Jump to content

Klejenie aluminium


primabaleron
 Share

Recommended Posts

Mój następny projekt będzie wymagał łączenia wielu elementów aluminium z aluminium. Podobno najlepsze jest lutowanie niskotemperaturowe, co z uwagi na brak sprzętu, wiedzy i umiejętności nie wchodzi w grę. Pozostają kleje. Do drobnych części planuję CA, do większych epoksyd.

Czy ktoś ma doświadczenie w tym zakresie i mógłby podzielić się nim tutaj?

 

Z góry dziękuję.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, push-up78 napisał:

Właściwie amelinium czy tam mosiężne lub z miedzi można jak najbardziej na klej CA.Lub te 2składnikowe na bazie żywić kleić.

Gdzieś czytałem, że spoiny CA utleniają się po latach i model się rozsypuje. A sprawa dotyczy nie tylko jakiś tam blaszek PE, ale dużych elementów w skali 1:12. I to częściowo nie malowanych.

Poza tym szukam bardzo silnego kleju. Zarówno cyjanoakryle jak i żele epoksydowe różnią się siłą i wrażliwością na rozciąganie, łamanie. Dlatego chętnie bym poradził się kogoś kto ma doświadczenie w tym zakresie.

Link to comment
Share on other sites

Do aluminium to tylko 2skłądnikowe, jeśli to ma sie trzymac długo i mocno. Nie wiem skąd jesteś ale spokojnie polski epidian załatwia sprawę ( z tych mniej wygodnych do mieszania) ew kleje z oferty firmy Bison - mają tam specjalny klej dwuskłądnikowy do metalu o podwyższonej wytrzymałości ( 500kg/cm2)

Link to comment
Share on other sites

Ludzie składający modele MFH 1/12 z "białego metalu" do lat

polecają do dużych elementów kleje dwuskładnikowe, a do drobniejszych i średnich cyjanokaryle uznanych firm jak Loctite, Bob Smith, czy ZAP.

 

Oczywiście najlepsze byłoby lutowanie niskotemperaturowe, które jednak wyklucza się w moim przypadku z uwagi na poziom umiejętności niżej podpisanego... :)

Link to comment
Share on other sites

Zwykły z marketu budowlanego żywiczny dwuskładnikowy np. firmy Dragon w wersji uniwersalnej lub motoryzacyjnej (do metali żelaznych i nieżelaznych) Używam obu. Mają właściwości identyczne z moim ulubionym Distalem, który nie jest już niestety produkowany. Ceny za Dragona to ok. 13-14 zł.  O CA raczej zapomnij, spoina się utlenia po jakimś czasie.

https://www.leroymerlin.pl/farby-lakiery-i-kleje/kleje/kleje-reparacyjne/klej-reperacyjny-dwuskladnikowy-uniwersalny-dragon,p99553,l1161.html

Edited by Marcin K.
uzupełnienie wpisu
Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Marcin K. napisał:

Coś ma słabe opinie :)

Raczej nie kupię kleju, który nie ma karty technologicznej, lub chociaż określenia PSI.

Z drugiej strony znany mi modelarz sklejające aluminiowe MFH od 10 lat twierdzi, że pomalowane połączenia CA mu się nie rozsypują. Może trzyma je w gablotkach z kontrolowaną atmosferą z napisem DON'T TOUCH !  ?

Link to comment
Share on other sites

Opinia dwóch czy trzech anonimowych osób jest na pewno miarodajna. Może kupili produkt zleżały, bądź przechowywany w niewłaściwych warunkach. A może wydawało im się że postępują właściwie a zwyczajnie nie odtłuścili łączonych powierzchni? Jeden z tych geniuszy pisze że próbował rozkleić łączone elementy po krótkim czasie, a na tubkach jest wyraźnie napisane że pełną wytrzymałość mechaniczną spoina uzyskuje po 24h. Skoro wiarygodna dla Ciebie osoba klei CA i nie ma potem problemów z trwałością spoiny to po co w ogóle zakładasz wątek. Ja używam tego kleju i , który podlinkowałem i jego wersji do metalu. Co więcej mam oba zestawy już ponad rok i nie odważam drobiazgowo składników przygotowując klej. Za każdym razem bez niespodzianek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.