Skocz do zawartości

Somua s35 Tamiya


skikut87

Rekomendowane odpowiedzi

Dodam tylko że takie kalki 3d od archera są trwałe (po zagruntowaniu) oraz widoczne po kilku warstwach farby.

Mam z archera imitacje słojów drewna i muszę powiedzieć że po kilkukrotnym malowaniu efekt 3d był tak wyrazisty, że ostatecznie musiałem całość lekko wyszlifować 😉

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się położyć kamuflaż na kadłubie oraz go podrapać. Do malowania użyłem farb akrylowych z dedykowanego do francuzów zestawu Hataka. Powiem tak jeśli chodzi o malowanie i drapanie jestem pozytywnie zaskoczony! Farby delikatnie rozcieńczałem dedykowanym rozpuszczalnikiem w proporcji około 3/4 farby 1/4 rozpuszczalnika ciśnienie 2 bar dysza 0,3 i 0,2 przy czym mam odczucie że 0,3 w tym przypadku daje cieńsze linie przy mniejszym wykurzu. Na koniec poprawiłem krawędzie linii pędzlem. Podobną technikę zamierzam wykorzystać do malowania plamek na wierzy z tym, że tutaj zacznę od krawędzi lini namalowanych pędzlem a wypełnienie wykonam archeografem .

IMG_6450.JPG

IMG_6438.JPG

IMG_6441.JPG

IMG_6443.JPG

IMG_6444.JPG

IMG_6445.JPG

IMG_6446.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, AchtungCancer napisał:

Muszę zapytać - czemu szary,  czy to beż Hataki tak wyszedł? Czy rozważałeś możliwość, że powinien być jeszcze jeden pas kamuflażu z granicą idącą przez środek wizjerów kierowcy i "pasażera"?


Gris Clair Neutre hataka tak wyglada jest to taki ciepły szary, uznałem ze ma dość dobry potencjał pod oleje które nadadzą mu jeszcze innego odcienia. Natomiast ten szary i tak wydał mi się najbardziej prawdopodobny i realny to znaczy ze tak owy kolor mógł być faktycznie stosowany. Nie rozważałem kolejnego pasa po prostu poszedłem za instrukcja 

Edytowane przez skikut87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gris clair neutre jest ten problem, że jako jeden z teinetes de ciel powinien co do zasady znajdować się na wieży w układzie poziomym. Jak sobie wymyślili ten system kolorków w '37 to idea była taka, że będą stosować po jednym z każdej grupy ( 1 ciel, 1 sol, 1 ombre) starając się, żeby ciel koncentrował się wyżej a ombre niżej, przechodząc jasno-ciemno. Jasne, że w praktyce  liczba kolorów była dowolna a w układzie pionowym rozróżnienie niebo-ziemia traciło jakiekolwiek znaczenie (por kamuflaż Somua serii M107xx, tu w wydaniu Saumur wedle tego jak to sobie rekonstruował Danjou, choć warto zauważyć, że błękit zostaje na wieży). Nie chodzi mi o to, żeby przymuszać cię do zmiany, skoro ci się podoba (a to w tym hobby najważniejsze a nie opinie anonów z neta), ale zasygnalizować, że to dość kontrowersyjny wybór w tym wariancie malowania i któryś z teintes de sol byłby zdecydowanie bezpieczniejszy. Z tego co kojarzę szary w takiej ilości na pojeździe przyjmuje się zazwyczaj dla najpóźniejszych serii pojazdów francuskich (np. dwie ostatnie serie malowań Somuy, Hotchkiss H39 - generalnie jako trzeci kolor obok  gris vert i terre d'ombre).

Edytowane przez AchtungCancer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz kierowałem się tym z jest on delikatnie ciepły a po nałożeniu olejów użyłam coś ala bez - zobaczymy jak to wyjdzie. Tamiya podaje xf 21 który nijak jak dla mnie ma się do realiów wiec warto i tak eksperymentować. Choć szczerze ja celuje w coś w stylu pierre, Beige jest dla mnie za żółty a przynajmniej ten serwowany przez hataka… a inaczej w co ty byś celował? Bo tak jak mówię jasny szary jest łatwy do zabarwienia. 
Gdybys jeszcze mógł wyjaśnić mi o jaki pasek pośredni na wysokości wizjerze co chodzi bo brzmi to kusząco, wytłumaczyć lub namalować łopatologicznie 
 

myc modelu na pewno nie będę bo stracę detale w tym fakturę 

 

Edytowane przez skikut87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamiya daje XF21 w tym miejscy, co ma być chyba ichnim odpowiednikiem vert olive clair. W niebieski odcień na pewno bym nie szedł - ten odcień co teraz zdecydowanie lepszy i pewnie masz rację, że zbeżowieje. Ja osobiście wybierałbym między vert olive clair, pierre, beige (z rozpiski kolorów Danjou). Wydają mi się bardziej naturalnym wyborem koloru dla kadłuba. Jasno-szary mi najbardziej przeszkadza w tym pasie na samym dole. To na pewno dziwne miejsce na "kolor nieba".

Teraz jak patrzę to Danjou dopuszczał szary jako wyjątek na niektórych pojazdach 672xx (seria poprzedzająca twoją) z tyłu kadłuba - tak rekonstruował (pisze, że normalnie kadłub powinien być zbliżony do M8xx - w twojej serii też tak normalnie było, choć to bardziej przesądza o układzie kamuflażu a nie kolorach) tego grzdyla. Domyślam się, że w 67257  (też tu, widac rozgraniczenie na samej krawędzi grilla) i  67248 też widziałby jasno-szary na górze silnika. Więc może jestem zbyt konserwatywny - z Francuzami zawsze się może w środku serii trafić maszyna wyłamująca się ze schematu.

Edytowane przez AchtungCancer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dołu pojazdu to faktycznie patrząc na te zdjęcia 

060807FC-F32D-4B61-9326-FAE8AB1CBAF0.png.dedf2cee5c77fb8b6a8e1193ddbae2bf.png1F975563-BE65-4B4E-844A-BF0D8F3B44F9.png.2e516bba7f5d02eaaf515b85d1d5f3a3.png48BAC8F7-282C-496C-964D-D3081F90BF6D.png.f48c656d47cf56dc1504f628dfbb8b64.png

 

mozna wywnioskować ze na dole ja pas brązowy, który wyraźnie odcina się. Pytanie co jest powyżej? Zielony o potem ,,szary,,? 

4C738BD9-AD58-4B60-887D-9AAE640EF640.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie złudzenie optyczne powodowane geometrią pancerza; twoje własne zdjęcie:

l1uawbO.png

 

Dla mnie jest zbyt zakurzony, żebym ci sugerował jak biegnie kamuflaż w dolnych partiach. Zresztą spójrz na miejsce po zasobnikach. Jest wyraźnie mniej zakurzone a praktycznie nic nie widać - jakie jest prawdopodobieństwo, że byłoby coś widać przy samej ziemi? Na tym boku, gdybym miał wskazać fotografie, na których być może widać kamuflaż poziomy, to te:

4wZnN1X.png

 

83cTaxY.png

 

Gdybym miał zgadywać:

kfr3lWF.png

 

Ale powtórzę jeszcze raz - jest strasznie zakurzony i nie wiem czemu na fotkach z bliska miałoby nic nie widać na miejscu zasobników a na tej jednej z daleka tak.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś w ten deseń - 6 pasów opadających falką w dół przy przejściu z czoła na bok. Od góry: ciemny-jasny-bardzo ciemny-ciemny-jasny-???.  Ale to na granicach fantazji moich kaprawych oczek i subiektywnego osądu która z przypadkowych linii na fotografii jest czarną linią rozgraniczenia kolorów. Tylko jako propozycja do dyskusji.X1CqB0y.png

Edytowane przez AchtungCancer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innymi słowy raczej już mi nie warto eksperymentować i przemalowywać, lepiej skupić się na zabawie odcieniami tego co jest 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciul z tym... 

Porobiłem obicia i postanowiłem założyć wież do zdjęć  i wtedy wytarł się pierścień na kadłubie... pier... według mnie to wina farb Hataka które tworzą jak by winylowa powłokę która hmm lubi schodzić...

po prostu ręce mi opadły a model prawie skończył w koszu!!!

 

IMG_6596.thumb.JPG.c5c3e1658afa46f435b3112e29e8e74c.JPGIMG_6602.thumb.JPG.f0a53692057ac9f9590a0efa94f4f3e4.JPGIMG_6603.thumb.JPG.3c4b11665ace4a755da83c1dd60dbec2.JPGIMG_6605.thumb.JPG.cdeba5af9560f1fea8ec310a856bec91.JPGIMG_6601.thumb.JPG.cc9ae85ee31c8baa355ba219523d26f4.JPG

 

Po prostu ręce opadają... mam ochotę go całego zmyć i zacząć od nowa a już sam zresztą nie wiem... Model otłuszczany rozpuszczalnikiem gynzu kąpany w płynie i kurła takie g sie stało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za wcześnie włożyłeś wieżę. Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że niektóre akryle schną nawet 48 godzin do pełnego utwardzenia. Nie znam farb Hataka ale zdarzały mi się podobne sytuacje w przeszłości z innymi farbami. Ale z tym lądowaniem w koszu to chyba żartowałeś? Niektórzy koledzy już się przerazili.

Pozdrawiam.

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, patrykd napisał:

Zapomniałeś że po malowaniu kolorem bazowym nakłada się lakier. Stąd też efekt tego.

 

Raczej ciężko by się potem to drapało :) i raczej to robię po obiciach.  Według mnie jednak za szybko chciałem zrobić i nie odczekałem magicznych 48 h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy obciąć skrzydełka blokujące wieżę w kadłubie, czasami spasowanie jest na tyle ciasne, że będzie zrywać farbę. Dopóki ktoś nie obraca modelu do góry kołami, nie powinno mieć żadnych negatywnych skutków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, patrykd napisał:

Zapomniałeś że po malowaniu kolorem bazowym nakłada się lakier. Stąd też efekt tego.

Tak ale dopiero po drapaniu

 

tak jak teraz flat base plus semi tamki - przed filtrami 7F6E0689-9B5D-44FA-8629-8DB741D6E1D8.thumb.jpeg.82b1a8d207975f1de16e95a5ae54c5f2.jpeg42B3F50E-3026-4ED7-862C-B4E0A56864A3.thumb.jpeg.88fe27bbaa2aa85f1b3cda9423297626.jpeg6F0BCB6C-C086-4723-971B-FADD25BF216A.thumb.jpeg.b093f489f7b61a8e01cd6683a30084bb.jpeg


zastanawiam się teraz jaki filtr dać na ten kremowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.