Skocz do zawartości

Fw 190D-9, Eduard 1:48 (trio)


DamianPoltorak

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hej,

 

Z racji, że z biurka na półkę uciekło dwa modele i  zwolniło się trochę miejsca, to chyba czas na nowy projekt. Tym bardziej, że jakoś tak mam, że lubię pracować na kilku tematach na raz.

 

IMG_20240208_141528585_HDR.jpg

 

W temacie warsztatu wpisałem trio, z racji że plan zakłada powstanie trzech sztuk (grafiki malowań poniżej):

1. Brown 18

2. Blue 12

3. Red 1 (JV44)

 

Budowa na wszystkich trzech będzie prowadzona równolegle, z tym że ostatnia sztuka dostanie wychylone klapy i otwarte pokrywy działek na skrzydłach.

 

 

Screenshot_20240208-142357~3.png

Screenshot_20240208-142043~2.png

Screenshot_20240208-142608~2.png

Edytowane przez DamianPoltorak
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kształty skopane są, ogony napuchnięte i przekrój kadłuba na przedłużce ma profil z kosmosu wzięty ale i tak największy problem w składalności. Porąbany pomysł na pocięcie co się da powoduje duże problemy w montażu zwłaszcza skrzydeł i oslon działek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Qz9 napisał:

Kształty skopane są, ogony napuchnięte i przekrój kadłuba na przedłużce ma profil z kosmosu wzięty ale i tak największy problem w składalności. Porąbany pomysł na pocięcie co się da powoduje duże problemy w montażu zwłaszcza skrzydeł i oslon działek

Ło Panie... w mojej głowie w życiu nie zrodził się pomysł żeby tu cokolwiek przykładać do planów. Nie ten poziom jazdy. Chciałbym tutaj bardziej pobawić się aerografem, bo malowania ciekawe się wydają.

A co do cięcia, no cóż wszystko leży już na biurku nie zostaje nic innego jak się z tym zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, DamianPoltorak napisał:

w mojej głowie w życiu nie zrodził się pomysł żeby tu cokolwiek przykładać do planów

Akurat w tych modelach przykładanie do planów niczego nie wykaże, problem jest w zbyt masywnym natarciu statecznika pionowego przy za cienkim przekroju kadłuba przed ogonem, złym kształcie wycięcia pod kółko ogonowe i na przykład za cienkich kołach.... Ta bardziej wypukła osłona kabiny też jest słaba - zły profil i brak wypukłości z boków. Trochę tych baboli jest. Niemniej da się to ogarnąć, a lepszego modelu w tej skali nie ma. No i Dory to ładne maszyny były :diabel:

Edytowane przez RogerM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszła pora żeby zacząć coś działać, na początek otworzyłem dwie z trzech sztuk. Pierwsza będzie wykonana czysto z pudła, druga dostanie biżuterię w postaci blaszek i otwarte przedziały karabinów. Trzecia na razie grzecznie czeka, bo bo mam na nią troszkę inny pomysł. Chciałbym dodać tam coś od siebie, na razie jestem na etapie przeglądania dokumentacji, zobaczymy czy coś w ogóle z tego wyjdzie. 

 

 

 

IMG_20240210_231319133.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne trojaczki się szykują. Najbardziej serce mi drży przy czerwonej jedynce. Wybór, że to tam pójdą żywice od Edka - bardzo trafny. Aż zacząłem zazdrościć, że mam inny temat. I nie przejmuj się krojeniem, znając standard Edka - będzie dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
26 minut temu, kozborn napisał:

I nie przejmuj się krojeniem, znając standard Edka - będzie dobrze. 

No właśnie powiem ci że, oglądając z bliska te wypraski to nasuwają się tylko brzydkie słowa żeby określić ich jakość. Przesunięcia formy, ogrom nadlewek (nie pamiętam, żeby aż tak źle to wyglądało przy pierwszej klejonej Dorze), i wspominane przez kolegów problemy ze spasowaniem. Porównując do ostatnio klejonych A6M3, czy P-51D to jedna wielka kupa g...

 

26 minut temu, kozborn napisał:

Aż zacząłem zazdrościć, że mam inny temat.

A ja miałem w planach po Mustangach wziąć na tapet duet korsarzy, ale mnie uprzedziłeś z warsztatem i stwierdziłem, że by się to wszystkim przejadło. Więc grzecznie poczekają na swoją kolej. 

Edytowane przez DamianPoltorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2024 o 21:07, marek d napisał:

Materiał na przeszczepy jest u mnie w dziale giełda. Dora Trimastera.  :mrgreen:

Ale ta Dora jest z dłuższym ogonem do wersji "Late" , musiał bym kalki kombinować.

Ta "brązowa czwórka" cudnie wygląda! Trzeba będzie kiedyś o niej pomyśleć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Wpis dla zainteresowanych czy coś się w wątku dzieje i czy pracę postępują.

Aktualizacja to żadna bo i postępów za bardzo nie ma, ostatni tydzień spędziłem nad rozkminą czy mógłbym na tych Fokach pokazać coś więcej niż zestaw przewiduje i to co umożliwią blaszki. Cały czas korci mnie, żeby otworzyć któryś z włazów serwisowych i pokazać fragment wnętrza, oraz jeśli tak to co i na którym egzemplarzu.

Na razie jestem na etapie przeglądania zdjęć i szukania materiałów, potem będę musiał sobie to wszystko po rozpisywać i poukładać. A no i najważniejsze, sprawdzić na boku czy czy w ogóle w taką rzeźbę potrafię.

 

A w czasie całego tego planowania, coś nad czym myśleć za dużo nie trzeba.

 

IMG_20240217_154913027.jpg

Edytowane przez DamianPoltorak
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Chyba zakończyłem etap snucia planów i bicia się z własnym myślami odnośnie tej trójcy. Pora wziąć się do działania, i coś zacząć kleić.

 

Pierwsza sztuka (Blue 12) miała być czysto z pudła, ale już nie będzie. Odruchowo jakoś człowiek zacznie coś powiercać, wycinać ehhh... to chyba wasza wina. Na ogląda się człowiek tych waszych warsztatów i potem sam zaczyna próbować.

 

Na start dodałem blokadę przepustnicy bo lewej stronie, (aż dziwne, że tak widoczny element nie był uwzględniony w modelu), przewód do drążka, i uchwyty na pasy.

Skrzydła i lotki już ponitowane, teraz czas na kadłub. No i nie sądziłem, że to aż tak przyjemna praca.

IMG_20240223_234024368.jpg

IMG_20240223_234115755.jpg

 

I żeby nie było, że tylko myślałem o tej trzeciej sztuce, co to w niej pokazać. Zacząłem drobne przygotowania.

Długo starałem się wykombinować jak to ugryźć i jak przenieść zamiary na model, próbowałem wycinać i pasować na kadłubie, na żywca, ale jakoś w te klocki nie umiem. Muszę to mieć rozrysowane.

Wziąłem się więc na sposób dla mnie naturalny, czyli od strony projektowej (3D), wrzuciłem sobie plany w program i zacząłem rozrysować elementy, które mnie interesują.

Pod uwagę biorę trzy przedziały, przedział radiem za fotelem pilota, wnętrze kadłuba z pokazana instalacja MW50, oraz zbiornik paliwa na spodzie kadłuba.

Opcje są dwie, albo powstanie z tego na tyle dokładny model że będę mógł to sobie wydrukować i próbować zaimplementować na model, albo wydrukuje sobie niezbędne rzuty i będę się bawił w rzeźbienie na podstawie rozrysowanych elementów.

Na tą chwilę zero pośpiechu z tą trzecią sztuką, poczekam i zobaczę co z tego wyjdzie.

Poniżej jakiś tam drobny podgląd, na to o czym pisze powyżej.

 

 

IMG_20240223_234413731~2.jpg

Edytowane przez DamianPoltorak
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.