Skocz do zawartości

"Trofiejny" TYGRYS w Afryce 1:35 RFM 5001U oraz w bonusie jego brat mniejszy - PzIV J Border BT-008


martinello

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Podwaliny pod budowę modelu znalazły się tutaj ->https://modelwork.pl/topic/42553-w-części-do-tygrysa/

 

 

Warsztat ruszył:

IMG_20210329_105605.thumb.jpg.9b5560911dc1a1c08af8c892b134de1a.jpg

I mam pytanie laika - jaki typ włazu (A22 czy A23) i jaki wentylator zastosować na wieży ?

IMG_20210329_105644.jpg.c49080da3de7c853c4d776acdd5b8388.jpg

 

Model który mam w rękach jest bez wnętrza i muszę powiedzieć że pod żaluzjami wieje pustką. Chyba będę musiał dorobić chłodnice wraz z kanałami powietrznymi z hipsu.

Edytowane przez martinello
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, martinello napisał:

Witam

Podwaliny pod budowę modelu znalazły się tutaj ->https://modelwork.pl/topic/42553-w-części-do-tygrysa/

 

 

Warsztat ruszył:

IMG_20210329_105605.thumb.jpg.9b5560911dc1a1c08af8c892b134de1a.jpg

I mam pytanie laika - jaki typ włazu (A22 czy A23) i jaki wentylator zastosować na wieży ?

IMG_20210329_105644.jpg.c49080da3de7c853c4d776acdd5b8388.jpg

 

Model który mam w rękach jest bez wnętrza i muszę powiedzieć że pod żaluzjami wieje pustką. Chyba będę musiał dorobić chłodnice wraz z kanałami powietrznymi z hipsu.

Co do włazu i wentylatora to chłopie, dostałeś linki do zdjęć. Fotogramów tego Tygrysa są setki!

 

Mi kiedyś nie chciało się sklejać tych dragonowych chłodnic i żeby nie wiało pustką podklejałem czarny karton.

A teraz mi się chce i do Tygrysów RFM ładuje zalegające części DML-a:

 

_DSC6391.JPG.57921168682e0e7cc94f6cab7fcaf32a.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, robertmodelarz napisał:

No nareszcie jakiś progress. Ja bym dał taki jak na focie z wyładunku.

Jeszcze nie do końca przemyślałem w jakich okolicznościach "osadzę" mój model - pewne jest że włazy musi mieć pozamykane - z uwagi na brak wnętrza. No chyba że do każdego włazu wsadzę amerykańskiego figurka :) 

 

20 minut temu, Seb napisał:

Co do włazu i wentylatora to chłopie, dostałeś linki do zdjęć. Fotogramów tego Tygrysa są setki!

Słuszna uwaga :) Zaraz przeglądam foty. Wybaczcie - ale "niemczyzna" jest dla mnie modelarsko obca i niezbadana ...

 

20 minut temu, Seb napisał:

Mi kiedyś nie chciało się sklejać tych dragonowych chłodnic i żeby nie wiało pustką podklejałem czarny karton.

A teraz mi się chce i do Tygrysów RFM ładuje zalegające części DML-a:

Gdyby komuś jeszcze "zalegały "chłodnice - chętnie wymienię lub odkupię.

 

W moim modelu nie wykorzystam mnóstwa części plastikowych (do innych wersji) oraz dodatków fototrawionych i wydruków 3D. (To taka kontynuacja wątku który wskazywałem w pierwszym poście).

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sceneria będzie mniej więcej taka - stoi opuszczony tygrys, Amerykanie go "explorują" a przy czołgu stoją MP którzy przyjechali Jeepem.

Figurki z tego zestawu :

35544_rd.jpg 

 

Mam jeszcze wątpliwości co do:

- malowania tygrysa - na pewno szary a nie piaskowy ?

- gąsienic - na pewno early a nie initial ? - pytam bo mogę zdobyć friule "initial (mirror trcks) "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, martinello napisał:

Sceneria będzie mniej więcej taka - stoi opuszczony tygrys, Amerykanie go "explorują" a przy czołgu stoją MP którzy przyjechali Jeepem

 

A to nie Brytyjczycy go zdobyli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, martinello napisał:

Mam jeszcze wątpliwości co do:

- malowania tygrysa - na pewno szary a nie piaskowy ?

Co do malowania to kup "czteropaka" AK Interactive i problem będziesz miał rozwiązany.

Amazon.com: Real Colors: Afrika Korps Acrylic Lacquer Paint Set (4) 10ml  Bottles: Home Improvement

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, robertmodelarz napisał:

Co do malowania to kup "czteropaka" AK Interactive i problem będziesz miał rozwiązany.

No nie bardzo :)

To jedyny niemiecki czołg jaki chcę zbudować w dającej się przewidzieć przyszłości - więc po co kupować 1 potrzebną i trzy niepotrzebne farby. Poza tym - nadal bym nie wiedział którego z tych trzech użyć...

 

Pytam bo chcę kupić zestaw do modulacji - szary lub piaskowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kolorowance z książki TOPDRAWINGS 75 - Pz.Kpfw. VI TIGER wydawnictwa Kagero- tak go umazali.

Kolor na oko może taki być.

 

german tanks

Tiger Tank 712

0_0_productGfx_9315.jpg

Czyli wychodzi zielono- szary wg Palety Gunze H-070 RLM02 Gray

H-070 RLM02 Gray

Vallejo Model Air Grey RLM02 71.044

Farba akrylowa, Vallejo Model Air Grey RLM02 71.044 - Vallejo

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie brzmi - jaki kolor jest prawdopodobny na tym czołgu - bo jaki był to się nie dowiemy z czarno-białej fotografii...

 

Kolorowe fotki z Twojego linku pokazują różne odcienie - od ciemnego piasku do szarego, ale to już po renowacji i pewnie przemalowaniu , a ja nie chciałbym popełnić grubego błedu.

 

Różne są też podejścia modelarskie do tego czołgu - mnie podoba się np. takie -> http://bruccanyc.blogspot.com/2013/07/tiger-i-dak-135-tamiya-built-2008.html

 

Ale skłaniałbym się ku szaremu (gdybym był znawcą :) )

 

RFM sugeruje w instrukcji (wóz 141) pomalować na lotniczy RLM02

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2021 o 11:42, martinello napisał:

I mam pytanie laika - jaki typ włazu (A22 czy A23) i jaki wentylator zastosować na wieży ?

Właz ładowniczego - SPAWANY -

302681617_meser262@waz.thumb.jpg.8c4e92692318db39eaf73eb5122e7589.jpg 

 

Część A34 to pokrywa na wentylator - sam wentylator to A39

 

7 godzin temu, martinello napisał:

Moje pytanie brzmi - jaki kolor jest prawdopodobny na tym czołgu - bo jaki był to się nie dowiemy z czarno-białej fotografii...

 

Kolory TROPIKALNE - RAL 8020 i RAL 7027. Szare Tygrysy to tylko front wschodni. Twój przybył do Afryki na początku 1943 roku.

6 godzin temu, martinello napisał:

Nie znam regulaminów malowania czołgów w africa corps...

Tygrysy były częścią Panzerarmee 5.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Wychodzę na prostą z informacjami podstawowymi.

Kolor jednolity, czy kamuflaż 2/3 brązowy RAL8020 i 1/3 szary RAL7027 ? - Jeśli dwa kolory - to jaki stosowali rozkład plam - można wzorować się na tym co jest na modelu Zaruka na Pz. IV ?

Bo na zdjęciach oryginału nie widzę dwóch kolorów - raczej brud...

 

 

Gąsienice "initial" odpuszczam, szukam metalowych "early".

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem RAL8020 i RAL7027 od Miga - wydają się lekko zabawkowe, ale zobaczymy jak to będzie wyglądało. Porównując z wzornikami powyżej to kolory Mig bardziej odpowiadają standardowym kolorom AK niż Real Color ze wzorników powyżej...

Jak mógł wyglądać rozkład plam kamuflażu ?

 

Mam już prawidłowe błotniki (dzięki Johnrambo), dziś dojdą chłodnice (dzięki Robertmodelarz). Powoli będę zamykał kadłub.

Gąsienice zamówiłem mastercluby "early".

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, martinello napisał:

Gąsienice zamówiłem mastercluby "early".

Zacytuję siebie z innego tematu:

"Uwaga co do gąsienic MC.

Są za wąskie o ok 1 mm i będzie to doskonale widoczne od przodu na kole napędowym.

Moja rada to musiałbyś "zwęzić" koło napędowe, a że składa się z dwóch połówek to robota prosta.

Oczywiście najpierw sobie sprawdź na sucho. O ile dobrze pamiętam trzeba też będzie się trochę nasiłować żeby koła jezdne wlazły między zęby gąsek."

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A toś mi oczy otworzył...

No trudno, kupiłem to się pomęczę.

 

W kwestii malowania - afrykańskie kolory były malowane fabrycznie czy w jednostkach remontowych ?

Pytam, bo jeśli nie fabrycznie to czy przemalowali skrupulatnie wszystko z szarego na piaskowy demontując np. wszystkie koła, zasobnik zawieżowy itp. ?

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro powinienem mieć w rękach, to złoże raport 😉

 

A swoją drogą, żeby nawiązać do mojej wypowiedzi w wątku o wadach modelu 7TP (bo nie atakuję tylko polskich producentów) - "zdrada!, żle!, Ruscy nie potrafią i nas oszukali!, chyba dorobię z żeliwa..."

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, martinello napisał:

Jutro powinienem mieć w rękach, to złoże raport 😉

 

A swoją drogą, żeby nawiązać do mojej wypowiedzi w wątku o wadach modelu 7TP (bo nie atakuję tylko polskich producentów) - "zdrada!, żle!, Ruscy nie potrafią i nas oszukali!, chyba dorobię z żeliwa..."

Zobaczysz ile zdrad cię czeka przy budowie tego RFM-a😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • martinello changed the title to "Trofiejny" TYGRYS w Afryce 1:35 RFM 5001U oraz w bonusie jego brat mniejszy - PzIV J Border BT-008

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.