Skocz do zawartości

"Trofiejny" TYGRYS w Afryce 1:35 RFM 5001U oraz w bonusie jego brat mniejszy - PzIV J Border BT-008


martinello

Rekomendowane odpowiedzi

I to się nazywa pomoc. Lista zapisana. Dzięki. Kleję dalej. 

 

41 minut temu, meser262 napisał:

8 - tak punkty mocowań pozostawić - te elementy zamontowane fabrycznie.

Dopytam - jak wyglądały te punkty na wieży i kadłubie ? Bo może nie będę musiał wypełniać tych otworów na stelaż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W modelu jest to bardzo uproszczone.

Teraz trzeba ściąć końcówki mocowań osłon i je przykleić. Będą gotowe mocowania ze śrubami. Ewentualnie dorobić te elementy.
Faktycznie powinny być mocowania ( przyspawane blaszki z gwintowanymi otworami) i na to dopiero uchwyty do osłon ze śrubami.

 

Wieża modelu - Rye Field Model RM-5033 391645640_meser262@RFM.jpg.031df2010419e4aaf59ac2ffda919ca2.jpg

Też ma duże pojedyncze otwory, choć są to domniemane blaszki z otworami. Po przyklejeniu uchwytów będzie ok. Producent też nie pomyślał ze ktoś będzie chciał zbudować model bez zamocowanych osłon.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, meser262 napisał:

W modelu jest to bardzo uproszczone.

Ale i tak lepiej zrobione niż w Border'ze - tu mamy "wyrezane" dziury przez pancerz i spaw. Albo trzeba odtwarzać, albo zakryć initacjami mocowań:

IMG_20210414_220203.jpg.4bfda31880379e68126382a72caf0437.jpg

Tyle dziś ukleiłem, bryła kadłuba prawie gotowa, wszystkie części podzielone na zespoły funkcjonalne, połowa już obrobiona i gotowa do wklejania...

IMG_20210414_212052.jpg.c1354a708f5d16a944035b4ed577ba5e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model Pz.IV jest w zaawansowanym stadium sklejenia, dokupiłem uchwyty do narzędzi od Mig'a a w zasadzie od FcModeltrend.

135-panzer-iv-tool-clamps.jpg

Pytanie - na przednim pochyłym pancerzu są pozostałości mocowań traków  ?

izrnQUk.jpg

Nie widzę śladów po mocowaniu tych traków na przednim pionowym pancerzu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pionowej płyty - OK , zrobię pozostałości po spawie.

Ale na poziomej płycie ewidentnie są mocowania - bo jeśli nie to co jest obok prawej nogi pana opartego o lufę ?

 

Przy okazji pomysł na scenkę - dwóch czołgistów je kiełbaski popijając wódeczką z kanistra (jeden we włazie dowódcy, drugi siedzący na przednim pancerzu i rozmawiają z repatriantami zza Buga wiozącymi dobytek w wózku.

37928_rd.jpg 

wiem, są w kombinezonach i hełmofonach a ci na zdjęciu w zwykłych mundurach, ale cóż...

 

1931_rd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, martinello napisał:

Pytanie - na przednim pochyłym pancerzu są pozostałości mocowań traków  ?

Tak są to mocowania do gąsek.  (biała strzałka).

 

3 godziny temu, martinello napisał:

Nie widzę śladów po mocowaniu tych traków na przednim pionowym pancerzu...

 Jest tylko zerwany kawałek (zielona strzałka) - drugi jest zapewne po drugiej stronie.

Doskonale to widać na jego "bracie" też z lutego 1945 roku - zielone kółka. 249414841_meser262@brat.thumb.jpg.a81f617e19ed9687abed3eb081215bab.jpg

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

PS. - Z zestawu AMMO nie dawaj mocowań do wycioru - nie ta montownia.

Edytowane przez meser262
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, OLO napisał:

Tu masz jak to wyglądało 

Ten Fiński pojazd maja wcześniejszą wannę z dokręcanymi "uszami". Pz.Kpfw.IV w Polskim malowaniu jest już z ostatnią wersją wanny - "uszy" odlane (zielona strzałka),  362909851_meser262@Przdwanny.thumb.jpg.51fc0a594f75a73cf1eb26e13243e12e.jpg

a płaskownik spawany bezpośrednio do pancerza - (czerwona strzałka.)

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Edytowane przez meser262
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2021 o 21:21, meser262 napisał:

PS. - Z zestawu AMMO nie dawaj mocowań do wycioru - nie ta montownia.

Nie było wycioru czy inny typ mocowań ?

 

 

 

Zwyczajowo bardzo dziękuję za pomoc.

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2021 o 12:59, OLO napisał:

Bo to składak jest totalny...

...Włazy boczne wieży na dużym powiększenie wychodzi ,że tylko pierwsze drzwi mają peryskop a drugie nie...

A mnie się wydaje, że na tylnych drzwiach jest jakiś prostokat - na pewno nie są gładkie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się upierał bo wzrok nie ten i telefon mały, ale to potwierdza tylko to że to składak kadłub  początku produkcji J, wieża końcowa produkcja a włazy do końca produkcji H. Szkoda że niema zdjęcia z tyłu ale wcale bym się nie zdziwił jak by tam był pojedyńczy cylindryczny tłumik spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, OLO napisał:

Tak ale to była odpowiedzna pytanie co to za uchwyty obok nogi stojącego gościa,a na fińskim dobrze to widać

OK.

20 godzin temu, martinello napisał:

Nie było wycioru czy inny typ mocowań ?

Wycior był - ale w tym czasie Pz.Kpfw.IV montowała tylko montownia Nibelengenwerk - a mocowanie ( z zestawu AMMO) stosowane w montowniach VOMAG i Krupp'a.
Nibelungenwerk miał proste mocowanie - bez tego 'brzuszka' na dole klamry.

 

6 godzin temu, martinello napisał:

A mnie się wydaje, że na tylnych drzwiach jest jakiś prostokat - na pewno nie są gładkie...

TAK na obu drzwiczkach są porty - wizyjny i pistoletowy. 

 

6 godzin temu, OLO napisał:

... to potwierdza tylko to że to składak kadłub  początku produkcji J, wieża końcowa produkcja a włazy do końca produkcji H.

Wanna z przedłużeniami wanny (uszy) wprowadzone w grudniu 1944 roku. 
Początek produkcji wersji ausf.J to dla montowni :
- VOMAG - styczeń 1944 roku ( 3 sztuki) ; 
- Nibelungenwerk to luty 1944 roku (70 szt.) ;
- KRUPP nie montował tej wersji.
Wanna jest z końcowej ostatecznej produkcji.

 

Co do wieży - to to też jest wersja ostateczna z elementami wcześniejszymi.
Obydwie wprowadzone uproszczenia/modyfikacje (te poniżej) wprowadzone w trakcie produkcji nie weszły w 'życie' w 100% .

Porty wizyjne i pistoletowe w drzwiach wieży :

- postanowiono zrezygnować z nich już w kwietniu 1944 roku i weszło w życie w maju 1944 roku.
Port wizyjny z przodu wieży podobnie

- aby go zlikwidować - decyzja zapadła w listopadzie 1944 roku.


Części już wykonane przez podwykonawców były zużywane do końca. Nie rezygnowano ze starszej wersji tylko zużywano je.
Na hali montażowej stały pojazdy obok siebie i jeden montowany z najnowszymi modyfikacjami, a obok drugi tylko z niektórymi z nich.

Tak było ze wszystkimi modyfikacjami 'pancernymi' przez cały okres wojny.

 

Pozdrawiam

Krzysztof
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zdjęć drugiej strony to tylko suche fakty i załadając że nasi nic nie namieszali w czasie remontu,to daje duże pole manewru w konfiguracji  ciekawego modelu IVrki i jaką nasz kolega wybierze będzie prawdopodobna . Pozdrawiam i czekam na dalsze relacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za udział w dyskusj i podpowiedzi.

Moim celem jest zrobienie modelu o prawdopodobnym wyglądzie, zgodnego z prawdą historyczną. Nie do końca mi się to uda - bo na przykład nie kupię blaszanych błotników a z plastikowych ciężko będzie zrobić widoczne na fotkach "zwisy"...

 

Czy możecie polecić jakąś galerie (typu walk-around) gdzie byłby czołg jak najbardziej zbliżony w konfiguracji do tego mojego ?

Na razie przerasta mnie ilość mocowań do narzędzi i wybór odpowiednich z zestawu mig'a. O wyciorze już wiem - zastosować inny niż domyślny :)

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, martinello napisał:

 

 

Czy możecie polecić jakąś galerie (typu walk-around) gdzie byłby czołg jak najbardziej zbliżony w konfiguracji do tego mojego ?

 

Czy może być syryjska J- kiedyś na pewno była niemiecka😀

https://www.net-maquettes.com/pl/pictures/pzkpfw-iv-ausf-j-walkaround/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No - mam nadzieję, że z tym syryjskim czołgiem jest coś nie tak...

Z grubsza róznice pomiędzy moim modelem bordera a tym z referencji fotograficznej:

 

1. Ja mam inny typ kopułki dowódcy - zamiast dwóch pokryw na zawiasach mam jedną - obracaną na ośce - coś jak właz kierowcy M48 Patton,

2. Przednia płyta wieży nie ma takiego "żółwia" o czterech ścianach przy otworze celownika,

3. inne uszy z przodu i tyłu kadłuba - ale o tym było już pisane,

4. 3 a nie 4 koła podtrzymujące,

5. W miejscu haka do holowania (?) u mnie jest podwójne oczko z - referencja pokazuje tylko ramę bez ucha do holowania,

i pewnie kilka innych róznic, w tym zasobnik na lewym błotniku...

 

 

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2021 o 21:30, Daniel napisał:

Poszukaj zdjęć z Muzeum w Kołobrzegu tam mają egz., który cię interesuje.

No to szukam:

https://wiekdwudziesty.pl/panzer-iv-muzeum-oreza-polskiego/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.