Skocz do zawartości

Sd. Kfz. 251/22 Ausf. D + PAK 40 Dragon 1:35


SFModel

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

Kolor bazowy wymalowany, zmodulowany, zwał jak zwał. Wiem, strasznie jasny ale to z premedytacją, bo 90% zostanie przykryte przez kamo. A zależy mi na tym, aby to co zostanie, jakoś się odcinało i był widoczny kontrast. Jak wyjdzie to się okaże. Po raz pierwszy kombinuję z takim malowaniem, więc sam się zastanawiam nad efektem końcowym. Teraz mnie czeka zabawa z maskolem i wymalowaniem zieleni i brązu.

 

 

IMG_2815.JPG

IMG_2816.JPG

IMG_2817.JPG

IMG_2818.JPG

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie baza wygląda. Maskol nie jest dobrym pomysłem do maskowania kamuflażu. Na liniach podziału blach pociągnie go wciągnie i się w nich rozleje jak wash, a na całej powierzchni jak będziesz go ściągał to "poszarpie" krawędzie farby kamuflażu, którą kładłeś. Lepiej Bluetack/sprytna plastelina. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neptun1939 Z Maskolem mam już doświadczenie i nie jest tak źle jak mówisz. Przy odpowiedniej gęstości farby nic się nie odrywa. To jest tak samo jak maskowaniem taśmami czy maskami. Wielkiej filozofii nie ma. Bluetack zaś może mi trochę rozmydlić ostrość krawędzi. A zależy mi na tym, aby były ostre. Nawet jeżeli poszarpie, to się nic nie stanie. I tak najpierw mam zamiar dać fluid pod zdrapki i podrapać trochę kamo. Może wyjść ciekawie. 

Zaś co do linii podziału - tam i tak później pójdzie wash, który to zakryje. A jak nie wash, to się da trochę brudu. 

 

Zabawa z maskowaniem zakończona. Dzisiaj może zacznę bawić się kolorkami. 

 

IMG_3806.jpg

Edytowane przez SFModel
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Malunki szły bardzo dobrze. Najpierw jeden kolorek:

image.thumb.jpeg.7d86bbe44cb8bdfdd023a39c879d2cba.jpeg

 

I już teraz bardzo mi się podobał. W sumie takie zestawienie kolorów wypada naprawdę dobrze. No ale do tego doszedł drugi kolorek:

image.thumb.jpeg.2563314ab53c213cb6cd7aaabfbe2969.jpeg

 

Tutaj jeszcze bez modulacji zielonego. To zrobiłem później i wyszło naprawdę fajnie. Kolejnym krokiem było ściąganie maskola. I tutaj wydarzyła się tragedia. Pisałem wcześniej, że mam z nim doświadczenie i nigdy mi farby nie ściągał. Cóż, doświadczenie z nim może i miałem, ale z płynem do zdrapek niestety już nie. Farba zaczęła mi schodzić płatami. Dałem tego płynu najzwyczajniej za dużo. Zdjęć nie zrobiłem, bo mnie szlag trafił. 

 

Jedyne co mi pozostało to ściągnięcie tyle farby ile się da i malowanie od nowa. Podkład, baza, modulacja, maskowanie i kolorki. 2 tygodnie intensywnej pracy.  Ale te tygodnie nie były stracone. Zdobyłem nowe doświadczenie i moim zdaniem, wyszło lepiej niż za pierwszym. Poprawiłem to i owo no i finalnie wygląda to tak:

IMG_2822.thumb.JPG.6d29d96ae75c65fdd0126ee2cad356e7.JPGIMG_2823.thumb.JPG.25c8da43745af51cec749874d9430dd3.JPGIMG_2824.thumb.JPG.bd4bed121467d7366eacc13a4c948bab.JPGIMG_2825.thumb.JPG.56929611e4b9113a79110331a68466db.JPG

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Evildead napisał:

A był taki jeden tu , też próbował, i też na s, może to rodzina jaka

O Panie... Stare dzieje. Ale przypuszczam, że "Obserwatorowi" też by się te malunki spodobały. Teraz na mnie czeka "3 tonowe natokamo" i trochę mnie korci żeby dołączyć do rodziny bo fajnie to nawet wygląda :)

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TAW napisał:

O Panie... Stare dzieje. Ale przypuszczam, że "Obserwatorowi" też by się te malunki spodobały. Teraz na mnie czeka "3 tonowe natokamo" i trochę mnie korci żeby dołączyć do rodziny bo fajnie to nawet wygląda :)

No hehe malarsko elegancko, jak widać można, próbuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Evildead napisał:

A był taki jeden tu , też próbował, i też na s, może to rodzina jaka 😆.

 

No tak, ale on robił modulację na poziomie preszejdingu. O ile mnie nie myli pamięć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, zaruk napisał:

No tak, ale on robił modulację na poziomie preszejdingu. O ile mnie nie myli pamięć...

Dokładnie tak i wyszło na to, że ta technika nie sprawdza się przy ostrych przejściach kolorów (co mnie niezwykle smuci bo ją lubię) - zawsze znajdzie się jakiś niedomalowany czy nadmalowany fragment. Tutaj SFModel miał dobre założenia od początku i ostatecznie też dobrze wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za miłe słowa. Te 2 tygodnie dodatkowej pracy nie poszły na marne. Metodą preszajdingu jak to nazwaliście raczej bym wiele nie zdziałał. Tutaj tyle warstw farby poszło, więc raczej wszystko by zostało przykryte. To ma chyba sens raczej do jednokolorowych malowań. 

 

2 godziny temu, TAW napisał:

Rzadko się zdarza żeby ktoś rozjaśniał wszystkie kolory przy trójkolorowym kamuflażu.

No gdybym tego nie zrobił, to moim zdaniem wyszło by kiepsko. Może bazowy nie musiałby być modulowany gdyż zbyt wiele go nie ma a kolory kamo by odciągnęły uwagę od niego, ale jednak miałem obawy i wolałem to zmalować. A kolorów kamo jest tak dużo, że bez pobawienia się odcieniami model by wyglądał ... no nie wyglądałby. Zresztą, to widać na zdjęciu wcześniej z postępu prac malarskich. Zielony po prostu zabija całą bryłę pojazdu. 

 

Teraz przede mną coś, co mnie bardzo stresuje. Zdrapywanie. Nigdy wcześniej tego nie robiłem i za cholerę nie mam doświadczenia. Samego specyfiku też za dużo nie dałem po wcześniejszej wtopie. Liczę, że uda mi się kilka rys ładnie zrobić i gdzieniegdzie na krawędziach przetrzeć do bazowego. Mam nadzieję na fajny efekt końcowy. Trzeci raz malować mi się już nie chce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem na Nie. Modulacja bardzo fajna, ale jest to co pisałem: miejscami poszarpane przejścia na łączeniu (po zdjęciu maskola) - doskonale widoczne na spodzie lufy i lewej połowie osłony Paka - plus nienaturalnie ostre przejścia, czasem wręcz linie proste. Te kamuflaże były nanoszone z łapy bez schematów. Też ciekawa rzecz, której nikt nie robi, to "podbicie" konturów. Na tym zdjęciu OTKa doskonale to widać: mocniejsze zaakcentowanie konturu i znacznie słabsze wypełnienie plamy.
3ssEpke.jpg
Zdjęcie z profilu Historie Frontowe - Porąbka z tegorocznego zlotu. Tego OTK od lat kojarzę ze zlotów w tym kammo i nie płowiej aż tak, a nie sądzę by co sezon właściciel odnawiał kamuflaż. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, neptun1939 napisał:

A ja jestem na Nie.

 

Poczułem się troszkę jak w Tańcu z Gwiazdami :)

 

22 minuty temu, neptun1939 napisał:

Na tym zdjęciu OTKa doskonale to widać: mocniejsze zaakcentowanie konturu i znacznie słabsze wypełnienie plamy.

 

Dysponujesz może jakimś zdjęciem z epoki, na którym widać zaakcentowanie konturów i słabsze wypełnienie plamy?  Temat ciekawy, chciałbym sobie wyrobić choćby jakieś mgliste pojęcie na ten temat. Będę wdzięczny.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak Zaruk wyżej pisze - to co na tym „zlotowym” zdjęciu to może (podkreślam: MOŻE) być po prostu radosna twórczość właściciela pojazdu... Są  przykłady jak muzealnicy „podkręcają” atrakcyjność wizualną eksponatów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2023 o 21:30, neptun1939 napisał:

doskonale widoczne na spodzie lufy i lewej połowie osłony Paka

Masz dobre oko, ale tylko w tym miejscu mamy efekt po maskolu. A właściwie innym specyfiku o podobnym działaniu. Efekt nie był zły, więc zostawiłem. Nie chciało mi się już przemalowywać działa. Ale to że źle wyszło to wina nadmiernej ilości fludo do zdrapek. 

 

A propos zdrapywania. Po raz pierwszy w życiu miałem z nim do czynienia. Wymyśliłem sobie, że na taki trójkolorowym kamo może dać fajne efekty. I miałem rację. Ale...właśnie, brak doświadczenia i efekt miejscami nie jest taki jak chciałem. Przemalowywać już nie będę, bo tragedii nie ma. Jest trochę bardziej złachany niż chciałem aby był, ale patrząc na SD'ka kolegi @Thalgonischyba tak źle nie jest 😉 

 

 

IMG_2826.JPG

IMG_2827.JPG

IMG_2828.JPG

IMG_2829.JPG

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Z czysto kronikarskiego obowiązku kilka zdjęć po zrobieniu Wash'a. 

 

IMG_2830.JPG

IMG_2831.JPG

IMG_2832.JPG

IMG_2833.JPG

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Przy tym modelu spędziłem znacznie więcej czasu niż przy M8. Praktycznie cała chemia i całe brudzenie za mną. Zostały mi do zrobienia gąsienice, zmontowanie wszystkiego razem i dodatki. Więc jak dobrze pójdzie, jeszcze chwila i będzie gotowy na galerię. 

 

 

IMG_2836.JPG

IMG_2837.JPG

IMG_2838.JPG

IMG_2839.JPG

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Zapraszam do galerii gotowego modelu:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.