Skocz do zawartości

Mitsubishi A6M2b Zero 1:72 Airfix


Archangelraphael

Rekomendowane odpowiedzi

O ile mogę coś jeszcze powiedzieć , to trzymanie się kolorystyki instrukcji nie jest najlepszym pomysłem.  O ile eduard w swoim A6M  jeszcze jako tako daje rady , to reszta producentow to spora fantastyka. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem silnik pomalować tak jak to przedstawiono w instrukcji do modelu "Tamiya 60780 Mitsubishi A6M2b (ZEKE) - Zero Fighter". Zamówiłem już odpowiednie farby oraz brakujący rozcieńczalnik do farb AK

. 28.jpg.379281f138a0acafc6252bbebc7e25e9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Marek K napisał:

O ile mogę coś jeszcze powiedzieć , to trzymanie się kolorystyki instrukcji nie jest najlepszym pomysłem.  O ile eduard w swoim A6M  jeszcze jako tako daje rady , to reszta producentow to spora fantastyka. 

 

Zgadzam się. To co Airfix proponuje to dział fantasy. Zgadza się bodajże kolor opon. Reszta to nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak teraz myślę to chyba wynika z tego że to jest zestaw Gift Set w którym był klej, pędzelek i kilka farb i widocznie pracownicy Airfix założyli że model ma być pomalowany tylko farbami z zestawu. Pędzelek i klej sobie zostawiłem ale farby od razu wyrzuciłem do śmieci bo były beznadziejne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja specjalnie w swoim warsztacie starałem się rozwinąć temat silnika aby nie było takich baboli , a tu proszę można , można. I to jeden warsztat dalej . TO BYŁ MOJ OSTATNI WPIS W TYM TEMACIE. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Marek K że cię tak zdenerwowałem. Model miał być prosto z pudła i myślałem początkowo że jak będę go robił zgodnie z instrukcją to będzie ok. Na swoją obronę mogę jeszcze powiedzieć że nie wiedziałem że prowadzisz warsztat. Zajrzę do niego. Ale też proszę cię o wyrozumiałość bo do modelaelrstwa wróciłem po bardzo długiej przerwie. A w czasach gdy się nim zajmowałem byłem dzieciakiem budującym małe horrorki. Dlatego na pewno jeszcze w toku tego warsztatu popęłnię nie jeden błąd ale jak sam widzisz jest wola naprawiania tych błędów z mojej strony aczkolwiek nie wszystkie wasze rady będę mógł wprowadzić w życie ze względu na moje wciąż ograniczone umiejętności. Chciałem zacząć od prostego modelu i zrobić go prosto z pudła bo nie chciałem startować od czegoś trudnego, chciałem coś łatwego na początku. Choć przyznaję że nic mnie nie tłumaczy. Jeśli ktoś uważa że nie warto oglądać mojego warsztatu czy galerii to ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaszpachlowałem i zeszlifowałem szpachlę na tylnej płycie kokpitu:

50.thumb.jpg.27590331f1bfb4153f12ad3965107597.jpg

 

Płyta i silnik gotowe do malowania:

51.thumb.jpg.1be566671e287b059f38e7db17d7f767.jpg

 

52.thumb.jpg.33677f6f57fc49baa425ce2297b364f6.jpg53.thumb.jpg.282f98d636fc10c2d5f0bff169cdb56d.jpg

 

Warstwa farby rzeczywiście lepiej wygląda po pomalowaniu aerografem. Farba AK ładnie kryje i dobrze się nią maluje aerografem tylko nie wiem czy nie będzie zasychała w aerografie podczas dłuższych sesji malarskich bo to malowanie które tu robiłem było stosunkowo krótkie. Czy do farb AK trzeba stosować opóźniacz?

 

Tak wyglądał detal po pomalowaniu:

54.thumb.jpg.ad9a37084ef44ec14cebca21f255e1f3.jpg

Silnik niestety trochę zalałem zbyt rzadką farbą. Używałem mieszanki Tamiya XF-12 i XF-23. Na szczęście farba po zaschnięciu równo rozłożyła się w krawędziach żebrowania cylindrów.

55.thumb.jpg.7c4f8b6d83b243c51a3ea5af7888914e.jpg56.thumb.jpg.f088264cb951e02da8a55776b3dfa645.jpg57.thumb.jpg.8768e6c7776c8fd569fca2d7b550e0b7.jpg

 

Mam też zagwozdkę. Tak wygląda celownik w tym modelu:58.jpg.83d43044c83be63630071da530e2f3cb.jpg

 

Nie ma co ukrywać, jest tragiczny. Dlatego mam pytanie, czy na rynku ktoś produkuje celowniki do A6M2 b Zero? A jeśli nie to czy znacie jakieś firmy drukujące w 3D dla modelarzy na zamówienie? Mógłbym ściągnąć ten plik z relacji budowy Zera który podlinkował mi Zaruk. Są tam pliki z projektami celownika. Ewentualnie mógłbym spróbować zrobić celownik samodzielnie ale wątpię czy mi się to uda przy moich aktualnie posiadanych umiejętnościach. W ostateczności zostawię tak jak jest i pomaluję na srebrno i czarno. Jak sklejałem Aichi D3A1 to owiewka była tak gruba i tak mocno obramowana że nic praktycznie w środku nie było widać więc może być podobnie w tym przypadku. Ale najpierw spróbuję jakoś zwaloryzować ten celownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie sam ten celownik. Kawałek przezroczystego plastiku (z wieczka od serka) i już będzie lepiej. To kwestia determinacji, a nie umiejętności. Wysłałem Ci materiały, gdzie znajdziesz celowniki. Gratuluję prac z aero. Do AK używałem opóźniacza, ale niedobrze mi się nimi malowało i tak. Obecnie Gunze i Tamiya, zdecydowanie lepsza współpraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleiłem pasy do fotela. Nie wyszło idealnie ale to pierwszy raz w życiu jak wkleiłem pasy do fotela.

61.jpg.f34ba0562d5bf98b849b02bb88e07669.jpg

 

Zrobiłem też tablicę przyrządów z Yahu. Mimo braku przyrządu do wyginania elementów fototrawionych jakoś udało mi się ją zmontować chociaż przyznaję że za pierwszym razem źle ją posklejałem.

60.thumb.jpg.ef6fb2b74bf5d61450cb9ea0255ae26a.jpg

 

Celownik spróbuję albo zrobić albo zamówię drukowanie 3D

Edytowane przez Archangelraphael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tablica wygląda fajnie. 

Widzę pewną nierównomierność w Twoich działaniach. Zainwestowałeś w tablicę, razi Cię firmowy celownik, a zrezygnowałeś z prostego zabiegu, jaki proponował Ci Socjo1. Myślę o wywierceniu otworów w fotelu i jego odchudzeniu (zeszlifowanie ścianek aby nie przypominał pancernej wanny). Niewielka robota a efekt końcowy +10. Teraz natomiast, ten fotel straszy niwelując częściowo korzyści płynące z dokupienia tablicy i wystrugania celownika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu uznałem że montaż tablicy i pasów będzie łatwieszy niż modyfikacja fotela. Moje umiejętności są na razie niskie i staram się na razie robić to co do czego czuję że sobię poradzę. A jak celownik mi się nie uda to zostanę przy zestawowym.

Edytowane przez Archangelraphael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.