Jump to content
Kon_Bar

Mitsubishi MU-2S czyli zmarnowana szansa; Hasegawa; 1:72

Recommended Posts

Mitsubishi MU-2 to japoński turbośmigłowy górnopłat z hermetyzowaną kabiną produkowany przez Mitsubishi Heavy Industries. Dziewiczy lot odbył we wrześniu 1963 roku. Był produkowany do 1986 roku. Wyprodukowano ponad 700 egzemplarzy tego samolotu. Uznawany za trudny w pilotażu, głównie z powodu swoich wysokich osiągów bliższych samolotom odrzutowym niż śmigłowym o czym wielu pilotów (zwłaszcza cywilnych) nie pamiętało.

2 słowa o modelu i skąd znalazł się w moich zbiorach:

29 sztuk specjalnej wersji MU-2E (z niehermetyzowaną kabiną) zostało zakupionych przez Japan Air Self-Defense Force jako samoloty poszukiwawczo-ratownicze i uzyskały oznaczenie MU-2S. Główne różnice pomiędzy "normalnymi" MU-2 a MU-2S to: brak hermetyzowanej kabiny, "dzióbek" z osłoną radaru, dodatkowe zbiorniki paliwa, wybrzuszone okna obserwacyjne i przesuwane drzwi do zrzucania tratw (stąd też brak hermetycznej kabiny). MU-2S zostały zastąpione w 2008 r. przez samoloty U-125A (które nie są już tak uroczo malowane i stąd brak u mnie chęci na jeden z nich :D )

Model ten, klasyczny vintage przerósł mnie zupełnie. Na "dzień dobry" przy kładzeniu podkładu zrobiłem COŚ (sam nie wiem co), co zmatowiło szybki od środka. Przypuszczam, że źle zabezpieczyłem któryś otwór w kadłubie i stary dobry "odkurz" załatwił sprawę. Nie poradziłem sobie także z ponad czterdziestoletnimi kalkami. Pomimo zabezpieczenia Micro Liquid Decal Film rwały się na potęgę a i później pomimo szlifowania i kilku warstw lakieru nie udało mi się zatrzeć ich krawędzi 😞

Mimo wszystko model ląduje na półce a nie w koszu - drugiego nie kupię (ceny na Ebay-u są chwilami absurdalne) a kalki byłyby tak czy siak albo do przedruku albo do zakupu osobno. Może kiedyś zdarzy się jakaś okazja (i okazjonalne rocznicowe kalki - będą 3,5 dekady młodsze :) ). Miłego oglądania zdjęć bez (celowych) zbliżeń :)

287246458_mu-2s001g.thumb.jpg.fb23675bb4f94a37acdbec39e4bb1480.jpg

1691730915_mu-2s002g.thumb.jpg.ada7ba3775344e8c3c23f6762c36ee5b.jpg

1884169282_mu-2s003g.thumb.jpg.c34e7320f8bb682c8b3700eac9b10ebe.jpg

1430839045_mu-2s004g.thumb.jpg.c0f250dcf103075f9eca6f7ac3e9eebb.jpg

105955802_mu-2s005g.thumb.jpg.758a3cf91fa3c640c59e2c7936e8aee1.jpg

2090323401_mu-2s006g.thumb.jpg.5aeb3d2fc99d17b76b74c67f48460e48.jpg

389135127_mu-2s007g.thumb.jpg.caa3fc792347d81dbd3800b4cbf435cc.jpg

Edited by Kon_Bar
literówki
  • Like 3

Bardzo ciekawy latawiec :super:

Jak na tak wiekowego "dziadka" to wyszedł całkiem zgrabnie. Nawet pasy na fotelach widać więc z tym zaparowaniem oszklenia to pewnie taki trik dla zwiększenia dramatyzmu wink3

Z minusów to chyba tylko ta lina holownicza robiąca za antenę. To zdecydowanie do wymiany. Reszta cieszy oko. No może odrobinkę za matowy ale podejrzewam że psiknięty satyną a ta na zdjęciach wychodzi ciut matowo ale w realu całkiem fajnie.

:szampan1:

2 minuty temu, Piotr Dmitruk napisał:

Mi najbardziej szkoda, że takie ładne kolory zostały zgaszone (szary, albo czarny podkład?)

Piotrze - kolorki faktycznie trochę gasiłem - grzbiet miał biały podkład, ale boczki jasnoszary a spód szary. Zdjęcia nie oddają rzeczywistych kolorów (chyba wyrzucę namiot bezcieniowy), ale zawsze mam problem, że właściwe i jednolite kolory na takich małych modelach powodują, że wyglądają one zabawkowo 😞 Mam tylko nadzieję, że kolejne projekty będą coraz lepsze (choć postępów za bardzo nie widzę; chyba za mało eksperymentuję i za bardzo się spieszę 😢)