Skocz do zawartości

zmiany nasycenia kolorów (?) w tym ciemnienie w związku z werniksowaniem GX 100


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio (niezbyt przyjemnie) się przekonałem, że  w miarę ogarnięty kolorystycznie c 333  czyli extra dark sea grey po potraktowaniu   zwyczajną podkładką  pod kalki  w postaci GX 100 stał się jeszcze ciemniejszy... taki  hyper dark sea grey . Generalnie  sytuacja  irytująca ponieważ  kolor  wydawał się być  dobrze dopasowany ( a teraz nie jest) a ponadto  mniej widoczne są niuanse(które były  dyskretne). Z tego względu mam pytanie: Czy to zasada , którą trzeba bać  pod  uwagę, dobierając kolor ciemny,że   bezbarwny gloss go  przyciemni ( co  polega  na tym,że   dobrany  kolor  rozjaśniać)?

Czy są bezbarwne , które nie  powodują  tych zmian?

Czy  np.  notka dot lakieru  Bilmodela "Satynowy lakier bezbarwny rozpuszczalnikowy Typ-C, idealny do eliminowania efektu srebrzenia kalkomanii, zalecany do ciemniejszych kolorów. Zastosowanie nadaje jednolitą fakturę powierzchni. Cechą jest zachowanie koloru farby bez zmiany intensywności nasycenia. 

Można go używać zamiennie na jasnych, nie ma efektu kontrastowania, jak do jasnych"
wskazywałby , że  można  unikać ściemnienia kolorów?  Niestety  to satyna ,czyli  pod  kalki  odpada?

 

Albo  co  zrobiłem  źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trafiłeś na wadliwą farbę lub lakier. Ja od wielu lat używam GX100, w dużych ilościach i absolutnie nigdy nie miałem sytuacji że baza zmieniła kolor po nałożeniu tego lakieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mi wiadomo gloss po prostu ożywia kolor.Jeśli był matowy  i ciemny po połysku będzie bardziej żywszym kolorem.Więc ciemny stanie się jakoby bardziej ciemny.Matowy czarny też jeśli da się połysk  na niego staje się bardziej wyrazisty.Możliwe,że połysk ożywił ten odcień.Trzeba więc troszkę go dopracować.Rozjaśnić delikatnie?

Edytowane przez push-up78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie dowolna matowa powierzchnia w szczególności ciemna, po nabłyszczeniu wydaje się ciemniejsza. I odwrotnie - zmatowiona jest jaśniejsza. A tak w ogóle, to dbanie o błyszczącą powierzchnię pod kalkami w celu unikniecia słynnego srebrzenia wydaje się przesadą. Prawdopodobnie pochodzącą z czasów super matowych (czyli ziarnistych) Humbroli. Ja kładę kalki na półmatowe z natury farby jak MRP, czy AK RC i nigdy nie miałem problemów ze srebrzeniem. Jak mam wątpliwości, to kładę lekką warstwę lakieru satynowego lub wygładzam powierzchnię pod kalki polerką. To zawsze wystarcza.  Resztę (czyli dobre przyleganie) załatwiają Set i Sol.

Edytowane przez HKK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2023 o 20:04, golf czarny napisał:

Ostatnio (niezbyt przyjemnie) się przekonałem, że  w miarę ogarnięty kolorystycznie c 333  czyli extra dark sea grey po potraktowaniu   zwyczajną podkładką  pod kalki  w postaci GX 100 stał się jeszcze ciemniejszy..

 

Jak potraktujesz go lakierem matowym stanie się jaśniejszy. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, HK1885 napisał:

 

Jak potraktujesz go lakierem matowym stanie się jaśniejszy. :cool:

Plan zakłada raczej satynę i liczę na ewentualny  powrót  do  stanu  poprzedniego ( tzn.że werniksy  będą  neutralne).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.