Skocz do zawartości

Problem z sprężarką


cudi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam problem ze sprężarką AD-5000. Niby nabija się wszystko fajnie, ciśnienie na wyjściu do ok 40 PSI i wszystko teoretycznie. Kiedy zaczynam malować - i tutaj niezależnie czym, czy chińczykiem 0.3 czy HSem 0.4 czy podkładem czy farbą albo cieniutkim varnishem akrylowym, wszystko ma finalnie gradacje glut (tzn. widoczna struktura po wyschnięciu czyli typowa tarka). Sprawdzałem ze starym kompresorem z magmy (taki sam chińczyk tylko w innym kolorze :D) kładzie gładko i bez problemu nawet i przy 15 PSI. Tyle że starego bez butli nie bardzo mogę używać ze względów praktycznych - dziś pada na dworze w związku z czym aero może mi służyć do podlewania roślin bo żywcem leje woda z kanału powietrznego... Co robić z tym starym? Czy kombinować podmienić kompresory na butli? Co ciekawe ten "nowszy" jak się porządnie nagrzeje skrzypi jak kolana emeryta :D  I jeszcze jedna rzecz: podkładując 1:48 nowym zajmuje mi to ok 40-50min, starym ok 10min może nawet nie, więc tak wygląda nakładanie czegokolwiek tym nowszym 😕 HELP 

 

EDIT:

Przeczyściłem tłok i uszczelki (było trochę pyłu) - grzeje się nieco mniej :) Podmieniłem regulator przepływu i manometr - skoki ciśnienia na wylocie są wyraźnie mniejsze.

Edytowane przez cudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, cudi napisał:

OK, problemem był walnięty regulator powietrza. Jedyne co widzę w sklepach to fine art FA-654. Używał ktoś kiedyś?

 big_fine-art-fa-654-regulator-filtr-hs-f2.jpg?lm=1655904629

Jeśli chodzi o ten typ reduktora możesz śmiało brać .Miałem zamontowany kupiony taki do sprężarki revella jak sprzedawałem.Oryginalny reduktor poszedł do innej  a ten spokojnie sobie radził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem "dobry" regulator na kompresor z butlą - efekt taki że wszystkie farby dalej paćkają jakby ledwo przeciskały się przez aerograf 😐 Nie ogarniam już kompletnie o co chodzi... Wcześniej testowałem na starym kompresorze, psikając bezpośrednio (bez butli).

 

EDIT

Po bardzo frustrującym dniu, znalazłem rozwiązanie. Tak dla potomności: sprawdzajcie luzy na śrubie zaworu powietrza :D Mała pierdoła a potrafi zaszkodzić :D Okazało się że w obu aerografach luz był na tyle duży że wytworzyła się martwa strefa na spuście. Stąd problemy z ciśnieniem i pluciem każdą farbą. 

Edytowane przez cudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Problemów ciąg dalszy... Niestety rozpoczął się sezon grzewczy i problemy z malowaniem wróciły ze zdwojoną siłą 😕 Malowanie to koszmar - nie wiem jak nazywa się to zjawisko po naszemu ale chodzi mi o "splatter", ot paćkanie zamiast gładkiego nakładania farby. Można było by powiedzieć że "Hiszpany tak mają", ale próbowałem też malowania Taimyą i efekt jest identyczny. Maluje cały czas Ultrą 0.4 i 0.2. Wyraźnie czuć że jakby coś nie tak było z ciśnieniem (za małe?). Bo zasadniczo znowu żadna chemia nie przechodzi przez aero albo schnie na igle jak porypana 😐  Zawór powietrza jest nowy i niby wskazuje stabilne ciśnienie i minimalne skoki przy pracy, całość szczelna (odpala może 2 razy na godzinę jak nie maluje). Czyżby sprężarka na złom?    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, cudi napisał:

Wyraźnie czuć że jakby coś nie tak było z ciśnieniem (za małe?). Bo zasadniczo znowu żadna chemia nie przechodzi

A próbowałeś zwiększać/zmniejszać ciśnienie bez przejmowania się zbytnio wskazaniami manometru tylko regulować wg. działania aerka - czy coś się zmienia?

Taki regulator ciśnienia to urządzenie dosyć tępe w swojej budowie i działaniu - z grubsza tam jest tylko membrana, sprężyna i śruba, zawsze jest szansa że coś nie pracuje tak jak powinno.

Druga rzecz to wężyk do aerka i złączki po drodze.

Czasem się zdarza że w wężu ( szczególnie gumowe) ze względu ma zużycie czy wiek rozwarstwi/ zdegraduje się guma i robi za zawór zwrotny tylko nie wtę stronę co powinnien.

Tu nie ma cudów, to prosty układ.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, myszaty napisał:

A próbowałeś zwiększać/zmniejszać ciśnienie bez przejmowania się zbytnio wskazaniami manometru tylko regulować wg. działania aerka - czy coś się zmienia?

Taki regulator ciśnienia to urządzenie dosyć tępe w swojej budowie i działaniu - z grubsza tam jest tylko membrana, sprężyna i śruba, zawsze jest szansa że coś nie pracuje tak jak powinno.

Druga rzecz to wężyk do aerka i złączki po drodze.

Czasem się zdarza że w wężu ( szczególnie gumowe) ze względu ma zużycie czy wiek rozwarstwi/ zdegraduje się guma i robi za zawór zwrotny tylko nie wtę stronę co powinnien.

Tu nie ma cudów, to prosty układ.

Zacząłem się martwić jak żeby w ogóle jakkolwiek malować trzeba było dać na przynajmniej 30 PSI - a potem to już loteria, może pójdzie równo farba a może nie. Z wężykami też już kombinowałem bo przyszło mi do głowy że np. na szybkozłączkach są nieszczelności, ale próbowałem nawet przewód na sam gwint - bez zmian.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, cudi napisał:

malować trzeba było dać na przynajmniej 30 PSI - a potem to już loteria, może pójdzie równo farba a może nie

To by było coś ok2.1 bara.

To na granicy działania tych reduktorów - one mają na tak niskich ciśnieniach tendencję do dziwnego działania.

Ja się wogóle dziwię że dajecie radę na tym ryżu trzymać jako tako stabilne ciśnienie.

Olej wskazania manometru - swoją drogą też mają dokładność marną - spróbuj tak podnosić ciśnienie aż zacznie ci równo lać...

 

Tam nie ma manometru przed reduktorem?

Dobija ci wogóle do ciśnienia wyłączenia?

Edytowane przez myszaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, myszaty napisał:

To by było coś ok2.1 bara.

To na granicy działania tych reduktorów - one mają na tak niskich ciśnieniach tendencję do dziwnego działania.

Ja się wogóle dziwię że dajecie radę na tym ryżu trzymać jako tako stabilne ciśnienie.

Olej wskazania manometru - swoją drogą też mają dokładność marną - spróbuj tak podnosić ciśnienie aż zacznie ci równo lać...

 

Tam nie ma manometru przed reduktorem?

Dobija ci wogóle do ciśnienia wyłączenia?

Tak, dobija do wyłączenia i nie, nie ma nic innego jak ten boczny od reduktora. Podnosić też już nie ma gdzie specjalnie -30/35 standardowe ciśnienie żeby w ogóle coś się dało o nabija do ok. 42. Gdzie margines na podkład? :D Bo przeważnie potrzebuje o ok. 10 PSI więcej.

 

Jakieś pomysły o co kaman z tym skrzypieniem/piszczeniem?

Edytowane przez cudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha...nie miałem pojęcia że te pompki tak mają ... no to nie masz zbyt dużego zapasu powietrza.

Mój mam ustawiony na 10 max i 4 start....

Możliwe że twojemu wydajność spadła ( zyżycie, zawieszone zaworki w głowicy) i nie daje rady uzupełnić czy utrzymać ciśnienia.

Spuść całkowicie powietrze ze zbiornika , zamknij na zero odpływ i zmierz w sekundach czas nabicia zbiornika -  od zera do max ( 4 bary?)  - policzymy wydajność. Wtedy się wyjaśni,  bo będzie można porównać z innymi lub nowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, myszaty napisał:

Acha...nie miałem pojęcia że te pompki tak mają ... no to nie masz zbyt dużego zapasu powietrza.

Mój mam ustawiony na 10 max i 4 start....

Możliwe że twojemu wydajność spadła ( zyżycie, zawieszone zaworki w głowicy) i nie daje rady uzupełnić czy utrzymać ciśnienia.

Spuść całkowicie powietrze ze zbiornika , zamknij na zero odpływ i zmierz w sekundach czas nabicia zbiornika -  od zera do max ( 4 bary?)  - policzymy wydajność. Wtedy się wyjaśni,  bo będzie można porównać z innymi lub nowym.

Zrobione:

image.thumb.png.893fe01b35e32860a2b9ae1af6d55ec9.png

 

 

Wg. producenta nabija 25l/min. Z proporcji wychodzi 7 sek na 3l... Pytanie czy nabijanie należy rozpatrywać liniowo 😕 Tzn. czy czasem czym wyższe ciśnienie w butli tym wolniej to idzie. Niemniej, i tak nieco za długo trwa nabijanie jak na moje oko.  

Edytowane przez cudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @cudi

Jaki tam jest baniaczek?

3L ? To mamy 0,003 m3.

No... to liczymy na razie m3/h - bo mi łatwiej , na codzień tak operuje.

0,003 ( pojemność) x 4 ( bary ciśnienia x 3600 (sek) / 77sek ( czas nabicia) = 0,5610 m3/h

Po zamianie w l/min otrzymujemy

9,35.

Dla AS-189 producent deklaruje 

23l/min.

Więc jeżeli się nie dupłem - twoja pompka ma tylko ok. 1/3 wydajności, czyli zużycie znaczne.

Jeżeli któryś z kolegów ma AS-a i może zmierzyć czas to porównamy...

A wygląda na to że nie potrafi utrzymać stabilnego ciśnienia.

Edytowane przez myszaty
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, myszaty napisał:

Dzięki @cudi

Jaki tam jest baniaczek?

3L ? To mamy 0,003 m3.

No... to liczymy na razie m3/h - bo mi łatwiej , na codzień tak operuje.

0,003 ( pojemność) x 4 ( bary ciśnienia x 3600 (sek) / 77sek ( czas nabicia) = 0,5610 m3/h

Po zamianie w l/min otrzymujemy

9,35.

Dla AS-189 producent deklaruje 

23l/min.

Więc jeżeli się nie dupłem - twoja pompka ma tylko ok. 1/3 wydajności, czyli zużycie znaczne.

Jeżeli któryś z kolegów ma AS-a i może zmierzyć czas to porównamy...

A wygląda na to że nie potrafi utrzymać stabilnego ciśnienia.

Mało pocieszające wieści bo kompresory tak cenowo poszły w górę że ciężko uwierzyć 😮 Ale może w końcu dałoby się po prostu malować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar w najbliższym czasie  zrobić tutorial pt. ,, Jak zbudować kompresorek - lodówkowiec" - bo muszę mój przebudować, 

może się uda skorzystać?

W sumie masz wszystko - zbiornik, reduktor, regulator ciśnienia  - tylko znaleźć agregat z lodówki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, myszaty napisał:

Mam zamiar w najbliższym czasie  zrobić tutorial pt. ,, Jak zbudować kompresorek - lodówkowiec" - bo muszę mój przebudować, 

może się uda skorzystać?

W sumie masz wszystko - zbiornik, reduktor, regulator ciśnienia  - tylko znaleźć agregat z lodówki.

Może być krucho z miejscem 😉 Tak sobie żyje że wszystko na styk się mieści :D A butla chyba też do wymiany pójdzie bo w zasadzie to mój pierwszy kompresor z butlą i na początku użytkowania nie przyszło mi do głowy że co jakiś czas butlę się opróżnia, więc ciekawe ile tej blachy tam zostało, bo ostatnio to dobre 0.5 wylało się dołem 😂 

 

 

Udało mi się znaleźć kompresor z butlą w przyzwoitej cenie (390zł); długo się nie zastanawiałem :D Jak coś to ten stary puszcze na ogłoszenie jako złom :) Ale mam też nauczkę - nie warto wydawać na sprężarkę astronomicznych kwot. Ta kosztowała 650 padła po 3 latach, wcześniejsza (bezbutlowa) kosztowała 200 i padła po 10 latach i tylko dlatego że już gwinty się poddały :D 

Edytowane przez cudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, myszaty napisał:

Tak z ciekawości policzyłem swój - wychodzi 5l/min, nie za dużo, tylko że ja startuje z ciśnienia 8 bar. I zanim zużyję to zdąży uzupełnić.

Czyżby ten deklarowany przez producenta to pic na wodę? 

 

Niemniej, dotarł nowy kompresor. Po wstępnych testach miło mnie zaskoczył, bo stary rył mózg jak mały fiat na 1 biegu :D A tu z powrotem cicha kulturalna praca. Dalej mniejsze problemy z malowaniem, ale to już raczej kwestia doboru mieszanki, bo na 0.2 troszkę chlapie z uwagi na schnięcie na igle. Z drugiej strony wcześniej chlapało do bólu na 0.4 i zatykało co chwilę więc chyba "jesteśmy w domu" :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cudi napisał:

Czyżby ten deklarowany przez producenta to pic na wodę? 

Niekoniecznie - pamiętaj że ty masz max 4 bary i start 3 bary, biorąc pod uwagę dokładność,  masz niewielki margines powietrza.

Więc każda strata się odbija.

Muszę kiedyś dopaść takiego as-a i mu zajrzeć do cylindra i głowicy...

 

Edytowane przez myszaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dziś było trochę czasu potestować nowy nabytek - i faktycznie winą był kompresor (stąd plucie każdą farbą). Chociaż też nie powiem żeby napawał mnie optymizmem, bo po 15 min pracy już zaczyna capić. Chyba na przyszły sezon kupie jakiś zwykły kompresor w Julii, bo widzę że po "modelarskich" (oczywiście tych tanich) nie ma czego się spodziewać nadzwyczajnego.... Ale jak to mówią apetyt rośnie w miarę jedzenia :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2022 o 13:35, cudi napisał:

Dziś było trochę czasu potestować nowy nabytek - i faktycznie winą był kompresor (stąd plucie każdą farbą). Chociaż też nie powiem żeby napawał mnie optymizmem, bo po 15 min pracy już zaczyna capić. Chyba na przyszły sezon kupie jakiś zwykły kompresor w Julii, bo widzę że po "modelarskich" (oczywiście tych tanich) nie ma czego się spodziewać nadzwyczajnego.... Ale jak to mówią apetyt rośnie w miarę jedzenia :D 

1115453156_Screenshot2022-12-03at20-05-43Aerograf-OLX_pl.thumb.png.8882a60c91759d89a4f943fb4f821d48.png

 

629990173_Screenshot2022-12-03at20-09-40Aerograf-OLX_pl.thumb.png.fecee01244248bea73db700954e5abdd.png

Edytowane przez push-up78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.11.2022 o 16:50, myszaty napisał:

Jaki tam jest baniaczek?

3L ? To mamy 0,003 m3.

No... to liczymy na razie m3/h - bo mi łatwiej , na codzień tak operuje.

0,003 ( pojemność) x 4 ( bary ciśnienia x 3600 (sek) / 77sek ( czas nabicia) = 0,5610 m3/h

Po zamianie w l/min otrzymujemy

9,35.

Dla AS-189 producent deklaruje 

23l/min.

Ale producent pewnie podaje wydajność dla kompresora pracującego z 1bar na wyjściu, a nie obciążonego coraz większym oporem przy nabijaniu zbiornika.

Mój Super Silent 20M nabija 1.5L do 5 bar w niecałe 40s. Co daje ok 11-12 l/min faktycznej wydajności. Producent podaje 17l/min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam 😛 https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/urzadzenia-pneumatyczne/kompresory/kompresory/kompresor-013514/
image.thumb.png.54f63ee4eecda221f094505cbf686521.png

I maksymalna wydajność 180, efektywna 120 l/min, bańska 6l. I jest moc w ogarniętej cenie :D Dobrze też wiedzieć że gdyby obecna sprężarka się wysypała, to od ręki mogę też dokupić w Julii tą "modelarską" 😂:
image.thumb.png.a547ecbd6c8b8f7e06d8030502b1f50a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.