Skocz do zawartości

Рабоче-крестьянская Красная армия 1941-1945, Zvezda 1/72


neptun1939

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
 Otwieram warsztat zbiorczy figurek Zvezdy w 72.  Stopniowo będę tutaj umieszczał warsztaty i in-boxy zestawów Krasmiejców ze Zviezdy. 
 Na rozpoznanie walką idzie: 
5jUqGz0.jpg
ZZ4eHNg.jpg
 W zestawie instrukcja, informacja o zmianie adresu strony systemu bitewnego, dwie ramki z 5 sołdatami i kilka podstawek do gry bitewnej Zviezdy.
Ramki:
q98uWSL.jpg
3nBfDEl.jpg
XA5Oa1R.jpg
I kilka zbliżeń:
7LqkT75.jpg
yiteTKA.jpg
YOWxQup.jpg
SkOmmtA.jpg

Podstawka ( dość ładna, możliwe że zostanie użyta jako część składowa winietki z Berlina pod naszego T-34/76 😞
czjF81y.jpg
Instrukcja:
dJn0WNS.jpg
----------------- 
Pierwsze wrażenie bardzo dobre. Świetny detal figurek, ciekawe, dynamiczne pozy, świetne zróżnicowanie umundurowania ( furażerki, uszanki i gorki), podział technologiczny figurek i ich rozmieszczenie na ramkach bardzo fajne ( delikatne detale nie są zalane). Na pierwszy rzut oka jedyna poprawka jak się nasuwa to pocienienie pałatek, ale tego z przyczyn technologicznych producent nie mógł przeskoczyć. 

 I tutaj od razu pytanie do znawców od RKKA: jakiego koloru użyć do mundurów? Farbę Vallejo 70.924 Russian Uniform WWII posiadam, ale wg. mnie jest ona totalnie nietrafiona. Jest zielona, podczas gdy uniformy sowieckie były brązowe/khaki wpadający w brąz.  W stosowną literaturę ( Żołnierz radziecki II wojny światowej autorstwa  Rio Philippe dopiero się muszę zaopatrzyć). 
 
Pierwsze zdjęcia z budowy niebawem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Jarek owszem, kolory będą się różniły w zależności od poszczególnej partii produkcyjnej. Jednak jest to ogólna przypadłość drelichu: skubany strasznie płowiej, z każdym praniem/kontaktem z wodą jest coraz bledszy. Jest takie fajne zdjęcie po sierż. Raczyńskim (KOP Berezwecz) z sierpnia 1939 z Węgierskiej Górki, jak chłopaki stoją przy boforsie i każdy ma inny kolor munduru w tym dwóch prawie białe/kremowe.
 Co do koloru mundurów RKKA,  jednak fajnie by było mieć jakąś bazę kolorystyczną, z której wychodziło by się w różne fantazje odcieniowe 😉 Niestety wspomniana farba Vallejo taką nie jest. Z eksperymentów moich ( projekt figurek Counteratack 1941 z Mastet Boxa w 35  - w trakcie realizacji ) najbliżej barwy sowieckich gimnastiorek byłem mieszając RAF Dark Earth z białym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skonsultowałem się z kolegą ekspert od figurek,on używa dark yelow podkład do niemieckich czołgów.Może zajrzysz na jego stronę,, Modelarstwo moja pasja"  i coś podpatrzysz.:jupi2::jupi2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Zaczynamy pracę nad figurkami.
 Całość zostanie rozbita na 2 wiadomości: pierwsza to In-box nowego zestawu figur, post 2 będzie relacją z budowy.
----------------------------------------
Sowiecka późnowojenna grupa saperów w pancerzach indywidualnych SN-42.
wWF2wFs.jpg
Zestaw zawiera instrukcję, dwie wypraski z 4 figurkami w bojowych pozach, fragmentem budynku lub ewentualnie ( na potrzeby systemu bitewnego) podstawka stylizowana na chodnik, pod każdy pionek (figurkę).
Instrukcja:
1wozxP5.jpg

Ramki z częściami:
9Oiw0zM.jpg
Figurki są bardzo dobrej jakości z mnóstwem detali. Każdy z figurantów posiada inną broń. I tak znajdziemy tutaj erkamistę z DP-27, piechura z PPS-43, piechura z PPS-43 rzucającego granatem ppanc. RG-40 i panzerfaustem 60/80 na plecach, oraz jedną figurkę z miotaczem płomieni ( wzoru i typu niestety nie znam). 3 Figury są kombinezonach maskujących "Ameba", a jedna ( klęcząca) jest w zimowym watowanym kombinezonie dwuczęściowym. 
Baza podstawki z fragmentem domu:
3q4fsXH.jpg
Szczegóły domu:
qelyG6w.jpg
7BsnAb0.jpg
I figuranci:
Bogacie uzbrojony łowca czołgów:
8hUQlnE.jpg
E0NR0oy.jpg
Kamista:
SBA4Phy.jpg
S8PyDhx.jpg
20qDKkV.jpg
Saper z miotaczem płomieni:
6movkPM.jpg
WFTyQJW.jpg
Klęczący piechur:
y1gpMEG.jpg
gDdN4xS.jpg
50xKPVA.jpg
bI5Utnv.jpg
Na pierwszy rzut oka zestaw prezentuje się znakomicie: duża ilość detali i ich zróżnicowanie, 2 wersje podstawek, ładne, czyste odlewy. Jedynym minusem są niewielkie szwy na łączeniu form. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część 2. 
 Relacja z budowy.
Oprócz wspomnianego wyżej szwu, budowa figur nie przysparza problemów. Części są do siebie bardzo dobrze dopasowane. Jednak w niektórych miejscach trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów ( niemożliwość wyeliminowania ich w procesie technologicznym).
 Wszystkie figurki są troszkę "płaskie" jeśli chodzi o wyposażenie ( ładownice i chlebaki i niektóre pasy od nich).  Jest to w niektórych bardzo łatwe do usunięcia - wystarczy nożykiem do rycia linii podziałowych lekko oskrobać część dookoła, a czasami przysparza to więcej problemów. 
 I tak na pierwszy ogień poszedł u mnie saper z miotaczem płomieni:
o5g56Xy.jpg
B5EfuZS.jpg
Spasowanie części wyśmienite.  Początkowo myślałem, że producent zapomniał o przewodzie łączącym zbiornik z pistoletem, ale po dokładnym obejrzeniu figurki okazało się, że te przewód jest puszczony po pancerzu. Troszkę też miałem obawy jeśli chodzi o połącznie zbiornika z cieczą palną z korpusem figurki, ale jest dopasowny wyśmienicie. Jednyny mankament tej figurki to chlebak, który ma uskok ( błąd technologiczny). Troszkę trzeba podziałać przy nim nożykiem, pilnikiem i papierami ściernymi, by go wyprowadzić na prostą. Brakuje też w nim kieszeni po bokach - trzeba je dorobić.
Kolejno na warsztat trafił łowca czołgów.
4h9WMXn.jpg
rrdy444.jpg
Tutaj również panzerfaust z torbą są idealnie dopasowane do figurki.
Erkaemista. Tutaj akurat trzeba się troszkę pobawić, by oddzielić wyposażenie od korpusu, by nie było zlane z nim w całość:
AhN47M1.jpg
M0hbzaT.jpg
5QWecOh.jpg
Najwięcej zabawy jest z klęczącą figurą. Tutaj wyposażenie od spodu jest wykonane jako bryła i nie wygląda to za ładnie. JXb0zdA.jpg
0kM05fn.jpg
I cała "kompanija" po złożeniu:
PBEQY2G.jpg
NdkVxgf.jpg
Piyvxoz.jpg
gci9SAf.jpg
b8MEcNG.jpg
AIc2Nn9.jpg
WYhPJ1Q.jpg
QEOm7fx.jpg
Jutro czeka mnie lekkie szpachlowanie ( tam gdzie jest to wymagane), dorabianie pasków od broni i miejscami ( gdzie trzeba) brakujących kieszeni na torbach. 
Zacząłem też pracę nad drugim zestawem ( Berlin 1945). Z fabrycznych części poskładany pierwszy wojak:
Q2n4CrY.jpg
rAEoeUt.jpg
Jak widać spasowanie i detal bardzo dobry.  Jedyny minus to pałatka, która wymaga odchudzenia:
PMKy6kR.jpg
I po odchudzeniu:
GGKTgvt.jpg
I to tyle w tym odcinku 😉 Jutro postaram się złożyć z części fabrycznych zestaw Berlin 1945 i ew. dorobić brakujące detale w saperach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Figurki z zestawy "Berlin 1945" poskładane. Bardzo przyjemny w pracy zestaw. Części pasują do siebie bardzo dobrze. 
hIw20sW.jpg
Komandir w pozie rodem z pomnika:
MbeHqbw.jpg
koAleo5.jpg
hvspTMg.jpg
Figurka składa się z 2 części + podstawka. Spasowanie bardzo dobre - jedynie na pałatce widać małą szparę. Od spodu pałatka wymaga modyfikacji i pocienienia jej.
Dwie takie same figurki różniące się magazynkiem pepechy:
KZwSC9j.jpg
U2trqKC.jpg
Gbx7SQX.jpg
XB85cLZ.jpg
JDn6Mdi.jpg
Jak widać jedna jest lepiej spasowana, druga ciut gorzej. 
Kolejny wojak z pepchą:
H47irsA.jpg
GRts5vL.jpg
ngzS0r8.jpg
o8xQVJv.jpg
PQfwziR.jpg
I ostatnia z figur z PPS-43
fw2NTjh.jpg
Całość została chwilę temu poszpachlowana. Za kilka godzin usuwanie szpachli papierami ściernymi i pędzelkiem.
BoetGGl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam - Berlin i uszanka? Przełom kwietnia i maja przecież, na uszankę zdecydowanie za ciepło.  Z autopsji znam polską uszankę wojskową, przy dodatnich temperaturach i ruchu ciut bardziej intensywnym niż spokojny spacer głowa przegrzewa się. A coś podejrzewam że polska uszanka wojskowa pochodzi wprost od radzieckiej. Na zimę to naprawdę bardzo udane nakrycie głowy ale chyba nie na przełom kwietnia i maja.

Same figurki fajnie wyglądają, charakterystyczne pochylenie żołnierza na polu walki dobrze oddane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Michal_G napisał:

Tak się zastanawiam - Berlin i uszanka?

Wszystko jest OK. Zdjęcie z neta. Pamiątkowe zdjęcie Krasmiejców w Reichstagu:
QqyV3Qx.jpg
Tymczasem wczoraj i dziś podgoniłem pracę.
Dodane paski do broni, przygotowani do podkładownia:
eXRs3Fg.jpg
I w Podkładzie. Ciekawa zależność: szpachlówka wodna Wamodu jest nie do pokrycia tym podkładem z Aero: nie wchłania farby.
TcUWylB.jpg
I Grupowe zbliżenia:
ooxhz85.jpg
veIgrKX.jpg
I drugi zestaw (saperzy):
HhKeRCn.jpg
bU4pYpC.jpg
Jeszcze kilka delikatnych poprawek trzeba zrobić, kilka detali wyostrzyć/wyciągnąć i można zacząć malowanie.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wczoraj i dziś podziałałem przy pierwszym z saperów. Zostało dorobić lekkie brudzenie ( poprzednie z pasteli zdmuchnął matt z aero) i oczko jedno zmalować. Wojak w pancerzu indywidualnym SN-42 i Amebie letniej:
7EeWI1s.jpg
S1IgW5y.jpg
rajvx2t.jpg
CLMFL4h.jpg
I skala porównawcza: akumulatorek AA:
piDn6kU.jpg
Ciężko złapać ostrość na tej figurce. Jutro dostanie brudzenie i matt. Ogólnie jestem zadowolony z tej figurki. Troszkę się cieniowanie zgubiło na zdjęciach, ale taki ze mnie fotograf...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie nie powinienem się wypowiadać bo mój debiut figurkowy  od ponad roku poszedł w odstawkę więc doświadczenia nie mam żadnego, ale dorzucę drobną uwagę bo sam to przerabiałem ----> oczy jako biała plama + czarna źrenica w ogóle się nie sprawdzają i zawsze będą wyglądały mocno "horrorowato" cokolwiek by się nie zrobiło

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, M.A.V. napisał:

oczy jako biała plama + czarna źrenica w ogóle się nie sprawdzają

Plamka będzie brązowa 😛 Ale też nie tak jak 90% robi okrągła tylko "przycięta" od góry i spodu.
 Co do dektacza: kolba ma słoje z Brown G od Pactry i na to Wood Tan od Pactry. Wrzucę jeszcze na nią clear orange od Tamiy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dziś skromnie: pomalowana i wycieniowana letnia ameba (baza) na 2 z saperów. Spodnie są w innym, bardziej żółtym odcieniu.

0b4ZRZd.jpg
vQf0fpX.jpg
u5ZD7zS.jpg
An9zJhL.jpg
dvP4gJ6.jpg
NaUKK1C.jpg
Może jutro uda mi się zmalować plamy w brązie i zacząć malować detale. Tymczasem szukam informacji o sowieckim miotaczu płomieni, co ma w łapach ta figurka. Niestety nic nie mogę znaleźć: co to za model miotacza płomieni i tym samym nie mam odniesienia jak go zmalować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna figurka skończona w 85%. Pozostało zmalować mordkę ( oczki, brwi, usta), dodać matt i pobrudzić
 Sołdat z dektaczem dostał na kolbę clear orange z Tamiji. Wyszła taka jak miała być.
MmTcsjy.jpg
spkc5qR.jpg
I saper z miotaczem ROKS-3
xcj4jt2.jpg
SqRqWUF.jpg
YOgMBXv.jpg
tQ0OrqA.jpg
8BsIBoF.jpg
DrKTUnm.jpg
bKA3I7L.jpg
Saperzy w waciakach dostali bazowy kolorek. W tym tygodniu czeka mnie zabawa z nimi. Kolor to Pactra Polish Khaki I + biały matt w proporcji na oko.
kcoMBDg.jpg
8ecjUyy.jpg
Zapraszam do komentowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pierwszy zestaw figur powoli zmierza do końca. Dziś zakończę malowanie ostatnich 2 sołdatów z zestawu saperów. Pozostanie tylko brudzenie:
1Op4XGF.jpg
AvGOkEt.jpg
I saperzy w Waciakach:
Z ppanc urwijłapką RPG-40:
Y2ImX2l.jpg
Ppc5wPC.jpg
mUcyZcW.jpg
9m5Tr3b.jpg
8sEIkcn.jpg
LLWZf4m.jpg
qtn2E07.jpg
tCqm9cM.jpg
CQIEbAS.jpg
Klęczący:
0jedPJn.jpg
yuzxtvO.jpg
KrsE1YS.jpg
Fl6xs0I.jpg
WdlxsUh.jpg
Zapraszam do komentowania oceny, krytyki itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy zestaw figur skończony. Zostało w torbach saperskich domalować okucia ( dopiero na fotach zauważyłem, że ich nie zmalowałem) i pobrudzić.
0aSgAhj.jpg
UAf4BI9.jpg
Dodane pseudo napisy na Panzerfaust'cie:
irGzB4N.jpg
1Y5SC88.jpg
exMLxhW.jpg
j18Jq1q.jpg
Qf0fM6J.jpg
QC3CglN.jpg
t0Yroug.jpg
BPMRwSG.jpg
atq0Pt4.jpg
rMxw3R8.jpg
KMaii2c.jpg
Obecnie pokryte mattem od Model Mastera Schną:
whOGVHI.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Trwają pracę nad kolejnym figurami. 
-> Berlin 1945 po poprawkach i zapodkładowane. Na dniach dojdzie mi dedykowany zestaw farb do kacapów od Vallejo to będziemy malować.
-> Berlingowcy artylerzyści: dodane naramienniki, u jednej z figurek ze Zviezdy gimnastiorka przerobiona na polską bluzę wz.43. Śpiki z FtF pokryte jakimś podkładem by zobaczyć co to jest i co się z tym da zrobić. Plus za fajny twardy plastik - w innych ich zestawach figur jest dziwna guma, której nijak nie idzie obrobić....
wz71fX0.jpg
IjJYCXN.jpg
I w podkładzie:
Vnl9ruc.jpg
uI7gppL.jpg
8QfD5A4.jpg
gBRwhHD.jpg
Z tego zestawu wykorzystam tylko dwie figury: amunicyjnego i tego z wyciorem:
oiExNUx.jpg
Sowieci:
ZLMeiJI.jpg
keHrZvA.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, HKK napisał:

A gwałconej Niemki w zestawie nie dali?

Do czego bijesz?
 Ludziom totalnie odwaliła korba. Nie wiem nie umiecie czytać, czy jak? To jest forum MODELARSKIE. O historii można pogadać jeśli wnosi coś KONKRETNEGO do budowanego modelu. Twój komentarz nie wnosi kompletnie nic do budowy.  Historia jaka była taka jest i jej nie zmienisz. Chcesz politykować, prawić morały o tym jaka to RKKA była zła, że obecna Rosja niczym się od ZSRR nie różni itp.: nie ten adres. Tutaj nie politykujemy i nie rozprawiamy o tematach pobocznych NIEZWIĄZANYCH Z BUDOWĄ MODELI. Nie pasuje, nie komentuj ( nie zaśmiecaj mi wątku ) - w przeciwnym razie będę się starał o urlop dla Ciebie właśnie za zaśmiecanie wątku 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2022 o 13:33, neptun1939 napisał:

Wszystko jest OK. Zdjęcie z neta. Pamiątkowe zdjęcie Krasmiejców w Reichstagu:
QqyV3Qx.jpg

 

 

Wydaje mi się, że towarzysze nie mają uszanek, tylko kubanki. To były czapki kozackie, nosili je żołnierze w Armii Czerwonej, ale także ci walczący po stronie Niemców:

 

Powstanie-Warszawskie.jpg.054690af9e2dada6b9155e3d171e68c7.jpg

 

Mam wrażenie, że istniała wersja kubanek z uszami, ale te widoczne na berlińskim zdjęciu ich raczej nie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanów się, czy przy tej skali lepiej nie zrezygnować z malowania oczu.  Ja bym spróbował pomalować twarz jasnym cielistym kolorem, a potem pociągnął washem cytadela Agrax Earthshade lub Seraphim Sepia (wybór zależy od bazy i wymaga przetestowania) Podkreśliłbyś oczy ciemniejszą barwą, bo te białe plamy z ciemną kropką wyglądają niezbyt naturalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jak chodzi o oczy to myślę jak Winrych., wymagają uproszczenia,ewentualnie spróbuj jasno szare kąciki oczu 2x 1/4 oka   z ciemniejszą plamką na środku  ale prostokątną.  Widziałem dobrze zrobione oczy w figurkach 30 mm(przynajmniej tak jest w opisie) i wiem że przerastają moje możliwości . Robię teraz taką 30 mm i za chińskiego boga nie daję rady oczom , ogólnie jestem pełen podziwu dla tych co robią takie skale jak 1/72  - kawał męskiej przygody .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd.Jak chodzi o oczy to zbieram doświadczenia i po skończeniu ,, mojego maleństwa"(jest w galerii )sądzę że malowanie twarzy należy zacząć od oczu z tych a mojej  figurce nie jestem całkiem happy ale nie są złe(tak całkiem) Oczy robiłem białą rozrzedzoną  brudną wodą .tęczówka rozrzedzony kolor .żrenica mniej rozrzedzony . to wszystko stłumione lekko farbą jak do skóry twarzy. I jest  wszystko mało widoczne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowanie farb AK gen.3 zestawu dedykowanego do sowietów z II wojny.
 Wniosek jest jeden: farby świetne, kryją bardzo fajnie, Tylko jest jeden jedyny minus, taki malućki... Te kolory ( Russian Uniform + Shadow i Highlight) nijak nie odpowiadają sowieckim mundurom... Z przeglądanych zdjęć zarówno oryginałów sowieckich mundurów jak i współczesnych kopii dla GRH. Kolor jest zbyt zielony - powinien bardziej wpadać w żółć i brąz.
NitucTH.jpg
Figurki po 3 jasnych kolorach na fałdy: bazowy + rozjaśnienie : I warstwa 75/25, 50/50 i 0/100. Sam kolor rozjaśnień jest strasznie mocny i jasny, za bardzo wręcz. Dziś malowanie cieni tą samą metodą i proporcjami. 
0zJb89J.jpg
LClinFG.jpg
w7RQTuM.jpg
0iK67xX.jpg
xHT3a8s.jpg
Przy kolejnych figurkach ruskich będę bazową farbę mieszał z brązem (najpewniej RAF Dark Earth) i żółtym ( Insignia Yellow). 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.