Skocz do zawartości

Mikasa 1:200 plus Pontos models.


mikemc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Powolutku rozpoczęłam budowę osławionego okrętu Mikasa w gigantycznej skali 1:200. Oprócz podstawowego modelu zakupiłem zestaw dodatków od Pontos Models.

 

Krotką historię okrętu można znaleźć tutaj.

 

Początki są skromne. Na razie zdołałem zlepić dwie połówki kadłuba oraz popracować nad głównymi "pazurami" okrętu.

 

IMG_20201117_085729~2

 

IMG_20201117_085807~2

 

Pozdrawiam

Michał

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lesio-69 napisał:

Z jakiego okresu  wykonujesz Mikasę?

Z 1905 czyli szare malowanie.

 

12 godzin temu, Mirek-M128 napisał:

Nadmiar CA usuwasz debonderem czy tak precyzyjnie aplikujesz?

Raczej używam rozwodnionego białego kleju. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Masz jakieś  foto pre-drednotów z krowimi żebrami na burtach?

Aby sprawa była jasna - efekt jest fajny, robi wrażenie ale pacjent nie jest z tej epoki. Przy współczesnych jednostkach z raczej cienkościennym poszyciem zdecydowanie można go zastosować. W przypadku nitowanych konstrukcji z XIX w. sugerowałbym raczej imitację blach poszycia montowanych na zakładkę. Gdzieś tu był wątek pokazujący bardzo fajny sposób ich wykonania z użyciem surfacera. 

Pozdrawiam, Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, mikemc napisał:

Imitacja blach poszycia jeszcze będzie robiona.  

 A masz na to jakieś plany? Z panami Mikasy w ogóle jest  bardzo słabo. Mi nie udało się znaleźć  żadnego  rysunku z podziałem  poszycia dennego.  Nawet na zdjęciach z suchego doku nie widać takiego podziału. Wydaje mi się,  że warstwa farby antyporostowej na poszyciu była na tyle gruba, ze po prosu zakryła ten podział blach.  Tak więc skoro tego nie  mam  i nie wiem jak to wykonać na 100 %, to ja w swojej Mikasie  tego elementu nie będę wykonywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam.

"Balkon" zamontowany.

 

Małe pytanko. Ktoś orientuje się jakim odcieniem szarego Mikasa był pomalowny. Instrukcja podaje farbę h61 co jest dość jasnym odcieniem. Z kolei Hasegawa w swojej Mikasie proponuje dość ciemny odcień. Z oryginalnych zdjęć dość trudno wywnioskować prawidłowy odcień. Posiłkowałem się nawet zdjęciami modeli różnych modelarzy i znów to sako. Albo pomalowany jest na jasny szary albo dość ciemny. Ostatnio znalazłem relację z budowy w Super Model i tam autor trzymał się malowania "pudełkowego" czyli H61.

 

Pozdrawiam

IMG_20201215_211152~3.jpg

IMG_20201215_211135~2.jpg

IMG_20201215_211128~2.jpg

  • Like 3
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2020 o 21:27, mikemc napisał:

... Ktoś orientuje się jakim odcieniem szarego Mikasa był pomalowny.....

 

zrobiłem mały "research" .... 😉
wg zdobytych wiadomości są dwie szkoły stanowiące jak prawdopodobnie - zależności od okresu służby - Mikasa była pomalowana.

jedna szkoła twierdzi, że Mikasa miała:

czarny kadłub

białe (chyba) lub tzw Imperial Grey - nadbudówki

czarne Kominy z paskami zółtymi lub żółte kominy w całości 

przed Cuszimą 

oraz cała w Imperial Grey po Bitwie Cuszimskiej 


druga szkoła, że: 

czarny kadłub

Imperial Grey - nadbudówki

żółte kominy w całości 

w czasie całej służby 

 

 

Imperial Grey nie mylić z kolorami szarości z 2WS to była bardzo jasna odmiana szarości - podobna w sumie do szarego używane w Admiralicji Korony pod którą jest zawsze takie miejsce gdzie właśnie wstaje i zachodzi słońce 😉 czyli Royal Navy 


Poniżej tabelka kolorów Wg Mal'a  Wright'a 
image.thumb.png.0011d772c8e238ee0c3c685ff827a265.png

 

Mal właśnie kończy książkę o malowaniu IJN. Gdzieś tam w procesie opracowania kolorów nasze losy się zeszły. O ile kolor Imperial Grey jest OK to w pozostałych mamy nieco rozbieżności - zwłaszcza w kolorze Sasebo (moje zapatrywania poniżej). Tabela, którą kiedyś opracowałem.... 

1621679705_IJNconvertiontable.thumb.jpg.599c660612987fc1d731f2e2db6e98bf.jpg

 

Jego dane pochodzą z informacji producentów. Moje z poszukiwań literaturowych.

 

O poprawkach technicznych Koledzy już napisali... :)

 

 

powodzenia !!!

 

Edytowane przez blacman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za off top, chciałem jedną rzecz doprecyzować.

Mam jedno dzieło Mala Wrighta, o drugowojennych kamuflażach brytyjskich jednostek  - niszczycieli i mniejszych. Wyszło w 2014 r.

9781848322059.jpg

Mogę tylko wyrazić nadzieję, że w przypadku autora z biegiem lat nastąpił efekt ... gaci w kroku lub klamki w toalecie. Czyli - że od tamtej pory chłop się wyrobił. Metafora mało wykwintna, ale niestety adekwatna. Dlaczego?

Otóż książkę tworzą małe grafiki z barwnymi sylwetkami okrętów - widok z boku oraz z góry, a także krótkim opisem danej jednostki. Muszę przyznać, że takiego niechlujstwa edytorskiego naprawdę dawno nie widziałem. Sylwetki były robione chyba w paincie lub podobnej klasy programie. Pal to licho, gorzej, że detale - uzbrojenie, lufy, linia wodna są często porozjeżdżane względem siebie. Pod względem merytoryki, pracka owa zebrała recenzje również raczej miażdżące. Nie przepadam za hejtowaniem czyjegoś dorobku, ale podkreślę raz jeszcze  że w tym wypadku zawód był ogromny. 

 

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, socjo1 napisał:

Mogę tylko wyrazić nadzieję, że w przypadku autora z biegiem lat nastąpił efekt ...

jeśli już otworzyłeś tę puszkę (tak - Twoja wina :D ) to pragnę Cię uspokoić - niewiele się zmieni. Mam nadzieje , że nie naruszam NDA z wydawcą ale ilość poprawek, kóre proponowałem jest wykładniczo odwrotnie proporcjonalna do ilości uznanych przez Mal'a.... 

niestety.... 😞

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2020 o 11:22, blacman napisał:

wg zdobytych wiadomości są dwie szkoły stanowiące jak prawdopodobnie - zależności od okresu służby - Mikasa była pomalowana.

jedna szkoła twierdzi, że Mikasa miała:

czarny kadłub

białe (chyba) lub tzw Imperial Grey - nadbudówki

czarne Kominy z paskami zółtymi lub żółte kominy w całości 

przed Cuszimą 

oraz cała w Imperial Grey po Bitwie Cuszimskiej 


druga szkoła, że: 

czarny kadłub

Imperial Grey - nadbudówki

żółte kominy w całości 

w czasie całej służby 

 Skąd wytrzasnąłeś te żółte kominy lub czarne kominy z żółtymi paskami?.  Ja wszędzie spotkałem się z wersją

czarne kominy z białymi ( jasnoszarymi) paskami

lub kominy szare w całości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lesio-69 napisał:

 Skąd wytrzasnąłeś te żółte kominy lub czarne kominy z żółtymi paskami?.  Ja wszędzie spotkałem się z wersją

czarne kominy z białymi ( jasnoszarymi) paskami

lub kominy szare w całości

modelwarship.com - jest dyskusja o Mikasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, blacman napisał:

modelwarship.com - jest dyskusja o Mikasie

Czytałem tą dyskusję, ale nic takiego nie pamiętam. Jeśli mowa o kolorze żółtym, to najwyżej maszty i to kolor bardziej ochry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lesio-69 napisał:

Czytałem tą dyskusję, ale nic takiego nie pamiętam. Jeśli mowa o kolorze żółtym, to najwyżej maszty i to kolor bardziej ochry. 

jak pisałem - to nie jest takie jednoznaczne:

The Ship Model Forum • View topic - Calling all IJN Pre-Dreadnoughts Fans (shipmodels.info) - ostatni wpis

szczerze mówiąc - nie zagłębiałem się w temat.

Edytowane przez blacman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

:super:

 

EDIT -----------------------------

obadaj tylko jeszcze temat dokładnie bo wydaje mi się że te rurki wewnątrz komina to powinny mieć "ujście", czyli trzebaby je nawiercić od góry

oo.jpg.16dca5da4addf82bce9627e2d166c5fa.jpg

Ale pewny nie jestem na 100% - tak z głowy rzucam uwagę :szczerbol:

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.