Skocz do zawartości

SS-Rottenführer, 3. SS-Panzerdivision "Totenkopf" Charków 1943 Dragon 1/16


neptun1939

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
 Od jakiegoś czasu chodziła za mną figura 1/16 z dragona i tak się złożyło, że ostatnio udało mi się upolować Grenadiera Pancernego z Charkowa 1943 od Dragona.  Figurka z drugiej ręki, brakuje zestawowej plastikowej podstawki i oryginalnego pudełka. 
 Na początek przegląd zawartości pudełka:
kolorowa instrukcja, jest jeszcze instrukcja formatu A5 od MP 40:
lSR20us.jpg
Ramki:
rWkeJzA.jpg
Sperka składana i granat trzonkowy:
jVt6qFI.jpg
Saperka i manierka:
WruSd00.jpg
Ramka z uzbrojeniem. Do dyspozycji dostajemy MP 40 i pistolet sygnałowy. Jest to ramka opracowana do figury strzelca spadochronowego z dyw. Hermann Goering z Tunezji 1943 - świadczy o tym rakietnica, która nie jest używana w tym zestawie
SeXWRna.jpg
EcX3pjA.jpg 
Dwie takie same ramki, też od figury z Tunisu - kolejne dwie rakietnice w kaburach, ładownice od nich i ładownice od MP40:
tQVXFKa.jpg
Ramka z niemiecką Mrożonką :
3gYaMAf.jpg
Kilka zbliżeń.
Mordka bardzo ładnie ulepiona, dużo szczegółów. Na furażerce jest trupia główka, ale brakuje ptoka (wrony):
Vjdr3rc.jpg

Chlebak ma dość dziwny ma kształt. Trzeba będzie go przerobić by wyglądał jak niemiecki
bkapjPK.jpg
Buty zimowe skórzano-filcowe mają dość dobrą rzeźbę:
F9BKDKW.jpg
Charkówka:
y4cAHjS.jpg
Kaptur z futerkiem zajęczym:
wCndCxA.jpg
 Spodnie i dolna część  kurtki "charkówki":
Y9F2bnJ.jpg
Ogólnie odnośnie części wrażenia mieszane. Cześć ma bardzo fajny detal, część znów jest bardzo uproszczona. Minus całej ramki z mrożonką to dość duże szwy łączenia form... Plastik jak to u dragona dość twardy
Pierwsze cięcia, by zwolnić miejsce w magazynie:
viyFtB2.jpg
I pierwsze klejenie i rozgoryczenie zarazem. Spasowanie tej figury jest PRZEFATALNE. 
Połówki charkówki po lekkiej modyfikacji - podkreślony pas główny i listwa z guzikami.  Obrobione z nadlewek i sklejone, kaptur doklejony do zdjęcia w jednym punkciku. 
SxLWV5t.jpg
Z jednej strony zlicowane na zero, ale z drugiej całość odstaje jakieś 0,5 mm no i duże dziury na łączeniu połówek z obu stron:
Fq0zC1K.jpg
YXpc8Xv.jpg
Kaptur leży całkowicie fatalnie ( nie jest jeszcze obrobiony, wyprowadzony został tylko w miejscu wklejania do reszty kurtki)
YXpc8Xv.jpg
7SuHM84.jpg
AkLjvcS.jpg
Główka wpasowana na sucho na bluetacku - to samo zupełnie nie siedzi...
0tYdnij.jpg
re82nWv.jpg
Połączone w 4 punktach (do zdjęcia) spodnie trzymają się tylko w .... jednym
Im5avyo.jpg
pY71aAK.jpg

Zaglądamy pod spódnicę a tam.... DZIURA i to dosłownie:
qNXasJV.jpg
Początki przy tej figurce chce się podsumować tylko jednym, biblijnym cytatem : "I usiadł i zapłakał nad swym losem".... Ale jak się powiedziało A to trzeba dokończyć alfabet... Na początku pokładam i poszpachluję bryłę ( co nie będzie łatwe, bo dół z górą też żyją jak pies z kotem...) i dopiero będę przerabiał całość: uzupełniał o szwy, dopasowywał wyposażenie i układał pod nim mundur, bo w wielu miejscach Dragon o tym zapomniał (saperka, ładownice, chlebak). Docelowo przewiduję małą winietkę w zimowej scenerii z Charkowa. A tymczasem ruszam na łowy "kwitów" 😉
 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, neptun1939 napisał:

I pierwsze klejenie i rozgoryczenie zarazem. Spasowanie tej figury jest PRZEFATALNE. 

 

Znam ten ból. Też mam m.in. pewnego Dragona obecnie na warsztacie w 1:35  (zestaw z końca lat 90-tych).  Już mam w zasadzie finisz (pasy do broni), ale wielokrotnie powtarzałem sobie składając to to: "Jak człowiek te figurki złoży, to każde inne też złoży." Dragona 2-giej generacji też składałem  i też trzeba szpachlować. Tych najnowszych produkcji (z główką w kilku elementach) jeszcze nie testowałem. Tamkowe figury to są spasowane idealnie. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, push-up78 napisał:

Ogólnie tragedii nie ma z tą figurką da się  jak chcesz do Twojego posta mogę wkleić fotę jak kiedyś naście lat temu zrobiłem tę figurkę.

 

Nie wiem jak Autor tematu, ale ja lobbuję na tak!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poproszę o tą fotę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, fajnie. Tzw. parki, czy też "charkówki" interesują  mnie od pewnego czasu pod tym kątem, że  krążą plotki jakoby Waffen SS używało podczas wojny "charkówek" wykonanych z włoskiego materiału kamuflażowego bodaj wz. 1926. Niestety nie znalazłem żadnych zdjęć na potwierdzenie tego (są zdjęcia żołnierzy armii w parkach z włoskiego materiału, np. z kwietnia 1945 r.).  Z pewnością jest to możliwe, bo I KPanc SS przejął podczas rozbrajania armii włoskiej w drugiej połowie 1943 r. duże ilości włoskiego materiału i wykorzystano go do szycia różnego rodzaju mundurów. Możliwe jednak, że jest to tylko fantazja firm modelarskich.

38993_rd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mr_X napisał:

Fajnie, fajnie. Tzw. parki, czy też "charkówki" interesują  mnie od pewnego czasu pod tym kątem, że  krążą plotki jakoby Waffen SS używało podczas wojny "charkówek" wykonanych z włoskiego materiału kamuflażowego bodaj wz. 1926. Niestety nie znalazłem żadnych zdjęć na potwierdzenie tego (są zdjęcia żołnierzy armii w parkach z włoskiego materiału, np. z kwietnia 1945 r.).  Z pewnością jest to możliwe, bo I KPanc SS przejął podczas rozbrajania armii włoskiej w drugiej połowie 1943 r. duże ilości włoskiego materiału i wykorzystano go do szycia różnego rodzaju mundurów. Możliwe jednak, że jest to tylko fantazja firm modelarskich.

38993_rd.jpg

Są jakieś foty .

691423601_Czechuse.thumb.jpg.d1bbfa9ba2359626aea45506bc3326fa.jpg

 

1139436886_Italiananorak-fewknownperiodpics2.jpg.b47d73fba2a1d5a86e1154c141164865.jpg

 

Italian-anorak-few-known-period-pics-1BB.thumb.jpg.bb0f69608194de897a77fb3c0a69c2b6.jpg

 

italiancammoparka2nd002.jpg.5f403ed8cd305375bf924ce83d6c3ffe.jpg

 

Popiersie te z robiłem w tym malowaniu.

IMG_0694.thumb.JPG.971a26b8e434ad3e2fabd7a18d6d9bd0.JPG

 

IMG_0697.thumb.JPG.c101c50141051cb95a39980f5ecedcff.JPG

 

IMG_0701.thumb.JPG.d9b407b66fa0ee0a034204dcc31fccaf.JPG

 

 

 

 

DSC00480.JPG

 

Mam nadzieję ,że kolega  -Neptun 1939 -się nie obrazi za zaśmiecanie posta.

Edytowane przez push-up78
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. Pierwsze i ostatnie zdjęcie archiwalne to jest bodaj armia Czechosłowacka. A ci młodociani to jest chyba albo Wehrmacht albo Hitlerjugend. Jest jeszcze zdjęcie takiego rannego młodocianego żołnierza idącego do niewoli, ale to chyba też armia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcia i dyskusję, czegoś nowego się człek nauczył. Do tej pory wydawało mi się że te bluzy były tylko w 3 kolorach: beżowym, zielonym i mysiatym ( taki dziwny odcień szaro-zielony).  Nie wiem czy ma to znaczenie, ale parka na tej figurce to model określany jako wzór 1 - nie jest rozpinany całą długość, tylko do pasa, natomiast wszystkie zdjęcia co zamieściłeś to modele późniejsze, rozpinane przez całą długość. Tak przynajmniej mi się wydaje, ale na Niemcach się nie znam ( coś tam wiem, ale mało). 
 Tymczasem delikatnie gonię pracę. 
 Poprawiłem szwy na kurtce i rękawach. Rękawy zostały też obrobione, korpus zaszpachlowany, wyszlifowany - można wklejać rączki.
TDTKzlh.jpg
bc2vOYA.jpg
Usunąłem też szlufki od chlebaka, bo z jednej strony była a z drugiej nie - przechodziła płynnie w pas główny... Dorobię nowe jak będę się bawił z chlebakiem 😉 . Zostawiłem tylko hak.
mUkxIvG.jpg
Łapy:
EJVn5pf.jpg
c8pjjMv.jpg
rDTxdpL.jpg
fYgAaO8.jpg
oWvMOpv.jpg.
 Szwy na mankietach są troszkę krzywo, ale tak zostawię - gubi się to na fałdach i urozmaica powierzchnię 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dalsza walka.
 MP 40 - oczko na pas nośny  wydrążone:
Kd3Nq4o.jpg
GEPWyxq.jpg
I złożona MP. Magazynek będę dorabiał od podstaw. Zestawowy trafi na zimię koło figurki.
2VCy7OP.jpg
ZmzjzOD.jpg
Nogi sklejone ze sobą. Wybrałem troszkę kurki od spodu i przy nogach, bo nie wyglądało to za ładnie. Podkreśliłem też wszystkie szwy:
Nqxi4bM.jpg
cMa4zVr.jpg
jYmHXNb.jpg
1hh9jfz.jpg
Jutro szpachlowanie nóg i może uda się połączyć górę z dołem

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dalsza część walki.
 Bryła połączona i po podkładzie. Muszę dodać jeszcze kilka linii szwów oraz poprawić błędy jakie pojawiły się po podkładzie:
Pod pasem trzeba było podłożyć:
TCaZE2C.jpg
Połączone, wyryte brakujące linie (nie wszystkie) i w podkładzie:

FQjNI99.jpg
MkYN3Zl.jpg
BJ3jnKS.jpg
g56D5lE.jpg
0yLvhC2.jpg
Zmalowałem też mordkę. Pozostało pobawić się z ustami i zębami oraz dodać zarost. Włosy malowane olejami i dopiero schną. 
JfEyk6e.jpg
cgr52G6.jpg
jflwin9.jpg
SI8AsUl.jpg
P4o5ifK.jpg
Qn6iQpX.jpg
eERslgv.jpg
fMRMsEJ.jpg
Furażerka dopiero w podkładzie pod cieniowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, neptun1939 napisał:

Połączone, wyryte brakujące linie (nie wszystkie) i w podkładzie:

 

Te fałdy na parce w dolnej części moim zdaniem kompletnie do poprawki. Ostre linie nie pasują do takiego ułożonia materiału. Myślę, że o wiele lepszym posunięciem będzie rozszlifowanie tych poziomych bruzd na głębsze i szersze fałdy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Fałdy na dole od samego początku się mi nie podobały. Przejrzę zdjęcia z rekonstrukcji jak się te parki układają, ale na pewno je zaszpachluję i zrobię nowe fąłdy z GreenStuffa
 Rączki i kołnierz "wpasowane". Teraz czeka mnie szpachlowanie i wyprowadzanie tego.
 Na kołnierzu dodane brakujące szwy, podobnie na kurtce ( pod pachami i na plecach pod kapturem).  Gładkie powierzchnie futra w kapturze podziurawione:
qNooeks.jpg
7OwgWmF.jpg
gaZVQBN.jpg
efj1wa4.jpg
fNoEe8D.jpg
ExaH8oa.jpg
BHQG4Xu.jpg
Podchełmówka i furażerka w BAZOWYM kolorze, nie są cieniowane - w namiocie bezcieniowym się same wycienowały, przy okazji lepsze zdjęcia mordki - jeszcze nie skończonej:
EbISHEf.jpg
edKHPs5.jpg
siU7N9a.jpg
1T6dkv8.jpg
Prace postępują powoli, bo nie mam czasu... Niestety w każdą sobotę pracuję, chociaż umowę mam na 5 dni, ale taki mam genialny układ zbiorczy w zakładzie... A jeszcze teraz jest nerwówka, bo ten bajzel zamykają za kilka miesięcy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Szalokominiarka zmalowana. Pozostało pomalować furażerkę i dokończyć malunki mordki (usta, zęby, zarost, brudzenie)
x6M1as1.jpg
4n2xedI.jpg
EVnFSzR.jpg
wvlua8s.jpg
08HRhRD.jpg
FlNOe3i.jpg
6JZ2z3H.jpg
AhvCFpB.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Przejrzałem zdjęcia z Charkowa i nicholery tak się nie układają fałdy na charkówkach jak zrobił to Dragon. Zaszpachlowałem te kreseczki co dali. Będę robił nowe fałdy  z Greenstuffa. Zacząłem też wyprowadzać połącznie kaptura z bluzą. Na razie 4 raz zalane szpachlą Gunze.
2djdUk0.jpg
rhTeC5F.jpg
Kg0M7bE.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, neptun1939 napisał:

Przejrzałem zdjęcia z Charkowa i nicholery tak się nie układają fałdy na charkówkach jak zrobił to Dragon. Zaszpachlowałem te kreseczki co dali. Będę robił nowe fałdy  z Greenstuffa. Zacząłem też wyprowadzać połącznie kaptura z bluzą. Na razie 4 raz zalane szpachlą Gunze.

 

Ja już prawie całkowicie w figurach zrezygnowałem z białej szpachli albo Milliputa i Greenstuff stosuję nie tylko do celów rzeźbiarskich, ale też jako szpachlę (bo nie chcę wdychać pyłów w czasie dalszej obróbki ani się pocić w masce). Greenstuff marnie się obrabia ściernie, ale obróbkę można prawie całkiem wyeliminować. Jak się odpowiednio uformuje go na mokro paluchami albo wykałaczką, to dostaje się dosyć gładką powierzchnię o odpowiednim kształcie i potem szlifowanie tego jest prawie niepotrzebne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Powoli do przodu.
 Definitywnie zamknąłem malowanie mordki  - furażerka była do skończenia i ją dziś skończyłem. Pozostało dodać brud, zarost itp.
P2ikh5m.jpg
JVXStRQ.jpg
92qdNHf.jpg
U0JoFyV.jpg
Połączenie kaptur-bluza raczej gotowe. Wrzucę podkład to się okaże.
8XycXjN.jpg
3YuU9AO.jpg

Następnie na tapetę trafiło wyposażenie. 
 Jako pierwszą przerobiłem Klappspaten:
iQ08jHr.jpg
v5I951J.jpg
0dxj80z.jpg
eMPicza prawie gotowa - zostało dorobić pasek i można podkładować. Magazynek zestawowy będzie leżał koło figurki na ziemi.
fN2bXLe.jpg
CloD0Ls.jpg
Zacząłem wpasowywać wyposażenie do munduru. Klappspaten już dopasowana ( na zdjęciach przyłożona na sucho)/

SW7bLzC.jpg
ByfY5fv.jpg
mobzg0L.jpg
I to tyle na dziś. Kolejne aktualizacje niebawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2023 o 21:39, Mr_X napisał:

Fajnie, fajnie. Tzw. parki, czy też "charkówki" interesują  mnie od pewnego czasu pod tym kątem, że  krążą plotki jakoby Waffen SS używało podczas wojny "charkówek" wykonanych z włoskiego materiału kamuflażowego bodaj wz. 1926. Niestety nie znalazłem żadnych zdjęć na potwierdzenie tego (są zdjęcia żołnierzy armii w parkach z włoskiego materiału, np. z kwietnia 1945 r.).  Z pewnością jest to możliwe, bo I KPanc SS przejął podczas rozbrajania armii włoskiej w drugiej połowie 1943 r. duże ilości włoskiego materiału i wykorzystano go do szycia różnego rodzaju mundurów. Możliwe jednak, że jest to tylko fantazja firm modelarskich.

38993_rd.jpg

 Z tego co wiem ,z tego materiału szyto wszystko łącznie z ładownicami i zeltami.urzywane w 1  i 12 dywizja pancernej ss. W publikacji podają ze są zdjęcia Seppa Dietricha  i Kurta ,,Panzer,, Mayera  w takich ciuchach .materiał i kamuflaż używany w armi czechosłowackiej po wojnie (,zdjęcia datowane na 1949 r.)

20230730_174948.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, gren napisał:

Z tego co wiem ,z tego materiału szyto wszystko łącznie z ładownicami i zeltami.urzywane w 1  i 12 dywizja pancernej ss. W publikacji podają ze są zdjęcia Seppa Dietricha  i Kurta ,,Panzer,, Mayera  w takich ciuchach .materiał i kamuflaż używany w armi czechosłowackiej po wojnie (,zdjęcia datowane na 1949 r.)

 

No tak, ale zdjęcia Meyera i Dietricha są z Normandii z lata 1944r.  i oni są w takich kombinezonach uszytych z włoskiej tkaniny kamuflażowej, a nie w "charkówkach". Ja nigdy nie widziałem zdjęcia żołnierza SS (z epoki) w "charkówce" z włoskiego kamuflażu, chociaż jest to ciągle pojawiający się motyw  w modelarstwie figurkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mr_X napisał:

 

No tak, ale zdjęcia Meyera i Dietricha są z Normandii z lata 1944r.  i oni są w takich kombinezonach uszytych z włoskiej tkaniny kamuflażowej, a nie w "charkówkach". Ja nigdy nie widziałem zdjęcia żołnierza SS (z epoki) w "charkówce" z włoskiego kamuflażu, chociaż jest to ciągle pojawiający się motyw  w modelarstwie figurkowym.

,,I w tym ustępie towarzyszu macie kupę racjii " Przegladam stosunkowo mało zdjęć z epoki, II wojna to już nie moja bajka ale  pogrzebałem trochę w różnych miejscach i tak;- Anorakanzug wz42   zasadniczo  nie wystepował w kamuflarzu tylko w odcieniach od szarego do szarozielonego był wydawany (szyty) od końca 1942 (jako pierwsze otrzymały go 2 i 3 Dyw.Gren Panc. SS ) do początku 1944 kiedy wprowadzono nowy model .  Z tkaniny włoskiej wykonano partie Anorakanzug wz44 przed końcem wojny i trafiła do magazynów .W użyciu mogły znajdować się  szyte prywatnie parki ,ale nic nie potwierdza by był to wzór 42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, gren napisał:

Z tkaniny włoskiej wykonano partie Anorakanzug wz44 przed końcem wojny i trafiła do magazynów .W użyciu mogły znajdować się  szyte prywatnie parki ,ale nic nie potwierdza by był to wzór 42

 

Ale są jednak te dwa zdjęcia  młodocianych żołnierzy przytoczone wyżej plus jeszcze trzecie mi znane. Parki wyglądają jak dla mnie na produkcję seryjną z tego samego zapasu, którym się potem pożywiła armia czechosłowacka. Ci wszyscy młodociani ze zdjęć w parkach z włoskim kamuflażem to jest chyba jednak Wehrmacht, ewentualnie Hitlerjugend (a nie Waffen SS).

 

Wiosną 1945 r. praktycznie wszystko było możliwe. Jakiś czas temu wygrzebałem w Internecie zdjęcie niemieckiego żołnierza pod Berlinem nie we włoskim kamuflażu, tylko we włoskim hełmie (bez pióropusza...) 🙂. Ja tam nie znam żadnych oryginalnych zdjęć z epoki żołnierzy Waffen SS w parkach z włoskim kamuflażem, ALE biorąc pod uwagę, że Waffen SS to była prawie milionowa armia w 1945 r., a tych włoskich parek naprodukowano chyba z parędziesiąt tysięcy, jest całkiem prawdopodobnie, że jakaś jednostka SS używała w 1945 r. parek z włoskim kamuflażem.

Charkow ITALIAN 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.08.2023 o 11:13, gren napisał:

Miałem wrażenie że rozmawiamy o parce z 42 r,takiej jak na  figurce ,a nie jej późniejszych  wersjach . Sądzę że zrobię wątek z mundurami   na (R) 1:1.  I tam proponuję przenieść dyskusje.

 

Ja tam nie narzekam na offtop bo się czegoś nowego o niemszczyźnie dowiaduję :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.