Jump to content

zmiany nasycenia kolorów (?) w tym ciemnienie w związku z werniksowaniem GX 100


Recommended Posts

Ostatnio (niezbyt przyjemnie) się przekonałem, że  w miarę ogarnięty kolorystycznie c 333  czyli extra dark sea grey po potraktowaniu   zwyczajną podkładką  pod kalki  w postaci GX 100 stał się jeszcze ciemniejszy... taki  hyper dark sea grey . Generalnie  sytuacja  irytująca ponieważ  kolor  wydawał się być  dobrze dopasowany ( a teraz nie jest) a ponadto  mniej widoczne są niuanse(które były  dyskretne). Z tego względu mam pytanie: Czy to zasada , którą trzeba bać  pod  uwagę, dobierając kolor ciemny,że   bezbarwny gloss go  przyciemni ( co  polega  na tym,że   dobrany  kolor  rozjaśniać)?

Czy są bezbarwne , które nie  powodują  tych zmian?

Czy  np.  notka dot lakieru  Bilmodela "Satynowy lakier bezbarwny rozpuszczalnikowy Typ-C, idealny do eliminowania efektu srebrzenia kalkomanii, zalecany do ciemniejszych kolorów. Zastosowanie nadaje jednolitą fakturę powierzchni. Cechą jest zachowanie koloru farby bez zmiany intensywności nasycenia. 

Można go używać zamiennie na jasnych, nie ma efektu kontrastowania, jak do jasnych"
wskazywałby , że  można  unikać ściemnienia kolorów?  Niestety  to satyna ,czyli  pod  kalki  odpada?

 

Albo  co  zrobiłem  źle?

Link to comment
Share on other sites

O ile mi wiadomo gloss po prostu ożywia kolor.Jeśli był matowy  i ciemny po połysku będzie bardziej żywszym kolorem.Więc ciemny stanie się jakoby bardziej ciemny.Matowy czarny też jeśli da się połysk  na niego staje się bardziej wyrazisty.Możliwe,że połysk ożywił ten odcień.Trzeba więc troszkę go dopracować.Rozjaśnić delikatnie?

Edited by push-up78
Link to comment
Share on other sites

W zasadzie dowolna matowa powierzchnia w szczególności ciemna, po nabłyszczeniu wydaje się ciemniejsza. I odwrotnie - zmatowiona jest jaśniejsza. A tak w ogóle, to dbanie o błyszczącą powierzchnię pod kalkami w celu unikniecia słynnego srebrzenia wydaje się przesadą. Prawdopodobnie pochodzącą z czasów super matowych (czyli ziarnistych) Humbroli. Ja kładę kalki na półmatowe z natury farby jak MRP, czy AK RC i nigdy nie miałem problemów ze srebrzeniem. Jak mam wątpliwości, to kładę lekką warstwę lakieru satynowego lub wygładzam powierzchnię pod kalki polerką. To zawsze wystarcza.  Resztę (czyli dobre przyleganie) załatwiają Set i Sol.

Edited by HKK
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 16.03.2023 o 20:04, golf czarny napisał:

Ostatnio (niezbyt przyjemnie) się przekonałem, że  w miarę ogarnięty kolorystycznie c 333  czyli extra dark sea grey po potraktowaniu   zwyczajną podkładką  pod kalki  w postaci GX 100 stał się jeszcze ciemniejszy..

 

Jak potraktujesz go lakierem matowym stanie się jaśniejszy. :cool:

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, HK1885 napisał:

 

Jak potraktujesz go lakierem matowym stanie się jaśniejszy. :cool:

Plan zakłada raczej satynę i liczę na ewentualny  powrót  do  stanu  poprzedniego ( tzn.że werniksy  będą  neutralne).

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.