Skocz do zawartości

T-60 Mistercraft 1:35


hampel08

Rekomendowane odpowiedzi

Czas na debiut w tej kategorii, gdyż do tej pory składałem tylko samoloty i śmigłowce. T-60 produkcji radzieckiej, miał służyć Armii Czerwonej jako lekki czołg rozpoznawczy i własnie w takim malowaniu jest wykonany. Jeśli chodzi o poczynania bojowe to dopóki służba rzeczywiście polegała na rozpoznaniu, to było OK, ale gdy dochodziło do walk to niestety T-60 ponosiły duże straty przez słabe opancerzenie i uzbrojenie (pancerz miał grubość od 7 do 20mm, w ostatnich seriach do 35mm). Uzbrojenie to działko automatyczne SzWAK 20mm oraz karabin maszynowy potocznie zwany Dyktą na amunicję 7,62mm. Co ciekawe, w zestawie jest również opcja malowania Wojska Polskiego - maszyny te służyły jako jednostki szkoleniowe w Chełmie i Modlinie do 1945 roku, natomiast próżno szukać zdjęć lub materiałów, ich dalszy los nie jest znany...

Sam model to ponoć przepak z Aeroplasta. Brakuje dużo detali, są niejasności w instrukcji ale z drugiej strony było sporo frajdy przy dorabianiu nitów, spawów i gratów. Najgorszy mankament to gąsienice, których ledwo starczy na pełne zamknięcie... Trzeba kombinować z przesuwaniem kół. Przez to nie udało mi się wykonać tzw "zwisów" gąsienic od własnego ciężaru.

Dziękuję za pomoc w wątku warsztatowym do którego link podam pod zdjęciami.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie mnie się podoba ( szczególnie, że pędzlem ), ślady eksploatacji również :super:. Brawo za dorobianie elementów ( np. wydech wspaniale Ci wyszedł ). Widać, że to nie pierwszy Twój model i fajnie, że zająłeś się też czołgutkami ( mam nadzieję, że na jednym nie poprzestaniesz  ? ).

Brudzenie, rzecz gustu, ale można by troszkę jeszcze zrobić bardziej różnorodne odcienie.

Natomiast rzucają się w oczy zbyt grube drewniane elementy, przynajmniej ja mam takie wrażenie.

Podejrzewam też, że byłbyś w stanie lepiej wykonać lampę. Obok lampy jest klakson, warto go przemalować na zielony. To są szczegóły, ale przy Twoim bardzo dobrym poziomie wykonania modelu jako całość, poprawki dodałyby tego smaczku, ostatniego szlifu, który decyduje, że model prezentuje się wspaniale.

Odnośnie gąsienic, uważam, że są ok. Zwisy przy tak małych odległościach pomiędzy kołami mogłyby być ale naprawdę  minimalne.

Jeszcze raz gratuluję świetnego modelu i czekam na następny warsztat :piwo: :super:.

Edytowane przez Rack
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota. Model prezentuje się na prawdę zacnie. Jedyne uwagi, to odwrotnie przyklejone skrzynki i ustrojstwo obok reflektora to klakson a nie drugie światło Właśnie jestem w trakcie budowy Mistercraftowego T-60. Jak na model za 20 parę PLN, moim zdaniem, jest na prawdę przyzwoicie. Model daje dużo frajdy jeśli ktoś, tak jak kolega chce pobawić się w dodanie brakujących detali. Mam pytanie odnośnie podnośnika, na czym kolega się wzorował? Nie udało mi się znaleść żadnych informacji na ten temat w czeluściach internetów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ogólnie wygląda bardzo fajnie. Malowanie wyszło bardzo dobrze. 

Niestety gąsienice  na kole napędowym z prawej i napinającym z lewej nie ułożyły się prawidłowo i miejscami wyglądają jak by były za krótkie. Z lewej strony przy ostatniej rolce podtrzymującej widać jak by szparę. Poprawił bym łopatę  trochę za gruby trzonek i obsadzona dziwnie jest o lampie i klaksonie była już mowa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przed chwilą" właśnie też ten model skleiłem z przeznaczeniem do testów :) A wziąłęm go bo był najtańszy :)

Jakość części, które są na wypraskach jest całkiem dobra jak na 20+ zł za model. Aczkolwiek, instrukcja pokazuje rzeczy, których nie ma na wypraskach. Ogniw gąsienic jest za mało, by koła ustawić wg własnej wizji - muszą być w położeniu jak najbardziej "zwartym", żeby ich starczyło. Zresztą lepiej nie wklejać koła napinającego zanim nie sklei się większości gąsienic bo się to może źle skończyć :) Gdyby dali kilka ogniw więcej nie było by problemu. U mnie częściowo nie dolana była płyta przednia. Myślałem, że to nadlewka i obciąłem, a potem się okazało, że jest z przodu szpara :)

Wracając do modelu z tego wątku - brawo za wyciągnięcie z niego aż tyle. :brawo:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za komentarze i konstruktywną krytykę. Niestety nie obyło się bez błędów które postaram się poprawić na modelu i wynieść lekcję na kolejne czołgi (na pewno będą @Rack? , przy okazji mój imienniku bo ja toże Jarek )

Uchwyty siekiery i łopaty robiłem szlifując wykałaczki na wkrętarce i chyba rzeczywiście mogłem zrobić mniejszą średnicę - do poprawy w kolejnych pracach.

Klakson - fakt :D to poprawię na modelu, natomiast mam pytanie co sądzicie o samej lampie? Na niej użyłem tylko pisaka molotova chrome, nie wiem za bardzo co jeszcze z tym zrobić.

@Havoc zgadza się, model taniutki a frajda jest. Widziałem gorsze za tą cenę... co do skrzynek to niestety moje niedopatrzenie i było za późno, bo klej tak związał że musiałbym oderwać je z kadłubem ? a podnośnik miałem w zestawie, dorabiałem blaszki wzorując się na zdjęciu od kolegi z FB:

73116003_715252058963801_1450668463134605312_n.jpg?_nc_cat=111&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=g-IrBRDq--8AX8dKvcy&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&_nc_tp=7&oh=e79c5c92523be185b391b1ab4ac98f7e&oe=5EBFC76A

@persyMG powodzenia w pracach nad modelem :) na jakim etapie jesteś, wklejasz gąsienice przed malowaniem? Jak masz aero to pokusiłbym się o to bo łatwiej uniknąć błędów takich jakie ja zrobiłem, a że maluje pędzlem postanowiłem jednak malować je przed wklejeniem. Jak masz warsztat to podaj link ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy można zrobić na kilka sposobów. Często trzeba wydrążyć wnętrze lampy, pomalować srebrnym i zalać klejem przeźroczystym. Koledzy polecają UHU dwuskładnikowy, można inne potestować.

Ja szlifuję aluminium z puszki po browarku, wycinam koło, wytłaczam półsferę kulką metalową, dodaję kulkę z wkładu od długopisa jako żarówkę. Podklejam ją warstwą lakieru błyszczącego ( Sido ). Szkło robię z foli do drukarek laserowych - wytłaczam na gorąco powietrzem z hotair. Tak zrobioną lampę możesz zobaczyć w moim IS-2.

Wykałaczki można spokojnie wycieniować za pomocą papieru ściernego. Obracając nią palcami jednej ręki a papier ścierny dociskasz do wykałaczki z dwóch stron - wychodzi szybko i dokładnie.

Jarek pozdrawia Jarka :).

Edytowane przez Rack
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2020 o 11:43, hampel08 napisał:

@persyMG powodzenia w pracach nad modelem :) na jakim etapie jesteś, wklejasz gąsienice przed malowaniem?

Po prostu skleiłem wszystko do kupy - tak jak napisałem, model będzie wyłącznie do testów chemii, aerografu itp.

Gdybym miał go robić jak normalny model to chyba najpierw pomalował bym boki kadłuba za podwoziem, potem zamontował podwozie i pomalowane od zewnątrz gąsienice. Nawet jeśli potem by się to zamalowało częściowo to i tak była by szansa, że w miejscach niedostępnych przynajmniej jest jakiś +- dobry kolor a nie goły plastik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.