Skocz do zawartości

KTO Rosomak ISAF


mandrivecs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
poszukuję zdjęć KTO Rosomak z PKW Afganistan. Konkretnie mam na myśli wersję bazową, przed dopancerzeniem wozów przez Rafaela, czyli de facto krajowa wersja bazowa (o ile takie w Afganistanie występowały). Posiadam sporo zdjęć "krajowych" rosków z ISAF, ale wszystkie z wieżą HitFist.
Pytanie, czy początkowej fazie misji w Afganistanie znalazły się nasze "krajowe" (niedopancerzone) wersje bazowe? Jeżeli tak, to proszę o jakieś zdjęcia referencyjne.
Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam, Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 3 dni ryję "internet" za zdjęciami "Rosomaka" w wersji "koszernej". Zdjęcia jakby "wyparowały" . W czasopiśmie "Raport" z przed 10 lat są takie zdjęcia, to był wtedy temat bardzo popularny,

Czy chodzi o taki pojazd ?

https://www.motocaina.pl/artykul/zniszczone-rosomaki-czyzby-sabotaz-646.html

 

bo to raczej niemożliwe:

https://www.imcdb.org/v667706.html

 

Edytowane przez chorąży
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi o typ z pierwszego linku, czyli z fabrycznym krajowym opancerzeniem (tutaj zdemontowany falochron i pędniki wodne, w miejsce których zamontowano skrzynki (zasobniki). Tylko, że ten podrzucony przez Ciebie ma wieżę HitFist, mi chodzi o golasa w wersji bazowej bez wieży. Mam zdjęcia bazowych ale już dopancerzonych przez Rafaela.
Foto z drugiego linku to najprawdopodobniej link z "Misji Afganistan". Nawet sympatyczny serial, ale te rosomaki w 3 kamo i zielone humvee z krajowymi wieżami - masakra merytoryczna dla wtajemniczonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mandrivecs napisał:

Witam,
poszukuję zdjęć KTO Rosomak z PKW Afganistan. Konkretnie mam na myśli wersję bazową, przed dopancerzeniem wozów przez Rafaela, czyli de facto krajowa wersja bazowa (o ile takie w Afganistanie występowały). Posiadam sporo zdjęć "krajowych" rosków z ISAF, ale wszystkie z wieżą HitFist.
Pytanie, czy początkowej fazie misji w Afganistanie znalazły się nasze "krajowe" (niedopancerzone) wersje bazowe? Jeżeli tak, to proszę o jakieś zdjęcia referencyjne.
Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam, Mariusz

 

Nie było wersji bazowej z krajowym pancerzem w Afganistanie, żadne dokumenty, wykazy  o tym nie wspominają.

Z tego co widziałem ( w sumie 4 zdjęcia ) były tylko bazowe z pancerzem Rafaela.

Co do zdjęć z misji, bodajże w 2008 albo w 2009 r wszedł zakaz publikacji zdjęć z misji w sieci.  Jakiś rok czy półtora roku później, prawie większość zdjęć "misyjnych" znikło z sieci.

Ostały się nie liczne zdjęcia na zagranicznych forach. Na chwile obecną, jedynie w trzech numerach  Mini Repliki był bodajże trzy częściowy cykl foto-relacji zdjęciowej misyjnych pojazdów z PKW Afganistan i to było wszytko.

Na dzień dzisiejszy, jedynym sensownym rozwiązaniem, to rozmowa z żołnierzami którzy byli na misjach i pozyskanie zdjęć bez pośrednio od nich. 

 

Od razu odpowiedz dla kol. Chorąży. 

Zobaczę co się da zrobić, prześlij mi proszę na Priv, swój adres mailowy. 

 

Pozdrawiam

Jacek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki za odpowiedź. Swego czasu przeryłem i zapisałem wszystkie zdjęcia ze strony PKW Afganistan. Mam tego sporo. Natomiast nie widziałem nigdy bazowego bez dopancerzenia. A z wieżą takowe jeździły. Jeśli możesz potwierdzić, że takowej konfiguracji nie było to rozwiewam swoje wątpliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując: z powodu czyjejś w sumie głupiej decyzji zniknie kawał Historii Żołnierzy Polskich, bo te zdjęcia, jeżeli nie zostaną na "papierze" lub w "sieci" to na kartach pamięci przepadną razem z nimi  . W czasopismach tematycznych z tamtych czasów jest tego "od groma" Z "internetu" znikają i inne zdjęcia np: z czasów LWP.  Normalnie za chwile każą palić książki.

Niedługo łatwiej będzie o zdjęcia z I Wojny Światowej niż z czasów "Misjonarzy w Dywanowie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej głupiej decyzji przyczyniły się media, ( piszę z pamięci )

Powodem tej decyzji był incydent z tzw, Improwizowanym Ładunkiem Wybuchowym - IED.

Rodziny poszkodowanych żołnierzy dowiedziały się o incydencie z mediów, a nie od przedstawicieli wojska. Drugim powodem było to, ze na rożnych forach internetowych, zaczęły się pojawiać zdjęcia uszkodzonych/zniszczonych  pojazdów. I to przelało czarę goryczy w dowództwie WP. Przez to wyszedł zakaz publikacji zdjęć.

A w internetach nic nie ginie. 

Wystarczy poszukać,  prawdziwa kopalnia wiedzy, np o pojazdach LWP,  jest na Facebook-u. 
Tak samo via Facebook, można znaleźć materiały np, na temat PKW Afganistan, trzeba tylko poświęcić trochę czasu, przeglądać, pisać, nawiązywać kontakty z żołnierzami. W prywatnych kolekcjach są takie zdjęcia, że głowa boli ?

Książek palić nie będą, bo przecież nic nie ma, więc nie ma co palić ? 

Nawet dziś są książki, jak to się kiedyś nazywało  - "książki z drugiego obiegu". Ten kto żył w PRL-u, to wie, co mam na myśli. 

 

Edytowane przez bigmodel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem powód i nie dziwię się (całkowity brak etyki dziennikarskiej). Mam nadzieję, że materiały nie zagina i może doczekamy się albumów tematycznych. Zepsułem Koledze temat, przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

 A to tak apropos "znikających zdjęć" i palenia książek

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/prokuratura-wzywa-autora-ksiazki-kontakt-o-polskich-sluzbach-specjalnych/b8jlbsf

 

 

Edytowane przez chorąży
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Za starych dobrych czasów to takie tam jeździły - foty z Combat Camera i zwykłych zjadaczy MRE:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo powszechna była tablica oznaczająca kolumnę wojskową "na Dziobie" i niezbędne zachowanie dystansu

DSC00677.JPG

Edytowane przez P-790
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.