Skocz do zawartości

K2 Czarna Pantera 1/35 Hobby 2000


Radek Filipek

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, wiem. Po prostu to jest herb ważny dla wielu osób i mnie to irytuje. 

A że trzeba go umieścić na czołgu to jest jasna sprawa - mało jest insygniów na czołgach.

 

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, krzy65siek napisał:

"Czarnyj woron" to po rosyjsku kruk. A że ten herb z Rosją nie ma nic wspólnego... to jakoś mnie to odrzuca.

Języki się mieszają. Mamy historię jaką mamy to rozumiem, że po rosyjsku nie bardzo, ale kiedyś na jakimś festynie jakiś nasz zespół kresowy śpiewał o "czornym woronie". Po polsku. A że na tym herbie ślepowron przypomina bardziej woro... tzn kruka no to co ja poradzę. Czarny jak kruk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herb Ślepowron jest jednym z najważniejszych herbów polskiej szlachty. I nazywanie go "czarnym woronem", to przy zachowaniu odpowiednich proporcji tak jak nazywanie godła polskiego kurą czy kuricą.

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, krzy65siek napisał:

Herb Ślepowron jest jednym z najważniejszych herbów polskiej szlachty. I nazywanie go "czarnym woronem", to przy zachowaniu odpowiednich proporcji tak jak nazywanie godła polskiego kurą czy kuricą.

A to przepraszam najmocniej. Ja prosty człowiek z ludu uciskanego przez szanownych dobrodziejów i choć już piśmienny, to na heraldyce znać mi się nie sposób. Jeszcze raz najmocniej o zlitowanie proszę będąc swych słów zupełnie nieświadom i w amoku jakby jakimś, co by z prostackim mym humorem koledze modelarzowi w budowie modelu dopomóc. A czyż to nieprawdą jest, że orzeł bez korony przez samych Polaków kuricą jest zwany? Ale, że to nie przystoi by koledze ferment siać w temacie, na tym dyskurs nasz zakończyć byłbym rad. Za to klnę się na św. Miguela, że historię herbu owego zglebię z pewnością jakoby większej ogłady nabrać, jak i do edycji swego posta niecnego się zobowiązuję byśmy wszyscy jak jeden kontent byli.

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha, strasznie śmieszne. 
20 Brygada Zmechanizowana używa herbu Ślepowron, bo był to herb ich patrona Wincentego Gosiewskiego, człowieka dla Polski niezwykle zasłużonego. 

A kuricą zwano nie każdego orła bez korony, tylko oznakę noszoną na rogatywkach w LWP w czasie wojny. Była to nazwa pogardliwa i używana właśnie dlatego, żeby odróżnić ją od orła i podkreślić sowiecki charakter wojska.

Nieskończone dyskusje na forum o właściwych kolorach i kształtach szekli - wypada jednak mieć jakieś podstawy wiedzy o historii i tradycji własnego kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, krzy65siek napisał:

Ha ha, strasznie śmieszne.

Rację Ci już wcześniej przyznałem, więc masz prawo mieć dobry humor. No ale poczułeś krew więc musisz jechać dalej ustawiając do pionu tym ostatnim akapitem...

 

29 minut temu, krzy65siek napisał:

Ślepowron, bo był to herb ich patrona Wincentego Gosiewskiego, człowieka dla Polski niezwykle zasłużonego. 

Godzinę temu, TAW napisał:

historię herbu owego zglebię

 

39 minut temu, krzy65siek napisał:

A kuricą zwano nie każdego orła bez korony, tylko oznakę noszoną na rogatywkach w LWP w czasie wojny. Była to nazwa pogardliwa i używana właśnie dlatego, żeby odróżnić ją od orła i podkreślić sowiecki charakter wojska.

I po wojnie też zwano i do dzisiaj też ludziom starszej daty się zdarzy. W celu podkreślenia, że to nie był nasz orzeł (bez korony).

 

22 minuty temu, krzy65siek napisał:

Nieskończone dyskusje na forum o właściwych kolorach i kształtach szekli - wypada jednak mieć jakieś podstawy wiedzy o historii i tradycji własnego kraju.

Do kolorów podchodzę dosyć frywolnie (i tak potem robię filtry) a szekle mogę bez żalu poodpinać. Choć chyba na forum modelarskim też i o to chodzi żeby zwracać uwagę na takie szczegóły.  A znajomość heraldyki rodów szlacheckich uważam za wykraczającą poza podstawy historii, choć może rzeczywiście mam braki w wykształceniu. Ale zawsze można się i takich rzeczy z forum dowiedzieć co oczywiście jest jak najbardziej na plus. Naprawdę szkoda, że nie natknąłeś się na ten temat wcześniej ode mnie i nie zwróciłeś uwagi na tą brakującą kalkomanię. A na pewno byś zwrócił uwagę bo wygląda na to, że się znasz co i jak z tymi herbami. I nie doszłoby by do całej tej dyskusji. Dlatego jeszcze raz proszę aby nie siać fermentu koledze w temacie, a jeśli uważasz to za konieczne, to podszczypywanki i sprowadzanie mnie do poziomu podstawówki uprawiać na privie, ewentualnie jeśli chcesz to robić publicznie to lepiej będzie w moim temacie. Jakby co - też K2. W tym temacie w kwestii ślepowronów, orłów, kuric i ubogiej podstawy programowej w nauczaniu historii - ja bez odbioru.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, widzę że moje zdjęcie wywołało małe zamieszanie. Chciałoby się rzecz do siebie- stary,  a k* głupi. Nie wiem czy w swojej karierze kiedykolwiek zapomniałem o naklejeniu herbu jednostki. A tutaj, w dodatku na polskim pojeździe, zapomniałem.  Shame on me. Tak to jest jak się coś robi w pośpiechu...

 

Serdecznie dziękuję wszystkim za zwrócenie uwagi. Oczywiście nie wyobrażam sobie żeby tego herbu nie było. To , dla mnie, nie tylko kwestia detalu na modelu, ale uszanowania jednostki i jej tradycji. Problematyczne jednak jest to, że pozbyłem się już pudła, a wraz z nim arkusika niewykorzystanych kalkomanii. Próbuję podjąć działania zaradcze. Do tego czasu projekt dostaje status: wstrzymany (no, może jakoś ogarnę brudzenie kadłuba, natomiast na wieży- stop.)

 

Przed efektami moich prób chciałbym jednak zapytać Was czy kojarzycie czy jest jakiś zestaw kalkomanii na rynku, który zawierałby ten herb? (przeszukałem pobieżnie ofertę Toro Model, ale nie znalazłem, ale może ktoś ma większe rozeznanie w ofercie). Ewentualnie czy istnieją na rynku maski do jego namalowania, względnie, czy ma może ktoś z Was z jakiegokolwiek powodu niewykorzystany ten herb z zestawu? 

 

W każdym razie przez Święta, pomimo zakładanego celu, raczej modelu nie skończę. (ale skończę go na pewno- w ostateczności, jeśli nie uda mi się herbu wydrukować w satysfakcjonującej jakości, ani nie poratuje mnie producent, kupię po prostu drugi zestaw, bo jest tani). Póki co przerzucę siły może na rozgrzebanego Abramsa, albo wrócę do korzeni i dokończę Pz. IV. Albo jakaś 72-jka. Przemyślę przy karpiu.

 

Świąteczne pozdrowienia :)

Edytowane przez Radek Filipek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Kalek do K2 nikt nie robi i chyba nie będzie robił w najbliższym czasie. Natomiast w moim wątku o koreańskim kocie Jarekk zamieścił zdjęcie oryginalnego szablonu do tego oznakowania. Mam nadziej, że się nie pogniewa jak zamieszczę je poniżej.

Pozdrawiam i życzę udanych Świąt Bożego Narodzenia i wielu sukcesów w nadchodzącym roku.

Andrzej

IMG.jpg.5b275028ae552247c7b4ba76bb1cc5fa.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa zapomniałem. Jak nie uda się z herbem to możesz zrobić go w wersji tuż po lądowaniu w porcie. Taka kalka jest w zestawie koreańskim a i łatwiej ją wykonać samemu. Może ktoś kto robi w wersji z herbem taką Ci odstąpi. 

Jeszcze raz pozdrawiam

Andrzej

2022-12-06-2022_12.06_fot.T.Urbaniak-026.jpg.7e6a64bec3730c25d7d0b2103f789636.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukać alternatywy, to zawsze można zlecić komuś zaprojektowanie i druk. Uwzględniając też to, że kalkomania tego herbu z Hobby 2000 jest za mała w stosunku z oryginałem malowanym na wieży. Także żółte kalkomanie  z napisem "NIE STAWAĆ" są za małe i nie powinny być napisane wielkimi literami, tylko "Nie stawać". Na taki zestaw korekcyjny żeby wykonać jak najbardziej poprawny pojazd mogłoby być więcej chętnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra!

Pozytywnie zmotywowany reakcją kolegów, postanowiłem sięgnąć po rozwiązanie hardkorowe, ale i najprostsze. Nie bacząc na godność poszedłem nurkować w śmieciach. Plusem posiadania domu jest nurkowanie tylko we własnych, a plusem segregowania odpadów jest możliwość przewidzenia gdzie co może się znajdować. I znalazłem! Także dzieci, segregujcie śmieci.

 

Melduję, że herb Ślepowron znalazł się w godnym, przynależnym mu, miejscu!

 

IMG_8146.jpg.a10c2d5b86bb2af955e30b6a96dde81e.jpg

 

Bardzo Wam (ponownie) dziękuję!

 

Radek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z wolnego, przycisnąłem mocniej z tematem i projekt na dzień dzisiejszy uznaję za zakończony:

BP_1.thumb.jpg.01962f9d10d3e8e79e1c5a8fe6020086.jpg

 

Dziękuję wszystkim, a w szczególności Tobie, TAW, za wsparcie, rady i inspiracje Twoim równoległym warsztatem.

 

Zapraszam do galerii:

 

Pozdrawiam serdecznie!

Radek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.