Skocz do zawartości

Supermarine Seagull III 1/72 Karaya


Slaw_21

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, dziękuję za wszystkie Wasze komentarze, uwagi i pytania. Cieszę się, że model spotkał się z pozytywnym odbiorem. Jest on chyba z gatunku tych, które bardziej przyciągają uwagę swoim kształtem i cechami konstrukcji niż szczegółami warsztatu modelarskiego. Gdy poprzyglądać się z bliska znajdzie się, tak jak już wyżej pisałem, szereg rzeczy, które mogłyby wyglądać dużo lepiej. O niektórych z nich też już wspomnieliście. Co do kokard, o których napisał @siankoto pełna racja.

 

Całość modelu malowana była akrylami aerografem. Co do faktury drewna kadłuba, na co zwrócił uwagę @zaruki @socjo1, to wygląda to następująco. Kolorem bazowym kadłuba był Wood Grain AK 781 (z zestawu Old and Weathered Wood). Po położeniu lakieru delikatnie naniosłem oleje (Dark Brick Red - Abteilung 502 nr 220 i dodatkowo Brown Wash - Abteilung 502 nr 080, znacznie ciemniejszy i mający dość gęstą konsystencję). Po nałożeniu na to satynowego lakieru tak jak można było się spodziewać stały się mniej wyraziste. Wyciągnięcie tego na zdjęciach przy dużych kontrastach kadłuba ze skrzydłami jest trudne, zresztą na żywo zmienność tych barw słabo widać, powinna być zrobiona w sposób bardziej wyrazisty. Jest nauka na przyszłość, zresztą nie tylko z tym.

 

Co do relacji żywica - plastik. Tak ogólnie gdybym miał do wyboru jakikolwiek model w tej samej jakości z obu materiałów na pewno wybrałbym plastik. Przede wszystkim ze względu na sposób klejenia. Klej CA nie „upłynnia” klejonej powierzchni, trzeba uważać by nie dać go za dużo. By klej trzymał powierzchnie klejonych elementów trzeba je bardzo dobrze spasować na styk co może wymagać szlifowania. Nie mamy do dyspozycji klejów typu Tamiya Super Thin wnikających w szczelinki dociśniętych elementów. Tu się tak nie da.

Natomiast z żywicy jest dostępnych, tak jak napisał @M.A.V., sporo bardzo ciekawych modeli, które nie mają plastikowych odpowiedników. Szczególnie samoloty sprzed drugiej wojny światowej, w tym niektóre najwcześniejsze konstrukcje. Z czasem plastik klasy Flyhawk i druk 3D będą pewnie stopniowo wypierać żywicę (a może jednak nie?).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Slaw_21 napisał:

Kolorem bazowym kadłuba był Wood Grain AK 781 (z zestawu Old and Weathered Wood). Po położeniu lakieru delikatnie naniosłem oleje

 

Ja maluję bazę także akrylami, ale po tym etapie nie kładę lakieru, tylko od razu oleje. Poza oszczędnością czasu daje to bardziej szorstkie podłoże (bo nie lakierowane), co może ułatwiać wykonanie faktury drewna.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, zaruk napisał:

nie kładę lakieru

 

Czy nie było problemów ze zmywaniem się przy tym farby? Wiadomo, że pod nią jest podkład ale czy mimo wszystko nie spotkałeś się z tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Slaw_21 napisał:

czasem plastik klasy Flyhawk i druk 3D będą pewnie stopniowo wypierać żywicę (a może jednak nie?).

 

Jeżeli pozwolisz, bo troche OT...

Plastik ani druk nie wyprze żywic.

Moim skromnym zdaniem dzięki drukarkom SLA ( to też w końcu żywica) ten segment rynku  może się nawet umocnić, wystarczy 1 wydruk by w prosty sposób wykonać serię odlewaną np. 300 modeli i to w warunkach garażu!!

W jakości dostępnej tylko gigantom mającym dostęp do baaardzo drogiego parku maszynowego.xv

Bo jak widać rynek shortrunów już nie jest tak prężny. To jednak wtrysk i koszty z tym związane.

6 minut temu, zaruk napisał:

ale po tym etapie nie kładę lakieru, tylko od razu oleje.

Właśnie nie potrafię dogadać się z olejami...używam sykatywy, terpentyny, ale maże się, to, gryzie z podkładem, może te oleje z allegro takie dupiate? 

Maluje Tamką emalie ( enamel)  i gunziakami c...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, myszaty napisał:

Plastik ani druk nie wyprze żywic.

Tak, masz rację z tym co napisałeś dalej. Ja patrzyłem na to kategoriami technologii sprzed lat.

 

A jeszcze odnośnie mojego pytania do Kolegi @zaruko relację lakier - oleje to wiadomo, że na plastiku nie powinno być problemu, a ja pytam o żywicę, czyli pytanie właściwie do innych Kolegów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Slaw_21 napisał:

Czy nie było problemów ze zmywaniem się przy tym farby? Wiadomo, że pod nią jest podkład ale czy mimo wszystko nie spotkałeś się z tym?

 

Żadnych. Gdyby cokolwiek zaczęło schodzić, to bym zmienił metodę i nie pisał o niej tutaj 😉

Bazą była farba akrylowa Vallejo (akurat taką miałem w pasującym odcieniu), a więc wcale nie najlepiej przylegająca i trwała. Mimo to, nic nie odeszło.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.