Skocz do zawartości

Zaginarka do blaszek fototrawionych.


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...

Żeby nie "mnożyć bytów" podłączam się pod pierwszy temat z związany z zaginaniem blaszek.

Ma ktoś jakiś sposób na kształtowanie blaszek na półokrągło domowymi sposobami? Walcowanie (w tym przypadku obsadką od czeskiej żyletki) na płaskiej powierzchni daje mi jak  na razie dość mizerne efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki domowo-"januszowy" sposób sobie wymyśliłem, na wzór walców do formowania blach w przemyśle.

Podstawka umożliwiająca równoległe i stabilne ułożenie wałków podtrzymujących, w tym przypadku użyłem klocków lego dostępnych chyba w każdym domu.  Na taką podstawę położyłem końcówki do proxxona jako wałki podtrzymujące i oprawki skalpela jako wałka dociskającego. Wałek dociskający to element formujący blaszkę.

.IMG_20210131_155651.thumb.jpg.a373a35d430ebe77b5214023f74e5e61.jpg

1,2 - wałki podpierające (końcówki proxxona)

3 - wałek dociskający (oprawka skalpela)

 

Blaszkę położyłem na wałkach 1 i 2. Jest już wygięta ponieważ zdjęcia robiłem już po uformowaniu.

IMG_20210131_155725.thumb.jpg.861e261fe96b214cbead13a810c0b883.jpg

 

Na blaszkę położyłem wałek dociskający i przytrzymałem krawędź blaszki na wałku palcem

IMG_20210131_160050.thumb.jpg.233f126d1314fc5bb4acbed280f4b8bc.jpg

Przetoczyłem tak aby blaszka przeszła kilka razy przez obydwa wałki podtrzymujące, do przodu i do tyłu. Powtarzać do uzyskania potrzebnej krzywizny.

 

Przetoczyłem dosłownie trzy -cztery razy

IMG_20210131_165115.thumb.jpg.7ea779325343858e1ae16b88a5063d36.jpg

 

Może komuś się przyda jako podstawa do własnych modyfikacji powyższego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Muszę zamówić zaginarkę, bo mi warsztaty stoją...

no i jak zwykle dylemat w zakresie dostępnych środków...

 

 Trumpek ,,M":

https://allegro.pl/oferta/zaginarka-medium-trumpeter-master-tools-09932-11860391555

 

czy RP-08:

https://allegro.pl/oferta/rp-toolz-rp08-gietarka-do-elem-fototrawionych-8cm-11858006389

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, myszaty napisał:

czy RP-08

Mam tę zaginarkę. Ogólnie jest ok, ale nie jest pozbawiona wad. Po pierwsze precyzja wykonania nie jest najwyższych lotów. U mnie część ruchoma jest przesunięta względem stolika (podstawy) przesunięta o dobry mm. Po drugie przydałoby się więcej zębów. I po trzecie brakuje łukowatych wycięć. Co do wielkości, to do 1/48 w zupełności wystarcza. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.