Skocz do zawartości

Różnice między C-47 a Li-2?


jmx62

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie, jakie były różnice pomiędzy tymi dwoma samolotami?

Chodzi o te główne, tzn. wiem o różnych silnikach i w związku z tym różnych osłonach tychże.

W oryginalnych "Dakotach" czy "Skytainach" były Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp 14 cylindrowa podwójna gwiazda, w radzieckiej wersji Li-2(PS-84) Szwiecow ASz-62 9 cylindrów pojedyncza gwiazda.

Podobno coś tam Lisunow miał zmienione w kinematyce podwozia głównego. Pamiętam w latach siedemdziesiątych w czeskim L+K był taki króciutki artykuł z kilkoma rysunkami z tymi właśnie szczegółami, niestety gdzieś "missing in action". 

Wiadomo, inne drzwi załadunkowe z lewej strony kadłuba.

Zamierzam zbudować Lisunowa wykorzystując jako bazę model Italeri 0127 C-47 Skytrain.

Możecie coś podpowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło!? To jakoś przegapiłem dziada.

Dziad bo to szortran😞

W ostateczności gdyby nie było innej alternatywy to może bym szukał a taj to jednak zostanę przy moim pierwszym zamiarze czyli będę próbował przerabiać Dakotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, byłem, widziałem, obfociłem - w miarę możliwości.

Ale wtedy nie mialem takich planów.

A jakby co to zapraszam do MSP, ze Smoczogrodu do Dęblina jest tak samo blisko jak w drugą stronę😁

A obejrzeć też jet co.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2011!!! oficjalne otwarcie MSP Dęblin.

W ubiegłym wieku to mogłeś być w tzw. "Skansenie lotniczym" przy 1.OSzL na terenie lotniska. Wówczas stalo tam coś około 12 samolotów i śmigłowców i były w opłakanym stanie. Jedyną atrakcją na tamte czasy był podarowany przez Belgów Mirage V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysięga ważna sprawa, we wojsku służba nie zabawa. 

To z jakiejś piosenki wojskowej, nie pamietam tytułu.

Ale jakby nie wojsko to i nie byłoby samolotów, czołgów ... no i ich modelu. To i naszego hobby by nie było😵😈😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i lepiej.

Zamiast bomb podwieszałoby się zbiorniki z opryskami na stonkę kalifornijską albo baniaki na wodę do gaszenia pożarów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Może od początku.

Li-2 a DC-3 jest to zupełnie inna maszyna. Li-2 ma zupełnie zmienioną konstrukcję mimo iż bazuje na tym samym szkielecie, jednak ma zupełnie inne poszycie kadłuba, inny rozkład paneli oblachowania. Posiada inne gondole silników i podwozia, rozkład okien i drzwi w zależności od wersji.

DC-3 a C-47 mają także zmienione panele oblachowania kadłuba w przedniej części nosowej, dolne poszycie centropłata jest inne. Układ rozmieszczenia okien i drzwi także był inny. We wczesnych wersjach DC-3 były wąskie drzwi do ładowni po prawej stronie. Podobnie jak w Li-2. DC-3 miały inne golenie podwozia jak również wszystkie różniły się wlotami do filtra powietrza do silników.

C-47 wersje A,B,C,D są prawie identyczne, w wersji D jedynie różnica była innego oblachowania gondoli podwozia od strony kadłuba. Istniały różnice w układzie okien między wersjami wojskowymi, transportowymi i cywilnymi. W cywilnych były inne mniejsze drzwi niż do ładowni. W późnych wersjach D przednie okno kabiny pilotów nie posiadało słupka i zamontowana była jedna szyba bez mniejszego okienka. Od C-47A zmieniono całą awionikę i instalacja elektryczna była 24V

Jmx62 jeśli by Cię to zaciekawiło to mam plany szczegółowego nitowania Li-2 oraz DC-3. Daj znać to się podzielę

Oczywiście wersje transportowe miały inne zakończenie ogonowe gdyż były wyposażone w hol.

Edytowane przez Claudiuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.