Skocz do zawartości

Scania R620 Atelier + Cargo Trailer Q + akcesoria italeri


maciej_1988

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszyskich, najprawdopodobniej za 2-3 dni dostane zestaw taki jak w tytule, musze przyznac że bedzie to mój pierwszy model od bardzo dawna. Dlatego będę chciał sie Was pytac o troche rzeczy. Prosze też o jak najwięcej krytycznych opinii, bardzo się przydadzą :)

 

Na początek mam od razu kilka pytań:

 

1. Niestety bede malował całośc pędzelkami. Wybrałem farby Model Master akrylowe i 2 kolory przezroczyste Humbrola. Czy musze je jakos rozcieńczac przed malowaniem czy nie?? Jeżeli tak to jak?? Od razu mówie że bede miał rozcieńczalnik Model Master.

 

2. Czy musze używac jakiegoś podkładu pod farbe? Plastki ciągnika są niebieskie, podobna będzie farba, plastiki naczepy są jasne a chce żeby była malowana na biało? Moge to robic bez podkładu??

 

3. Zastanawiam sie kiedy najlepiej malowac. Przed sklejaniem czy po? uwżam że niektóre części które będą pomalowane tym samym kolorem moge malowac po złożeniu.

 

4. W jakiej kolejności powinno byc malowanie? Najpierw 1 warstwa, potem szlifowanie?! Ale czym i w jaki sposób?? Następnie 2 warstwa a potem lakier?? Chciałem żeby lakier był polerowany?? Czym powinenem to robic? Z jakimś płynem czy jak?! Słyszałem o woskach? tylko jakie??

 

5. Do polerowania kupiłem już papier ścierny Aqua 2000....dobry wybór? Jak go używac??

 

6. Bede miał także metalizer Model Master. Jak go używac?? Bezpośrednio na plastik czy jedynie na srebrny kolor np. ??

 

Napewno z czasem wyjdzie jeszcze masa innych pytań. Prosze nie śmiejcie sie za bardzo z moich pytań, pewnie większośc z nich jest strasznie głupia....

Bede zamieszczał zdjecia z postępu prac i prosze Was o jak najwięcej komentarzy i opinii...

 

Z góry dzięki za odpowiedzi na moje pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania powinieneś znaleźć w dziale Jak to zrobić i jak pokazać, zapraszam do lektury Jeżeli nie znajdziesz zadawalającej Cię odpowiedzi wtedy napisz a my postaramy się Tobie pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

1. Pod pędzel rozcieńczać raczej nie musisz. Natomiast musisz pamiętać żeby nakładać kilka cienkich warstw a nie jedną grubą.

 

2. Lepiej używać podkładu. Farba lepiej przylega do plastiku.

 

3. Niektóre części po złożeniu, niektóre przed - zależy od modelu.

 

4. Kolejność którą ja stosuje ( i przypuszczam, że z drobnymi modyfikacjami większość modelarzy) to:

 

Pamiętaj, że przed każdym z poniższych kroków musisz przeszlifować model papierem ściernym i umyć go w wodzie z płynem do mycia naczyń.

 

(1)pierwsza warstwa podkładu

(2)druga warstwa podkładu

(3)nakładasz lakier (przeważnie 2-3 warstw ale po każdej warstwie szlifujesz i myjesz)

(4)nakładasz kalki

(5)kilka warstw lakieru bezbarwnego

(6)polerowanie pastami polerskimi

 

5. Wybór jak najbardziej trafny, aczkolwiek do wstępnej obróbki elementów modelu proponuję zapoatrzyć się w papier o gradacji 500-800

Z tym papierem Aqua chodzi o to żeby podczas szlifowania moczyć go w wodzie (jest to istotne dlatego, że jest do bardzo drobny papier i może się zapychać pyłem powstałym podczas szlifowania.

 

6. A tego już nie wiem, nigdy nie stosowałem metalizerow ModelMastera

 

W razie co służymy z kolegami pomocą.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wczoraj nareszcie dostałem przesyłke z zestawem:

 

Scania R 620 Atelier

65ca72e847ce824b.jpg

 

naczepa Cargo Trailer

3b8ef19be660e4c2.jpg

 

i jeszcze zestaw akcesoriów Italeri

 

Oczywiście od razu zabrałem sie do pracy.

Niestety dopiero dzisiaj kupiłem podkład więc wcześniej mogłem jedynie sklejac niektóre elementy

 

tak narazie wygląda rama, teraz podkład i malowanie

a333e3b5fa5a8507.jpg

 

i jeszcze kilka innych złożonych częsci

213a7a6789f0e723.jpg

 

a tak narazie wygląda naczepa

25071a450aad4b0a.jpg

 

na dzisiaj malowanie podkładem i kolorem głównie czarnym jednej i drugiej ramy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie co tu mówić fajnie.A będziesz malował silnik?A i czy masz pomysł na jakieś malowanie zestawu?Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o metalizery to są trzy sposoby:

 

1. Jeśli stosujesz technikę suchego pędzla do nakładania śladów eksploatacji (na przykład wytarta farba do metalu na krawędziach)

 

2. Jeśli chcesz osiągnąć efekt prawdziwego metalu na całej powierzchni, to malujesz, a po całkowitym wyschnięciu i utwardzeniu farby polerujesz ją.

 

3. Po prostu malujesz daną część metalizerem aby uzyskać jakiś tam kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik będzie malowany, chociaz nie wiem jeszcze dokładnie jak, najprawdopodobniej częsci czarne, srebrne, możliwe że czerwone.

 

A ciągnik chce malowac na niebiesko calą bude a na czerwono dół, nadkola i boki z tyłu, z przodu pewnie fragmentami srebrne.

 

Naczepa chce żeby była biała z niebieskim i czerwonym pasem,burty srebrne, nie wiem tylko jak pomalowac tą częsc na dole na palety, chyba czarny ze srebrnymi bokami.

 

No to narazie tyle... Wracam do malowania podkładem.

 

EDIT:

No właśnie, mam pytanko co do malowania podkładem? Czy to jest naprawde niezbędne? Nie moge od razu na czysty plastik malowac farbami kolorowymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ponieważ podkład jest kolorem neutralnym i jest półmatowy, przez co dobrze łapie kolor bazowy Oczywiście rób jak chcesz, to tylko nasze rady Spróbuj np. na niebieskie wypraski z R500 psiknąć żółty spray i zobaczysz na czym polega różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak... Naczepę od Kenwood Trucka (jeden bok) malowałem 2 godziny bite aerografem, bo plastik żółty, a baza biała... Dlatego też szkoda, że nie miałem podkładu wypełniającego Maluję na podkład przyczepnościowy- bezbarwny z domieszką metallicu i też daje radę, ale tak jak mówiłem farb słabo kryją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Aby nie zepsuć modelu, techniki, których nigdy nie stosowałeś, wypróbuj na jakimś starym modelu, albo kup sobie jakiś tani do nauki.

Jeżeli chodzi o lakierowanie, to proponuję Ci jednak użyć spreju. Puszka Motipa kosztuje 9-13PLN (na zestaw będą Ci potrzebne 2, może 3 puszki po 200ml bazy i bezbarwny). Wyjdzie na pewno lepiej niż pędzelkiem.

Co do technik malowania polecam dział JAK TO ZROBIĆ.

W dziale WARSZTAT znajdziesz Nasze relacje, zawsze możesz coś tam podpatrzeć i poczytać - kolejne etapy i zastosowane "patenty" często są omawiane i komentowane.

Dokumentacji zdjęciowej szukaj w necie (np fora poświęcone danej marce albo na google i zakładka GRAFIKA, wpisujesz markę i model samochodu, element jaki Cię interesuje, np: silnik, próbuj też wpisywać po angielsku), a jak nie wyjdzie nic ciekawego to uderzaj na forum.

POWODZENIA!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie...maluje wszystko podkładem potem dopiero kolor, wszystko tak jak powinno byc

 

Jak narazie zajmuje się ciągle jedną i drugą ramą. Nie tak prosto maluje się wewnątrz złożoną rame. Jedna rzecz która mi nie wychodzi to kolor srebrny na podkładzie, robie wszystko pędzelkiem i wychodzą straszne ślady, nie wiem, może jak zrobie 2 warstwe będzie lepiej...

 

Jutro wstawie zdjęcia jak narazie to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dzisiaj nie miałem za dużo czasu i niewiele się zmieniło, pomalowana jest większośc ramy ciągnika i cała rama naczepy, złożone są niektóre elementy podwozia Scani...zabieram sie też za sklejanie wnętrza od ciężarówki....złożyłem też całą górną częśc naczepy tzn. podłoge, burty, boki, drzwi i dach...teraz czas na szpachlowanie tego...mam nadzieje że dzisiaj wieczorem i w nocy troche się zmieni i będzie co zaprezentowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, może jakoś sobie z nią poradze, chociaz jest jej tam dużo za dużo

 

A praca nad modelem całkiem się posuwa, pomalowane są podładem elementy wnętrza, złożona jest druga częśc ramy naczepy i kilka elementów od podwozia.

 

Tak to narazie wygląda, lepsze zdjęcia będą jak troche to złoże, większe elementy będzie łatwiej fotografowac.

 

57386d9292c768bd.jpg

 

ede908b179ecff1c.jpg

 

774fae6b97a190d6.jpg

 

59dc7aba5d3c4850.jpg

 

0e4567e48f7e69a5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.