Skocz do zawartości

L'Ocean 1/72 okręt na bazie kadłuba w druku 3d


CH123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Chciałbym przedstawić Wam dość nietypowy warsztat, dość nietypowego okrętu. Ze względu na mój brak umiejętności i ogromną oszczędność czasu kadłub został zaprojektowany komputerowo i wydrukowany w 3d. Zespół SZKUTNIKA nie jest raczej znany tu na forum, ale mają już swoją renomę. Naprawdę czapki z głów za to,że w końcu tacy niedzielni modelarze jak ja będą mogli skleić coś innego niż kolejne Victory czy Santisima Trinidad.

 

Chłopaki są z Polski,ale niestety takie tematy bardziej chwytają na zachodzie

http://www.szkutnik-model.pl/index.php/o-nas

 

:https://shipsofscale.com/sosforums/threads/pob-hull-new-solution-for-impatient-modelers.6676/

https://shipsofscale.com/sosforums/threads/carved-ship-decorations-made-by-szkutnik.5421/

 

 

 

Co do samego kadłuba. 92cm długości, z bukszprytem ma mieć około 1,6m😃. Oryginalnie kadłub bazuje na Le Le Commerce de Marseille,ale są to tak zbliżone jednostki, że po kilku poprawkach nie będzie różnicy. Kolejnym ułatwieniem zgodności jest to,że model był wyłącznie makietą do pokazywania olinowania. Nie było okrętu o takiej nazwie chociaż w Muzeum Morskim  w Paryżu jest też historyczny L'Ocean. Oba można zobaczyć na tym filmiku

Historyczny  1:20:00

Mój 1:40:50

 

 

Ze względu na wielkość podzielony jest na trzy części. Całość będzie pokryta fornirem oraz prawdziwym drewnem w grubszych elementach. Z uwagi na rozmach projektu Le Sperbe 1/150 będzie musiało poczekać.

 

0k4GX50.jpg

eYJ3Ych.jpg

YEVTIQ4.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było,że to jest tylko rozpakowanie prace już ruszyły

 

Pierwsza listewka z gruszy razem z wyfrezowanymi przejściami okiennic. Grusza 2mm zbejcowana na czarno

RB6EHSL.jpg

GCmqzhx.jpg

Vi62wT4.jpg

 

Na początku kleiłem Patexxem Uniwersalnym następnie zmieniłem na CA gęsty - zostawia mniej śladów.

 

Następny element Sills

yKAdvqU.jpg

 

Fornir gruszy 2mm i 1mm zbejcowany na czerwono

jCZD65v.jpg

Eo8Eaq0.jpg

SR0jHrP.jpg

 

 

 

O czym zapomniałem wcześniej wspomnieć. Pokłady będą układane od zera na pokładnikach wklejanych wewnątrz kadłuba

fgFM4IC.jpg

 

 

Edytowane przez CH123
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można było wykonać odręcznie jednorazowo taki kadłubik w drewnie, ale wtedy nikt by nie skorzystał oprócz mnie. A tak jest gotowy wzór gdzie odchodzi już ponowne projektowanie od zera za tą samą cenę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

22.07.2022

Skończyłem robić Sills i zacząłem robić Lintels, ale jest to tak mechaniczna robota,że musiałem zacząć coś bardziej kreatywnego. Za dużo się nie narobiłem bo piła odmówiła współpracy, ale jednak coś udało mi się stworzyć

 

Mam straszny problem bo nie potrafię znaleźć miejsca ani odpowiedniej pory dnia na zdjęcia. Myślę nad stworzeniem jakiegoś białego od wewnątrz pudła tylko czy przy tak wielkim modelu nie będzie to problematyczne. Tutaj pytanie do tych co robią w 1/200 jak fotografować takie bydlaki?🤔  

wVw1o2Kh.jpg

 

 

Dziób zacząłem od wklejenia wzoru i wycięcia jako pojedynczy element. Bardzo obawiałem się tego etapu i będą jeszcze trudniejsze elementy do wykonania, ale w tym wypadku nie było to zbyt trudne. Schody pojawiają się gdy chcemy to zrobić z kilku małych

tj1QYwlh.jpg

 

iTcVHzjh.jpg

 

A tutaj mała zapowiedź co się będzie jeszcze tu działo

Th3A0M8h.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wazne że dłubiesz, a problemy? Zawsze były i bedą, jednak do tej pory jakoś udawało Ci sie je pokonać. Trzymam kciuki by ta dobra passa nigdy się nie slończyła.

Jak się patrzy na te rysunki, to rzeczywiście nie będzie prosto i łatwo. Dokładność i spokój będą baaaardzo wskazane.Wygląda na pierwszy rzut oka bardzo dobrze, ciekawe jak to wszystko będzie do siebie pasować, to bedzie egzamin

P.S. Robiłem jeden model w 1/200 i z fotkami też miałem duży problem, bo taką wielkość trudno objąć jednym ujęciem. Dobre tło na pewno jest koniecznetak samo jak jasny, słoneczny dzień. Nie szedłbym jednak w wykonywanie fotek przy sztucznym świetle i tworzenie "pracowni fotograficznej", zwłaszcza biorąc pod uwagę minimalne zainteresowanie takimi modelami na tym forum. Ale oczywiście zrobisz jak uważasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec odradzasz pudło. Ok, to już coś. Myślałem jeszcze nad zewnętrzną ścianą domu lub jakimś miejscu w ogródku. Tylko wtedy trzeba polować na odpowiednie światło. I oczywiście w lecie czy wiośnie nie ma z tym problemu  a jesień zima....

 

22 minuty temu, Superbe napisał:

Wazne że dłubiesz, a problemy? Zawsze były i bedą, jednak do tej pory jakoś udawało Ci sie je pokonać

Problem jest natury technicznej. Trzeba ustawić odpowiednio ostrze piły taśmowej bo spada. A problem jest taki, że ten model już nie jest produkowany i coś nie za bardzo wychodzi(mi z ojcem) napinanie tego. No nic zobaczymy co będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to, że odradzam pudło...Coś w rodzaju pudła wykorzystywałem Spróbuj zrobić taki niby ekran z kartonu jako tło. Duża ściana główna dostosowana do wielkości modelu, po obu bokach zagięty karton pod katem 45-60 stopni. To daje dwie dodatkowe boczne ścianki, zarazem "łapie " dodatkowe światło. U mnie to jakoś działało

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybka aktualizacja na weekend

 

Udało mi się uruchomić piłę taśmowa i takie są efekty dzisiejszego dnia.

Oczywiście nie mogło się obejść bez poprawek i to jest trzecia wersja. Na pierwszej skan się źle wydrukował co skutkowało rozjazdem na wzorach linii, w drugiej użyłem zbyt grubej deski. I oto jest v3 z wyfrezowanymi już otworami na liny łączące z bukszprytem

FSRgZoQh.jpg

F3tqk10h.jpg

 

 

Miłego weekendu wszystkim przeglądającym

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Inaczej się nie da tego dopasować. Szczerze mówiąc nie wiem czy uda mi się to zrobić. Jak łączę ze sobą dwa to jeszcze pasują, ale przy trzech i więcej robią się straszne szpary, które oczywiście można zaszpachlować, bo póki co nie umiem jeszcze zrobić tak żeby ich nie było. Tylko po co wtedy to robić jak i tak tych połączeń nie będzie widać:szczerbol:

 

Miejsce docelowe się tworzy🙂, a raczej będzie bo muszę tak rozplanować gabloty aby jeszcze jakieś mniejsze stateczki się zmieściły. No i przydało by się jeszcze trochę miejsca w pokoju(na ubrania i książki chociażby)😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

07.08.22 Update

Nic spektakularnego się nie stało mrówcze obklejanie idzie dalej. Po przestawieniu kilku mebli  w końcu znalazłem odpowiednie miejsce do robienia zdjęć.

Ponieważ okręt będzie ustawiony do salwy burtowej ambrazury jednej strony będą w pełni obklejone tak jak jest to w pierwszym rzędzie. To co jest poniżej zielonej linii zostaje jak jest.

iubvrgqh.jpg

GOA56muh.jpg

Edytowane przez CH123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Uszczelnienia wykonane wykonane. Jest też lekko poprawione tło.  Tępo znacznie spadło, ale powoli coś tam się dłubie.

Dziobnicę na pewno nie będę wykonywał z osobnych kawałków. Będzie to całość kwestia tylko czy imitowane fornirem czy jakąś inną techniką.

W tym tępie to będzie baardzo długi warsztat.  Chociaż jak ma być takie zainteresowanie jak w Louise to poza jedną osobą raczej nikt na tym nie straci

 

3lGDqoTh.jpg

oGKQJXsh.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.