Skocz do zawartości

Cutty Sark, revell 1:96


KonJarek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

To jest efekt mojego powrotu do modelarstwa po latach przerwy i pierwszy model żaglowca.

Nie trzymałem się ściśle opisu producenta, olinowanie odwzorowałem głównie z licznych dostępnych zdjęć repliki którą można obejrzeć w Greenwich. Część olinowania musiałem uprościć ponieważ sprowadzenie wszystkich linek do poziomu pokładu sprawiłoby że model byłby zbyt nieprzejrzysty. Dalsze modyfikacje polegały na wymianie żagli na szyte, dołożeniu oświetlenia, przykrycie szalup pokrowcami i uzupełnieniu żagli o dolne lizele rozpięte na drzewcach z oryginalnego zestawu.

DSC_2675.JPG

DSC_2616.JPG

DSC_2617.JPG

DSC_2618.JPG

DSC_2619.JPG

DSC_2613.JPG

DSC_2614.JPG

DSC_2667.JPG

DSC_2668.JPG

DSC_2671.JPG

DSC_2672.JPG

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Na dziobie widoczna jest talia zakończona hakiem którą widać na replice statku, figura na dziobie trzyma w dłoni czarny wiecheć, lizela na bakburcie jest częściowo zarefowana a załoga jest w trakcie jej stawiania. 

U podstawy bukszprytu widać łańcuch którym bukszpryt jest przywiązany do konstrukcji. Takie mocowanie jest zgodne z rzeczywistością, ale nie było przewidziane w modelu.

 

DSC_2648.JPG

DSC_2650.JPG

DSC_2651.JPG

DSC_2652.JPG

DSC_2653.JPG

DSC_2655.JPG

DSC_2657.JPG

DSC_2658.JPG

DSC_2659.JPG

DSC_2660.JPG

DSC_2663.JPG

DSC_2676.JPG

DSC_2692.JPG

Edytowane przez KonJarek
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Na zakończeniach pierwszej części masztów umieściłem lampki topowe. Nie mają one uzasadnienia technicznego, służą wyłącznie oświetleniu żagli modelu. 

Wanty i talie napinające są zrobione z nici, pod bocianimi gniazdami dołożyłem liny i drabinki zgodne z rzeczywistym olinowaniem statku. Na topie grotmasztu jest pojedyncza drabinka umożliwiająca dojście do górnego żagla. Taki element był na jednym historycznym zdjęciu Cutty Sark.

Wszystkie żagle są napięte żyłkami odciągającymi w kierunku dziobu lub lewej burty, zastępującymi napór wiatru. Niestety są widoczne w oświetleniu, ale z odległości metra w naturalnym świetle są prawie niewidoczne. Dodają modelowi dynamiki, w szczególności jeśli chodzi o sztaksle i kliwry które bez naciągu wisiały pionowo.

Zgodnie z rzeczywistością fały i część szotów zrobione są z łańcuchów. Model zakładał bardzo uproszczony układ szotów, z mniejszą liczbą bloczków. Wybrałem układ bliższy rzeczywistości.

 

DSC_2626.JPG

DSC_2627.JPG

DSC_2628.JPG

DSC_2630.JPG

DSC_2631.JPG

DSC_2632.JPG

DSC_2633.JPG

DSC_2640.JPG

DSC_2662.JPG

DSC_2678.JPG

DSC_2679.JPG

DSC_2680.JPG

DSC_2682.JPG

Edytowane przez KonJarek
  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmień może te zdjęcia na takie na których coś widać, te są koszmarnie nieostre, jakbyś robił je komórką. Jakieś porządne tło też by się przydało, to nie jest forum o tym kto ma fajniejsza kanapę :wink:

Poza tym z tego co mogę wydedukować ze zdjęć, to tak jak piszą koledzy, ogrom pracy. Do mnie światełka nie gadają, ale to jest bajer, dodatek, wolałbym sycić oczy samym modelem. Resztę komentarza rezerwuje do fotogramów na których nie będę musiał zgadywać co widzę :szczerbol:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Szydercza Gała napisał:

Podmień może te zdjęcia na takie na których coś widać, te są koszmarnie nieostre, jakbyś robił je komórką. Jakieś porządne tło też by się przydało, to nie jest forum o tym kto ma fajniejsza kanapę :wink:

Poza tym z tego co mogę wydedukować ze zdjęć, to tak jak piszą koledzy, ogrom pracy. Do mnie światełka nie gadają, ale to jest bajer, dodatek, wolałbym sycić oczy samym modelem. Resztę komentarza rezerwuje do fotogramów na których nie będę musiał zgadywać co widzę :szczerbol:

 

 

Racja że są nie dość ostre w całym zakresie, ale nazwanie ich "koszmarnie nieostrymi" to już przesada. Na każdym zdjęciu jest warstwa na którą ustawiona jest ostrość a że model jest mocno przestrzenny, zawsze też muszą być elementy nieostre. Zdjęcia robiłem bez naturalnego światła obiektywem o dość wąskiej głębi ostrości i ciężko było tak skadrować żeby nie było nieostrych elementów, zwłaszcza przy mocno otwartej przysłonie. Zrobię sesję dzienną, to ustawię większą głębię ostrości i może wybiorę jakieś lepsze zdjęcia, choć wątpię żeby nawet wtedy trafiły w Twój arystokratyczny gust. Tło będzie problemem, ale postaram się przynajmniej o jakąś gładką ścianę.

Światła to rzeczywiście bajer nastawiony raczej na użycie modelu jako lampki podczas wieczornego oglądania TV, ale skoro miałem możliwość wykonania instalacji to ją zrobiłem i model raczej nie stracił na dołożonych niezgodnie z rzeczywistością elementach.

Dzięki za krytykę, postaram się wyciągnąć z niej wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mi się żaglowce podobały, mimo że się na nich kompletnie nie znam. No może trochę. Bez wnikania w nieistotne szczegóły Twój model wygląda bardzo ciekawie i bardzo mi się podoba. :super:

Zdjęcia ogólne, pomijając tło, są OK, natomiast co do zdjęć zbliżeń to można by coś poprawić. Sesja dzienna może nie dać oczekiwanych efektów ze względu na ostre światło. Będą cienie które psują efekt. Po raz kolejny zaproponuję obejrzenie mojego prymitywnego "studia", które jednak zdaje egzamin. Link poniżej. Dodam tylko że jeśli chcesz zrobić nastrojowe zdjęcia jest wskazane ciemniejsze tło przy detalach lepiej użyć jasnego tła. Arkusz A4 z papierniczego rozwiąże problem. Co do światła to koniecznie sztuczne i koniecznie białe bo wtedy nie będziesz miał przekłamania kolorów. Dwie lampki powinny wystarczyć ale generalnie im więcej źródeł światła tym lepiej, oczywiście bez przesady. Ustawienie lampek dostosuj do ujęcia a czasami i do kadru. Jak lampka jest za nisko to postaw ją na stosie książek. Resztę w linku. Jak masz pytania to pytaj śmiało. Jeśli zrobisz jak proponuję to zdjęcia powinny być lepsze a i kolega z zielonej wyspy pełnej owiec też będzie zadowolony. :piwo:

https://modelwork.pl/topic/50816-jak-1-m-zts-plastyk-172/page/2/#comment-929946

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Endrju napisał:

Zawsze mi się żaglowce podobały, mimo że się na nich kompletnie nie znam. No może trochę. Bez wnikania w nieistotne szczegóły Twój model wygląda bardzo ciekawie i bardzo mi się podoba. :super:

Zdjęcia ogólne, pomijając tło, są OK, natomiast co do zdjęć zbliżeń to można by coś poprawić. Sesja dzienna może nie dać oczekiwanych efektów ze względu na ostre światło. Będą cienie które psują efekt. Po raz kolejny zaproponuję obejrzenie mojego prymitywnego "studia", które jednak zdaje egzamin. Link poniżej. Dodam tylko że jeśli chcesz zrobić nastrojowe zdjęcia jest wskazane ciemniejsze tło przy detalach lepiej użyć jasnego tła. Arkusz A4 z papierniczego rozwiąże problem. Co do światła to koniecznie sztuczne i koniecznie białe bo wtedy nie będziesz miał przekłamania kolorów. Dwie lampki powinny wystarczyć ale generalnie im więcej źródeł światła tym lepiej, oczywiście bez przesady. Ustawienie lampek dostosuj do ujęcia a czasami i do kadru. Jak lampka jest za nisko to postaw ją na stosie książek. Resztę w linku. Jak masz pytania to pytaj śmiało. Jeśli zrobisz jak proponuję to zdjęcia powinny być lepsze a i kolega z zielonej wyspy pełnej owiec też będzie zadowolony. :piwo:

https://modelwork.pl/topic/50816-jak-1-m-zts-plastyk-172/page/2/#comment-929946

 

Dzięki za dobre rady, zawsze w cenie. W tym przypadku arkusz A4 może się nie sprawdzić bo statek ma metr długości i ponad pół metra wysokości, ale postaram się znaleźć lepsze miejsce. Przy doświetlaniu korzystam z zewnętrznej lampy i statywu więc mogę pokombinować z doświetleniem. Uzupełnię fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Adamo722 napisał:

Kawał żmudnej nikomu niepotrzebnej roboty :wink: ale efekt znakomity :super: podoba mi się :piwo:

 

A skąd wiesz że nikomu niepotrzebnej? Może akurat potrzebowałem? No ale dzięki za uznanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, KonJarek napisał:

A skąd wiesz że nikomu niepotrzebnej? Może akurat potrzebowałem?

to stare powiedzonko, oznaczające uznanie i podziw de facto :_) nie ma co sie obruszać 

 

ad rem 

Model bardzo bardzo  fajny, mi się światła podobają poproszę zdjęcie z nocy :) musi wyglądać niesamowicie 

Gratulacje i Brawa !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala jest już słuszna😁. Model stracił swoją plastikowosc co jest jego największym atutem. Wygląda na to że sensownie to skonstruowałeś. Co do tych "dodatkowych" naciągów z żyłki to w rzeczywistości istniały podobne wynalazki chociaż nie wiem czy w tym przypadku ( można suszyć żagiel na butelce po kąpieli w herbacie też zachowa wypukłość). Jeśli mowa o tle zdjęć to nawet komponuje się z modelem, a napewno model będzie poprawiał wystrój wnętrza 😉

Bardzo udany żaglowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również dołączam się do gratulacji. Widać ogrom pracy i poświęconego czasu.  Drewniana podstawka z oświetleniem też robią dużą różnicę na +. Może przy następnym modelu pokusisz się o warsztat, zawsze jest ciekawie oglądać cały proces tworzenia nie tylko efekt finalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
W dniu 11.05.2023 o 22:02, unicaunica napisał:

Skala jest już słuszna😁. Model stracił swoją plastikowosc co jest jego największym atutem. Wygląda na to że sensownie to skonstruowałeś. Co do tych "dodatkowych" naciągów z żyłki to w rzeczywistości istniały podobne wynalazki chociaż nie wiem czy w tym przypadku ( można suszyć żagiel na butelce po kąpieli w herbacie też zachowa wypukłość). Jeśli mowa o tle zdjęć to nawet komponuje się z modelem, a napewno model będzie poprawiał wystrój wnętrza 😉

Bardzo udany żaglowiec.

Dziękuję za słowa uznania,

Co do żagli, były kształtowane na oryginalnych wytłoczkach, ale przy naciąganiu linek trochę się spłaszczyły. Pomimo trójwymiarowości żagli, naciągi nadal pełnią swoją funkcję, zwłaszcza w przypadku grotżagli, kliwrów i sztaksli - grawitacja ściąga je w dół i szoty nie są w stanie temu przeciwdziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żagle w tym modelu były szyte ręcznie, ale szykuję się do testowania żagli tworzonych na wyszywarce CNC. Jeśli efekt będzie zadowalający, przygotuję kilka kompletów do wystawienia na allegro. Oprócz Cutty Sark, będą też żagle do Pinty, Niny i Santa Marii w skali 1:75, Bounty 1:110, Czarnej Perły / Black Swan 1:72 i Thonier Armor 1:125.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.