Skocz do zawartości

M59 155mm Long Tom AFV, M4 High Speed Tractor HB, 1:35


Lipstein

Rekomendowane odpowiedzi

W tym wątku prace nad dioramą z działem Long Tom i M4 High Speed Tractor Hobbyboss

 

Pilnie kupię pociski kal. 155 mm do tego działa, potrzebuję ok. 30 sztuk, ale najchętniej z zestawem kalek z oznaczeniami rodzaju pocisku itp. AFV wypuścił taki zestaw AF35017 155mm 203mm Howitzer Round & Stowage Case, ale nie mogę go znaleźć w Polsce - jakby ktoś coś, to ja chętnie. Zestaw Legend LEG-LF1012 widziałem, nie ma niestety tych kalek, na których bardzo mi zależy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, niestety. Ja jestem dość oldskulowy jeśli chodzi o zakupy w necie poza Polską, stąd pytanie. No i przesyłka zabija. 

 

Zdjęcia modeli i dioramy:

 

IMG_7500.JPG

IMG_7501.JPG

IMG_7508.JPG

IMG_7507.JPG

IMG_7505.JPG

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że mieszany zestaw, także do haubicy, ale na tych kalkach najbardziej mi zależy. Ciągnik jest na razie czysty, bo ciągle go przymierzam do podstawki i nie chce mi się drugi raz nakładać syfu; jest tylko "obity", nie ma też sprzętów na dachu, lusterek i wycieraczek, nie założyłem też tylnej klapy no i nie ma amunicji, bo w zestawie tylko 2 sztuki... Aha, zauważyłem jeszcze, że chyba wszystkie zestawy to amunicja standardowa NATO, a to jakby nie ten okres w historii 

 

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka zdjęć M4 i na koniec "jako to ma być poukładane". Na M4 mam zamiar dorobić  z Miliputa plandeki nad tymi pustymi zasobnikami, wcześniej włożę tam te boczne osłony, ale trochę będzie widać. Bo bokach działa stosy ładunków prochowych i owe pociski właśnie, wycior, ręczny podajnik pocisków i oczywiście kilka figurek, jak znajdę odpowiednie.

Ładunki były dowożone osobno, w tubach. Ma ktoś pojęcie, z czego one były wykonane i czy były czarne, brązowe czy zielone? Na fotkach są po prostu ciemne.

IMG_7509.JPG

IMG_7510.JPG

IMG_7513.JPG

IMG_7514.JPG

IMG_7517.JPG

IMG_7518.JPG

IMG_7511.JPG

IMG_7519.JPG

609px-British_crew_with_155_mm_Long_Tom_gun_Italy_Feb_1945_IWM_A_22472.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Na zdjęciach porównanie zestawowego pocisku, produktu firmy Legend i pocisku z zestawu Academy M12 SPG (ah, zdobyć te kalki jeszcze raz...)

IMG_7524.JPG

IMG_7522.JPG

IMG_7521.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Poprawiłem płotek i dodałem tymczasowo figuranta z jakiegoś starego zestawu Tamiya. Może uznacie to za SF, ale stwierdziłem, że jak dechy były pod ręką, to lepiej było je ułożyć przy zamku niż ślizgać się po błocku, nawet na tymczasowym stanowisku ogniowym.

IMG_7532.JPG

IMG_7533.JPG

IMG_7534.JPG

IMG_7535.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Nie żebym był jakimś ekspertem od artylerii... Pierwsza rzecz, która się rzuca w oczy to to, że ten płot jakoś tak dziwnie stoi, w sensie, że on by przeszkadzał w chodzeniu dookoła tej haubicy. Do tego trochę dziwnie ten zamek wygląda, tak jakby oporopowrotnik nie cofnął całości z powrotem na swoje miejsce... ? No i też bardzo dziwne jest, że brakuje jednej połówki wyrównoważnika (equilibrator) - tej srebrnej rurki co wygląda trochę jak siłownik na górze.

 

Co do tych desek to nie jest zły pomysł, chociaż warto było by mieć jakiś "podkład" na to. Generalnie artylerzyści to nie lubią zbyt mokrych miejsc - artylerię najlepiej postawić na wzniesieniu a tez nie jest dobre, żeby proch mókł...

 

W ogóle nie jest prosto zrobić działo z otoczeniem. Mój bohater w tych tematach zrobił to tak:

http://cs.finescale.com/fsm/modeling_subjects/f/3/t/153324.aspx?page=4

m114-61_zps52a066b1.jpg

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odzew, Panowie!

Odciążacz jest, urwała się śruba mocująca i na razie tego elementu nie doklejam, podobnie jak urwałem koło do obrotu działa w płaszczyźnie poziomej i hak do tego stabilizującego "czegoś" pod działem, co się w grunt zagłębiało.

Na fotkach pociski i ładunki leżały jeden na drugim złożone w stos, czasem na gołej ziemi lub na zwykłej płachcie, co i mnie niezmiernie zdziwiło.

canon_155_long_tom-1.jpg

220px-British_crew_preparing_155_mm_shells_Italy_22-02-1945_IWM_NA_22473.jpg

609px-British_crew_with_155_mm_Long_Tom_gun_Italy_Feb_1945_IWM_A_22472.jpg

m1-m2-m59-longtom_2.jpg

 

Lufę oczywiście wypchnę do przodu, ona bardzo ciasno siedzi w łożu i chyba trzeba będzie smarować, jak oryginale...

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

pocisk bez zapalnika- co masz na zdjeciu, w miejscu zapalnika jest ucho do transportowania- jest mało niebezpieczny, a ładunki miotające- biały worek w tubie- teoretycznie powinien być lepiej zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi ale jak to na wojnie 😉 pewnikiem i tak za chwile w nawale ogniowej zużyto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kilku żywicznych pocisków będę musiał te kółka dorobić, bo niektóre się nie odlały lub ukruszyły w transporcie. Jeszcze raz dzięki za uwagi techniczne. 

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plandeka (na próbę) z chusteczki higienicznej nasączonej klejem Pattex do drewna z wodą: bardzo szybko schnie. za jakiś czas pomaluję na khaki, zobaczymy, jak wyjdzie.

Tuby z papierowej słomki, zatkane tekturowymi kółkami wyciętymi wybijakiem 4mm, pomalowane czarna plakatówką.

Lufę cofnąłem do właściwego położenia i przy tej okazji odłamałem celownik i drugi odciążacz.

IMG_7536.JPG

IMG_7537.JPG

IMG_7538.JPG

IMG_7539.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagę . Byłem przekonany, że to wycior, dwojakiego przeznaczenia: do ładowania i do czyszczenia lufy. Bo i po co dwa narzędzia wyglądające tak samo. Serio. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Adams M1A1 napisał:

To nie wycior tylko stempel :mrgreen:. Pozdr. A.

 

Czy we współczesnej artylerii dalej używa się określenia stempel? Z mojej wiedzy stemplem w broni odprzodowej określano przyrząd do przybijania ładunku i pocisku ale służył też jako wycior. Obecnie tego typu przyrząd służy chyba tylko jako wycior. A może jest jeszcze coś o czym nie wiem. Proszę o komentarz.

Mam nadzieję że kolega Lipstein wybaczy ten off-top 🙂.

Pozdrawiam.

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, mamy tu do czynienia z przyrządem, który po angielsku nazywa się "rammer" - potrzebny jest do tego, żeby po wprowadzeniu pocisku do lufy wsunąć go do samego końca na swoje miejsce, kiedy pierścienie prowadzące zetkną się z gwintowaniem lufy. Potem drugi raz jest on potrzebny, żeby włożyć ładunek miotający na tyle daleko, żeby dało się zamknąć zamek. Także różnica polega na tym, że wycior używa się od strony wylotu lufy i jest on zakończony szczotką albo czymś w rodzaju gąbki z wodą, a "rammer" jest używany od strony zamka i jest zakończony płasko, do popychania/przybijania pocisku i ładunku miotającego.

 

Pozdrawiam

 

Paweł

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, pmroczko napisał:

Z tego co widzę, mamy tu do czynienia z przyrządem, który po angielsku nazywa się "rammer" - potrzebny jest do tego, żeby po wprowadzeniu pocisku do lufy wsunąć go do samego końca na swoje miejsce, kiedy pierścienie prowadzące zetkną się z gwintowaniem lufy. Potem drugi raz jest on potrzebny, żeby włożyć ładunek miotający na tyle daleko, żeby dało się zamknąć zamek. Także różnica polega na tym, że wycior używa się od strony wylotu lufy i jest on zakończony szczotką albo czymś w rodzaju gąbki z wodą, a "rammer" jest używany od strony zamka i jest zakończony płasko, do popychania/przybijania pocisku i ładunku miotającego.

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Dokładnie tak Paweł :super:. Zwłaszcza że sam pocisk jest dość ciężki (waży ok 45kg) podobnie jest z większą 8"  siostrą  " Long Toma" czyli haubicą M1 kalibru 203 mm gdzie pocisk ważył 200 ichnich funtów czyli jakieś 91kg także wepchanie do komory nabojowej tego ciężaru byłoby co najmniej trudne, o ile nie wykonalne.  Dlatego napisałem że to stempel bo  nie znam zadnego polskiego słowa mógłby być też jeszcze popychacz ale to raczej jest urządzenie mechaniczne a nie prosty kij z końcówką:szczerbol:

Pytanie do właściciela wątku czy będziesz robił załogantów ? Master Box robi fajną obsługę właśnie podczas ładowania i jeden ludek trzyma w dłoniach taki rammer :

https://www.mojehobby.pl/products/US-Artillery-Crew-Vietnam-War-1965-1973.html

Która jest błędnie opisana jako Wietnam. Pozdr. A.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.