Skocz do zawartości

Tygrys hachette 1:16 - moja wersja i radosna twórczość.


Feldbahn600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako że po taniości udało mi się nabyć cały model tego Tygrysa a poprzedni właściciel trochę go zaniedbał przy budowie, postanowiłem go odbudować, lecz jednocześnie modyfikując jego elementy. Poniżej zdjęcia z kilku wykonanych prac i modyfikacji przy wieży na tym etapie. Przy pracy używam plastiku i blaszek miedzianych. Będę sukcesywnie uzupełniał temat o nowe zdjęcia.

20220212_111328.jpg

20220212_111450.jpg

20220212_111359.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwają też prace na ścianami. Wizjer po przeniesieniu we właściwe miejsce (w oryd. modelu, był on bardziej na lewo i nie pokrywał się z cześcią zewnetrzną wizjera). Ogólnie roboty jest dużo, szpachelka też się przydaje. Z wewnętrznej strony ścian usunąłem też skrzynki i inne elementy, robię go na późną wersję.

20220212_115417.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ja ten model kupiłem już sklejony (z brakującymi niektórymi częściami), więc nie mogę odnieść się do ramek i konkretnych numerów gazetek. Posiadam też trochę brakujących części niesklejonych (z gazetkami). Jeżeli cos mogę pomóc, to to, że będę każdą część fotografował przed przerobieniem, a następnie wstawiał fotkę części, tak jak powinna wyglądać (ja wzoruje się m.in na zdjęciach późnego egzemplarza stojącego w muzeum w Saumur).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniałem, zakupiłem model już praktycznie skręcony (fotki poniżej) i z różnymi brakami. Ponieważ został on złożony z błędami (poprzednik pomijał na przykład szlifowanie wąsów pozostałych z ramek), zmuszony zostałem do jego rozkręcenia i ponownego skręcenia. Jednak, model ten ma wiele uproszczeń, postanowiłem to zmieniać przy ponownym skręcaniu. Poniżej będę wstawiał to, co już zmieniłem do tej pory.

IMG_20211222_113532174.jpg

IMG_20211222_113636467.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z większych dylematów, dobrej pory nie rozwiązany, dotyczy osadzenia działa. Czy pozostawić oryginał hachette, czy też pobawić się i wykonać zgodnie z oryginałem (i zaryzykować brak poruszania góra-dol). Hachette wydało zamek bez środka. Uzupełniłem. Dodałem też górną i dolną osłonę. Wstawiłem też osłonę dla dowódcy. Pojemnik na łuski, zostawiłem z hachette, ale to powinna chyba być ramka z materiałowym workiem. Tak czy inaczej, sama lufa składa się z dwóch części, trzeba zaszpachlować. Zostawiłem też hamulec wylotowy, chociaż powinien być chyba innego typu, mniejszy. Poniżej elementy hachette i moje przeróbki (jak wspomniałem, temat ten pozostawiam otwarty, trzeba podjąć decyzję odnośnie osadzenia 88-ki w wieży). Aha, zmieniłem też przebieg rurki pod selektorem (chyba tak to się nazywa), bo hachette strasznie uprościło ten element.

Screenshot_20220213-094214.png

IMG_20220213_094513153.jpg

IMG_20220213_094529336.jpg

IMG_20220213_094640460.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Recycling - to mi się podoba!

 

Przy okazji taka refleksja - jakby dodać do siebie koszt wszystkich tych zeszytów to wychodzą tysiące złotych... Samo to już trąci przekrętem. W tym świetle nie dziwi już rozdźwięk pomiędzy zapewnieniami producenta (najwyższej jakości model!) a rzeczywistością... Mam nadzieję, że cena którą zapłaciłeś jest bardziej realistyczna...

 

A z tym działem - jaki jest problem? Czemu po przeróbce będzie problem z poruszaniem go?

 

Życzę powodzenia w dalszych pracach i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, odnośnie ceny: dla mnie była mega atrakcyjna, model kupiony za cenę złomu 😁😁😁(plastikowego 😉) chyba jednak będę robił przeróbkę na właściwe osadzenie, nie będzie to trudne. Poniżej wstawiam mechanizm obrotu (wraz z odciętym fragmentem, który hachette przedłużyło do spodu kosza wieży), druga fotka to moja przeróbka. Trzecia: oryginał.

IMG_20220213_102059407.jpg

IMG_20220213_102133664.jpg

IMG_20220213_102258461~2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna zmiana. Pierwsze zdjęcie przedstawia wyposażenie na dnie kosza jak wskazuje hachette. Drugie zdjęcie, tak jak powinno być właściwe. Trzeba też usunąć stelaż z kanistrami z podnoszonego, ruchomego elementu płyty, bo gdyby tam był, jak wyjęto by amunicję?😉

IMG_20220213_103255878.jpg

IMG_20220213_103315718.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna modyfikacja, polegała na usunięciu imitacji skrzynek znajdujących się na tylnej wewnętrznej ścianie wieży. Będą tu wstawione uproszczone skrzynki. Usunięte też z wieży zostały trzy długie trzpienie, służące do przykręcenia pokrywy wieży. Mój model z założenia, będzie można łatwo otworzyć, poprzez zdjęcie właśnie pokrzywy wieży, która swobodnie będzie leżała, następnie wyjęcie wieży a następnie zdjęcie górnej części kadłuba. Ma to też minus, nie będzie można odwrócić modelu w całości do góry gąsienicami bez zachowania ostrożności. Tak to wygląda na dzień dzisiejszy z moją pracą nad tym modelem. Te prace wykonałem do chwili obecnej. Następnie zdjęcia będę wstawiał wraz z postępem prac.

IMG_20220213_114238019.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnoszona płyta dna kosza wieży. W modelu, na niej umiejscowiono stelaż z trzema kanistrami. Po usunięciu stelaża dodałem pasek na krawędzi i uchwyt. Kusiło mnie, aby tą płytę zrobić faktycznie ruchomą, podnoszoną, ale... Lenistwo wzięło górę.

IMG_20220213_131053182.jpg

IMG_20220213_135419516.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze dylemat dotyczący tej skrzynki (z akcesoriami do 88-ki), wskazanej długopisem. W późnym tygrysie powinna być w miejscu, w którym jest biała karteczka. Skrzynka ta jest solidnie przyklejona, nie mogę jej odkleić. Aby się jej pozbyć, musiałbym ją zeszlifować/odciąć. Pomyślę, może zostanie w tym miejscu co jest i nie będę się tego czepiał.

IMG_20220214_110749075.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo się rzekło i nie ma odwrotu, w ruch poszły brzeszczoty. Przerabiam zamocowanie 88-ki w wieży. Pierwsze zdjęcie, to zamocowanie modelu hachette. Na drugim zdjęciu, już trwają prace nad moją modyfikacją. Lewy zawias już w trakcie przeróbki, prawy jeszcze stary....

IMG_20220216_165508881.jpg

IMG_20220216_205228465.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.