Skocz do zawartości

T-80B 1/72 Trumpeter


czolgista86pl

Rekomendowane odpowiedzi

Osłona wykonana jest z materiału, który ma swój kolor i nie zawsze jest np w odcieniu brązu choć taki jest chyba najczęściej spotykany. Mogą to być jeszcze kolory zieleni i szarości. Jeśli jest w kolorze kamuflażu to prawdopodobnie był zamalowany przy powtórnym malowaniu czołgu lub zmianie kamuflażu. Nikt nie maskował osłony, żeby na nią farba nie padła. W kwestii wykonania masz raczej wolną rękę choć przy jednolitym malowaniu inny kolor osłony wniósłby trochę życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym w sumie urozmaiceniem kolorystycznym byłaby tylko belka do wyciągania z błota tak więc faktycznie inny kolor materiału urozmaici model. Myślę jakiś leather brown może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w tym wszystkim dużo zależności bo belka też mogła być zamalowana na kolor kamuflażu a mogła być wymieniona na inną już po pomalowaniu czołgu. Tak samo jest z tą osłoną. Do tych urozmaiceń kolorystycznych dochodzą jeszcze liny holownicze gdzie są takie same zależności. Jeśli nie robisz czołgu ze zdjęcia to masz tu dowolność interpretacji, choć nawet mając obiekt udokumentowany fotografiami to też możliwe, że tydzień wcześniej czy później wyglądał inaczej. Coś się mogło wgnieść, uszkodzić czy zostać wymienione na nowe. Jednak robiąc konkretny czołg o konkretnym nr taktycznym to lepiej iść w odwzorowanie (choć instrukcja malowania z pudełka producenta nie zawsze odzwierciedla stan faktyczny) żeby Cię ktoś potem nie zaszachował, że w rzeczywistość było inaczej. W każdym innym przypadku warto iść w urozmaicenie modelu. Co do koloru osłony to większość brązów będzie ok a jak coś to można jakimś innym kolorem to rozmieszać żeby był ciemniejszy lub jaśniejszy.

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat zdjęcia tego konkretnego egzemplarza z tym numerem nie udało mi się odnaleźć. Mam jedno z tej samej jednostki i tam widać jeszcze jakieś dodatkowe bambetle z tyłu wieży.

Sam zestaw lin holowniczych nie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu pokapałem w sieci i widzę, że Trumpeter daję o jedną część do karabinu za dużo - na ani jednej fotce ten element nie występuje w rzeczywistości tak więc montować go nie będę. 

Zastanawia mnie jeszcze kwestia małej lampki Trumpeter wskazuje jej montaż tuż za wyrzutnikami granatów, a zdjęcie rzeczywiste wskazują, że jest w zupełnie innym miejscu powyżej za tymi wyrzutnikami. Czy jej położenie mogło się zmieniać w cyklu produkcyjnym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dokładnie ten element miałem na myśli ! Model pokazuje go w ten właśnie sposób czyli jednak prawidłowy ! 

Zmyliły mnie zdjęcia z sieci pokazujące ten reflektorek powyżej za wyrzutnikami granatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że się doszukujesz takich "szczegółów" bo czasem producenci mogą nas wpędzić w niezłe krzoki ?  Jakby co, to to zdjęcie, które Ci tu wrzuciłem jest opisane jako produkcja z 1976 roku.

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zawsze staram się wyszukać jak największą ilość informacji lub danych. Przekopałem już blisko setkę różnych zdjęć T-80. Kilka mogło mi umknąć. 

Scalemates podaje, że maszyna, w którą celuję jest z roku 1980 (nie podano roku produkcji) więc w sumie ten reflektor mógł tak być. 

Zastanawia mnie czy karabin na wieży mógłbyć odwrócony do tyłu. T-72 tak miał, ale nie chciałbym walnąć byka jakiegoś.

W ogóle dziękuję koledze TAW za zaglądanie w wątek i merytorykę .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, czolgista86pl napisał:

Zastanawia mnie czy karabin na wieży mógłbyć odwrócony do tyłu. T-72 tak miał, ale nie chciałbym walnąć byka jakiegoś.

https://www.google.pl/search?q=t-80b+machine+gun&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwimluWxuL_lAhWgwsQBHRk3C98Q_AUIESgB&biw=1920&bih=947#imgrc=hzw58PYXSUMAmM&imgdii=g9W1lx-RGUYxlM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę po otworkach na karabin można by go dać do tyłu tylko, że wtedy w realnym świecie nie byłoby możliwości podniesienia włazu za nim. Tak więc zostanie skierowany lufą do przodu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wanna kadłuba po pracach malarskich. Maluję pędzlem. Kolor to Revell Dark RAF Green. Starałem się malować jak najbardziej cieniutkimi warstwami farby. W sumie położyłem dwie. Dałem farbie prawie 36 godzin przerwy pomiędzy kładzeniem kolejnych warstw. Detalu nie zalałem nadmiarem farby. Belka w kolorze drewna Humbrol 110 - w celu urozmaicenia kolorystyki.
Wieża czeka swoje 36 godzin na drugą warstwę, a po niej dojdą ostatnie szpargały na nią.
74277740_449171062386466_770513001143861
75164435_449171049053134_589772210586412
73528714_449171139053125_619695596059492
76697282_449171119053127_435121920852518
W rzeczywistym świetle zieleń jest bardziej ciemniejsza i wyraźniejsza, niestety aparat smartfona lekko przekłamuje rzeczywiste kolory. Pewnie jeszcze kilka minimalnych poprawek będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, czolgista86pl napisał:

W rzeczywistym świetle zieleń jest bardziej ciemniejsza i wyraźniejsza, niestety aparat smartfona lekko przekłamuje rzeczywiste kolory.

Nie tylko kolory przekłamuje ale przede wszystkim ostrości nie łapie. Ewentualnie ręka Ci się trzęsie. Zdjęcia są tak nieostre, że nie można odczytać żadnego napisu na pudle po modelu a co dopiero, żeby coś na samym modelu dostrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie elementy na miejscu. Teraz jeszcze kilka elementów czeka na drugą warstwę - głównie na wieży. Dojdą jeszcze jakieś poprawki w malowaniu, ale nie do przesady.
73358350_450423162261256_636827817735303
75369164_450423138927925_450675393725202
73315839_450423192261253_342166932366662
74495943_450423202261252_286429086624618
73358350_450423162261256_636827817735303

Może teraz zdjęcia są lepszej jakości. Mam nadzieję, że aż takiej wielkiej tragedii nie ma. Maluję pędzelkiem staram się dać jak najcieńsze warstwy.

Mam pytanie pierwsze kalkomanie czy wash ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się jak mogę obejść ograniczenia swojej słabej komórki ? 

Przepraszam naprawdę, że zaniżam jakość.

Spróbuję poprosić współlokatora o zrobienie zdjęć jego aparatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem światło dzienne plus lampa z góry. Dodać może lampkę z boku ? Balans bieli mogę ustawić w prostym programie w komórce. Chyba, że jakiś na kompie się znajdzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przede wszystkim zrób jakieś zdjęcia z bliższa bo jak sam wiesz jakość tych zdjęć nie powala a z tak dalekiej perspektywy żadnych szczegółów nie widać.

W dniu 1.11.2019 o 11:01, czolgista86pl napisał:

Mam pytanie pierwsze kalkomanie czy wash ?

Wiem, że to pierwszy czołg więc spytam się najpierw czy masz jakiś lakier bezbarwny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili niestety nie mam.

Mam tylko Washe z AK. Do zielonych pojazdów, gąsienic i imitacji błota.

W sumie prace malarskie i poprawki zakończone. Postaram się zrobić dobre fotki i zaprezentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przydałoby się zaopatrzyć chociaż w lakier satynowy w sprayu. Jeśli chcesz się bawić chemią olejną to trzeba zabezpieczyć kalki jak i model przed takimi zabiegami. Poza tym jest duże prawdopodobieństwo że niezabezpieczone kalki po jakimś czasie zaczną się łuszczyć i odpadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.