Skocz do zawartości

IBG 7TP | Operacja Zaolzie i 17 Września | 1:35


shadowmare

Rekomendowane odpowiedzi


Cześć, model z zestawu IBG, na wstępie - wiem wiem gąsienice są paskudne ale 7TP miał być elementem dioramy i zestawowe poszły do T-26 a te gumy są właśnie od Mirage.
Co do modelu - jest dosyć trudny momentami a już w szczególności jak się otwiera wnętrze. Nie jestem fanem przesadnego smarowania kurzem i brudem całego modelu, chciałem wyciągnąć maks z kolorów, miejscowo tylko używając olei, pigmentów i własnym sposobem robionego błota.
 

cM1h1ja.jpg

ulMdlIc.jpg

Yfbqxxa.jpg

AkExQ2j.jpg

Rzeczona diorama, trochę naciągana bo podobno białe nalepki były okolicznościowe tylko na czas Zaolzia.

7Up9vRZ.jpeg

UVqJMPa.jpg

Edytowane przez shadowmare
  • Like 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenia z Zaolzia to tam pikuś, ja się zastanawiam czy T-26 i 7TP się kiedykolwiek miały szansę spotkać w boju...

 

Oba pojazdy fajnie wykonane, diorama też technicznie ładnie zrobiona, ale koncepcja kompletnie mi nie leży. Szkoda tej zamiany gąsienic, bo T-26 nie ma żadnych uszkodzeń które by uzasadniały takie "rozpadnięcie się" gąsienic, i nie wiem co by się musiało wydarzyć żeby za czołgiem zostały pojedyncze ogniwa. Nad drugim wózkiem jezdnym gąsienice dyndają jak... pasek plastiku, a nie jak metalowe pojedyncze ogniwa. Płotek przed czołgiem częściowo wisi w powietrzu i nie tworzy żadnej sensownej całości, mimo że teciak go nawet nie zdążył dotknąć. 

 

Jak robisz to błotko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2023 o 21:33, Mr_X napisał:

Zaolzie... Uuuuu-uu-u! Niebezpieczne tematy!

Kalkomanie z zestawu.

 

1 godzinę temu, filipsg napisał:

Oznaczenia z Zaolzia to tam pikuś, ja się zastanawiam czy T-26 i 7TP się kiedykolwiek miały szansę spotkać w boju...

T-26 były w Polsce więc szansa jest, nie jest to SF takie jakbym ustawił T-34. Chodziło o to że oba czołgi mają tego samego przodka - Vickersa.

 

1 godzinę temu, filipsg napisał:

Oba pojazdy fajnie wykonane, diorama też technicznie ładnie zrobiona, ale koncepcja kompletnie mi nie leży. Szkoda tej zamiany gąsienic, bo T-26 nie ma żadnych uszkodzeń które by uzasadniały takie "rozpadnięcie się" gąsienic, i nie wiem co by się musiało wydarzyć żeby za czołgiem zostały pojedyncze ogniwa. Nad drugim wózkiem jezdnym gąsienice dyndają jak... pasek plastiku, a nie jak metalowe pojedyncze ogniwa. Płotek przed czołgiem częściowo wisi w powietrzu i nie tworzy żadnej sensownej całości, mimo że teciak go nawet nie zdążył dotknąć. 

 

Jak robisz to błotko?

Fakt z tymi gąsienicami i płotkiem, możnaby je lepiej ułożyć. Błoto to roztopiony w kleju thin Gunze plastik pomalowany na brązowo plus piasek - pigment AK. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, filipsg napisał:

Oba pojazdy fajnie wykonane, diorama też technicznie ładnie zrobiona, ale koncepcja kompletnie mi nie leży. Szkoda tej zamiany gąsienic, bo T-26 nie ma żadnych uszkodzeń które by uzasadniały takie "rozpadnięcie się" gąsienic, i nie wiem co by się musiało wydarzyć żeby za czołgiem zostały pojedyncze ogniwa. Nad drugim wózkiem jezdnym gąsienice dyndają jak... pasek plastiku, a nie jak metalowe pojedyncze ogniwa. Płotek przed czołgiem częściowo wisi w powietrzu i nie tworzy żadnej sensownej całości, mimo że teciak go nawet nie zdążył dotknąć. 

 

Tematu szczegółowo nie studiowałem, ale na zdjęciach i filmach archiwalnych częściej chyba widać BT - bystrochodnej tanki. Czołgi bez gąsienic, a żołnierze bez butów 😆 Dziadek opowiadał, że jak kamandir dał spocznij, to polecieli w kapustę i zaczęli ją wchrzaniać na surowo, tak że to aż było żal patrzeć. Tzn. potem oczywiście przestało być smieszno, bo zaczęły się donosy...

 

A tam! Grunt, że fajnie wyszło. Zwłaszcza 7TP.

Edytowane przez Mr_X
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o samego 7TP to wyszedł bardzo ładnie poza gąsienicami. Jak dla mnie niestety błąd z przełożeniem tych lepszych do T-26 bo tam jako rozwalone wcale nie robią dobrej roboty. Teren dioramy bardzo mi się podoba ale ułożenie elementów pierwszoplanowych już nieco mniej. Figurant trochę tak na siłę tam wsadzony - dziś robiłby sobie pewnie selfie, ale umieszczając scenkę w ówczesnych realiach to  jakby czekał na oklaski na pustkowiu. Jednak sam 7TP jak najbardziej na plus a teren dioramy ma potencjał żeby zaistnieć w jakiejś bardziej skoordynowanej scenie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mr_X napisał:

Jakby Dragon wypuścił figurki, to bym zrobił mini-dioramkę z kapustą. "Poland 1939: cabbage rampage", ilustracja Ronald Volstad.

Nie ma z tym problemu zleć komuś wydrukowanie w 3D figurek i pola z kapustą :)

 

10 godzin temu, TAW napisał:

Jeśli chodzi o samego 7TP to wyszedł bardzo ładnie poza gąsienicami. Jak dla mnie niestety błąd z przełożeniem tych lepszych do T-26 bo tam jako rozwalone wcale nie robią dobrej roboty. Teren dioramy bardzo mi się podoba ale ułożenie elementów pierwszoplanowych już nieco mniej. Figurant trochę tak na siłę tam wsadzony - dziś robiłby sobie pewnie selfie, ale umieszczając scenkę w ówczesnych realiach to  jakby czekał na oklaski na pustkowiu. Jednak sam 7TP jak najbardziej na plus a teren dioramy ma potencjał żeby zaistnieć w jakiejś bardziej skoordynowanej scenie.

Dzięki, tak jak pisałem zdaje sobie sprawę odnośnie gąsek. Figurant wsadzony raczej z zamysłem zadumanej postawy "co dalej?".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, shadowmare napisał:

Nie ma z tym problemu zleć komuś wydrukowanie w 3D figurek i pola z kapustą :)

 

Trzeba przemyśleć koncepcyjnie, czy np. tawariszcz kamandir próbuje z Nagantem w łapie ich tam wyciągać z tej kapusty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja dodam kilka słów oceny. 

Mi bardzo się podoba koncepcja zrobienia zdjęcia dioramy na jakimś tle. Na zdjęciu wyszło to rewelacyjnie. :brawo:

W realu może tego nie będzie widać.

W pełni zgadzam się z tym co napisał @TAW . 

Od siebie dodam, że jeśli miałeś koncepcję wygranego pojedynku to mam takie elementy do przemyślenia.

Pojedynek wygrany, czołg unieruchomiony ale co się stało z załogą. Włazy pozamykane więc chyba siedzą w środku. No chyba raczej mało możliwe, że w wyniku ostrzału wszyscy zginęli. Czołg postrzelany dość znacznie i nie zapalił się? Nie widać śladów pożaru.

Przestrzeliny na Teciaku są różnego kalibru i wyglądają jakby strzelano do niego z różnych kierunków. Może się mylę ale moja intuicja szepcze mi że coś tu nie gra. Nawet nie potrafię tego zdefiniować.

Tak jak wcześniej napisałem modele fajnie wykonane, diorama podoba się a moje uwagi zapamiętać i wziąć pod uwagę przy następnym projekcie. :wojo:

 

Edytowane przez Endrju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Endrju napisał:

Mi bardzo się podoba koncepcja zrobienia zdjęcia dioramy na jakimś tle. Na zdjęciu wyszło to rewelacyjnie. :brawo:

 

Tak Verlinden zawsze robił. Cała diorama to mógł być czołg na maleńkiej podstawce a w tle dawał zdjęcie z jakimś zamczyskiem i kawałem lasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Quote

 

Oznaczenia z Zaolzia to tam pikuś, ja się zastanawiam czy T-26 i 7TP się kiedykolwiek miały szansę spotkać w boju...

T-26 były w Polsce więc szansa jest, nie jest to SF takie jakbym ustawił T-34. Chodziło o to że oba czołgi mają tego samego przodka - Vickersa.

 

Kilka minut na wiki potrzeba, by sprawdzic, ze takiej szansy nie bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, adi napisał:

Kilka minut na wiki potrzeba, by sprawdzic, ze takiej szansy nie bylo.

 

Wikipedia to akurat nie jest najlepsze źródło wiedzy dla modelarzy no ale skoro się do niej odwołujesz to podziel się chociaż z nami swoimi odkryciami aby można się było do tego ewentualnie odnieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prócz tego co Koledzy wcześniej wspomnieli... Fajnie wycieniowany T-26. Zbyt słabo natomiast jest, co kontrastuje z wcześniej wspomnianym, 7TP. Obicia na 7TP do mnie nie gadają.  Trafienia jeśli są świeże powinny być w kolorze stali a nie zielone. Płotek bym wywalił. Wyglądałoby jak kawałek ogródka na środku skrzyżowania dróg. NIC nie wskazuje na to, że to ogrodzenie jest tam naturalnie. Pewnie polscy propagandyści je tm ustawili do zdjęć:szczerbol: Dioramka całkiem spoko ale jest wiele elementów niespójnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.