Skocz do zawartości

Sepecat Jaguar FROG nr kat.F402


Staryfajter1954

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj przedstawiam zapowiadany inbox zestawu do zbudowania modelu samolotu SEPECAT Jaguar firmy FROG. Zestaw o numerze katalogowym F402 został wprowadzony na rynek w roku 1974 a od 1979 produkowany był przez NOVO (Zakład Tworzyw Sztucznych Naro-Fomisk NF), ZTS Plastyk oraz Maqette. 

Model ten przedstawia prototyp Jaguara (inny widelec podwozia przedniego, inne wloty powietrza) za co FROG był krytykowany przez modelarzy. Mimo to model całkiem dobrze odzwierciedla bryłę maszyny. Jest to typowy przedstawiciel produktów brytyjskiego producenta a więc delikatne wypukłe linie podziałowe, kokpit w postaci fotela/foteli (nawet trochę podobnych do foteli produkcji Martin Bakera) i figurki/figurek załogi nazywanych frogman. Zestaw pozwala na wykonanie modelu w wersji jednomiejscowej oraz dwumiejscowej szkolno-bojowej. Jakość wyprasek jest bardzo dobra, nie ma na ich powierzchniach wżerów albo jakiś nadlewek a spasowanie jest całkiem niezłe. Niestety nie można tego samego powiedzieć o wypraskach produkowanych w ROSJI bowiem na nich widać już zużycie form jak wspomniane wżery czy nadlewki. 

Zestaw kalkomanii pozwala na wykonanie modelu w malowaniu francuskim (wersja jednomiejscowa) z Centre d'Experiences Aeriennes Militaires (CEAM, Mont de Marsan (1973) i brytyjskim pierwszego dwumiejscowego samolotu szkolnego dla RAF (1973). Jak na swoje lata są one w bardzo dobrej kondycji i posiadają poza znakami przynależności państwowej przynajmniej część napisów eksploatacyjnych. Podejrzewam, że ze względu na wysoką jakość stosowanych przez FROGa kalkomanii będą nadawały się jeszcze do wykorzystania ( te ze Starfightera mile mnie zaskoczyły). W przypadku tego inboxa niestety nie posiadam sklejonego (jeszcze) modelu i w związku z tym proszę Was o uzupełnienie mojej krótkiej prezentacji zdjęciami wykonanych modeli. 

 

   

 

 

  

  

IMG_0012.jpg

IMG_0018.jpg

IMG_0634.jpg

IMG_0017.jpg

IMG_0016.jpg

IMG_0015.jpg

IMG_0019.jpg

IMG_0052.jpg

IMG_0051.jpg

IMG_0047.jpg

IMG_0023.jpg

IMG_0029.jpg

IMG_0036.jpg

IMG_0044.jpg

IMG_0040.jpg

IMG_0043.jpg

IMG_0033.jpg

IMG_0030.jpg

IMG_0031.jpg

IMG_0032.jpg

IMG_0025.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uzupełnienie mojego inboxa. Mam nadzieję, że pomożesz mi zdjęciami swoich modeli moich inboxów. Widze, że nieco zmodyfikowałem swojego Jaguara i nadałeś mu charakteru maszyny seryjnej. Kreatywne podejście. Ja jednak swojego Jaguara albo Jaguary bo mam ich 3 ten oryginał, Novo i ZTS Plastyk wykonam jako prototyp. Może znajdę jakieś fajne prototypowe malowania ? :)

Niebawem kolejny retro inbox :). Co tym razem ? Zobaczymy :).

Edytowane przez Staryfajter1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuci ktoś artboxa Jaguara w edycji ZTS, bo jakoś nie mogę odnaleźć.  Zaciekawił mnie ten temat gdyż nie kojarzę w ogóle takiego modelu.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jmx62 napisał:

Wrzuci ktoś artboxa Jaguara w edycji ZTS, bo jakoś nie mogę odnaleźć.  Zaciekawił mnie ten temat gdyż nie kojarzę w ogóle takiego modelu.

 

Prosz.e Cię bardzo:

https://www.scalemates.com/pl/kits/zts-plastyk-sepecat-jaguar--953514

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak pamięć ludzka jest zawodna, oczywiście że teraz kojarzę ten model. Ze dwadzieścia lat temu sam go kupiłem mojemu synowi, dołożyłem jeszcze resztówki podwieszeń z Hellera i było git(no w miarę bo to był jeden z jego pierwszych modeli) a później oddałem mu jeszcze Italerkę, tu już poszedł w ruch aerek i jakieś blaszki👍

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.