Skocz do zawartości

Problem z malowaniem


Juffre

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

od pewnego czasu mam problem z malowaniem aerografem.
Na malowanej powierzchni pojawiają się nieregularnie takie kropki. Mam nadzieję, że dobrze to widać na zdjęciu :) Defekt ten jest widoczny gołym okiem.

Na zdjęciu pokazałem powierzchnię skrzydła, na którą psiknąłem Mr Surfacer 1200. Rozcieńczyłem go w proporcji około 1:3 (podkład:MLT). Ciśnienie około 1 Bar.
obraz.png.e40714a5600fde374dc7bed31b5abf3e.png

Do malowania używam Ultry z dyszą 0.2mm. Aerograf po każdej sesji malowania dokładnie czyszczę acetonem. Następnie aero schnie sobie rozłożone przez cały dzień. 

Farby testowo rozcieńczałem za pomocą wspomnianego MLT lub Wamod Level High thiner.

Farby z rozcieńczalnikiem mieszam w czystej, dwu częściowej strzykawce. Nigdy w zbiorniczku aerografu.

Testy robiłem na powierzchni odtłuszczonej wodą z detergentem, ipą i bez odtłuszczania. Za każdym razem efekt jest taki sam.
Z butli kompresora zlałem ostatnio kondensat.

Problem ten występował też na innych modelach które  akurat malowałem. Wykluczam więc, że problem leży w plastiku danego modelu.

Malując innymi farbami czy podkładami problem nie znika. Testowałem Gunze C, Tamiye akrylowe, mr finishing surfacer 1500

Gdy na tak "zapodkładowaną" powierzchnię położę kolor bazowy, kropki/niedoskonałości nadal będą widoczne. Jakby farba nie mogła się tam przylepić.
Co może być tego przyczyną? Woda z kompresora? Złe ciśnienie?

Wybaczcie ten przydługi wywód :D Jeżeli macie jakieś wskazówki które mogą mi pomóc zlokalizować problem to chętnie przygarnę :) Mi osobiście kończą się już pomysły co robię źle..
 

Edytowane przez Juffre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Juffre changed the title to Problem z malowaniem

Swego czasu miałem, nieregularnie,  podobny problem - zwłaszcza w deszczowe dni. "Plamki" były co prawda większe, ale b.podobne. W moim wypadku przyczyną była woda/para wodna w powietrzu z kompresora, pomimo, iż ten, standardowo w odwadniacz był wyposażony. Problem rozwiązał taki oto "dynks" ( co prawda w opisie jest napisane że to reduktor, niemniej bardziej interesował mnie jego "odwadniający" charakter :

https://www.m-zone.pl/mr-air-regulator-mk-i.html

 Do dzisiaj, przy pogodzie o dużej wilgotności powietrza gromadzą się na ściankach "skropliny" ale nie wpływa to już na pracę aero.

Pzdr

Marcin

Edytowane przez MarcinWSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgoć  i śladowe ilości oleju w sprężonym powietrzu.

Pamiętajcie że każda sprężarka olejowa zużywa olej, są to co prawda ilości mikroskopijne ale jednak, jak nie smarujesz to nie jedziesz.

Odpowiedni osprzęt do sprężarki czyli odwadniacz: np. cyklonowy + filtr powinien załatwić sprawę.

Ilość kondensatu jest zależna od wilgotności powietrza i czasu pracy kompresorka.

Na codzień serwisuje sprężarki cokolwiek większe,  ale zasada pozostaje ta sama...

 

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Juffre napisał:

Farby z rozcieńczalnikiem mieszam w czystej, dwu częściowej strzykawce. Nigdy w zbiorniczku aerografu.

9 godzin temu, Juffre napisał:

Jeżeli macie jakieś wskazówki które mogą mi pomóc zlokalizować problem to chętnie przygarnę :) Mi osobiście kończą się już pomysły co robię źle..

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może źle umyty model przed malowaniem?  Te plastiki są coraz gorsze... Często tak miałem. Zacząłem wsadzać model przed malowaniem do miski z płynem do mycia naczyń 🙂  Próbowalem też psikać czystym IPA ale czasami w miejscach ze szpachlówką robiły się „ubytki”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MarcinWSS napisał:

Swego czasu miałem, nieregularnie,  podobny problem - zwłaszcza w deszczowe dni. "Plamki" były co prawda większe, ale b.podobne. W moim wypadku przyczyną była woda/para wodna w powietrzu z kompresora, pomimo, iż ten, standardowo w odwadniacz był wyposażony.

 

10 godzin temu, myszaty napisał:

Wilgoć  i śladowe ilości oleju w sprężonym powietrzu.

Też zaczynam się skłaniać ku wilgoci. W kompresorze mam zamontowany odwadniacz. Wykręciłem go i wysuszyłem. Ze zbiornika zlałem wodę.
Poszukam tych odwadniaczy montowanych przy aerografie. Cena tych od mr hobby nie zachęca :) No ale jak nie uda mi się inaczej rozwiązać problemu to się za takim rozglądnę :)

@OldMan
Widziałem ten film :) Problem występuję gdy używa się strzykawek trzyczęściowych. Wtedy istnieje ryzyko, że silikon tam zawarty będzie psuł malowanie. Jak wspomniałem w opisie używam wyłącznie dwuczęściowych :)
 

 

55 minut temu, Thalgonis napisał:

A może źle umyty model przed malowaniem?  Te plastiki są coraz gorsze... Często tak miałem. Zacząłem wsadzać model przed malowaniem do miski z płynem do mycia naczyń 🙂  Próbowalem też psikać czystym IPA ale czasami w miejscach ze szpachlówką robiły się „ubytki”.

Zrobiłem tak podpowiadasz. Modle przed malowaniem wylądował w misce z ciepłą wodą i detergentem. Następnie szczoteczką starałem się go dobrze wyczyścić.
IPY też użyłem. Niestety problem występuję dalej.

Z moich obserwacji wynika jakby problem powiększał się wraz ze wzrostem wychylenia spustu. Jak robiłem marmurek na minimalnym wychyleniu spustu problem nie był widoczny. Gdy chciałem już pomalować jakiś większy element nakładając równomierną powłokę, wtedy problem się pojawił.

@myszaty
Widzę, że orientujesz się w kwestiach kompresorów :)
Powiedz mi czy poprawnie zlałem wodę z butli. Wykonałem takie kroki:
- spuściłem całe powietrze z kompresora
- odkręciłem śrubę spustową
- potrząsłem kompresorem starając się wylać jak najwięcej kondensatu
- przy otwartym korku spustowym włączyłem kompresor, i raz po raz przytykałem odpływ, tak aby nazbierało się trochę ciśnienia w butli. To ciśnienie wypychało resztki wilgoci ze zbiornika.
- odkręciłem odwadniacz i wysuszyłem jego bańkę
Czy taki schemat działania jest poprawny?



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie ma to większego znaczenia, mnie najlepiej zrzuca się kondensat jak mam w butli 3 - 4 bary, fajnie schodzi i nie chlapie.

 

Szukaj odwadniacza na necie ( portal aukcyjny) jest tego cała masa.

Szukaj tylko z odpowiednim gwintem, choć najmniejsze to 1/4 cala.

Ten z M-Zone do mnie niestety  nie przemawia bo widzę że ma  tylko zbiorniczek, bez wkładki  filtracyjnej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wodę w aerografie to mi często taki problem pojawia się, gdy maluję ciepłym powietrzem (gdy kompresor się już mocno nagrzeje) nawet jeśli przy kompresorze mam zamontowany jakiś filtr. Powietrze schładza się dopiero w wężyku, a jeszcze bardziej przy kontakcie z zimnym metalowym aerkiem i skrapla się w nim woda. Sprawdź po takiej nieudanej sesji jak wygląda kanał powietrzny w aerografie, ja czasem już po odkręceniu wężyka widywałem jakieś drobinki wody na zaworku powietrznym. 

Choć nie wiem czy tematyczny problem to akurat wina wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt rosy...Tak trochę informacyjnie bo @arhtus dobrze zauważył - im cieplejsze powietrze tym ,,dalej" skrapla sę wilgoć.

Podstawowymi osuszaczami powietrza są osuszacze chłodnicze - powietrze przechodzi przez lodówkę, do aerografów nie spotkałem.

 Ale można by skonstruować filtr oparty o sorbent: silika żel, wystarczy przelotowy zbiorniczek przez który przepuszczamy powietrze, żel absorbuje wilgoć, jeżeli przestaje wchłaniać można go łatwo  zregenerować: wystarczy wysypać na blachę i wysuszyć w piekarniku.

Można by to określić.mianem osuszacza chemicznego, tzw. absorbcyjnego ( 🙂 gorąco regenerowanego ).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Rozglądnę się za jakimś odwadniaczem.
Zrobiłem szybkie testy. Zlałem wodę z butli i odwadniacza. I teraz wygląda że jest lepiej. Do tego podczas malowania ostrożniej pracowałem na spuście, tak żeby naraz nie nakładać za dużo farby.

obraz.thumb.png.0fd4577680f6e49ca90fd82ee8d53e36.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie przepłukać ...po prostu wlać do wężyka,  nie wiem jaki duży masz zbiornik, też można wlać z 2-3 setki i też przepłukać, wypchniesz syf przez zawórc spustowy pod ciśnieniem...możesz wlać do wężyka i dmuchnąć..ja tak robiłem jak mi sprężarka plunęła  olejem do ,,instalacji".

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dalej mam problem z malunkami.
Rozrobiłem sobie testowo Mr Finishing Surfacer. Jako rozcieńczalnika użyłem MLT.
Proporcje 1:3.5 (podkład:MLT). Ciśnienie 1.2 Bar, malowane Ultrą 0.2mm.
Malowałem to wszystko na płytkach z hipsu, który wcześniej odtłuściłem Wamod High Thiner


obraz.png.a792d188832636f986091baaec19d124.png
obraz.png.7dcac42238a1ed9a0f95ea2e2df93f7e.png
obraz.png.542f36a034157eaaeca0383c686392d5.png
Dostaję takie kropeczki. Dzieje się tak gdy próbuję położyć bardziej mokrą warstwę podkładu. Wtedy podkład jakby nie chwyta się równomiernie podłoża tylko robią się takie kropki. Zlałem wodę z kompresora, także nie sądzę by problem był powodowany wilgocią.
Zastanawiam się co robię nie tak. gdy zmniejszyłem ciśnienie problem dalej występował, do tego zwiększył się też odkurz.
Gdy maluję cienkimi warstwami to nie ma problemu. Efekt ten jest o tyle nie przyjemny, gdyż malując jakieś małe elementy o skomplikowanych kształtach zdarza się, że w niektórych miejscach zbierze się więcej farby i wtedy na takim elemencie pojawiają się te oczka :D

 

obraz.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mocno rozcieńczyłeś surfacera. Surf to nie farba. Dobre rozcieńczenie to 1:2 (2 to MLT). Farby mr.Hobby to 1: 4, 1:5 normalnie. Jak cienkie prześwitujące warstwy to 1:8, 1:9.

U mnie tak się to sprawdza, więc nie mam powodu nic zmieniać.

Edytowane przez Thalgonis
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.