Skocz do zawartości

Pamir1/150 Heller


Superbe

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takowe pytanie do znawców tematu...Szukałem w wujku sposobu mocowania żagli trójkątnych, a konkretnie, czy były one podwieszane nakółkach i znalazłem, potwierdzenie, ze tak, były zawieszone na kółkach. jednak nie mogę odnaleźć wszystkich żagli by to potwierdzić i stąd moje pytanie: czy będzie prawidłowym/ew.do przyjęcia podwieszenie za pomocą kółek wszystkich,podkreslam wszystkich, żagli trójkątnych

Po prostu nie mam takiej pewności:hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trop słuszny na 100%, wątpliwość jest tylko ta jedna. Czy dotyczy całości żagli trójkątnych, czy np tylko przednich, jakich specjalnie wybranych itp. Stawiam na całość ale....:hmmm:

Tymczasem żagielki się szyją, jeszcze mokre od kleju...

IMG_20230323_143359.thumb.jpg.42eabf342ff045fbb4329f84c60bb0fc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no albo wiązanie linami albo kólka mosiężne /  stalowe albo raksy innej opcji raczej nie ma :)

to nei żaglówka co by z pokładu stawiać jakiś żagielek :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu nie pasuje i nie mogę zrozumieć co konkretnie...

IMG_20230326_135657.thumb.jpg.c2e8a099ed992c522fbf840e753c92c5.jpg

 

IMG_20230326_135728.thumb.jpg.25f6a7b3767faf7973a7efb39acc036a.jpg

 

Odciąg górnego żagla z tej strony wygląda chyba normalnie. Natomist z drugiej strony, fotka nr 1, Przebiega na niższym żaglu, gniotąc go niejako. Taki przebieg odciągów wynika instrukcji, chyba że czegoś tu nie rozumiem. Myslę że to powinno byc jakoś inaczej...O co tu chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! To może ja spróbuję... Ten sztag-żagiel ma dwa szoty - jeden tylko jest używany w danym momencie, a drugi jest luźny. Przy przejściu na drugi hals (czyli kiedy wiatr zaczyna wiać z drugiej strony) to ten szot który dotychczas był napięty się luzuje, a ten drugi, luźny, jest wybierany, żeby przeciągnąć żagiel na drugą stronę a potem odpowiednio go przytrzymać na wiatr.

Jedna rzecz, która może być problemem w Twoim modelu to to, że szot przechodzi pod sztagiem i wtedy przy przejściu na drugi hals wciągał by żagiel pod sztag, tak przecież nie ma być. Ten szot trzeba puścić nad sztagiem.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają być oba. Najpierw zdecyduj jak wiatr wybiera twoje żagle. W tym momencie jak masz je założone to powinny być wypchane w drugą stronę, wtedy dolne rogi trójkąta nie będą dotykać poprzedniego żagla. Szot z tamtej strony naciągnięty a przeciwny luźny przechodzi ponad sztagiem (krawędzią niższego żagla) na drugiej burcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unica...powoli, bo zaczynam się w tym wszystkim gubić...Chcę zostawić żagle wygięte tak jak są obecnie. Co mam więc przerobić by wszystko grało? Tego w instr. nie wyczytam, niestety. Mozesz mi to wytołkować po polskiemu, krok po kroku?

 Proszę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, wielkie dzięki za pomoc! Nie rozumiem ,co prawda wyrażenia ,że "luźny szot ma przechodzić ponad kraedzią zagla znaajdującego się niżej" ale próbuję przełożyć nadmuchy żagli na stronę przeciwną...Chyba będę musiał kupić żaglówkę, by pewne zasady i prawidła móc zrozumieć:hmmm:. Zarza zobaczymy jak to będzie wyglądać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekładka zrobiona, myślę że tak ma to być, prawda? Natomiast nadal nie wiem który szot mam uważać za luźny i co mam z nim zrobić:hmmm: Tak jak pisałem, beż kursu żeglarskiego i wakacji pod żaglami pewnych rzeczy nie pojmę:glupek:

 

IMG_20230327_170106.thumb.jpg.6622e69300b675170b56af6ddf899752.jpg

 

IMG_20230327_170113.thumb.jpg.5333037269fd6aff9fc690c0ca74998d.jpg

 

IMG_20230327_170130.thumb.jpg.f705fed1f860e7276724edf6ba278bc3.jpg

 

IMG_20230327_170138.thumb.jpg.119d01c0359dcde15d1a723b02db1328.jpg

 

IMG_20230327_170150.thumb.jpg.13ad84de825841d8e93f1c845cb771e8.jpg

 

Help...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem szot z najwyższego żagla z 1-go zdjęcia ma być napięty z lewej a luźny z prawej.  I w takiej konfiguracji wydaje mi się też, że końcówka żagla powinna być bardziej napięta, bo za bardzo nachodzi na ten niższy,....... ale to tylko moje gdybanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zacznijmy od tego, że jak wiatr nie wieje, to wszystkie szoty są luźne... Tu trzeba sobie wyobrazić, że jednak ten wiatr wieje i wszystkie żagle nadyma. I wtedy szoty po nawietrznej są luźne, a szoty po zawietrznej są napięte,trzymają żagiel, żeby nie "odleciał".

A teraz pomyślcie, co trzeba zrobić, kiedy odwróci się okręt i wiatr zaczyna wiać z drugiej strony - żagle trzeba odwrócić, a niektóre trzeba przeciągnąć na drugą stronę - i to się robi tym drugim szotem, który do tej pory wydawał się tak niepotrzebny. No i prowadząc ten szot trzeba sobie wyobrazić co się stanie z żaglem, jak ten luźny szot go pociągnie.

Mam nadzieję, ze to pomoże - pozdrawiam i życzę powodzenia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Braci żeglarska! Prześpię się z tym i myślę, że rozumiem o czym tu mówicie. Teraz będzie cudowny, wielki mecz, więc jutro siądę do Pamira. Na razie wszystkim wielkie podziękowania i życzę owocnego ogladamia!

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudowny ten mecz to nie był ale kibic zawsze ma nadzieję...

Panowie, mam pytanie chyba zasadnicze na tym etapie...Próbuję zamontować kolejny dolny żagiel i dochodzę do wniosku, że chyba nie tędy droga, gdyż powoduje to luzowanie się kolejnych lin naciagowych. Mógłbym co prawda, próbować zrobić ich naciąg później ale jest tego zbyt dużo i uważam, że będzie z tym piekielny kłopot, by zebrać to wszystko do kupy. Czy nie lepiej i proścciej będzie w tej chwili próbować zamontować żagle poprzeczne drugiego masztu rufowego? Wg mnie da to możliwość jego ostatecznego zamocowania i właściwego naciągu want. Dopiero po tym kolejne żagle trójkatne i znów żagle poprzeczne kolejnego masztu:hmmm:

Dobrze myślę, czy należy podejść inaczej do tematu?

W dotychczas wykonanych modelach takiego dylematu nie było ale tu jest tyle pajęczyny, że ho, hoo....a może i więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unicaunica...Widzisz nażywo, jak to jest na stare lata (czasami). Pamięć już nie ta, niestety :cry: Przypomina mi się powiedzenie, czym się różni starość od młodości.. jedyną rzeczą: ma te same apetyty comłodość ale już nie te same zęby

W każdym razie bardzo dziękuję za przypomnienie, co wyłożyłeś to wtedy łopatologicznie:piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.