Skocz do zawartości

K2 Czarna Pantera 1/35 Hobby 2000


Radek Filipek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Ostatni mój warsztat tutaj był jakieś 12 lat temu.  W ramach powrotu do relacji z prac, chciałbym zbudować ostatni wypust Hobby 2000, czyli przepak Academy, jakim jest K2 Czarna Pantera, w polskim malowaniu, a konkretnie jedynym jakie daje producent, czyli z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

 

Ten model ten jest projektem relaksacyjnym, w ramach krótkiego odpoczynku od wymagającego M1 Sep v2, który mnie wymęczył i aktualnie czeka na malowanie.

Zamierzam na nim przeprowadzić próby przed Leo 2A5 z Border Model, leżącym w garażu, który ma zacząć zapełniać mi półkę z współczesnymi pojazdami WP i stać obok już gotowego Rosomaka.

 

Model wrzucam do warsztatu w stanie niemal sklejonym, ponieważ zestaw jest bardo prosty i jego składanie nie sprawiało żadnych trudności i było relatywnie krótkie.

 

Model na chwilę obecną jest prosto z pudełka, za wyjątkiem lin holowniczych, które dołożyłem metalowe (nie wiedzieć czemu w zestawie lin nie ma w ogóle- ale spodziewałem się tego, bo zapoznałem się wcześniej z fajną recenzją u KFS-a, link: https://www.kfs-miniatures.com/1-35-k2-black-panther-polish-army-hobby-2000/). Zamierzam dodać do niego jeszcze siatkę z Abera do podstawy kosza wieży oraz dorobię anteny (co w mojej ocenie zawsze dodaje trochę uroku).

 

Na marginesie, na modelu planuję także wytestować właściwości mojego nowego Procon Boya 289, a malować zamierzam, Tamiyami, które od lat wyjątkowo mi podchodzą. Także zapraszam.

 

Serdecznie wszystkich pozdrawiam :)

Radek

 

Stan na chwilę obecną:

 

K2PL.jpg

Edytowane przez Radek Filipek
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Radek Filipek napisał:

 

Na marginesie, na modelu planuję także wytestować właściwości mojego nowego Procon Boya 289, a malować zamierzam, Tamiyami, które od lat wyjątkowo mi podchodzą. Także zapraszam.

To jest bardzo słuszna koncepcja, farby Tamiya to świetny wybór:

XF-69 NATO BLACK  kolor nie podlega dyskusji

Tamiya XF-67 NATO GREEN raczej odpada jest to zupełnie inny odcień zielonego poszukaj jaśniejszego .

Tamiya XF-68  NATO BROWN ten kolor również nie do tego modelu - właściwy kolor to zdaje się  XF-52  FLAT EARTH

l3Q4ma3RFygcpLkoOZI5PUVzBl2LyB7BQ6i8GNdP.qngf.webp

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

Udało mi się trochę podciągnąć temat. Dorobiłem siatkę na dno kosza wieży, której w zestawie nie ma, a cieszy oko gdy jest oraz dołożyłem anteny z zestawu ABER do współczesnych pojazdów NATO. Wymagało to wprawdzie drobnej ingerencji w zestaw, bo zestawowe mocowania do anten są odlane. Trzeba je było ściąć, zeszlifować do zera i nawiercić dziurki na gniazda Abera.

 

Zestaw anten jest super i oprócz samych anten zawiera tłoczone gniazda do nich. Moim zdaniem zdecydowanie warty ceny.

 

Postanowiłem również poprawić fakturę antypoślizgową, używając do tego pasty AMMO.

BP1.thumb.jpg.078f325313d15ae3095e719bfc6890ae.jpg

 

BP2.thumb.jpg.2bf5cc28f309500d21fba9b7b304992a.jpg

 

Następnie model pokryłem czarnym Surfacerem 1500 od Mr Hobby. 

i Czarna Pantera rzeczywiście jest czarna:

 

BP3.thumb.jpg.88a56ecd3c266ff626d00e7971efd36b.jpg

 

BP4.thumb.jpg.bac9f3b39ea2cedea4a29ea643b9ce7a.jpg

Edytowane przez Radek Filipek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrą robotę zrobiłeś z siatką na koszu. Tak więc raczej mamy jasność czy dla tej blaszki i gąsienic ognikowych warto iść w droższy zestaw Academy - dla mnie raczej nie warto. Za to te anteny wydają mi się za grube. Też kiedyś miałem taki zestaw anten ale zrezygnowałem z jego montażu bo wyglądały jak kije od szczotki. Nasze K2 co prawda nie mają zestawu do brodzenia w koszu, ale mają samą okrągłą podstawę zamontowaną na siatce - jeśli by Ci się chciało to jeszcze nie jest za późno. Jesteś obserwowany bo sam szukam inspiracji na malowanie i brudzenie 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne!

 

Anteny duże chyba jednak zostawię. Wprawdzie nawet przygotowałem już zamienniki z drutu 0,3, ale w tych z kolei podoba mi się odwzorowany mechanizm teleskopowy. Nie wiem, póki co kwestię traktuję jako otwartą.

Do poprawy natomiast pójdą anteny małe, co wyczytałem w Twoim warsztacie.

Zostaje mi jeszcze dorobienie lusterek, tej podstawy do zestawu do brudzenia oraz przewodów do granatów dymnych. Na szczęście wszystko to są zmiany, które nie kolidują mi z obecnym etapem.

 

Z racji tego że mój system pracy zakłada malowanie w weekendy, a składanie w tygodniu, to nie chcąc marnować niedzielnego poranka, wyciągnąłem z radością mojego Procona i po raz pierwszy użyłem go, malując bazę. Wykorzystałem mieszankę Tamiya Nato Green i Tamiya Buff. 

 

 Efekt podstawowy poniżej, następnie będą rozjaśnienia. Ale to już pewnie za tydzień.

 

477094441_k21.thumb.jpg.8ea9116ca24802f978c512dd332a995b.jpg

60926392_k22.thumb.jpg.b06e0d2a08df623e963d2dcda7d29fa2.jpg

54027793_k23.thumb.jpg.a0de58485fa43109451d30513d33ed43.jpg

Edytowane przez Radek Filipek
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobiłem przewody do zatyczek granatów dymnych oraz wsadziłem na przymiarkę podstawę pod zestaw do brodzenia, a także lusterka.

 

Zrobiłem też trochę rozjaśnień bazy, wykorzystując mieszkankę Tamiya Nato Green i Tamiya Buff w proporcji około 70:30. Następny krok to kamo :)

BP1-1.thumb.jpg.596f392f831a6ce621c3672231b28661.jpg

Edytowane przez Radek Filipek
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, copycat napisał:

Na początku wydawał mi się za jasny, ale zaczyna mi się to podobać. 

Bardzo dziękuję.

27 minut temu, mandrivecs napisał:

No zieleń jest jasna... Teraz to w Finów wpada...

A i owszem, jest jeszcze dość jasna i zimna. Odbiór zmieni się jeszcze po brązie oraz zwłaszcza, po ciepłym  filtrze do ujednolicenia :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie wyszły plamy i kolor też zyskał na nasyceniu (pierwsze zdjęcia pewnie były prześwietlone lub temperatura kolorów zbyt wysoka). Sam się teraz kapnąłem, że ominąłem jedną czarną plamę. Jedną brązową też przeoczyłem - na przedniej płycie prawie że pod wieżą. Instrukcja jej nie pokazuje ale jest widoczna w walkaroundzie Tomka Mroczkowskiego. Pamiętaj o niej.

https://photos.google.com/share/AF1QipO0AHNCte1pjxm6wzUmEebUkDBVBYDxu5g9q0F9kljzk5_ybh-gko89CBzMlLvv6g/photo/AF1QipObB0j-iVSo4iO62xERIhzeHLnGQfOQ38Mh2F0E?key=VmZxanN4X3JFR1hPcW5nYUJTLUUxVVV1NGY0NmJn

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszelkie wsparcie :)

 

Poniżej efekt kolejnych dwóch sesji. Psiknąłem trzeci kolor- nato brown, a następnie dokonałem rozjaśnień używając kolorów bazowych +tamiya buff.

Następny krok jaki planuję to domalowanie zapomnianej plamy na płycie czołowej (hehe - dzięki TAW- tamtą pod wieżą po Twoim poście zrobiłem, ale umknęła mi czołowa :) ), a potem mam zamiar zastosować Shadery od AMMO, żeby uwydatnić niektóre miejsca.

Później zabiorę się za detale. Podstawa zestawu do brodzenia jeszcze nieobrobiona, włożona tylko na sucho.

 

Weekendowe pozdrowienia i do następnego.

Radek

 

BP2-1.thumb.jpg.196c649646f3627cb18eddc4d84724da.jpg

 

BP2-2.thumb.jpg.9ffe22a6c1f74ac599af46f727182a1a.jpg

 

BP2-3.thumb.jpg.e509c927a5ea6e34c1f6b64dbd4fbbc3.jpg

 

Edytowane przez Radek Filipek
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Coś tam podłubałem w zeszłym tygodniu.

 

Od jakiegoś czasu, zwłaszcza przy bardziej relaksacyjnych projektach, gdzie chcę poeksperymentować, odchodzę od klasycznego schematu - malowanie-gloss/kalki->wash->mat/satyna i pomijam gloss, a wash i efekty olejowe robię już na lakierze docelowym (podpatrzyłem to u nightshifta na YT).

Póki co, przy równej powierzchni bazowej i dobrych kalkach, na szczęście nigdy nie miałem problemów ze srebrzeniem się kalkomanii.

 

W chwili obecnej położyłem filtr "tan" od Ammo oraz nałożyłem kalkomanie i zacząłem malować niektóre detale. Teraz (po pomalowaniu reszty detali) zamierzam pokryć satyną i ruszyć z pin-washem. Niestety po raz drugi urwałem lusterko, więc będzie trzeba je dokleić :)

 

Pozdrowienia!

 

bp3_1.thumb.jpg.6321633f56d71ab736331be90bc61359.jpg

Edytowane przez Radek Filipek
  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2023 o 15:19, TAW napisał:

chyba jednak zapomniałeś o brązowej plamie pod rejestracją 🤪

Tak, oczywiście sobie przypomniałem jak już było po ptakach :D

 

W dniu 3.12.2023 o 15:19, TAW napisał:

Będzie poligon czy defilada?

Spróbuję wypośrodkować. Moja wizja ma widoczny kamuflaż i detale, ale jednocześnie zarysowany weathering, jednak nie jest ubłocona po samą wieżę, jak na zdjęciach poligonowych :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dobra, przyszedł czas znowu popracować.

Od ostatniego update'u doszły dalej pomalowane detale, lakier, następnie predusting z shaderów Ammo (earth oraz dirt), a także już bardziej wyrazisty z mocno rozcieńczonego Tamiya Buff.

Następnie zacząłem nakładać pierwsze warstwy kurzenia, wykonane z specyfiku Rainmarks for Nato camouflage od AK. Taki jest obecny stan na zdjęciach.

Na razie jeszcze jest dość płasko, ale niedługo dojdą kolejne tony.

 

bp_5_1.thumb.jpg.b574584c06443eb05ae9e45a61d41a23.jpg

 

bp_5_2.thumb.jpg.aa2cfe17b30c6dd06ca98c01ef6e3a65.jpg

 

bp_5_3.thumb.jpg.769f5e7716bbb2d1a211d6568551c1ea.jpg

 

bp_5_4.thumb.jpg.d5f3c5d158fd8f6c74193d45ce44bf62.jpg

 

pozdrowienia :)

 

 

 

Edytowane przez Radek Filipek
  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TAW napisał:

A gdzie czorny woron  na wieży?!

Ło, jaki woron? :) Przybliż proszę, bo może bym jeszcze opanował, bo jak widać wieża jeszcze nie ruszona w temacie kurzenia.

 

1 godzinę temu, patrykd napisał:

Z przodu na zdjeciach na wannie  masz nieroztarte zacieki. Popraw to jesli sie da. A tak poza tym jestbsuper. 

Dziękuję,  po przejrzeniu zdjęć widać było nawet więcej niedokładnie roztartych miejsc. Już poprawione, a za chwilę idą kolejne warstwy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, TAW napisał:

A gdzie czorny woron  na wieży?!

 

Ło, jaki woron? :) Przybliż proszę, bo może bym jeszcze opanował, bo jak widać wieża jeszcze nie ruszona w temacie kurzenia.

 

pewnie o to chodzi 🙂

image.png.bb032f0e2fdcc8c9e00b923d2a726aff.png

 

 

Edytowane przez Zamir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na ornitologii ani heraldyce, ale tu herb Ślepowron się znajduje (z walkaroundu Tomka Mroczkowskiego):

304998334_Beztytuu.jpg.71cf322001baeb5520452b62354bfe4a.jpg

Jak nic nie działałeś olejami na wieży, to jeszcze spokojnie Ślepowrona przykleisz 😉

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez spiny Krzysztofie, to tylko forum modelarskie 😉 Ślepowron musi być, bo takie oznaczenie jednostki to niezły smaczek na każdym modelu, że o uczczeniu tradycji jednostki nie wspomnę 

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.