Skocz do zawartości

Super Sentinel "The Plain Sides" - Hauler 1/87


ergie

Rekomendowane odpowiedzi

Po porażce ze skalą 1/48 powróciłem do źródeł, czyli do ulubionej skali 1/87.

 

Jestem fanem oldtimerów , szczególnie cieszą mnie pojazdy strażackie sprzed 1965 r. i pojazdy użytkowe wyprodukowane przed 1930 rokiem. Jednak modeli takich pojazdów w skali 1/87 jest jak na lekarstwo, a jak są to ich ceny zwalają z nóg. Nie ma też za wiele dobrej dokumentacji pozwalającej na budowanie czegoś od podstaw. Ot jakieś zdjęcia, kilka grafik, czasami jakiś planik.

 

I tak zrodził się pomysł. Przyczyniły się do tego również moja fascynacja techniką z przełomu wieków XIX i XX, umiłowanie steampunku (takiego dziwnego odłamu SF) , makieta Miasteczko Kaczajewo i trochę fotek znalezionych w necie.

 

Tak powstał w mojej głowie Ergiecz, miasteczko w południowej Polsce (Polsce. która nigdy nie uległa zaborcom), przecięte rzeczką Błotniawką. Konsekwencją tego majaku ma być budowa modeli pojazdów drogowych, dioram a może kiedyś makiety kolejowej ukazującej obraz tego miasteczka w latach 1830 - 1930.

 

Na pierwszy ogień ma pójść model parowej ciężarówki Skoda Sentinel w barwach Pierwszego Parowego Browaru w Ergieczu, którego założycielem i pierwszym właścicielem był Józef Kufel.

 

Protoplastą będzie ten pojazd KLIK.

 

Model spocznie na minidioramie, pokazującej ciężarówkę przejeżdżającą przez mostek nad strumieniem (będącym dopływem Błotniawki), wiozącą beczki z piwem z browaru do karczmy. Całość ma odpowiadać realiom połowy lat 20-tych XX w.

 

Imć J. Kufel zdecydował się na zakup parowej ciężarówki Skoda Sentinel dla potrzeb swojego Pierwszego Parowego Browaru w Ergieczu. Postanowił jednak w Czechach zakupić jednie sam pojazd (kabina kierowcy + rama z silnikiem) Zabudowę towarową w postaci platformy do przewozu beczek z piwem zlecił do wykonania w sławnej na cały Ergiecz i okolicę Fabryce Powozów Feliks Drynda i Synowie.

 

Firma Imć F. Dryndy podeszła do spraw poważnie i nie czekając na dostarczenie podwozia z fabryki w Czechach rozpoczęła budowę zabudowy ciężarowej. Chłopcy od Dryndy spięli się w sobie i drewniana platforma transportowa jest już gotowa w swoim głównym kształcie. Teraz tylko czkają na metalowe elementy, które wykonuje w kuźni fabrycznej mistrz kowalski Alojzy Kowadło.

 

No i na koniec fotki:

 

Widok platform od tyłu:

15.png

 

Deski podłogi:

16.png

 

Widok od przodu:

17.png

 

Widok od spodu:

18.png

 

P.S.

Dla mających wątpliwości co do mojego stanu zdrowia spieszę z informacją, że czuję się świetnie, a to co powyżej napisałem nie jest wynikiem potężnego bólu głowy ino odmiennego/dziwacznego podejścia do modelarstwa

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.S.

Dal mających wątpliwości co do mojego stanu zdrowia spieszę z informacją, że czuję się świetnie, a to co powyżej napisałem nie jest wynikiem potężnego bólu głowy ino odmiennego/dziwacznego podejścia do modelarstwa Mr. Green

 

 

Eeee.. Jasne

 

Zapowiada się nader ciekawie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Truckerek93, to tylko pozory. Można w niej wiele zrobić. przetestowane na znanym już chyba wszystkim ZISie.

...

Wziąłem się za obrabianie części żywicznych. Są strasznie twarde. Po żywicy AA to istna skała. Na dodatek duże wlewy powodują, że trza się trochę napracować. Ale nic damy radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walka z żywicą w toku. Ne najlepszy materiał i nie najlepiej zaprojektowane matki. Ale mówi się trudno.

 

Sen z powiek spędzała mi wizja strugania od podstaw beczek, mających robić za ładunek. Na całe szczęście udało mi się znaleźć w jednym z internetowych sklepów taki oto zestaw Preisera.

17105preiser.jpg

Wykorzystam drewniane beczki i skrzynki z butelkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1:87 to bardzo wdzięczna skala. Co prawda nie sklejam tak małych modeli ale zbieram Mercedesy tej wielkości.

 

Makieta, do której umieściłeś linka, po prostu powala, zarówno wykonaniem jak i rozmiarami. Zbudować takie coś, to już wyzwanie, a tu jeszcze dodatkowo wszystko jeździ, świeci, dymi...

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia w projekcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Raport z budowy: 1.IX.2008 ]

Przez łykend popracowałem nad elementami żywicznymi. Głównie pastwiłem się nad daszkiem kabiny kierowcy. Doprowadzam go powoli do formy przypominającej oryginał. Po daszku przejdę do samej budy. Też należy ją lekko odchudzić.

 

Dzisiaj kupiłem blaszkę Abera z łańcuchami, będę mógł zakończyć prace nad skrzynią ładunkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No po prostu cudo ! Automobil jak z filmów Fritza Langa Czekam na ciąg dalszy !!!

 

Widzę, że czujesz klimacik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarły beczki Preisera Cud, miód, malina. Już wiem co będę robił w łykend ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Raport z budowy: 4.IX.2008 ]

Wydłubałem daszek kabiny kierowcy, a dokładnie jego spodnią powierzchnię. Była idealnie gładka, co mnie wnerwiało. Trzy dni skrobania skalpelem i właściwie jest gotowy, teraz tylko trza go będzie delikatnie dopieścić, przed pomalowaniem.

 

19.png

 

A tu zdjęcie oryginału

Sen_kabina.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę prosić, to wrzuć fotkę tego daszku obok zapałki, żebym sobie to porównał mniej więcej

 

Proszem Ciem bardzo

20.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model miał być najpierw z puszki, ale wiesz jak to jest. Nosi człowieka na starość i tyle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę prosić, to wrzuć fotkę tego daszku obok zapałki, żebym sobie to porównał mniej więcej

 

Proszem Ciem bardzo

20.png

 

Najs.... Ale myślałem że to mniejsze ... PHI!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na butelki z piwem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Raport z budowy: 6.IX.2008 ]

 

Pierwsza przymiarka ładunku

21.png

22.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.