Skocz do zawartości

Robimy suchi: Aichi D3A1 1:72


Baas ArK

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Baas ArK napisał:

Motto na dziś: "Chcesz rozśmieszyć Boga? Opowiedz Mu o swoich planach." Kalki wzięły i się rozpadły. Pasy (funkcyjne i identyfikacyjne) to bym jeszcze zmalował, ale kodów ni chu chu. Tak więc muszę odtrąbić przerwę dopóki nie ogarnę tematu bądź przez zakup jakiś kalek i pasowanie, bądź prób czymś  ich wzmocnienia.

Jakieś pomysły? Resztki kalek do japońców, z których mógłbym coś odzyskać?

Plisss!

Kalkomanie możesz wzmocnić używając specjalnego lakieru nakładanego na kalkomanie Microscale Liquid  Decal Film. Nakładasz go pędzelkiem cienką warstwą i odczekujesz około 20 minut i możesz kalkomanie nakładać. Nie można przesadzać z tym specyfikiem bo wtedy kalkomania staje się twarda niczym deska i jej nakładanie jest wtedy bardzo kłopotliwe. Możesz też użyć płynu na kalkomanie "3" Bilmodel Makers nakładanego na kalkomanię jeszcze będącą na arkuszu za pomocą aerografu.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dzięki.

Taki jest plan. Ale to najwcześniej w poniedziałek, i to pod warunkiem, że w sklepie będą mieli. Starych kalek (Techmod, ZTS, Matchbox i innych) mam dość, materiału do prób nie braknie.

Edytowane przez Baas ArK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Baas ArK napisał:

Dzięki.

Taki jest plan. Ale to najwcześniej w poniedziałek, i to pod warunkiem, że w sklepie będą mieli. Starych kalek (Techmod, ZTS, Matchbox i innych) mam dość, materiału do prób nie braknie.

Nie ma sprawy. Kup sobie jeszcze klej pod kalkomanie np firmy Chematic albo TAMIYA ewentualnie Gunze. Płyn Gunze jest o tyle ciekawy, że jest zarazem płynem pod kalkomanie jak i klejem pod kalkomanie. Kroplę takiego kleju kładziesz w miejscu gdzie ma być położona kalkomania, nakładasz kalkomanię i nakładasz cienką warstwę kleju na  nałożoną kalkomanię i po chwili ścierasz jego nadmiar i powinna się już kalkomania trzymać. Przydatny specyfik do kalkomanii, które za długo moczyły i klej się wypłukał albo zwietrzał ze starości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobra.

A teraz do rzeczy. LDF cokolwiek usztywnił kalki. Co prawda w czasie prób (korzystając z nadmiaru zestawowych) układały się na szerokich łukach, a nawet dawały wcisnąć się w linie podziałowe, to jednak  przejście czoło-bok na osłonach podwozia były dla nich za ostre i nawet DA ich nie utrzymywało. Więc trzeba było zrobić maski i jechać z farbą.  Nie wiem czy nie okaże się, że odcień jest trochę za ciemny, ale przyjmijmy, że pod płat słonko nie dochodzi 😉.IMG_20210530_204859.thumb.jpg.59795b55c3dcc3c07f867b3f6a1e5ed9.jpg

Alternatywą było zrobienie maszyny z kodem AI-201 nie posiadającej wyróżników na osłonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.05.2021 o 22:36, Baas ArK napisał:

Motto na dziś: "Chcesz rozśmieszyć Boga? Opowiedz Mu o swoich planach." Kalki wzięły i się rozpadły. Pasy (funkcyjne i identyfikacyjne) to bym jeszcze zmalował, ale kodów ni chu chu. Tak więc muszę odtrąbić przerwę dopóki nie ogarnę tematu bądź przez zakup jakiś kalek i pasowanie, bądź prób czymś  ich wzmocnienia.

Jakieś pomysły? Resztki kalek do japońców, z których mógłbym coś odzyskać?

Plisss!

Kalkomanie wzmocnisz preparatem  Microscale Decal Liquid Film. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Była chwila przerwy, ale kalki dały mi trochę popalić i musiałem złapać oddech. Mimo potraktowania ich Decal Liquid Filmem i tak wykazywały tendecję do rozpadania się (być może dałem za małą/zbyt cienką warstwę specyfiku), tak że po położeniu dwóch-trzech sztuk miałem po prostu dość. Podejrzewam, że ten podwójny zestaw kalek był dany celowo, szkoda tylko, że czerwony delikatnie różni się odcieniem. W sumie zostały mi jeszcze numery na osłonach podwozia i będziem jechać dalej.

IMG_20210613_205736.thumb.jpg.8973efbee04315977d85cae8eca052b0.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już zdecydowałeś się na malowanie czerwonych oznaczeń na osłonach podwozia to trzeba było hinomaru też wymalować.Wtedy wszystkie oznaczenia byłyby w jednym kolorze.Te niebieskie paski to też łatwizna do wymalowania.Z kalkomanii użyłbym tylko numerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Mały comeback po przerwie spowodowanej w większości czynnikami ode mnie nie zależnymi.

Doszedł zespół napędowy, połysk i mały washyk.

IMG_20210907_100753.thumb.jpg.9e0400391ff15b56ba4c35c85a09b32b.jpg

 

Teraz przyjdzie czas na to czego obawiam się najbardziej, gdyż takiej operacji podjąłem się pierwszy raz. Czyli czy pomimo wcześniejszych przymiarek, pocięta oryginalna będzie pasować.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Poczuwam się do wyjaśnienia braku dalszej relacji. Niestety skaszaniłem owiewkę i model poszedł ad acta do czasu gdy:

A) w okolicznych sklepach się pojawi (od trzech tygodni brak) i będę mógł kupić drugi;

B) wymyślę jak to przerobić;

C) ktoś ma i mógł by mi skopiować (zrobić wytłoczkę), wówczas odkupię dwie sztuki, jedną jednak będę próbował zrobić jako otwartą, a druga gdyby znów plan pocięcia nie wypalił wtedy wkleić zamkniętą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Baas ArK napisał:

Poczuwam się do wyjaśnienia braku dalszej relacji. Niestety skaszaniłem owiewkę i model poszedł ad acta do czasu gdy:

A) w okolicznych sklepach się pojawi (od trzech tygodni brak) i będę mógł kupić drugi;

B) wymyślę jak to przerobić;

C) ktoś ma i mógł by mi skopiować (zrobić wytłoczkę), wówczas odkupię dwie sztuki, jedną jednak będę próbował zrobić jako otwartą, a druga gdyby znów plan pocięcia nie wypalił wtedy wkleić zamkniętą.

 

A może oszklenie vacu?

 

https://www.mojehobby.pl/products/Aichi-D3A2-Val-typ-99-model-22.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, dzięki. Tą owiewkę na poprzedniej stronie Moses  już anonsował.  Odmiana A2 różni się od A1. Sekcje 4-ta, 5-ta i połowa 3-ciej były by do wywalenia -  inny obrys i długość. Nie wiem jak z 1-szą, bo tam były jakieś zmiany po zmianie silnika (możliwe, że dotyczyły tylko okaptowania silnika i nic nie trzeba było by tu zmieniać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz napisać maila do mistercrafta z prośbą o przysłanie owiewki. 

Kiedyś napisałem do nich maila z prośbą o owiewkę do karasia. Długo nie było odezwu, więc napisałem drugiego maila i ku mojemu zdziwieniu dostałem dwa listy :).

 

 

Formularz do zamawiania części:

https://mistercraft.eu/pl/form/partssparesrequests-g2.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

A więc tak, listonosz doniósł dziś przesyłkę z MC wraz z nienaruszoną zawartością:

IMG_20211209_150522.thumb.jpg.065c4a3ee30b177f3fc33138082a654a.jpg

 

Oprócz zamówionego oszklenia (sztuk 1), doszły małe gratisy w postaci dodatkowych dwóch szkiełek (w sumie chyba cała gałązka) oraz arkusza kalek. Mogę więc teraz spokojnie jeszcze raz spróbować koncepcję pociętej i pozsuwanych sekcji  a w razie niepowodzenia wkleić zamkniętą.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera im chyba faktycznie drukuje kalkomanie jakiś pijany drukarz daltonista

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2021 o 10:30, Baas ArK napisał:

Mały comeback po przerwie spowodowanej w większości czynnikami ode mnie nie zależnymi.

Doszedł zespół napędowy, połysk i mały washyk.

IMG_20210907_100753.thumb.jpg.9e0400391ff15b56ba4c35c85a09b32b.jpg

 

Teraz przyjdzie czas na to czego obawiam się najbardziej, gdyż takiej operacji podjąłem się pierwszy raz. Czyli czy pomimo wcześniejszych przymiarek, pocięta oryginalna będzie pasować.

Całkiem ładnie prezentuje się ten Val.  Mi się podoba,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Poddaję pod ocenę: czy owiewka jest na akceptowalnym poziomie? Jeśli tak to będę ją wykańczał (łatanie szpar) i doklejał resztę szpei.

A jeśli nie jest akceptowalna (a to już chyba piąta wersja)  to uznaję wyższość materii i jako, że mam jeszcze zapasową to robię zamkniętą:

IMG_20220106_201938a.thumb.jpg.5d2ffea4fc392b65b0c66dacf154cc27.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.