Skocz do zawartości

Korozja na elementach fototrawionych.


bsnt3k

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, bsnt3k napisał:

Jak w tytule. Mam zestaw na którym pojawiła się korozja. Czy ktoś mo,e mi doradzić jak postępować z tym szybko starzejącym się zestawem fototrawionym?

Nic nie robić, wyciąć i przykleić do modelu. Korozja to naturalny proces utleniania metalu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bsnt3k napisał:

Czy ktoś mo,e mi doradzić jak postępować z tym szybko starzejącym się zestawem fototrawionym?

to znak z niebios żeby dłużej nie czekać....    więc najprostszy sposób to taki, by je w końcu wykorzystać sklejając model   :szczerbol:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bsnt3k napisał:

A czy zaleca się przemyć czymś te części przed malowaniem?

To może powiedz co to za zestaw. Zdarzają się np. lakierowane - jak niektóre starsze blachy Part-a. I w ogóle, nie za bardzo wyobrażam sobie niszczącej korozji na blaszkach mosiężnych. Pokryją się ciemniejszym nalotem i tyle. Chyba, że to jakieś antyczne stalowe jak np. Verlinden. 

Odtłuścić blaszkę przed przykleeniem i malowaniem zawsze warto. Można też zagruntować lakierem do blaszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bsnt3k napisał:

Finemolds poręcze niszczyciela w skali 1:350

Nie wiem z czego są robione te blaszki, ale jeśli rzeczywiście głęboko korodują, a nie po prostu pokrywają się nalotem, to zabezpiecz je np. za pomoca bezbarwnego lakieru i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HKK napisał:

Nie wiem z czego są robione te blaszki, ale jeśli rzeczywiście głęboko korodują, a nie po prostu pokrywają się nalotem, to zabezpiecz je np. za pomoca bezbarwnego lakieru i tyle.

 Nikt z Was nigdy nie usuwał rdzy? Przecież przed lakierowaniem trzeba najpierw tą rdzę usunąć i pozbyć się całkowicie ogniska korozji, bo rdza i tak wyjdzie spod malowanej powierzchni prędzej czy później.

Tak więc nie-  sam lakier tu nie wystarczy. Najpierw koniecznie trzeba usunąć rdzę papierem ściernym lub szczotką drucianą i dopiero potem położyć lakier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

przy tak delikatnych elementach jak reling raczej tylko chemicznie, mechanicznie spore ryzyko uszkodzenia...

zdjęcie było by wskazane aby ocenić z czym mamy do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, PiterATS napisał:

Nikt z Was nigdy nie usuwał rdzy? Przecież przed lakierowaniem trzeba najpierw tą rdzę usunąć i pozbyć się całkowicie ogniska korozji, bo rdza i tak wyjdzie spod malowanej powierzchni prędzej czy później.

Oczywiste jest, że na rdzę (jesli to rdza) nie kładzie sie zabezpieczenia przed oczyszczeniem powierzchni. Ale tutaj nawet nie wiemy czy rzeczywiście chodzi o rdzę (na stali), czy o inny produkt utleniania. Autor wątka mówi o korozji, nie o rdzy. Korozja niejedną ma formę. Jeśli polega na odbarwieniu powierzchni to niekoniecznie wymaga oczyszczenia, bo moze to być trudne lub kłopotliwe. Ale jeśli pojawiły się głębsze wżery, to element może być do wyrzucenia zamiast do zabezpieczenia.

Tak jak mówi @Greif, bez zobaczenia co się dzieje, nie sposób sensownie pomóc.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem sobie skany tej blaszki. Wyjąłem ją ponownie po miesiącu z woreczka i były na niej ciemne plamki. Nie ma tragedii, chciałem też zebrać informacje czy opłaca się kupować blaszki wycofane z produkcji z takimi wadami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.