Skocz do zawartości

M1A2 SEP V2 1:35 Rye Field Model


WilloW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po porażce z Alfą 155 Jagermeister postanowiłem odpocząć od samochodów i zakupiłem taki oto zestaw:

WkS8oINl.jpg?2

Jak widać jest to Rye Field Model RM-5029 M1A2 SEP V2 ABRAMS plus do tergo AFV Club AC35017 Sticker for simulating Anti Reflection Coating Lens, M1A1 AIM/M1A2 SEP.

Mam nadzieję, że dzięki temu warsztatowi i Waszym podpowiedziom uda mi się zrobić ciekawy model.

Założenie jest takie, że będzie to model prosto z pudła, jedynym dodatkiem ma być antyreflex na peryskopy.

Przeglądając tematy o Abramsach na forum większość z nich jest piaskowych więc ja postanowiłem zrobić trójbarwnego NATO. Zakupiłem w tym celu zestaw NATO z MR Paint, zobaczę czy będzie się tym malować lepiej niż lakierami Tamiya. Nie będzie to odwzorowanie jakiegoś konkretnego pojazdu, wykorzystam to co daje RFM, ale chciałbym osiągnąć coś podobnego:

sKSwP3Dl.jpg

Będą to moje pierwsze próby z brudzeniem więc liczę na Waszą pomoc i proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.

 

Oczywiście zabrałem się już do pracy i już w pierwszym kroku z instrukcji pojawił się problem ?

RFM albo źle oznaczył części w instrukcji albo nie ma jej na wypraskach, a mianowicie nie mogę znaleźć jednego z uchwytów do mocowania dodatkowego KMu na osłonie działa ?

I38uU5Al.jpg

Nie jest to raczej jakiś wielki problem i pewnie nawet taki laik jak ja da radę to dorobić ?

Mam też do Was pytanie odnośnie tego antyreflexu. Co prawda nie jest on dedykowany do mojego zestawu ale jest na tyle naddatku materiału, że można samemu coś powycinać.

Powiedzcie czy dobrze myślę, że folie przyklejam od zewnątrz peryskopu?

ZbsuwyM.jpg

Rozumiem, że to co jest oryginalnie przycięte jest za małe i muszę wyciąć prostokąt na całe szkło peryskopu?

Wszystkie nadlewki, które widać na zdjęciu zostały już przeszlifowane.

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bengal napisał:

* ja w swoim abramsie folie przyklejałem od zewnątrz

 

20 minut temu, Dorotka napisał:

Folia jak napisał Bengal na zewnątrz :piwo:

Skoro ustalono, że folia na zewnątrz to mam rozumieć, że pokrywa całą powierzchnię peryskopu czy zostawiam coś przeźroczystego ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, WilloW napisał:

Skoro ustalono,

nic nie ustalono, każda interpretacja referencyjnego zdjęcia jest inna :)

 

mogę jutro wrzucić fotki jak ja zrobiłem :) ale czy dobrze, to nie jest pytanie do mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Bengal napisał:

nic nie ustalono, każda interpretacja referencyjnego zdjęcia jest inna :)

 

mogę jutro wrzucić fotki jak ja zrobiłem :) ale czy dobrze, to nie jest pytanie do mnie

pytam o to właśnie dlatego, że przeglądając zdjęcia referencyjne bardzo ciężko zaobserwować jednoznacznie jak to ma wyglądać ? Na większości zdjęć jakie widziałem antyrefleks widać jakby w środku peryskopu:

GjFNmc3.jpg

EG81Im2l.jpg

Aczkolwiek zależy to też chyba od kąta padania światła:

9IlKl9vh.jpg

Wklejenie folii za peryskopem w sposób taki żeby wyglądało jak na zdjęciach nie będzie takie łatwe chyba ?

Jeżeli fotek nie ma na forum to byłbym wdzięczny, a jeżeli są to ja nie z tych co nie potrafią sobie poszukać ? Wszystkich wątków z abramsami jeszcze nie przejrzałem.

 

Edytowane przez WilloW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, antyrefleksem pokryte jest tylko lustro peryskopu, natomiast pancerne szkło, które to lustro osłania, nie jest. Konkludując, naklejenie folii od wewnątrz to dobry pomysł :)

Zresztą.... 

imageproxy (65).jpeg

IMG_20191206_232815.jpg

 

?

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do pomysłów na model, to piaskowy wcale nie przeszkadza, ale żeby nie było aż nazbyt tradycyjnie, to tu masz inspirację 

m1a2sepv2rr.jpg

Sam takiego robiłem, ale niestety, nie przeżył przeprowadzki z UK, do Polski ?

IMG_20181120_123737.jpg

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Bengal napisał:

czepiasz się ....

13 minut temu, Dorotka napisał:

Już nie będę, w sumie to się nie znam  :super:

Widzę, że chyba niepotrzebnie założyłem ten warsztat ?

Wiem, że nie muszę już teraz rozwiązać problemu z antyrefleksem bo bez tego pozostało jeszcze sporo do zrobienia z modelem. Pytam o te peryskopy już teraz żeby nie utknąć w późniejszym czasie.

7 minut temu, Grzegorz Grabowski napisał:

A co do pomysłów na model, to piaskowy wcale nie przeszkadza, ale żeby nie było aż nazbyt tradycyjnie, to tu masz inspirację 

m1a2sepv2rr.jpg

Co prawda nabyłem również farbę MRP US MODERN AFVs  ale piaskowy nie wchodzi w grę. Model ma być bardziej wprawieniem w techniki brudzenia, których przed laty nie stosowałem, a przy zdjęciu jakie wkleiłem w pierwszym poście, z Waszą pomocą mogę się wiele nauczyć. Poza tym lubię iść pod prąd i na pewno będzie trójkolorowy NATO ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, WilloW napisał:

Widzę, że chyba niepotrzebnie założyłem ten warsztat ?

....

Nie szalej  ?

6 godzin temu, WilloW napisał:

....

Wiem, że nie muszę już teraz rozwiązać problemu z antyrefleksem bo bez tego pozostało jeszcze sporo do zrobienia z modelem. Pytam o te peryskopy już teraz żeby nie utknąć w późniejszym czasie.

Jak dla mnie to problemu nie ma. Albo walisz antyrefleks na zewnątrz, albo zaczynasz się bawić w przeróbkę peryskopów i sposobu ich obsadzenia robiąc jak w oryginale. Przy tym drugim wariancie wycinasz sobie szybki, spiłowujesz "modelowe" peryskopy i przyklejasz do nich antyrefleksy montując to później w pomalowanej wcześniej wieżyczce. Samo przyklejenie folii z tyłu przeźroczystej części będzie źle wyglądać. To oczywiście jedynie moje zdanie i zrobisz jak chcesz  :super: 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, WilloW napisał:

Widzę, że chyba niepotrzebnie założyłem ten warsztat ?

Wiem, że nie muszę już teraz rozwiązać problemu z antyrefleksem bo bez tego pozostało jeszcze sporo do zrobienia z modelem. Pytam o te peryskopy już teraz żeby nie utknąć w późniejszym czasie.

daj spokój :) bardzo dobrze, że założyłeś warsztat :)

ja użyłem takiej folii :IMG_3285.thumb.JPG.6c9f86e305d5ed2aa7a2db9c032c3e0c.JPG

9 godzin temu, Dorotka napisał:

Już nie będę, w sumie to się nie znam  :super:

akurat w to nie wierzę :) :piwo:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Postępy bardzo powolne ale  jakieś są, wieża nabrała kształtów:

aRAB8M6l.jpg?1

Niestety instrukcja RFM jest przynajmniej dla mnie mało czytelna i nawierciłem otwory na kołki ustalające nie w tym miejscu co trzeba, co w połączeniu z brakiem dokładnego przeanalizowania kolejnych kroków doprowadziło do małego babola:

uA64Ijql.jpg

Trzeba będzie czymś to przykryć ?

Po zamaskowaniu jednego "szkiełka":

mPhkHywl.jpg

straciłem wenę do maskowania reszty, więc zabrałem się za podwozie.

Jedna strona zawieszenia prawie zrobiona:

q8HgZDil.jpg?1

Koła na jedną stronę przeszlifowane i gotowe do malowania.

Wracając do peryskopów

W dniu 7.12.2019 o 06:52, Dorotka napisał:

Samo przyklejenie folii z tyłu przeźroczystej części będzie źle wyglądać.

spróbowałem dać antyrefeks wewnątrz i przyznaję racje, że bez dodatkowych przeróbek nie będzie to fajnie wyglądać.

Niestety mój warsztat nie jest na tyle dobry żeby te przeróbki wykonać dlatego antyrefleks będzie na zewnątrz.

Przepraszam za zdjęcia, ale ze względu na brak lepszego sprzętu robione są telefonem i jeszcze nie nauczyłem się obsługiwać trybu PRO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym przykleiłeś boczne pojemniki? Jeżeli są mocowane na tip-top będziesz miał prawdopodobnie spory kłopot z właściwym montażem kosza, a właściwie tych rur które są na owych pojemnikach. Nie widać tego dobrze na twoich zdjęciach ale z tymi elementami są kłopoty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
W dniu 16.12.2019 o 21:53, Dorotka napisał:

Jeżeli są mocowane na tip-top będziesz miał prawdopodobnie spory kłopot z właściwym montażem kosza, a właściwie tych rur które są na owych pojemnikach.

Czy jest ok?

YmiF4Ugl.jpg

0oP4BjMl.jpg

Zmęczyłem też zawieszenie

BPSqGj7l.jpg

Myślałem, że jakość tego zestawu będzie trochę lepsza ? Jest bardzo dużo nadlewek i sporo miejsc po wypychaczach.

A takie elementy jak ten skutecznie zniechęcają mnie do regularnej pracy z modelem.

BINb1ozl.jpg?1

To będzie widoczne po sklejeniu i powiem szczerze, że nie mam pomysłu jak to zaszpachlować żeby jakoś wyglądało.

Może podpowiecie jakiś sprawdzony sposób na takie babole?

W porównaniu do sklejanego kilka lat temu KT z Takoma instrukcja również pozostawia wiele do życzenia ?

Części wskazane wg oznaczeń na wypraskach różnią się wyglądem z rysunkiem nie mówiąc o oryginale ?

Pytanie na przyszłość, element T30 jest z przeźroczystego plastiku i docelowo ma zostać przeźroczysty?

WaOwCm5l.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe tez dlubie Abramsa z RMF i do skladalnosci klocow lego to im brakuje troche. Nadlewki i slady laczenia form to istny koszmar, wanna (dolna) wygieta do srodka wiec trzeba rozporke zastosowc. Kola ktorych badaze nie sa plaskie.

Elementy T30 musisz pomalowac, nie mam pojeia dlaczego zrobili z przezroczytego.

W porownaniu z Tygrysem to bardzo slabe zestaw-y te Abramsy.

Ja mam tego ale robie M1A1 z Pustynnej Burzy

390022051_Screenshot_20200106-204152_Chrome2.thumb.jpg.9facc3301d512d2a82605591022947c5.jpg

Edytowane przez kzugaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.