Skocz do zawartości

Klejenie aluminium


primabaleron

Rekomendowane odpowiedzi

Mój następny projekt będzie wymagał łączenia wielu elementów aluminium z aluminium. Podobno najlepsze jest lutowanie niskotemperaturowe, co z uwagi na brak sprzętu, wiedzy i umiejętności nie wchodzi w grę. Pozostają kleje. Do drobnych części planuję CA, do większych epoksyd.

Czy ktoś ma doświadczenie w tym zakresie i mógłby podzielić się nim tutaj?

 

Z góry dziękuję.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, push-up78 napisał:

Właściwie amelinium czy tam mosiężne lub z miedzi można jak najbardziej na klej CA.Lub te 2składnikowe na bazie żywić kleić.

Gdzieś czytałem, że spoiny CA utleniają się po latach i model się rozsypuje. A sprawa dotyczy nie tylko jakiś tam blaszek PE, ale dużych elementów w skali 1:12. I to częściowo nie malowanych.

Poza tym szukam bardzo silnego kleju. Zarówno cyjanoakryle jak i żele epoksydowe różnią się siłą i wrażliwością na rozciąganie, łamanie. Dlatego chętnie bym poradził się kogoś kto ma doświadczenie w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do aluminium to tylko 2skłądnikowe, jeśli to ma sie trzymac długo i mocno. Nie wiem skąd jesteś ale spokojnie polski epidian załatwia sprawę ( z tych mniej wygodnych do mieszania) ew kleje z oferty firmy Bison - mają tam specjalny klej dwuskłądnikowy do metalu o podwyższonej wytrzymałości ( 500kg/cm2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie składający modele MFH 1/12 z "białego metalu" do lat

polecają do dużych elementów kleje dwuskładnikowe, a do drobniejszych i średnich cyjanokaryle uznanych firm jak Loctite, Bob Smith, czy ZAP.

 

Oczywiście najlepsze byłoby lutowanie niskotemperaturowe, które jednak wyklucza się w moim przypadku z uwagi na poziom umiejętności niżej podpisanego... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły z marketu budowlanego żywiczny dwuskładnikowy np. firmy Dragon w wersji uniwersalnej lub motoryzacyjnej (do metali żelaznych i nieżelaznych) Używam obu. Mają właściwości identyczne z moim ulubionym Distalem, który nie jest już niestety produkowany. Ceny za Dragona to ok. 13-14 zł.  O CA raczej zapomnij, spoina się utlenia po jakimś czasie.

https://www.leroymerlin.pl/farby-lakiery-i-kleje/kleje/kleje-reparacyjne/klej-reperacyjny-dwuskladnikowy-uniwersalny-dragon,p99553,l1161.html

Edytowane przez Marcin K.
uzupełnienie wpisu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Marcin K. napisał:

Coś ma słabe opinie :)

Raczej nie kupię kleju, który nie ma karty technologicznej, lub chociaż określenia PSI.

Z drugiej strony znany mi modelarz sklejające aluminiowe MFH od 10 lat twierdzi, że pomalowane połączenia CA mu się nie rozsypują. Może trzyma je w gablotkach z kontrolowaną atmosferą z napisem DON'T TOUCH !  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinia dwóch czy trzech anonimowych osób jest na pewno miarodajna. Może kupili produkt zleżały, bądź przechowywany w niewłaściwych warunkach. A może wydawało im się że postępują właściwie a zwyczajnie nie odtłuścili łączonych powierzchni? Jeden z tych geniuszy pisze że próbował rozkleić łączone elementy po krótkim czasie, a na tubkach jest wyraźnie napisane że pełną wytrzymałość mechaniczną spoina uzyskuje po 24h. Skoro wiarygodna dla Ciebie osoba klei CA i nie ma potem problemów z trwałością spoiny to po co w ogóle zakładasz wątek. Ja używam tego kleju i , który podlinkowałem i jego wersji do metalu. Co więcej mam oba zestawy już ponad rok i nie odważam drobiazgowo składników przygotowując klej. Za każdym razem bez niespodzianek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.