Skocz do zawartości

Pamir1/150 Heller


Superbe

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, myszaty said:

Hellerowski rysunek albo to jest  fotka pod dziwnym kątem albo cały ten dzób jest zbyt krótki i jakby ,,tępy" nie ma tej smukłości  i długości jak na zdjęciach.

Ale to może być złudzenie perpektywy.

Oj myszaty...gdzie Ty widzisz na fotksch z instrukcji jakiś żagiel ?! I nie ma tu żadnego złudzenia. Jest jak piszesz, za krótki, bez smukłości dziób z jakąś nadbudową/osłoną na środku...

No nic poczekamy na "lesia" może on wyjaśni tę sprzeczność pomiędzy archiwalnym zdjęciem, a swą dotychczasową opinią...

Dla mnie jest tak, jak pisze

 

2 hours ago, laskonogi said:

zdjecia nie kłamią heller tak :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Superbe napisał:

Oj myszaty...gdzie Ty widzisz na fotksch z instrukcji jakiś żagiel ?!

No właśnie instrukcja/model ma skopany przód! I tam nie ma żadnych falochronów czy blach i to w takich fikuśnych kształtach.

 

Nadburcie na zdjęciach jest proste i  łagodne w stronę bukszprytu.

Na tym zamontowany jest reling i ten reling na 3 zdjęciu jest osłonięty -  czym? Nie wiem, ale to może być nawet kawał starego żagla czy innej szmaty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat z instrukcji jest uproszczony bez relingów, drugi rysunek prezentuje elegancko jak to wyglądało. Normalna nadbudówka na dziobie z pokładem na suficie ogrodzonym relingiem i zabudowanym z przodu falochronem wysokości tegoż relingu. Trzecie zdjęcie w trakcie budowy reling tymczasowy z brezentem z przodu. Tyle z tego widać że twój falochron jest za wysoki, powinien przechodzić w relingi z boków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

unicaunica...trudno mi się z Tobą zgodzić. Daję jeszcze kilka fotek pokazujących, że taka nadbudowa była i że poprzednie zdjęcie wcale nie pochodzi z okresu jakiejś budowy, a raczej był pewien czas w życiu Pamira, gdzie taki "falochron" istniał faktycznie. Nie chcę dochodzić w jakich latach to było. Dla mnie jest wazne jedno, że u Hellera jest błąd skoro w instrukcji tego nie pokazuje i że była w pewnym okresie taka nadbudowa wbrew twierdzeniu pewnych osób. I nie ważne obecnie, czy ten falochron z siatką wykonałem lepiej czy gorzej, bo przerabiać tego nie będę. Ważny jest fakt: był falochron, czy też nie. Wg mnie był, co wynika choćby z poniższych zdjęć z różnych lat

16786535970966724508292456654968.thumb.jpg.ef3f0d3338e0de763dc9c6116ee6c97d.jpg

 

 

1.pamiri.jpg.b44bb66bae27a6dd3561ecb1a9a08071.jpg

 

ccs-1-0-40405000-1420415062.jpg.b1930608e53bf9e6cc983117d076032f.jpg

 

four-masted-barque-pamir-in-kurraba-point-c-1947-H5BFTW.thumb.jpg.447808d759cd432bd1ff850388e603e1.jpg

 

im_002.jpg.d4deb70829e737fbc3dbce175f1b95d3.jpg

 

Ale dość już tej dysputy.Po prostu nie można opierać się na jedym zdjęciu i na jego podstawie dowodzić, że coś było lub nie. Tyle w temacie, robimy żagielki... 

Skoro o żaglach mowa, to wczoraj zrobiłem kopię drugiego od dołu (kurczę! widziałem gdzieś zdjęcie z ang. nazwami wszystkich tych żagli, niestety nie mogę odnaleźć, może ktoś dysponuje takowym?) na rufie i okazało się, że ten z "wydmuszki" w zestawie jest o niemal 1 centymetr za krótki! Mam tylko nadzieję, że to pojedyncza sprawa. Dla pewności jednak, muszę dziś przemierzyć wszystkie pozostałe żagle

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego właśnie szukałem, jeśli chodzi o nazwy żagli! Dzięki

Sprawa "falochronu" jest już zamknieta. Wielka jedynie szkoda, że ta strona ujrzała światło dzienne dopiero teraz, pomimo że prosiłem o takie materiały na samym początku:cry: Ale trudno, stało się i nie odstanie

Mam tylko nadzieję, że pomimo tego"falochronu"Pamir jakoś da radę pływać😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Superbe napisał:

Wielka jedynie szkoda, że ta strona ujrzała światło dzienne dopiero teraz, pomimo że prosiłem o takie materiały na samym początku:cry:

 

Nie obraź się, ale podane przez lesia strony są publiczne i każdy ma do nich dostęp.  Ty też mogłeś się na nie natknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minutes ago, zaruk said:

Nie obraź się, ale podane przez lesia strony są publiczne i każdy ma do nich dostęp.  Ty też mogłeś się na nie natkn

Nie mam się za co obrażać. Zal jedynie ,że teraz dopiero to zobaczyłem. Sam wiesz, że jeden szuka i znajduje, inny szuka i ...figa. Nie da się mieć wszystkiego. Zal mam tylko do siebie, że nie znalazłem, co nie zmienia faktu, że mogłem oczekiwać pomocy w tej mierze,prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2023 o 16:24, Superbe napisał:

No nic poczekamy na "lesia" może on wyjaśni tę sprzeczność pomiędzy archiwalnym zdjęciem, a swą dotychczasową opinią...

Już wyjaśniam po raz ostatni. Nie ma żadnych sprzeczności pomiędzy wszystkimi tu zaprezentowanym zdjęciami. I nie ważne z jakiego okresu pochodzą. Na wszystkich jest taki sam układ na dziobie:

1. Czarny pas poszycia burtowego z napisem „Pamir”

2. biały pas nadburcia z 5 bulajami

3. biały  pas„falochron”. Jaką ma wysokość ?. Około 60-80cm. Dlaczego taką a nie inną.? Porównanie z wysokością ludzi na zdjęciach. W skali modelu to będzie około 5 mm.

 

Model Hellera:

1. Czarny pas poszycia burtowego ten na którym wykonałeś te esy floresy

2. Biały pas nadburcia z 5 bulajami

3. Pas o takiej wysokości w modelu. Dokładnie go widać na Twoich zdjęciach z 5 marca.

 

Tak więc obcinaj tą wymyśloną przez siebie „nadbudówkę” i przerabiaj siatkę.

 

 A tu masz wszystkie nazwy żagli z Pamira nazwane przeze mnie  po polsku 

 

image.png.7ff1b1335be0359322c1fa8a29a371eb.png

 

1. latacz      
2. kliwer                                                                                                                                  

3.bomkliwer      
4. fokstensztaksel       
5. fok                     
  6. fokmarsel dolny                                                                   
7. fokmarsel górny        
8. fokbramsel dolny                           
       9.fokbramsel górny                                                               
10. fokbombramsel                                       
 11.grotstensztaksel                                     
 12.grotbramsztaksel                                                              
  13. grot                                                              
 14.grotmarsel dolny                                                             
  15. grotmarsel górny                                                             
  16. grotbramsel doly                                                            
  1 7. grotbramsel górny                                                          
  18. grotbombramsel                                                            
  19. stersztaksel                                                                      
  20. sterbramsztaksel                                                             
  21. ster                                                                                 
  22. stermarsel dolny                                                            
   22. stermarsel górny                                                           
    23. sterbramsel dolny                                                        
    25. sterbramsel górny                                                        
    26. sterbombramsel                                                            
    27. bezansztaksel                                                               
    28. bezan dolny                                                                 
    29. bezan górny                                                       
    30.topsel

 

 

 

Edytowane przez lesio-69
  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz podstawowa, to wielkie Dzięki, że wyprowadziłeś mnie z błędu, innym kolegom również podziękowania. 

Esy floresy są już na modelu odlane przez Hellera, ja je tylko poprawiłem bo były bardzo beee. napis Pamir również przewidziany w instrukcji i przyjdzie nań pora

Co do poprawki siatki/usunięcia nadbudówki...Naprawdę muszę się bardzo głęboko zastanowić, czy warto to wszystko likwidować tylko po to, by odrobinę zmienić układ, której to zmiany i tak prawie nikt nie zauważy. Naprawdę nie wiem...Skoro jednak taka była prawda historyczna, to obiecuję naprawdę poważnie rozważyć temat ponownie:hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak mam założyć siatkę, to naprawdę nie wiem...Wyciąłem kształt zgodnie ze wzorem w instrukcji

IMG_20230314_112010.thumb.jpg.ef0b0dd8c993796ac1cebfd3336ec833.jpg

 

Ale po założemiu na dziób, jest ni pies ni wydra...

IMG_20230314_112054.thumb.jpg.fa5f2b02d220792c6205b9a72e08bcce.jpg

 

IMG_20230314_112037.thumb.jpg.7719d30f6a3b30f9f97ee64fbf90b7c4.jpg

 

IMG_20230314_112029.thumb.jpg.dae4b935e8cfead2af24f275bd84cfae.jpg

 

Co z tym zrobić, co tu nie pasuje?! Nie mam zielonego pojęciao co tu chodzi. Chyba stracę nerwy zupełnie, póki wybrnę z tego kłopotu. Jakieś pomysły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siatka raczej nie powinna być pod samym bukszprytem tylko niżej - możliwe że tam była jakaś lina napinająca. (czerwona linia) lub tworzyło to cos na kształt W

boki siatki przy kadłubie ( żółte linie) też niżej i mocowane do lin które są dopiero mocowane do kadłuba(zielone).IMG_20230314_112029.thumb.jpg.dae4b935e8cfead2af24f275bd84cfae.jpg.d06d04b457e0259940c6d58e670e10b5.jpg

generalnie ta siatka tak ,,zwisa" z bukszprytu...tak ja to widzę.

a początek powinien zaczynać się gdzieś przy mocowaniu latacza.

mam wrażenie po zdjęciach że ta siatka nie dochodzi do kadłuba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysza,kochany! Wygląda na to, że możesz mieć rację, na to się zanosi po założeniu wzystkich nici  bukszprytu😃. Próbuję teraz jakoś wykonać siatkę, wtedy będzie widać. Ale wszelkie znaki wskazują...Kurde! Az jakaś nadzieja we mnie wstąpiła, bo już zaczynałem żałować, że skusiłem się na przeróbkę

Na razie dzięki i pozdrowionka!

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i faktycznie coś chyba z tego będzie...Doszedłem do tego miejsca...

IMG_20230315_151448.thumb.jpg.48d58839bcd7f099a6b930ac98fc8aeb.jpg

 

IMG_20230315_151503.thumb.jpg.9035c779e8eb0cbdd673de332766b714.jpg

 

Te dwa białe skrzydła zostaną ze sobą połączone pod bukszprytem.Otwarte pozostaje pytanie, co zrobić z bokami/końcamo tej siatki

IMG_20230315_151513.thumb.jpg.decca553a764b5991409b8d86dea86da.jpg

 

 

IMG_20230315_151525.thumb.jpg.287bb469590fad4b85b946ecd8118764.jpg

 

Owszem można zrobić całą siatkę dłuższą, z tymi bokami aż do uchwytów ale to chyba nie o to chodzi inie tak być powinno...

Nie mam żadnej fotki, na której od góry byłoby widać jak te końcówki wyglądają

image.jpeg.21974547f4219db16aa4863540afbe02.jpeg

 

Patrząc na powyższe, logiczne by bło, że by ta część siatki przylegała do kadłuba. Tylko, że życie a logika to czasami nie bardzo do siebie pasują...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Superbe napisał:

Nie mam żadnej fotki, na której od góry byłoby widać jak te końcówki wyglądają

 

Zacznij szukać w internecie

 

e70f2aa5111570842307763f154340863c10c879.jpg.f95f116ec7a2c9669ef338d461f4af80.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O takie cudo biegało!!! Gorąco podziękował!

 

50 minutes ago, lesio-69 said:

Zacznij szukać w internecie

 

A wiesz, że znacznie efektywniej robi się takie poszukiwania znając język choćby angielski? Ja go nie znam, dlatego moje poszukiwania dają takie nie inne wyniki, niestety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzi raczej nie durne, bo chyba każdy podpowiadający mówi raczej szczerze i nie chce wprowadzać w błąd. A przegladarki owszem,potrafią dać a kość zwłaszcza takim analfabetom , co znają tylko ojczysty i jazyk druziej..Przykład najswieższy...Przeszukiwałem net szukając takiej fotki jaką pokazuje "lesio" . I co ? Nic, nie znalazłem ani pod głównym hasłem Pamir ani jakimś inny,...No właśnie, co wpisać by to znaleźć? Cholera wie...

Szukałem po fotce w googlu, też nic. Ale chyba każdy ający problem z językiem obcym ma podobną sytuację. Albo ja już na tyle skapcaniałem na stare lata, że już nic nie łapię...

Chociaż liny na starorzeczach jakoś dam radę😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Superbe napisał:

A wiesz, że znacznie efektywniej robi się takie poszukiwania znając język choćby angielski?

 

Nie trzeba znać języka żeby go używać w wyszukiwarce. Wystarczy napisać prostą frazę wrzucić do translatora, ustawić język i to co translator wyrzuci skopiować do wyszukiwarki. To działa bardzo dobrze. Ta metoda znakomicie się sprawdza jeszcze w innej sytuacji. Jak potrzebuję coś znaleźć na stronach wschodnioeuropejskich to nie wpiszę sobie tak wprost frazy np. po ukraińsku bo mimo że go znam to nie mam zainstalowanej klawiatury z cyrylicą a nawet jak mam zainstalowaną to nie jest nią wcale łatwo się posługiwać. Więc w takich sytuacjach również wrzucam frazę w translator, wybieram jakiś język cyryliczny np ukraiński , translator tłumaczy frazę i wklejam do wyszukiwarki. Sam sprawdź czy to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, myszaty napisał:

A do tego jeszcze durne podpowiedzi.

 

 

Miałem na myśli googla...

Próbowałem wyszukać  ,,lizreje"  ,,lizrejki" - w końcu dotarłem, ale jakie chaszcze lingwistyczne dostałem...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.