Skocz do zawartości

Italeri C-130H Hercules 1:72 - 100 Rocznica Polskich Sił Powietrznych


szyszka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zacząłem swój największy model do tej pory, wielki C-130H od Italeri.

Skala 1:72, 40cm potwór.

Dosyć stary model, z lat 80 ubiegłego wieku, spasowanie części jest nawet ok ale na wszystkich częściach są dziury po wypychaczach i nawet przesunięcia formy.

Kupiłem kalki od ModelMaker bo w zestawie niestety nie ma polskich oznaczeń.

Czekam jeszcze na nowy aerograf więc nie mogę na razie nic pomalować.

Po samym wnętrzu przewiduje jeszcze 2 miesiące pracy nad nim :)

IMG_20230710_133320.jpg

IMG_20230710_133326.jpg

IMG_20230710_134001.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zvezda to Zvezda, Italeri to Italeri. Italeri się spoko broni choć bazuje na starej wersji. Gdyby była to kicha, wszyscy by składali Airfixa. To co do ewentualnej wymiany (silniki i śmigła, może sponsony) można zrobić później. Lepiej napisać co ze Zvezdy można przeszczepić do "włocha" ponieważ "ruscy" wrzucili do pudełka więcej i to niekoniecznie związanego z kolejnym swoim Herkulesem. Więc jest szansa by @szyszka coś z tym faktem mógł zrobić jeżeli będzie miało to sens. Piszę o tym ponieważ mam te dwa modele (Zvezda 7321, 7324) z których jeden mógłby mieć cargo niewidoczne bo zamknięte (w locie) a "długi herk" byłby otwarty. Dodatkowo piloci też mogą zmienić miejsce leżakowania. Po kosztach wysyłki. Ale obecnie nie mam czasu by porównywać które mniejsze elementy i ew. wnętrze można zamienić pomiędzy modelami. Z samej Italerki też fajne różne wersje Herkulesa powstają. @szyszka, kibicuję

Edytowane przez panmopsik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe wnętrze sklejone, czeka na malowanie, w między czasie zrobię skrzydła i silniki bo przy nich nie ma dużo roboty :)

 

IMG_20230711_193650.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydła i stateczniki zrobione, silniki jednak odstawie na koniec bo chce żeby się kręciły

IMG_20230712_105928.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Juffre napisał:

Będziesz wstawiał silniki elektryczne czy same śmigła mają się kręcić? 

 

Same śmigła, nie umiem elektryki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejsze części całego modelu... Każdy kwadracik na macie to 1x1cm

 

Wybrałem już farby do całego modelu:

Hataka C230 dark grey na cały model

Hataka C037 light ghost grey do jasniejszych części malowania

Hataka C125 NATO Black do czarnych części

Hataka C101 Traffic White do kołpaków, podwozia i kilku innych rzeczy :)

 

IMG_20230712_125821.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, szyszka napisał:

Najmniejsze części całego modelu... Każdy kwadracik na macie to 1x1cm

 

Wybrałem już farby do całego modelu:

Hataka C230 dark grey na cały model

Hataka C037 light ghost grey do jasniejszych części malowania

Hataka C125 NATO Black do czarnych części

Hataka C101 Traffic White do kołpaków, podwozia i kilku innych rzeczy :)

 

IMG_20230712_125821.jpg

A czy przypadkiem kolorem bazowym nie jest Fs 36118 gunship grey Hataka C-031?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Tazman79 napisał:

A czy przypadkiem kolorem bazowym nie jest Fs 36118 gunship grey Hataka C-031?

Według mnie jest zbyt ciemny ale jeszcze zobaczę bo mam gunship Grey w kolekcji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokleilem go na razie taśmą żeby zobaczyć jak dużo odważników trzeba dodać do nosa,

Poza tym zrobiłem koła i dodałem te siłowniki do rampy, rampa też jest już zrobiona ale nie ma jej na zdjęciu 

IMG_20230712_150857.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mała aktualizacja

Dodałem dodatkowe siłowniki do rampy z kawałków stopionej ramki 

Na zdjęciu jest trochę wygięty ale w realu jest prosty :)

Przykleiłem już skrzydła i stateczniki

IMG_20230715_170805.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, aerograf już mam więc zacząłem malować herka, wnętrze już pomalowane i będę sklejał połówki kadłuba :)

 

IMG_20230720_123538.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, skleiłem połówki kadłuba,ale niestety ich spasowanie jest daleko od chociaż słabego, a to przez wypukłe ślady po wypychaczach na wewnętrznych stronach obu części.

Przez to musiałem użyć superglue żeby skleić je ze sobą, przygotowałem górę do szpachlowania co zaraz zrobie

IMG_20230722_160514.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hercules zaszpachlowany, przy okazji kiedy robiłem maski na Su-57 to zrobiłem też na herka :)

 

Trochę boje się szlifowania go bo cały model ma wypukłe linie podziału, ale zobaczymy jak wyjdzie

 

Jak na razie całość idzie dobrze, za niedługo zacznę go malować

jak pisze w tytule tematu zrobię malowanie specjalne na 100 rocznicę sił powietrznych, o numerze 1504 używając kalek od ModelMaker

 

Planuje zrobić lekki weathering, czyli okopcenia za silnikami i może trochę brązowego panel linera od Tamiyi na klapach

 

 

 

IMG_20230724_132814.jpg

IMG_20230724_132757.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kilka części pomalowałem a szpachle z kadłuba zeszlifowałem :)

Jak na razie idzie dobrze, mimo to że kilka linii podziału w miejscach łączenia zostały zniszczone 😞

(kolor to Hataka C031 Gunship Grey)

 

 

IMG_20230725_165202.jpg

Edytowane przez szyszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to te maski nie za dobrze wyglądają na zdjęciach - widać nierówności i brak równoległości. Jeśli samodzielnie wycinasz maski to polecam zrobić je przed wklejeniem oszklenia - naklejasz taśmę Tamiya na szkło, świecisz od spodu latarką i nożykiem uzbrojonym w świeże ostrze (bardzo ważne, tępym ostrzem zrobisz sobie "krzywdę" na modelu) delikatnie tniesz wzdłuż ramek uwypuklonych dzięki światłu.

Ewentualnie tnij cieniutkie paski z taśmy i zrób wewnętrzne obramowanie szkła które maskujesz, a środek zalej maskolem :)

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2023 o 17:35, jachud3 napisał:

Szczerze mówiąc to te maski nie za dobrze wyglądają na zdjęciach - widać nierówności i brak równoległości. Jeśli samodzielnie wycinasz maski to polecam zrobić je przed wklejeniem oszklenia - naklejasz taśmę Tamiya na szkło, świecisz od spodu latarką i nożykiem uzbrojonym w świeże ostrze (bardzo ważne, tępym ostrzem zrobisz sobie "krzywdę" na modelu) delikatnie tniesz wzdłuż ramek uwypuklonych dzięki światłu.

Ewentualnie tnij cieniutkie paski z taśmy i zrób wewnętrzne obramowanie szkła które maskujesz, a środek zalej maskolem :)

 

 

 

 

 

Oba filmiki oglądałem już dawno, i zrobiłem maski przed naklejaniem, ale to dopiero drugi raz kiedy próbuje takie coś robić 😕

w innym modelu (su-57) wyszły lepiej

IMG_20230724_141750.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hercules pomalowany na kolor bazowy, kilka detali jeszcze muszę zrobić (np. jasno szare panele na górze)

Żeby model nie wyglądał jak kupa szarego plastiku zrobię prosty postshading bo prawdziwe maszyny w polskiej służbie mają kilka niedoskonałości typu: okopcenia za silnikami i innymi miejscami, jaśniejsze pasy (pewnie od deszczu) i kilka innych rzeczy

Malowanie nie jest doskonale ale wciąż uczę się malować aerografem to dopiero 4 model który nim maluje 

IMG_20230726_182302.jpg

IMG_20230726_182306.jpg

Edytowane przez szyszka
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hercules pomalowany, czeka na lakier błyszczący i mogę nakładać kalkomanie

IMG_20230727_145830.jpg

IMG_20230727_145820.jpg

IMG_20230727_132718.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się przykleić większość tych trochę większych kalek, reszta to stencile i pozostałe oznaczenia

IMG_20230728_134549.jpg

IMG_20230728_134530.jpg

IMG_20230728_134517.jpg

IMG_20230728_134510.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam z powrotem... Dawno mnie nie było ale to przez to że mało się zmieniło, dalej walczę z kalkami i już zostały tylko mniejsze stancile

Niestety zdjęcie takie jakie jest, przepraszam że syf na biurku ale Herk nie mieści się w kadrze🫤 

Już kończę z nim, i mogę powiedzieć że nie jest to najlepszy model do sklejania... Dużo szpar między częściąmi, wypukłe linie podziałowe, grube oszklenie i kilka mniejszych i większych problemów, jeśli jeszcze kiedyś zrobie następnego Herculesa będzie to napewno zvezda

Jutro postaram się wrzucić jakieś lepsze zdjęcie 

IMG_20230821_201116.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.