Skocz do zawartości

L'Ocean 1/72 okręt na bazie kadłuba w druku 3d


CH123

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Myszaty skończył Cutty Sark to żeby nie być gorszym mi też udało się coś ukończyć🙂

 

Listewkowanie zewnętrzne skończone.Nie będzie żadnej kolejnej warstwy forniru orzechowego. Po pierwsze ta warstwa jest już tak dopasowana, że dołożenie nawet 0,5mm będzie widoczne i nie zgra się na grubość z dolnymi odbojnikami. A po drugie to robienie tego samego od nowa: NIE NIE i jeszcze raz NIE. Moja wytrzymałość psychiczna tego nie zniesie. Co za dużo to nie zdrowo

 

Zostają dwie opcje.

1: zaszpachlowanie na równo tak żeby kadłub był monolitem. Wtedy nie będzie widać tych miejscowych szpachlowań. Niestety ma to bardzo wielki minus. Wszystko inne co wyszło dobrze nie będzie widoczne. Nie za bardzo mi się to podoba, ale być może zdołam się do tego przekonać  

 

2: Farby/bejca. Bardziej farby bo nie wydaje mi się aby bejca zabarwiła szpachlę

 

Cierpliwi się doczekali, a niecierpliwi i tak nie mieli innego wyjścia😜

 

Link do galerii w wyższej rozdzielczości

https://imgur.com/gallery/gKC9kxL

 

MlSlLCMh.jpg

wz9oyorh.jpg

iAAGil4h.jpg

HRXrFyeh.jpg

35lMdu8h.jpg

I8vGA8Rh.jpg

Edytowane przez CH123
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć szpachli do drewna w zbliżonym kolorze.

8 minut temu, CH123 napisał:

1: zaszpachlowanie na równo tak żeby kadłub był monolitem. Wtedy nie będzie widać tych miejscowych szpachlowań. Niestety ma to bardzo wielki minus. Wszystko inne co wyszło dobrze nie będzie widoczne. Nie za bardzo mi się to podoba, ale być może zdołam się do tego przekonać  

 

Zacierasz szparki i delikatnie szlifujesz do odkrycia drewna . Wtedy szpachla jest widoczna tylko w wypełniaczach, i odkrywasz deskowanie.

Tu masz próbkę mojej zabawy:

Pomiędzu 2 paski forniru bukowego  wkleiłem patyczki mieszadełek do kawy, poszpachlowałem  i zeszlifowałem na gładko:

16797448961032492989761114235075.thumb.jpg.2e22122e18bf28cbf33d0fdac4be410c.jpgtu podobna zabawa z zapałkami:

Wredne drewno, chyba osikowe, źle się szlifuje:

16797450663338508609387222540516.thumb.jpg.9b9fe581c30649abfbfffc932f9b3efa.jpg

tu zabawa z fornirem: pomiędzy otwór w bukowym wkleiłem brzozę:

16797452860855547528632989169366.thumb.jpg.a7dc1c13aa6c1e94d9f8cb7d5164c9db.jpg

 

Bejca spokojnie zabarwi szpachlę choć wskazane jest zrobienie próbki czy kolor się nie zmieni.

Bejcą spirytusową możesz zabarwić szpachlę do drewna - szczególnie te wodozmywalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, myszaty napisał:

Zacierasz szparki i delikatnie szlifujesz do odkrycia drewna . Wtedy szpachla jest widoczna tylko w wypełniaczach, i odkrywasz deskowanie

I tak jest właśnie zrobione na prawie wszędzie.  Tylko inna metoda: klej do drewna+szlifowanie. Problem jest w tych miejscach na szaro. Tam już nie dało to rady bo ubytek był zbyt duży. A nie jestem pewny czy bejca załapie bo to szpachla od Tamiy a nie dedykowana do drewna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, CH123 napisał:

A nie jestem pewny czy bejca załapie bo to szpachla od Tamiy a nie dedykowana do drewna

Moim skromnym zdaniem szpachla tamki się kompletnie do drewna nie nadaje - jest zbyt krucha i zbyt biała. Pracujesz z drewnem nie polistyrenem.

Ja bym wyłącznie użył szpachli  do drewna i to jeszcze w kolor - ubytki uzupełnisz i wygładzisz kadłub. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to już jest okręt!. Te szarości, o jakich piszesz... na fotkach zupełnie to nie przeszkadza, po prostu delikatne, miejscowe przebarwienie drewna. Ja uważam, ze to prawidłowe i naprawdę fajne. Gratki i tak trzymaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, myszaty napisał:

Moim skromnym zdaniem szpachla tamki się kompletnie do drewna nie nadaje - jest zbyt krucha i zbyt biała. Pracujesz z drewnem nie polistyrenem.

Ja bym wyłącznie użył szpachli  do drewna i to jeszcze w kolor - ubytki uzupełnisz i wygładzisz kadłub. 

Wziąłem co miałem pod ręką i się nawet nie zastanowiłem. Trudno gapowe się płaci.

Trochę się nie zrozumieliśmy kadłub jest już wyszlifowany na równiuśko. Kwestia tylko jak go wykończyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bejcowanie bym odrzucił bo to robi się żeby było widać konstrukcje powierzchni. W sensie takim że widać układ listewek i będzie też widać plamy szpachli. Jeśli pozostajesz przy koncepcji okrętu z epoki ale nie koniecznie sprecyzowanego (tryb incognito😅) to najlepszym rozwiązaniem wydaje mi się elegancko to wygładzić i pomalować cześć podwodna na biało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mi szkoda. Na biało nie za bardzo bym chciał. Spróbuję uzyskać coś na brązowo a'la orzech.

Kupiłem kilka Vallejo z Model Color zobaczę co da się uzyskać.

 

A ta kredowa farba jaką ma przewagę nad zwykłymi modelarskimi akrylami?

Edytowane przez CH123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcesz robić kolejnej warstwy czyli wnioskuje z tego że blacha miedziana odpada. Drugie sensowne historycznie rozwiązanie to malowanie na biało i mieści się w przyjętej logice budowy. Drewno nie maluje się jak tworzywo, farba się będzie wchłaniać. Miejscami na tym kadłubie jest konieczne dobre krycie bo układ listewek jest daleki od poprawnego. Nie doradziłem malowania jak współczesnego jachtu, tylko poprostu malowania, można sobie porobić delikatne przecierki tam gdzie ta struktura poszycia faktycznie jest dobra. To rozwiązanie nie wyklucza też innych w razie niepowodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, CH123 napisał:

 

A ta kredowa farba jaką ma przewagę nad zwykłymi modelarskimi akrylam

Nie wiem bo nie malowałem akrylami modelarskimi drewna.

Po  prostu widziałem efekty tej kredówki z przetarciami do drewna i fajnie to wyglądało.

Tym bardziej że pod spodem był ciemniejszy orzech.

9 minut temu, unicaunica napisał:

można sobie porobić delikatne przecierki tam gdzie ta struktura poszycia faktycznie jest dobra. To rozwiązanie nie wyklucza też innych w razie niepowodzenia.

O czymś takim myślałem..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak postawię go dziobem w prawo to większość nie poprawnego listewkowania zmienia się w jedno małe miejsce przy dziobie a ja mam wciąż ładną strukturę desek. Nie oszukujmy się takich modeli się za często nie obraca. Wiem, że biały byłby historycznie poprawny, ale w tym konkretnym wypadku wybrałem podejście bardziej artystyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minutes ago, unicaunica said:

Jak przy dziobie? jak przy rufie jest gorzej. Nie chodzi mi o powierzchnię tylko o układ listewek.

Zapewne masz rację, nie znam się na tym, a miałem na myśli jedynie sam wygląd drewna. Szkoda by było to utracić...:cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Aktualizacja na 14.04.2023r.

 

Linia wody zrobiona, dziobnica doczekała się wymiany. W klonie udało się uzyskać znacznie głębsze wcięcia.

Dorobiłem też deski chroniące przed uszkodzeniem od kotwic. Nie wiem jak to się dokładnie nazywa, ciężko je teraz przeoczyć😉.

 

Trochę się namachałem żeby uzyskać ten kolor, ale warto było. W swojej naiwności myślałem, że zrobienie kilku próbek będzie reprezentatywne. Niestety rzeczywistość się trochę rozjechała z planowaniem. Tak więc pierwszą warstwę z farby akrylowej trzeba było zeszlifować do zera. Niestety(na moje szczęście) nie wszędzie się dało i tam gdzie była szpachla farba wniknęła dość głęboko- nie do ruszenia. Na to poszła warstwa z kasztanowej bejcy i ostatecznie bejca palisander. Kolorek wyszedł najbliżej tego co chciałem uzyskać.

 

8x3xig9h.jpg

 

 

zUzsYvoh.jpg

 

Rufa przygotowana na wstawianie okienek i drzwi

 

2U086wOh.jpg

   qE5NTgYh.jpg

 

I zbliżenie na nową dziobnicę. Daleko jej do ideału, ale wg mnie jest znacząco lepsza od poprzedniej

RXGKUvmh.jpg

 

 

 

Następna w kolejce do zrobienia jest artyleria i wszystko w około niej.

Lawety, furty, rurki i inne rzeczy do uzupełnienia.

 

Robienie przeze mnie luf to marzenie ściętej głowy. Tak więc zamówiłem profesjonalne gotowce od SZKUTNIKA

sdsurY3h.jpg

  Y7ZE0Reh.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki jest ideał dziobnicy ale pierwsza na pewno sie do obecnej nie umywa. Kolory robią robotę i kadłub wygląda jak powinien. Artyleria artyleria ale ja czekam na rufę.Dodanie do niej okien, drzwi i jakichs zdobień stworzy,mam taka nadzieje, coś do podziwiania i za to trzymam kciuki:super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.