Skocz do zawartości

Land Cruiser FJ43 z SPG-9- AK Interactive, 1:35


Kalor

Rekomendowane odpowiedzi

Cieszę się że się podoba.

Przedostanie rzeczy podwozia:

Tylny zderzak, z brystolu bo jakoś nie mogę poradzić sobie z deformującym się hipsem przy wycinaniu dłuższych cienkich pasków.

Tłumik z bloku 70g do markerów.

uS4wvwN.jpeg

Zostają jeszcze atrapy bębnów hamulców do zrobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KFS-miniatures napisał:

mógłbyś rozwinąć temat?

Przy cięciu takich dłuższych pasków jak na te błotniki z pasków robi się banan.

DSC01400.thumb.JPG.ff1c6cda12105f93a19301ac51e9cb85.JPG

Ostrze rozpychając materiał na boki odkształca je bezpowrotnie, można się niby bawić w docinanie albo w nacinanie i odłamywanie - wtedy się nie odkształci ale za to krawędź będzie nierówna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Kalor napisał:

Dość brutalna metoda.

Choć może być skuteczna zwłaszcza przy krótkich odcinkach . Kiedyś udało mi się kupić zestaw ok.30 cienko pociętych pasków hipsu, szukam za to pasków paro pokątnych z których można zrobić główki śrub. Podziwiam twoją robotę przy tym modelu. Atrapę założyłeś z DEF-a ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bulik58 napisał:

Choć może być skuteczna zwłaszcza przy krótkich odcinkach . Kiedyś udało mi się kupić zestaw ok.30 cienko pociętych pasków hipsu, szukam za to pasków paro pokątnych z których można zrobić główki śrub. Podziwiam twoją robotę przy tym modelu. Atrapę założyłeś z DEF-a ?

Tak, z DEFa, przy czym musiałem podciąć ją od tyłu żeby ta górna część grilla była w jednej płaszczyźnie co reszta : /

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulce i przewody zrobione, tarczowe z przodu, bębnowe z tyłu. Przyznam że zaczynałem się już niecierpliwić i spoglądać na inne modele, dobrze że nie ma tu silnika bo bym się pewnie wykończył.

9u4eEqT.jpeg

rfb67rs.jpeg

4ITw3am.jpeg

Jakby ktoś się zastanawiał gdzie jest ręczny to jest tutaj:

kvVpKCk.jpeg

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2024 o 10:58, bulik58 napisał:

szukam za to pasków paro pokątnych z których można zrobić główki śrub.

https://www.mojehobby.pl/products/Hexagonal-Punch-and-die.html

Zainwestuj w toto, wiem że drogie ale kupujesz raz na całe życie i problem braku odpowiednich śrub znika. Można sobie wybijać grubości jakie się chce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, wiec4-13 napisał:

https://www.mojehobby.pl/products/Hexagonal-Punch-and-die.html

Zainwestuj w toto, wiem że drogie ale kupujesz raz na całe życie i problem braku odpowiednich śrub znika. Można sobie wybijać grubości jakie się chce.

 

Z tym że na całe życie to bym polemizował jeśli  toto ma tendencję do wyrabiania się otworów tak jak okrągłe wybijaki.

Zaczęły się pojawiać w końcu porządne i tanie wydruki 3D https://emp3d.eu/pl/p/Nity-leb-sruby-szesciokatnej-50-60-sztuk/4184 albo https://www.mojehobby.pl/products/Hexagonal-Bolt-0.8-mm.html  bądź jak potrzeba masówki w odrobinę gorszej jakości: https://www.mojehobby.pl/products/PRET-SZESCIOKATNY-1.0mm-250mm-1szt-1-piece.html    

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wiec4-13 napisał:

 

16 minut temu, Kalor napisał:

 

Mam taki zestaw i... sądziłem iz to ja robię coś nie tak , ale jak wynika z wypowiedzi Kalora to on ma podobne zdanie. Wspomniałem co prawda tylko śrubach , ale takie parokątne paski przydają się również do innych rzeczy. .

 

Rivets maker set (small pic).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bulik58 napisał:

 

Mam taki zestaw i... sądziłem iz to ja robię coś nie tak , ale jak wynika z wypowiedzi Kalora to on ma podobne zdanie. Wspomniałem co prawda tylko śrubach , ale takie parokątne paski przydają się również do innych rzeczy. .

 

Rivets maker set (small pic).jpg

Problem jest w tym że ta plexi się wyrabia, robią się luzy i w końcu ścina kawałek blachy powiększając otwór bo w praktyce nie ma szans żeby zawsze trzymać wybijak i plexę idealnie równo. Ta blacha jest też zbyt miękka. W tej cenie to mogli by przynajmniej podwoić grubość plexi i poprawić jakość otworów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imitacje śrub - można znaleźć kartoniki z laserowo naciętym kształtem łbów, one są dostepne w kilku wielkościach, na preszpanie. Pokrycie tego pzred uzyciem,a raczej wyjeciem z arkusika szpachlą w sprayu ułatwiało zadanie. Kartoniki po kilka złotych z kilkudziesiecioma "łbami" śrub. Za cene tego wihajstra do wybijania można pewnie kupić kilka kilogramów wycinanek laserowych..

 

https://modelik.pl/nity-sruby-nakretki-c-121_120.html

Edytowane przez chorąży
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
17 minut temu, chorąży napisał:

Imitacje śrub - można znaleźć kartoniki z laserowo naciętym kształtem łbów, one są dostepne w kilku wielkościach, na preszpanie. Pokrycie tego pzred uzyciem,a raczej wyjeciem z arkusika szpachlą w sprayu ułatwiało zadanie. Kartoniki po kilka złotych z kilkudziesiecioma "łbami" śrub. Za cene tego wihajstra do wybijania można pewnie kupić kilka kilogramów wycinanek laserowych..

 

https://modelik.pl/nity-sruby-nakretki-c-121_120.html

Wyjdę na narzekającego dziada ale trzeba uważać bo niektóre są cięte w zbyt cienkim papierze i większe rozmiary śrub są za niskie, poza tym to dają radę

 

[edit]

Najlepsze łby śrub robił MasterClub: 120sztuk za 16zł, idealnie ostre krawędzie.

Edytowane przez Kalor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kalor napisał:

Problem jest w tym że ta plexi się wyrabia, robią się luzy i w końcu ścina kawałek blachy powiększając otwór bo w praktyce nie ma szans żeby zawsze trzymać wybijak i plexę idealnie równo. Ta blacha jest też zbyt miękka. W tej cenie to mogli by przynajmniej podwoić grubość plexi i poprawić jakość otworów.

Dzięki za komentarz ja mam wszystkie te ich wybijaki od około 5 lat i nie zauważyłem zużycia - może jakaś inna seria. Fakt obchodzę się z tym mega delikatnie. W tym roku na Mosonie kupiłem od nich gilotynkę-zobaczymy jak będzie się zachowywać. W przyszłym roku pogadam z tym Węgrem co to produkuje i zgłoszę mu uwagi od kolegów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kalor napisał:

Problem jest w tym że ta plexi się wyrabia, robią się luzy i w końcu ścina kawałek blachy powiększając otwór bo w praktyce nie ma szans żeby zawsze trzymać wybijak i plexę idealnie równo.

p.s. to prawda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2024 o 21:38, Kalor napisał:

Tylny zderzak, z brystolu bo jakoś nie mogę poradzić sobie z deformującym się hipsem przy wycinaniu dłuższych cienkich pasków.

Czym docinasz te paski Hipsa, że Ci się deformują, bo chyba nie tapeciakiem?! 🙂 ...dobry, ostry skalpel załatwia sprawę, no a przynajmniej jaj nigdy nie miałem z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Rafał B napisał:

Czym docinasz te paski Hipsa, że Ci się deformują, bo chyba nie tapeciakiem?! 🙂 ...dobry, ostry skalpel załatwia sprawę, no a przynajmniej jaj nigdy nie miałem z tym problemu.

 

W dniu 24.04.2024 o 02:48, Kalor napisał:

Przy cięciu takich dłuższych pasków jak na te błotniki z pasków robi się banan.

DSC01400.thumb.JPG.ff1c6cda12105f93a19301ac51e9cb85.JPG

Ostrze rozpychając materiał na boki odkształca je bezpowrotnie, można się niby bawić w docinanie albo w nacinanie i odłamywanie - wtedy się nie odkształci ale za to krawędź będzie nierówna.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kalor napisał:

Przy cięciu takich dłuższych pasków jak na te błotniki z pasków robi się banan.

Tak jak pisałem nie miewam (aż) takich problemów, bo osobiście staram się zawsze wykonać skalpelem kilka nacięć jedno po drugim. Nie za jednym, czy dwoma nacięciami, bo wtedy faktycznie siła docisku powoduje odkształcenie, tylko przynajmniej 3-4 i nawet jeśli się nieco odkształci, zazwyczaj minimalnie, to można to lekko skorygować w palcach. Ostrze do takich prac musi być jednak bardzo ostre, czyli nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kalor napisał:

Czyli jednak się odkształca.

 

 Minimalnie tak ale nie aż tak, jak tu sugerujesz:

W dniu 24.04.2024 o 02:48, Kalor napisał:

Ostrze rozpychając materiał na boki odkształca je bezpowrotnie...

 

Tak jak już wcześniej napisałem, ja nie mam z tym takich problemów, bo da się to wyprowadzić i to dosłownie chwila moment. Przykro mi zatem, że u Ciebie jest to bezpowrotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2024 o 13:36, Kalor napisał:

Problem jest w tym że ta plexi się wyrabia, robią się luzy i w końcu ścina kawałek blachy powiększając otwór bo w praktyce nie ma szans żeby zawsze trzymać wybijak i plexę idealnie równo. Ta blacha jest też zbyt miękka. W tej cenie to mogli by przynajmniej podwoić grubość plexi i poprawić jakość otworów.

Masz rację, tani ten komplet nie jest więc warto by zadbać o jakość swoich produktów.  Kiedyś udało mi się kupić podobny zestaw lecz bardziej ubogi gdyż zawierał mniejszą ilość wybijaków i bez młoteczka , plexi jest grubsze i chyba lepszej jakości gdyż pomimo upływu lat nie ma żadnych odkształceń.

 

Edytowane przez bulik58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bulik58 napisał:

Masz rację, tani ten komplet nie jest więc warto by zadbać o jakość swoich produktów.  Kiedyś udało mi się kupić podobny zestaw lecz bardziej ubogi gdyż zawierał mniejszą ilość wybijaków i bez młoteczka , plexi jest grubsze i chyba lepszej jakości gdyż pomimo upływu lat nie ma żadnych odkształceń.

 

Z drugiej strony jak teraz myślę to grubsze plexi niekoniecznie może rozwiązać problem, bez super precyzyjnych wierteł i rozwiertaków otwór wejściowy w tak miękkim materiale jak plexi i tak będzie miał większą średnicę niż powinien. W każdym razie zestaw jest dla mnie bezcenny.

 

Ja się lubię torturować, SPG-9 z celownikiem PGOK-9 z możliwością strzelania pośredniego

htYxwIL.jpeg

DTIAozg.jpeg

u4DDQds.jpeg

 

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.