Skocz do zawartości

Mikasa 1:200 plus Pontos models.


mikemc

Rekomendowane odpowiedzi

Przekopałem swoje archiwum żeby zweryfikować te kominy ale niestety d....a

Na kilku fotkach kadrowanych "z góry" gdzie mogłoby być cokolwiek widać szczyty kominów są tak okopcone że niestety g... widać  :evil:  

A w kwestii zachowanej Mikasy jako muzeum to wewnątrz kominów nic extra nie ma (są jako zwykłe grube rury), no ale ja to bym się tym zupełnie nie sugerował bo jak wiadomo wszystko co jest powyżej pokładu zostało zniszczone w czasie wojny i okresu zaraz powojennego. To co obecnie widać zostało w latach 60tych zbudowane od nowa z dużymi uproszczeniami względem oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Jeszcze jedna rzecz z jaką możesz mi pomóc. W instrukcji pokazane są dwie wersje wietrzników. Zapewne jest to pozostałość po młodszej wersji wydawanej przez Hobby Bossa. Wersja z Pontos też jest inna. Tam nie są zamontowane pod kątem. Jestem ciekawy która wersja jest prawidłowa?

 

IMG_20210716_185834.jpg

IMG_20210716_185840.jpg

IMG_20210716_185907.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się trochę pogrzebać w temacie i sytuacja wygląda tak:

Jak bierzemy pod uwagę 1905 to Mikasa miała oba typy nawiewniki fajkowe i te dzielone blaszkowe - co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Fotka datowana na rok bitwy pod Cuszimą  :

mikasa-1.thumb.jpg.fbd7b86f6a662a4f603ab4fe2f237390.jpg

jak widać na w/w fotce wywietrzniki międzykominowe z "blaszkami" , a nawiewniki przy pomostach (dziobowym i rufowym) "fajkowe"

 

co do kształtu i wygięcia przewodów wchodzących w pokład niestety zachowało się mało zdjęć z tego czasu gdzie widać śródokręcie i są w miarę dobrej jakości. Niemniej jednak powiększenia wskazują że jest coś na rzeczy i kształt wskazuje iż niektóre nawiewniki mogły być przegięte :

mikasa-2.jpg.105f6d5450188cb4ed712eb28ccaf471.jpg

 

mikasa-3.jpg.547c5cae3f1fe3bbaf4c872b0575971e.jpg

 

jeszcze taka grafika ale takimi "rysuneczkami" bym się zbytnio nie sugerował :

mikasa-4.jpg.5388cd759e84881da453bba38c3da599.jpg

 

jeśli miałbym wyrazić swoją opinię to obstawiałbym że ewentualne przegięcie nawiewników brało się z umieszczenia na pokładzie dodatkowego wyposażenia (chociażby łodzi czy szalup) którego lokalizacja wymusiła przegięcia by nie wystąpiła kolizja.

 

Jeszcze mam takie planiki Mikasy, ale uwaga: to są rysunki przedstawiające założenia planistyczne i koncepcyjne jednostki, a więc jeszcze przed jej budową tak więc nie ma co się nimi zbytnio sugerować w kwestii wyposażenia pokładowego

\mikasa-5.thumb.jpg.505e380b7c419f1d4fb27eaeed47f21b.jpg

 

mikasa-6.thumb.jpg.a1669fed46f740010edec94a1d97c02e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Zdjęcia też super. Pokazują że okręt czysty nie był. Też widać siatkę zwiniętą na pomostach. Myślałem o tym i chyba użyje materiału do moskiter. Wielkość oczek powinna się zgadzać. Druga opcja to użyć siatki PE od pontos ale blaszka będzie chyba zbyt sztywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Instrukcja proponuje użycie farby H061. Mam ten odcień ale wydawał się za jasny w poruwnaniu z archiwalnymi zdjęciami. Wczoraj znalazłem druga buteleczkę tej samej farby i zdziwiło mnie że to całkiem inny odcień.

IMG_20210723_083748.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
W dniu 18.07.2021 o 11:45, mikemc napisał:

materiału do moskiter

tez sztywny 

gaziki to jest kierunek do eksploracji - sa o różnym stopniu oczkowania :)

albo torebka od herbaty - niektóre mają siateczkę 

 

maszt ... łała łiła :)

Edytowane przez laskonogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam.

Ktoś się orientuje jakiego koloru powinny być wały napędowe do śrub. Na google widzialem dwie wersje jakie popełniali modelarze. Przeważnie wały były pokryte kolorem takim samym jak śruby napędowe. Widziałem jeszcze wały napędowe pokryte czerwienią jak reszta dolnego kadłuba.  Autentycznych zdjęć nie mogłem znaleźć.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mikemc napisał:

Ktoś się orientuje jakiego koloru powinny być wały napędowe do śrub.

poszukam czegoś w temacie - ale to dopiero wieczorem, po 19

 

EDIT ------------------------------

niestety lipa, nic nie znalazłem.... jakiś fajnych fotek w suchym doku od rufy też nie mam. Jedyne czym można by się zasugerować to taka kolorowanka :

mikasa.jpg.2e95e0b68fa61e662ba6fa47ca67cb70.jpg

ale to oczywiście żaden "konkretny kwit"

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.