Skocz do zawartości

BR 130 Revell 1/87


Chilar

Rekomendowane odpowiedzi

Hallo Modellers.

Już kiedyś chyba z 18 lat temu złożyłem 2 parowozy. Wyszły ładnie, ale na dzisiejsze możliwości waloryzacji nie są odpowiednie do pochwalenia się. Jeden z nich kiedyś pokazałem w galerii sklepu internetowego. https://www.mojehobby.pl/gallery/Br-43-Revell-818535.html

 

Od dawna mam taki model. BR 130 Revell. Chciałem kiedyś mieć kolekcję lokomotyw. Okazało się że, nie ma ich zbyt wielu u producentów w modelarstwie plastikowym. Wziąłem  pudełko z modelem  do pracy i rezydował w szafce. W nocy czasem jest więcej czuwania niż pracy, a że i tak w perspektywie jest praca to nie ma co nawet drzemać. I tak wycinałem i piłowałem. Małymi etapami. Umieszczałem części w puzderkach. Przypominało to trochę manicure.  Model powrócił do domu. Muszę go poskładać.  Są jakieś  rozpadlinki więc będzie podkład/szpachla. Nie jest też za wygodny w malowaniu. Do następnego wejścia.

20210523_170217.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Niewielki progres.  Zrobiłem trochę wnętrza oraz osie z kołami. W kolejnym etapie dokończę wnętrze i pomaluję powierzchnie toczne kół. Podkład i taśma maskująca i farba dark iron Tam pójdą w ruch. 

 

 

20210606_192324.jpg

20210606_192310.jpg

Edytowane przez Chilar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Kolejna odsłona budowy.  Mam kilka dni wolnego, podgonię więc nieco budowę. Zagruntowałem podkładem szarym Gunze wszystko oprócz układu jezdnego (tam tylko koła zagruntowane są podkładem czarnym, powierzchnie toczne farbą magnessium matallizer model mastera i jeszcze na to naklejona taśma maskująca). Kolor plastiku podkładu i farby jest identyczy, wygląda więc jak niepomalowane. Silnik Diesla prysnąłem na szaro. Wogóle to maluje farbami, które już mam z pracy nad poprzednimi modelami. W kolejnych ciekawszych wejsciach napiszę jaki odcień będę zmieniał i dlaczego.

20210630_225729.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Peter_D napisał:

Z chęcią kupiłbym ten model

Powiem Ci na pocieszenie: nawet nosiłem się z zamiarek sprzedania tego modelu na allegro, ale ludzie są wybredni i obawiałem się zwrotów i niezadowolenia; kilka części poodpadało z ramki  jeszcze w foliowych woreczkach i z tego powodu trzymałem je w  pudełku od zapałek żeby nie zgubić, oczywiście wszystko  wewnątrz pudła; poza tym fabryczna wada jak na zdjęciu; 

20210702_224902.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem takie pulpity. Wiem, że nie powalają, ale naprawdę zza tych szybek i tak nic w środku nie widać, więc to wnętrze  to takie zaspokojenie sumienia -  jak to mówią.

20210702_224317.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podłogi przyłączyłem wnętrza kabin maszynistów. Szybki przykleiłem do ścian bocznych i do przodów. Trochę washa. Te brązowe blaty w kabinach to chyba były takie jak w polskich lokomotywach imitacje drewna na wysoki połysk. Złamałem wiec kolor olejem Miga - biedronka i  rozmazałem.

Po wielu modelach- dla mnie wiele to kilkunastu- w skali 1/35  nie mam weny jak tutaj dopieścić i zaspokoić doznania estetyczno-techniczne. W czołgu, samochodzie czy drezynie jakoś to samo przychodziło. Chyba też sam zastaw jest zbyt skromny. Duże obiecuję sobie po pomalowaniu na zewnątrz. Wtedy pigmenty, chipping i kurzenie sprawi że będzie to model a nie zabawka.

20210703_195415.jpg

20210703_195433.jpg

20210703_214028.jpg

20210703_214007.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Połączyłem burty i czoła z podłogą i już się miałem zabierać za pryśnięcie podkładem, gdy zauważyłem że tych łączeń nie powinno być. Muszę je jakoś zlicować. Chyba wybiorę nierozcieńczony podkład Mr.Hobby z następowym szlifowaniem wysoką gradacją. Prysnąłem jedynie wózki czarnym podkładem.

20210718_223749.jpg

20210718_223513.jpg

20210718_223424.jpg

20210718_223351.jpg

20210718_214928.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Złożyłem całą bryłę. Zabezpieczyłem elementy przezroczyste maską Vallejo. Nie wiem czy da radę pod podkład i farbę. ( Już nawet zapodkładowałem i prysnąłem pierwszą transparentną warstwę żółtej farby, ale zdjęcia pokażę przy następnym wejściu po kilku warstwach żółtej, ponieważ jeszcze niewyględny)

20210912_214615.jpg

20210912_214640.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowałem żółtym. Do żółtego trzeba mieć cierpliwość. Prawie wogóle nie kryje. Nawet po kilku warstwach miejscami jest transprentny. Ale już dałem spokój. Też nie chcę by powierzchnia była zupełnie idealna i bezcieniowa, żeby model nie upodobnił się do chińskiej zabawki. Mam pewne obawy jak to dalej pójdzie. Kolejny etap to taśma maskująca i malowanie dolnej partii lokomotywy. Jestem dobrej myśli.

20210916_174940.jpg

20210916_175001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec kolejnego etapu. Taśma elastyczna maskująca była naklejona. Dolna część pryśnięta burnt iron tamiyi (inaczej jak w instrukcji revella, ale taki kolor pasuje do zdjęć oryginału z sieci) Po  zdjęciu taśmy wygląda tak. Następny etap - malowanie dachu.

1_20210920_195459.jpg

1_20210920_195437.jpg

Edytowane przez Chilar
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach prysnąłem na srebrno. Potem żółtą powierzchnię sidoluxem. Kolejny etap to kalkomanie. Do następnego wejścia.

20210922_213657.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przykleiłem kalki. Straszne to było. Horror.  Stare kalki revellowskie na takie załamania i wypustki. Strong tamiyi pomógł. Miałem też płyn pod kalki Wamodu i raz go na próbę użyłem, myśląc że jak pod kalki to wspomoże Markfit tamijowski. Okazało się że ci partacze z Wamodu wlali do środka zmywacz do akryli. Zniszczyłem powierzchnie w 2 miejscach. Dopiero po fakcie sprawdziłem opinię na forum jednego ze sklepów. Nawet porównałem zapach i rzeczywiście. Dlatego nie wszędzie wyszło jak bym chciał.  W nomenklaturze filatelistów - są kancery. Następne będzie malowanie ramek okien. Chcę na końcu go dość mocno ubrudzić, żeby nie przypominał lokomotywy z zestawu Piko lub Roco. Też lubię tamte klimaty, jednak chcę odróżnić wrażenia wzrokowe. Do następnego razu.

20211005_211755.jpg

20211005_211818.jpg

20211005_211913.jpg

20211005_212040.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Chilar napisał:

iałem też płyn pod kalki Wamodu i raz go na próbę użyłem, myśląc że jak pod kalki to wspomoże Markfit tamijowski. Okazało się że ci partacze z Wamodu wlali do środka zmywacz do akryli.

Najpewniej dostałeś butelkę ze złą etykietką. Nie raz o tym czytałem i sam miałem taką sytuację, że płyny na i pod kalki wamodu miały zamienione etykiety. Płyn pod kalki daje octem, a ten na kalki ma właśnie zapach zmywacza do akryli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowałem ramki okien.  Ładniej się nie dało. Tzn. ja nie umiem lepiej. Kolejny raz wlałem w okna maskol i polakierowałem na połysk żeby wash spływał. Szczerze to próbuje dzięki brudzeniu ukryć trochę niedoskonałości. Eksperymentuje. Patrze na zdjęcia orginalnych lokomotyw  z sieci. Olejna farba więc mogę pozmywać jak nie wyjdzie. Chciałbym uzyskać m.in. efekt ciemnych pionowych zacieków. Np. od deszczu który pada na brudną powierzchnię. Jak coś ktoś widział na żywo albo jakikolwiek pomysł na ślady użytowania lokomotywy chętnie skorzystam.

 

20211010_185329.jpg

20211010_185446.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale chciałem pokryć czymś takim lokomotywę jak wielokrotnie zaobserwowałem a nawet dotknąłem.  Trochę się w życiu pociągami najeździłem i czy to poczciwy kibel EZT 57 czy wagony pokryte zawsze były takim właśnie rudym, rdzawym  pyłem. Nie wiem skąd to się mogło brać. Może ktoś z Was to zauważył.

20211013_203333.jpg

20211013_203346.jpg

20211013_203348.jpg

20211013_203611.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20210417_171639.thumb.jpg.5b908b6fe3f4364c40e426692219c167.jpg

12 godzin temu, Chilar napisał:

Nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale chciałem pokryć czymś takim lokomotywę jak wielokrotnie zaobserwowałem a nawet dotknąłem.  Trochę się w życiu pociągami najeździłem i czy to poczciwy kibel EZT 57 czy wagony pokryte zawsze były takim właśnie rudym, rdzawym  pyłem. Nie wiem skąd to się mogło brać. Może ktoś z Was to zauważył.

Witam

Ten rudy nalot to z klocków hamulcowych i oczywiście z szyn które się ścierają. Idealny kolor tego to khaki przechodzący w oliwkę. Na zdjęciu masz przykład.

Edytowane przez ManiekB
zdjęcie
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowałem tor tym co miałem. Podkład Mr.Hobby, baza to mieszanka farb Vallejo wood, medium brown i nawet dark track Miga dolałem, nie zważyło się. Na to lakier do włosów. Potem ciemniejsza mieszanka i zdrapałem  twardym pędzlem z wodą. Okleiłem taśmą i szynę prysnąłem dark iron a na sam wierzch szyny stainless steel metallizer MM do wypolerowania. Jeszcze popruszę na koniec rudym pigmentem.

Intuicyjnie przygotowałem składniki na podstawkę. Nigdy jeszcze nie zrobiłem podstawki pod model. Żwirek mam od  dawna z wyprzedaży; wtedy pracowałem nad figurkami do gry bitewnej  https://www.mojehobby.pl/gallery/Neuroshima-001-26728128.html.  Jak ktoś z  Was widział lub robił taką prostą postawkę proszę o wskazówki.  Ja coś tam na YT spróbuję poszukać.

20211017_141928.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to nic wspólnego z inżynierią kolejową. Sprawdziłem z ciekawości w internecie jak wygląda nasyp kolejowy. Ja trochę dla spróbowania jak tworzą krajobraz koledzy od makiet kolejowych. Mi wyszło tak.

20211024_110851.jpg

20211024_111003.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.