sekundy żywica jest plastyczna i możesz ją kształtować. Nie wiem niestety czy to zadziała przy każdej  żywicy ale bez problemu udało mi się w ten sposób ukształtować zdeformowaną dyszę Airesa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2019 o 07:16, Kon_Bar napisał:

ibx006.thumb.jpg.08d9bc62ae9c5a52e5631cce2d6e0c7b.jpg

Właściwie to mógłbyś popracować i wystrugać z tego zgrabne śmigiełko... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.