Skocz do zawartości

TC-30T 2-tłokowy czy ADLER AD-5000 czy FENGDA AS-186


Grzego

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, HKK napisał:

Grzanie tłokowego kompresora to fakt. Przy krótkich sesjach mogłeś tego nie zauważyć. Jak się okazjonalnie zagrzeje, to też nie ma problemu. Ale mi zdarzało się przy intensywniejszych malowaniach (podkład), że kompresor mimo 3l zbiornika załączał się co chwilę.  Cylindra nie dało się dotknąć, tak był rozgrzany. Musiałem robic przerwy.

Ja swój miałem 10 lat i choć nie używałem jakoś intensywnie, to raz na jakiś czas rozbierałem cylinder, usuwałem pył z gumowych uszczelek, sprawdzałem ich stan i smarowałem nieco smarem silikonowym


Nie mówię, że nie. Tylko stwierdzam, że przy 1/72 problemu nie zauważyłem. Gdybym teraz kupował pewnie tez wziąłbym większa butle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, arhtus napisał:

 

 priorytetem był dla mnie po prostu rozmiar. 

Jakbym słyszał własną żonę przed ślubem 🤣

A na poważnie, mam kompresor z lodówki, mam gaśnicę 5kg, jak już mój chińczyk zastrajkuje, to planuję sobie złożyć lodówkowca, ciekawe ile czasu mi zajmie, choć mam 2 lewe ręce (mańkut). Jest jeszcze opcja, że nie będzie mi się chciało i kupię znowu chińczyka. 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężarki olejowe zawsze trwałością będą przewyższać sprężarki bezolejowe - kwestia smarowania. Czy ta trwałość jest odczuwalna przy modelarstwie?

Raczej nie... i awarii tak samo może ulec bez, jak i olejowy. Shit happens...

Zalety lodówkowca to bez wątpienia kultura pracy i możliwość łatwiejszego osiągania ciśnień rzędu 6 - 8 bar co w bezolejowcach już jest problemem, a zużycie samej sprężarki drastycznie wtedy nie rośnie, a w bezolejowcu i owszem, dlatego są do 4 bar, ale dzięki wyższym ciśnieniom stabilniej pracują reduktory na niższych nastawach.

Czy modelarz jest w stanie dojechać sprężarkę? Na pewno...

Howgh! 

Co potrzeba do jako takiego skonstruowania lodówkowca?

Na podstawie tego co sobie na szybko skleciłem:

- zbiornik...sporo tego się pojawia na np. Olx-ie : stanleye, black deckery 3L ze zrujnowanych sprężarek, ciśnienia robocze 8 - 10 bar. - ideał 6L.

- sprężarkę ( agregat) ja mam akurat 140W polski z Poniatowej,

Wylałem tylko olej chłodniczy i zalałem sprężarkowym castrolem st68.

- zespół regulacji ciśnienia : ja kupiłem gotowca na allego, 1/2 cala całość: wyłącznik ciśnieniowy, reduktor, 2 manometry, 2 punkty podpięcia( jeden przed, drugi za reduktorem), zawór bezpieczeństwa.

- inna opcja przewidywała osobno:  filtroreduktor, wyłącznik ciśnieniowy - ale to po modernizacji.

- Zawór zwrotny na podłaczenie samej sprężarki do zbiornika ( średnicę wielkość determinuje dostępna średnica gwintu - u mnie to 1/4 cala.

- jakieś złączki, redukcje, kolanka  itp. drobica.

Ze sprężarek najczęściej wyprowadzane są rurki fi8mm - i na wejściu i na wyjściu.

Można spawać, lutować itp. ja użyłem złączki baryłkowej zaciskanej do hydrauliki siłowej, trzyma. Jest to punkt który służy do połączenia sprężarki ze zbiornikiem.

Jedna istotna rzecz w przypadku sprężarek : odprężnik startu!

Po nabiciu zbiornika pomiędzy zaworem zwrotnym a sprężarką może utrzymywać się ciśnienie które może utrudniać rozruch.

Część wyłączników ciśnieniowych posiada tę możliwość wtedy potrzeba też innego zaworu zwrotnego lub kombinowania z trójnikiem pomiędzy zwrotnym i sprężarką.

Ja zastosowałem zawóŕ pneumatyczny 3/5 drożny.

To tak z grubsza bo diabeł tkwi w szczególach i w zależności od tego jakie komponenty zbierzemy.

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/24/2022 at 10:32 AM, Grzego said:

A ciężko byłoby złożyć taki kompresor samemu? Większość napraw elektryczno/stolarsko/budowalnych w domu robię sam, także troszkę ogarniam majsterkowanie.

 

Na pewno dasz rade.

Ja uzylem zestawu Sparmaxa:

 

https://www.amazon.co.uk/Sparmax-Litre-Tank-Pressure-Switch/dp/B00AUEKRH2

 

Duza butla i wszystkie potrzebne elementy, ja dolozylem tylko filtr wody przed butla bo moj kompresor bardzo pluje. Proste, chociaz nie najtansze rozwiazanie jak na lodowkowca. Zmiescilo mi sie to do jednego kwadratu w Kallax-ie z Ikei.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.